Intel NUC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

alois

Intel NUC

Príspevok od používateľa alois » 29 Jan 2018, 06:06

Zdravím.
Má niekto z vás skúsenosti z Inte NUC sériou mini PC? Nebude určené na hry.
Je mi jasné, oklieštený výkon, lebo je to CPU nie pre stacionárne PC.
Ale stabilita, hlučnosť, prehrievanie a.t.ď?
Potrebujem niečo rozmerovo malé a aby to nemalo vysokú spotrebu, nakoľko to pobeží 24 hodín denne.

Prevedenie: - Ultra Compact Form Factor

Procesor: - Intel® Core™ i5 Mobile Processor 7260U
- Frekvencia: 2.20 GHz ( up to 3.4 GHz )
- Počet jadier - 2
- socket 1356
- Pamäť L3 - 4 MB Cache

Pamäť:
- typ - DDR4 SDRAM pamäte ( 2x SODIMM )
- frekvencie - 2133 MHz ( PC4-17000 )
- maximálna kapacita - 32GB
- podpora 1.2V pamäte *
* pamäte Low Voltage zabezpečuju nízku spotrebu

Úložisko:

Audio:
- integrované
- 7.1 kanálov

Rozhrania:
- 4x USB 3.0
- 2x SATA III
- 1x HDMI
- 1x SDXC slot s UHS-I podporou
- 1x WiFi
- 1x Bluetooth 4.2

LAN:- LAN 10/100/1000

Video:- 1x HDMI
- integrovaná grafická karta - Intel Iris Plus Graphics 640

Sloty pre rozširenie: - M.2 Slot - PCIe Gen3

Rozmery- 111 x 115 x 51 mm


http://ark.intel.com/products/89189/Int ... =NUC6I3SYH

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2018, 08:48

Ahoj

Ja mam uz 4. rok tento model:
https://ark.intel.com/products/71274/In ... t-DC3217BY
Dal som donho 64GB SSD, 16G ram, wifi kartu, a dokupil som thunderbolt na LAN nakolko som nebol spokojny s rychlostou po wifi.
pouzivam ho ako multimedialne centrum k TV. Bezi mi v podstate nonstop. V mojom pripade je hlucnost 0. Prehrievanie som nezaznamenal nikdy, ani ked som spustil blbo napisany skript co vytazil CPU na 100% a bezal 3 dni kym som si to vsimol :-D

Ak chces vediet nieco konkretne kludne sa pytaj ...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa Daevid » 29 Jan 2018, 08:59

Moja skúsenosť s NUC staršej generácie je taká:
Na môj vkus je hlučný. Aj keď je v idle, tak je vetrák počuť a spať sa pri tom nedá. Už pri aktivite idú otáčky prudko hore a to som ich ešte v biose upravoval aby z toho nebol zbytočne vysávač. Výkon? Je to 4 roky stará i3, ale na server pre webstránku dostatočné. Beží 24/7 už cca 4 roky a zatiaľ som riešil tuším 3 výpadky, zakaždým to bola rozpadnutá databáza.

EDIT
Je to ten istý model co uverejnil rudko. Nakoľko nemá ethernet port, zvolil som redukciu USB/LAN.
0

alois

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa alois » 29 Jan 2018, 16:54

Hľadám niečo malé na stôl. Doteraz som mal HP UltraSlim s CPU E8500 a prežil som to.

V podstate medzi I5-7260U a I3-7100U mám rozdiel vo VOC 75€. Reálny rozdiel výkonu neviem posúdiť.
Do oboch musím strčiť DDR4 - plán 8GB a neskôr viac.
Ročné HDD SATA3 WD 500GB mám z mašiny čo mi odišla, takže to ma netrápi. Neskôr príde SSD.
Na stole mám NVR s aktívnym chladením, takže to už jemne hučí a spať pri ňom nemusím.
WiFi sľubujú aj normu "ac", takže 433Mb/s, uvidíme.
LAN GB to má, to je podstatné v domácej sieti.

Nechcem mať zákaznícke EZS-ky a kamerové systémy v mobile, nakoľko mi jeden pred nedávnom ukradli a potom som sa smiechom nezdržal. Preheslovať 150 ústrední a "zdôveriť" sa o tom zákazníkom, nebola sranda. Podľa novej legislatívy GDPR o osobných údajoch, to predstavuje bezpečnostné riziko.

Stroj bude prijímať notifikácie o poruchách, Emaily a ja potrebujem vidieť obraz z IP kamier na diaľku. Takže žiadne hry a silná grafika.
HDD ako záloha pre pracovné dáta a občas dáka tá zábava. Jedna sieťová tlačiareň a komunikácia s NAS pre multimédiá.

Teraz to zvláda laptop s Pentium 3825U CPU v pohode. Len ten chcem iba na zákaznícky servis.
Naposledy upravil/-a alois v 29 Jan 2018, 18:26, upravené celkom 2 krát.

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 29 Jan 2018, 17:31

Existuje aj nieco taketo https://www.alza.sk/asrock-j4205-itx-d5026422.htm#popis , to uz bude asi slabe, vsak? Procak ma 10W, pasivne chladenie a ma to 4 jadra.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

alois

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa alois » 29 Jan 2018, 18:10

DJ_Edo: Existuje to aj s týmto CPU, už v krabičke s externým zdrojom, za 120€. Ale to je tak na Email a čítanie webu, najpomalšie z ponuky. Odhliadnuc od toho, že toho uškriekaného zeleného zmrda moc nemusím... :oops:

Procesor:
- Intel Celeron Processor N3050 - Počet jadier - 2 - Fekvencia - 1.6 GHz ( až do 2.16 GHz Turbo ) - Pamäť - 1 MB Cache
Pamäť:- typ - DDR3 SODIMM pamät - frekvencie - 1333/1600 MHz - maximálna kapacita - 8GB
Audio: 7.1 kanálov
Úložisko: podpora 2.5“ SSD or HDD up to 9.5mm , slot pre SDXC kartu
Rozhrania:
- 4x USB 3.0 - 1x VGA - BT 4.0 - 1x HDMI - 1x sluchatka - 1x mikrofon
LAN: - Gigabit Ethernet
Bluetooth: -Bluetooth 4.0
Wi-Fi: - IEEE 802.11ac
Video: - integrovaná VGA Intel HD Graphics - Video Chipset: Intel Gen 8-LP
Sloty pre rozširenie: - M.2 slot s PCIe X1 lane + SDXC s UHS-I podporou
Naposledy upravil/-a alois v 30 Jan 2018, 07:41, upravené celkom 4 krát.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2018, 18:51

alois na to co potrebujes si najdi nejake NUC s i3 procakom a urcite zle nenakupis. Za cenovy rozdiel medzi i3 a i5 si kup rovno SSD. je to velke plus oproti klasickemu HDD. Za mna je to velmi sikovna masinka a keby sa tejto nebodaj daco stalo urcite aj dalsi stroj by bol NUC. Na kvalitu sa nemozem vobec stazovat.

plus to maju balene v stylovej krabicke co ti zahra melodiu ked ju otvoris :-D
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa hpeter » 29 Jan 2018, 19:10

..po nedavnych informaciach o bezpecnostnych dierach bych sa vyprdol na intel. Zaplaty na meltdown znizuju vykon intelu, a taketo mini blchy budu este vacsim utrpenim. Toto co tu popisujete dokaze aj raspberry 3, alebo vykonnejsie klony. Spotreba 24/7 neporovnatelna
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2018, 20:03

zase az tak tragicky to brat netreba. tie diery sice existuju, ale ich zneuzitie je pomerne narocne a v porovnani s tym co dokazu utocnikovi poskytnut sa ich oplati nasadzovat iba cielene. cize nejakych sirokospektralnych virov/malverov by som sa nebal. navyse vykon tych blch nie je taky maly ako by sa mohlo na prvy pohlad zdat ;-)
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

alois

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa alois » 30 Jan 2018, 05:16

Tá spotreba energie, nie je až taká hrozná. Ja som to fiktívne porovnával s klasickým stacionárnym PC (350-400W zdroj s aktívnym chladením), čo by už tým merákom trochu otočilo. (aj keď nejde samozrejme na plný výkon)

Chcem aby tam bežal W7/10 a správalo sa to ako klasické PC. (univerzálna obsluha sekretárkou/manželkou, keď nie som doma)

Neobávam sa moc cieleného útoku práve na moje PC, skôr mojej chyby obsluhy či straty zariadenia...ako aj mobilným aplikáciám moc neverím. Získať dáta z MT je asi ľahšie. Vyhýbam sa klientele, ktorá si kŕmi vlastné gorily. Pri podnikoch to nie je také kritické. Ide skôr o monitoring stavu a rýchli servisný zásah.

A nakoľko to pôjde nákupom na firmu, tak tých 80€ mi už moc škrtov v rozpočte neurobí a lepšie mať výkonovú rezervu do budúcnosti, ako neskôr riešiť upgrade a predaj staršieho kusu.
Win7Pro SK oficiálne odkúpim nech mám pokoj. 55€ nie je veľa, aj keď výsledná suma sa pekne nabaľuje.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa rudko » 30 Jan 2018, 07:54

alois ja by som sa na win 7 uz vykaslal. Za dva roky (January 14, 2020) konci rozsirena podpora. Ako podnikatel by som nesiel do toho mat system na ktory nevychadzaju aktualizacie. Ale tak rozhodnutie je na tebe.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 30 Jan 2018, 08:15

hpeter napísal:..po nedavnych informaciach o bezpecnostnych dierach bych sa vyprdol na intel. Zaplaty na meltdown znizuju vykon intelu, a taketo mini blchy budu este vacsim utrpenim. Toto co tu popisujete dokaze aj raspberry 3, alebo vykonnejsie klony. Spotreba 24/7 neporovnatelna
Zranitelne su aj AMD dokonca aj ARM procesory. Vsetky Intel aj AMD procaky od roku cca 1995, takze nemas na vyber. Alebo musis pockat 1-2 roky, kym sa terajsie vypredaju a kym to HW opravia.

Takze ak niekto potrebuje kupit teraz, musi teraz, nema na vyber, alebo cakat, ale mozno sa nedocka nikdy, lebo mozu sa objavit dalsie zranitelnosti a takto donekonecna.
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Intel NUC

Príspevok od používateľa hpeter » 30 Jan 2018, 20:01

tyka sa to len najsilnejsich armov (a75?), tieto pojdu len do drahych fonov - este ani nie su zatial v ponuke.
takze --berry a spol su uplne bezpecne.
ved on sam povedal ze mu to bezalo na smartfone..

skontrolovat si mozte tu 8)
https://www.grc.com/inspectre.htm
0

Napísať odpoveď