Aky stolny PC kupit?

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Nov 2017, 19:16

Cavte,

Chcem kupit secondhand lacnejsi stolny PC pre mamu (tzv. pre office ucely, pacia sa mi (preferujem) tie HP a DELL verzie co su tichucke,bedne maju tenke na lezato albo na stojaka), taky aby bol dostatocne rychly pre nasledovne veci:

- Youtube videa (aby to stihalo adobe flah player)
- Skype videokonferenciu (iba dvaja)
- sledovanie internet TV (napr. cez Kodi)
- malo to oficialy win7

Ake parametre by mal mat takyto stolny PC? Staci ze bude mat Intel i7 processor? Ma mat 2 jadra 4 jadra 8 jadier ??? Co je lepsie, integrovana grafika na MB alebo externa v slote? V akej cenovej kategorii dostanem taky PC?

Diki za rady.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Nov 2017, 19:58

ja ti veľmi neporadim, ale oficialny win7? teraz? podľa mňa ťažko, ja som kupil noťas pred rokom a pol a už je nemožne do neho nainstalovať win7. (mal som nainštalovany a nepustil sa) tak mam obavy či TERAZ kupiš PC v ktorom nainstaluješ WIN7, podľa mňa už len WIN10.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa lacog » 29 Nov 2017, 20:19

On píše second hand - čiže ten win7 nie je nereálny
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Nov 2017, 20:22

ach jasne, to som prepočital :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Nov 2017, 20:24

0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 29 Nov 2017, 20:44

https://www.alza.sk/alza-topoffice-i3-hdd-d4319659.htm

Myslím že keby si tam zavolal tak by ti pribalili aj SSD aspoň 120GB a naň windows. Prečo chceš Win 7 ? Odpoveď ako "je príliš sledovaný" ani nepoužívaj nieje to relevantná odpoveď keďže niesi agent KGB ani MI6 aby si mal čo schovávať. Ak chceš Tak napíš SS a nejak by sme z toho vyšli.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa miroja » 29 Nov 2017, 21:01

Tu si mozes vybrat a mas tam aj zaruku: https://www.refurbished.sk/sk/ zopar som ich odtial bral.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Nov 2017, 21:16

Staci ten procesor i3? Nie je slaby? Aby sa mi to vydrzalo estapar rokov.

a co tento s i5. Ma to taku cenu? Ja nemam predstavu, preto sa pytam.
https://pc.bazos.sk/inzerat/79167114/-- ... 0DT---.php

ten PC z alzy... 600€ je vela len na youtube a skype, maily + internet....nie? Staci mi neaky sekac uz s nainstalovanym Win7, nech sa to upgraduje automaticky. Nech to nie je hacknuty win.

Preco win 7? Lebo ako som pisal je to pre mamu a som rad ze zvladla na PC vo WinXP to co zvladla. Win 7 je velmi podobny, takze tam sa nema co nove ucit. A teraz ju ucit ako na Win10 sposobom pravym tlacitkom kratko kliknes 1x na toto a v menu klikni lavym tlacitkom kratko 1 x na hento.....

Vsimol som si ze tie processory i5 maju este neake 4-cislie. Je to dolezity udaj alebo ani nie pre taketo potreby ako som popisal?

miroja: pozriem sa na to.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa skromny » 29 Nov 2017, 22:15

ja som bol parkrat spokojny z repasom z PHC . napriklad nieco z tohoto?

Kód: Vybrať všetko

https://www.phc.sk/c/pc-server?view_style=table&id=product-list-c819&view_count=30&view_sort=price&variant_filter=3&field_131[]=481&field_129[]=455&field_129[]=456
pozeram ze link mi to cely neberie... tak som ho dal ako kod... ale cez filter sa dopatras aj k i5 a Win7 od nejakych 168€

a hej, stvorcislie oznacuje generaciu a "miesto na rebricku vykonnosti" v danej generacii - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_I ... processors
0

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa vosa » 29 Nov 2017, 23:35

- Intel i5 a viac
- ak to nebude na hry, tak aj 2 jadra spravia co potrebujes
- 8 GB pam. a viac (widly su pazrave)
- klasicky hdd (ojazdenemu ssd disku akosi neverim)
- do kancelarskych pc sa vacinou dava grafika na dosku, ale daju sa najst vynimky
- do 200 eur isto najdes dobru nasinku

V praci som mal raz HP raz DELL. Je to jedno co si vyberies. Creva maju spravene dobre obidve.
Ked som niekedy kupoval jazdenku, tak som mal vzdy dobre skusenosti s PHC.sk. Bral som od nich uz nejake notebooky aj spominane kancelarske PC. Maju sklad v Petrzalke a take pc ako hladas tam maju na palety. Velke firmy sa toho zbavuju ako elektroodpadu po tom co im skonci zaruka. Trochu to potom hovori o Windows licenciach, ktore sa sice nachadzaju na kazdom pc ako nalepka, ale casto ide o nejake korporatne multi-licencie, ktore sa nie vzdy daju pouzit.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2017, 00:11

Dik za vystiznu odpoved.

mam este jednu otazku

Je jedno aku ma dany processor i5 frekvenciu (aky je to model) Napr. 2 gen. i5 ma frekvenciu od 2,3Ghz (low power) do 3,4 Ghz (standard power) alebo pozerat sa po radsej s co najvacsou frekvenciou?(nech to este par rokov stiha nenazrany windows7 ako pamatovo tak aj vykonovo)

Na hry to nebude (mama (65r) sa nehra :biggrin: ), ako som pisal, skype video, ja tam budem robit servis cez Team viewer (zdielanie obrazovky cez internet), youtube videa, internet, a take bezne veci.

Takze cena do 200€ je normalna cena?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 30 Nov 2017, 00:34, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa jmalik93 » 30 Nov 2017, 00:31

Ak by bol záujem mám desktop HP 6300 SFF

CPU: Intel Core i5 3470 3,20GHz Štvorjadrový
RAM: 8GB DDR3 2x4GB (voľné ešte 2 sloty)
HDD: 1TB (1000GB) WD Green SATA III
GPU: AMD ATI Radeon HD6350 PCI-Express
DVD napaľovačka, čítačka pamäťových kariet
Win7 s COA nálepkou
CENA: DOHODOU
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Nov 2017, 01:09

Vy načo sem dávate takéto prehnané parametre pre 3 veci ktoré sa na tom počítači budú robiť? :D Sám mám starý HP DC 7900 SFF čo má Core 2 Duo E8400 s 6GB RAM a integrovanou Intel GMA 4500 bez problémov zvláda internet, YouTube a Office. V škole máme ešte o niečo slabší HW a to nejaký Celeron s podobným rokom výroby, 4GB RAM a tou istou grafikou, zvláda v pohode úplne to isté + kopu iných vecí čo sa týka programovania. Obidva spomínané prípady sú s Full HD monitorom, a chladenie ani nepočuť. Načo mať na 3 činnosti pomaly výpočtové stredisko NASA toto ja nepochopím... Ako už bolo spomínané tak na Refurbished.sk alebo lacne-pc.sk majú takéto základné desktopy za smiešne peniaze. Ohľadne legálneho softvéru v tom ja osobne nevidím žiadne výhody, ja som si Windows 7 kúpil ako OEM a mám z toho akurát nálepku na počítači pretože Microsoft je tak úžasná firma že na základe OEM kódu si nemôžem stiahnuť ani obraz disku operačného systému, vraj sa mám "riadiť pokynmi výrobcu pre obnovenie systému" :potlesk:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Nov 2017, 02:46

Teraz momentalne mama bezi na winXP, ktory je uz zase zahlteny a uz by to chcelo zase reinstalovat. Kedze sa uz ukoncila podpora WinXP, a aj tak sa Win XP po urcitom case "sam zahlti" tak som myslel ze kupim neaky sekac (nebude to drahe) a zaroven to bude vykonnejsie a tym padom mame to este par rokov pobezi bez problemov. S Win7 mam dobre skusenosti, nezahlcuje sa a nepada aspon na mojom NB ASUS - ani raz som nemal modru smrt, ani raz nezmrzol (s vynimkou ked som spustil pochybne free programy - mopzno neboli plne kompatibilne s win7)

Mozno ten i5 je na toto az moc vykonny, neviem necham si poradit.

Takze vrele privitam nazor kazdeho uzivatela co sa v tomto vyzna, ci mam kupit PC s core 2 duo, alebo i3 alebo i5.
Su len dve priority, nech to nehuci na stole (vedla stola) a nech jre to dostatocne vykonne aj s neakou rezervou do buducnosti. Nech to neseka videa a este par rokov (cca 5) vydrzi na vyssie spominane cinnosti.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

AnoNym1337
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 02 Jún 2016, 17:15
Bydlisko: Trenčín
Vek: 24

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa AnoNym1337 » 30 Nov 2017, 06:23

i3 ti uplne postračuje ... popripade najdi nejaky komp s i3 daj totoho grafiku nvidia gt 630 ram nech tam je okolo 8gb a na tie učely aj 250gb Hdd ak chceš rychlejší system tak kup 120gb ssd nové cca 60€
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa pajky » 30 Nov 2017, 09:04

Nejaky pekny kvietkovany :-)

Moc som to necital, ale to SSDcko je vec..
0

Používateľov profilový obrázok
troodon
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 529
Dátum registrácie: 04 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa troodon » 30 Nov 2017, 09:25

ja doteraz mam od HP dc5750 ku s athlon X2 6000+ 8GB RAM SSD 128GB a staci mi to na vsetko.
Teraz som z nemecka cez eBay kupil HP 8300 i5 8GB RAM a prehodim tam to SSD a mam zase pokoj s PC na 5r. Ked by si drazil tak take PC zozenies pod 150e aj s dopravou, SFF skrine aj menej a najma keby si pozeral starsie generacie ako su HP 8200 alebo 8100 ale myslim si ze vyhladovo je rozmnejsie zobrat aspon 8300 ku.
Grafiku vzdy pouzivam integrovanu s prehladom staci na vsetko co potrebujem, na hry nemam cas cize ziadny pridavny radiator v podobe VGA nepotrebujem.
Spolahlivostou su masiny kancelárskeho typu od HP alebo DELL vyborne, rozsiritelnost je tam niekedy horsia ale to vyplyva z urcenia, proste to nieje na hranie a teda je tam niekedy problem vykonnu kartu osadit keze je tam special doska aj zdroj.
cokolvek od i3 ti bude stacit na frekvenciu nemusis pozerat, beztak sa vacsinu casu bude ten procak flakat a bude bezat na nizskej frekvencii. Grafika staci s prehladom integrovana.
Ak si nemal este SSD tak ho skus a uz nikdy nebudes chciet PC bez SSD, ja pouzivam na operacny system SSD a vacsie data mam na platnovom disku a samozrejme zalohy robim aj na platnovy a dodatocne aj na externy ktory odpajam od Pc.

A hladaj masinu ktora ma win7 od vyroby co vacsinou splnaju masiny ktore boli nasadene v kanceláriách. Dopredu si zisti ci tam je nalepka a ci je to legalny OS povodne k tej masine.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa Patriky » 30 Nov 2017, 09:43

Ja by som siel do AMD novinky Ryzen:
https://www.agem.sk/pc-komponenty/proce ... 0-93725680
I3 a I5 nakope rit, je lacnejsi. K tomu aspon 8GB Ram, SSD disk a do 300-400€ PC jak viinko.
Popripade ryzen 5 1400, viac vlakien atd ako pisem Intel neni bohvie co.
Vyskladajte si PC vyjde vas to ovela lacnejsie .
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa rudko » 30 Nov 2017, 09:57

pana boha. na poziadavky co popisal a este aj ovela viac staci s prehladom tato masinka
https://www.phc.sk/p/14869/dell-optiple ... -win-7-pro
ak by bolo malo pamate tak casom sa da dokupit. clovek chce pc na browsovanie po nete a uz by ste tam pchali najradsej i7 a 64G pamate.
v podstate na rovnaky ucel mam doma male NUC-ko kde je i3 taktovany na 1.8G, mam tam 8G pamate, ale len preto ze iny modul som nemal a spotreba pamate je bezne na 2.4G max, 64GB ssd a intel grafiku. Pozeram na nom web, YT, filmy aj 4k a ide ako hodinky
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Aky stolny PC kupit?

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Nov 2017, 10:11

Patriky napísal:Ja by som siel do AMD novinky Ryzen:
https://www.agem.sk/pc-komponenty/proce ... 0-93725680
I3 a I5 nakope rit, je lacnejsi. K tomu aspon 8GB Ram, SSD disk a do 300-400€ PC jak viinko.
Popripade ryzen 5 1400, viac vlakien atd ako pisem Intel neni bohvie co.
Vyskladajte si PC vyjde vas to ovela lacnejsie .
si to cital, co chce? On chce jazdenku pre mamu za par dukatov a nie novinky.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok