novy HDD

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

novy HDD

Príspevok od používateľa misocko » 07 Dec 2017, 22:53

ahojte
asi to trochu rozpisem
mam stolny PC primarne na tanky, potom take domace žvikani (outlook, excel, multisim, baltik, a nejake 2-3 hry). mam tam fyzicky 4 HDD (nie oddiely, fakt 4 HDD). Kedisy som santil so spajanim dvoch hdd do raidu koli rychlosti, aj to fungovalo , ale odchadzali mi disky nejako rychlejsie ako by som cakal. Z tych 4 diskov , mam len na jednom veci hodne zalohovania, ostane je skoro nic.
pred cca mesiacom mi zacalo tanky nahravat strasne pomaly, az to bolo nehratelne, do hry som sa dostal tak v polovici, dovtedy nahravalo mapu (fakt dlho). Tanky som teda presunul zo systemoveho C na dalsi disk a tam to ide v pohode. Veci ktore mam na C idu nadalej pomaly, aj som vcera skontroloval cely disk (oro defrag) aj som ho defragmentoval, aj CCleanerom som prebehol, aj sa par hodin tvaril ze je OK. dnes opet mam problem co i len prehladat SE, z temy do temy je to na minuty. predpokladam teda HDD , nie prvy s takymi priznakmi. Mozno by pomohol reinstal W7 ale rozmyslam rovno o kupe niecoho rychlejsieho. Ma niekto skusenosti s SSHDD ? alebo si ho mam kupit do notasu (ja, internet, multisim, cinsky hantek oscoloskop a par blbosti, ziadne hry, obcas nejaky film z netu hodeny na telku) ktory tiez uz bezi pomaly a do stolneho klasicky disk ? - asi by som isiel zas do dvoch rovnakych a raid, s tym ze nejaky stary obetujem na motorcek a tak :)
nejake nazory?
Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa Washu » 08 Dec 2017, 00:06

Na sytstem a SW JEDNOZNACNE SSD. Na data asi bude optimum 4T platnak. Len sa vyhnut SMR.
Osobne by som do deskropu daval radsej PCI-exspress disk ako kartu, ale tie slusne su serverove SSD a cena sa ti iste pacit nebude.
Tu je dovod preco nejak nemusim M.2
https://www.youtube.com/watch?v=3hhdWwvh5kI
Ale na druhu stranu na nenarocne domace pouzitie... Ale co je VELMI dolezite, over si ci tvoj pocitac vie z NVME bootovat.
Ak nie, zostava ti len SATA. A samozrejme IOPS je omnoho dolezitejsi parameter nez prenosova rychlost velkych suborov.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa esp32 » 08 Dec 2017, 07:49

Určite SSD, aspoň 512 GB, stačí SATA a k tomu dva 3 a viac TB klasické v RAID 1 ale nie cez ten šmejdový softvérový RAID na základnej doske, ktorý využíva CPU a väčšinou ide len pod Oknami, ale cez normálny PCIe radič typu Adaptec RAID 8405E. Ak potrebuješ viac úložného priestoru, zbytok by som dal do samostatného diskového poľa na sieti. PCIe NVMe SSD podľa mňa nemajú žiadny zmysel pokiaľ nerobíš s nekomprimovaným 4K videom a podobnými vecami, čo zjavne nerobíš.

V segmente klasických diskov bola nedávno cenovo najvýhodnejšia kapacita 3 TB (a zrejme stále je). Odporúčam WD Red ak ti stačí ako úložisko s 5400 ot./min., inak WD Gold/Black. V segmente SSD podľa mňa dlhodobo vedie Samsung EVO 850 v kapacite 512 GB, prípadne jeho verzia PRO s 10 ročnou zárukou a dlhšou životnosťou pri vyššom výkone. Pozri si odborné recenzie a benchmarky.
0

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa koenzim » 08 Dec 2017, 08:22

To co radi esp32 je sice fajn, ale na doma??? Na bezne "zvikani"???
Kúp si SSD, samozrejme cim vacsie tym lepsie. Standardne by malo stacit 256GB v pohode, ked budes mat data na platnových diskoch (filmy, hudbu, fotky).
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa alidedko » 08 Dec 2017, 08:32

Spravne hovoris :D

512GB SSD a 2x 3TB HDD je priestrel. To aby si clovek pripravil pol vyplaty na obycajne ulozisko do domaceho desktopu.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa koenzim » 08 Dec 2017, 08:53

A ešte som zabudol - ak máš W7, asi máš disky naformátované na NTFS - v tom prípade (a ani na SSD) nepoužívaj defragmentáciu!!! Je to prežitok z čias W98 a FAT32.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Dec 2017, 09:26

Otázka mimo:
namala by sa defragmentácia na SSD všeobecne zakázať? Niekde som čítal, že to SSD nemajú v láske.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa koenzim » 08 Dec 2017, 09:40

Defragmentácia má zmysel len pri platňových diskoch naformátovaných na FAT(32). Vtedy sa pre zrýchlenie načítavania poukladajú dáta "za sebou", aby pri čítaní nemuseli hlavičky meniť svoju pozíciu. Pri SSD však pozícia dát nemá vplyv na rýchlosť, pretože každý bunka je dostupná za rovnaký čas. Defragmentácia sa síce dá použiť, ale nemá zmysel a zbytočne uberá zo životnosti SSD - opakovane sa prepisujú tie isté bunky (ktoré majú obmedzený počet zápisov). Samotný FW SSD disku robí presný opak - rozhadzuje dáta do rôznych buniek aby bola každá cca rovnako využitá a dosiahla sa max životnosť.
0

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa esp32 » 08 Dec 2017, 09:56

Samozrejme, ak to niekto nepotrebuje, tak nech si to nekupuje, no v roku 2017 je to, povedal by som, celkom konzervatívne optimum. Ja mám 2 x 512 GB SATA SSD a 2 x 3 TB SATA HDD v RAID 1 a to už pomaly musím riešiť sieťové diskové pole, lebo priestor sa míňa.

Jeden komprimovaný 4K film má okolo 30 – 40 GB, bežná hra má 30 – 80 GB, nekomprimovaná hudobná kolekcia zaberie desiatky gigabajtov, plus ľudia majú väčšinou dual boot (Linux na normálne používanie a Okná na hry a veci, ktoré pre Linux nie sú dostupné), takže to je povedzme polovica priestoru pre každý systém, čiže ani pre domáci desktop to podľa mňa prestrelené nie je.

No a pokiaľ ide o ochranu v podobe druhého disku pre RAID 1, tak stačí, aby to zachránilo dáta raz a bude to dobrá investícia.

Pri SSD tiež treba dať pozor, aby bol povolený TRIM. Výrazne predĺžuje životnosť.
0

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa koenzim » 08 Dec 2017, 10:14

esp32> ale nie každý drží doma archív filmov a hudby! V čase Netflixu a pod v tom ani nevidím zmysel.
A misocko písal: "mam stolny PC primarne na tanky, potom take domace žvikani (outlook, excel, multisim, baltik, a nejake 2-3 hry)" - to sa podla mňa s veľkou rezervou vojde do 1TB. SSD len na systém a pár programov, ja by som aj hry dal na HDD, nie SSD - FPS mi to nepridá a tých pár sekúnd na spustenie počkám.
0

esp32
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 05 Aug 2017, 13:23

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa esp32 » 08 Dec 2017, 10:40

Dobre, dúfam, že sa nemusíme doťahovať o tom, koľko potrebuje miesta. ;) Moja rada bola všeobecná a ilustračná. Okrem toho predpokladám, že s tým chce pár rokov vydržať a pokiaľ nedôjde k priam historickému prelomu v kompresii, veľkosti súborov budú len rásť.

Skús rok pozerať 4K filmy cez Netflix (s veľmi obmedzenou ponukou, špeciálne na Slovensku) a počúvať nekomprimovanú hudbu cez Tidal na nejakom LTE alebo VDSL pripojení v rodinnom dome a bude ťa to stáť viac, než tie dva disky. Pri cenovom rozdiele okolo 40 eur medzi 1 TB a 3 TB diskom je navyše to, čo píšeš, celkom blbosť, pretože cena za gigabajt je pri 3 TB takmer polovičná a potenciál trojnásobný.

SSD ti FPS možno nepridá, ale v mnohých hrách určite zrýchli načítavanie v častiach bez plynulých prechodov, respektíve zredukuje seknutia pri načítavaní nových oblastí v open-world hrách.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa misocko » 08 Dec 2017, 16:05

OK, takze 250 - 500GB SSD SATA na system (aku znacku odporucate ? )
data , no mam na celom "diskovom poli" asi 4 filmy, z tohho dve rozpravky, filmy mazem po jednom pozreti. Takze rozhodne zatial nepotrebujem dalsi disk.
co sa tyka notasu, ma niekto skusenosti s SSHDD ? Ma to aspon maly prinos alebo sa to len rychlejsie pokasle ako bezny HDD ?
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa Washu » 08 Dec 2017, 16:15

Dovolim si poznamku, je to uz davnejsie co som vyberal HDD ale 3T verzie vseobecne mali vyrazne najvyssiu poruchovost.
Treba si to overit ale dnes by som doprucil 4T. Ako tu uz padlo bud black, gold alebo red (pro). Pripadne hitashi tie maju celkom nizku kazovost ale osobnu skusenost nemam.

SSD na system a programy ci uz v desktope alebo aj notebooku ma VELKY prinos. Pocitac je obrazne ako zivou vodou pokropeny.
Nehovoriac ze v notebooku ocenis aj to ze SSD nema problem s otrasmy ktore spolahlivo likviduju platnove disky.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: novy HDD

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Dec 2017, 16:59

0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok