mŕtve ssd

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

mŕtve ssd

Príspevok od používateľa genius3258 » 08 Feb 2018, 22:13

Zdravím

Z ničoho nič mi odišlo ssd samsung 850evo 500gb - jeden deň som pc vypol a druhý select boot media...
Ssd sa v biose ukáže, no pc s ním dokonca nejde zapnúť, aj keď bootuje z iného disku- zamrzne na obrazovke načitávania win.

Po pripojení za jazdy sa v device manageri ukáže ako "generic disk drive" no ako disk v tomto počítači nie. V crystal disk info ho nájde aj so správnym názvom, označením atd no všetky údaje sú "unknown"

dá sa s týmto niečo robiť, či sa môžem s dátami rozlúčiť ?

ďakujem
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa misocko » 08 Feb 2018, 22:43

moja doterajsia skusenost s SSD nieje bohata, mal som iba jeden, teraz druhy. Prvy zhasl podobne ako popisujes.
nastastie na prvy som dal iba system a teraz to iste, ziadne data o ktore by som sa bal, vsetko na normalnom disku
prvy mi odisiel po mesiaci (nepametam aka presne znacka, teraz som sa odhodlal na druhy , nieco od WD 120 GB, mam tam iba system a programy. jedinecne data mam na normalnom disku

nechapem preco mi uz teraz (asi dva mesiace stary disk) nenajde dll od grafickej karty, nepripoji sa mobil cez kabel, flash player hlasi nonstop ako nenaistalovany, WTF :axe: , hlaven ze tanky idu (mam na inom disku), tak zatial kaslem na to. mam nastavene to co som nasiel na nete (vypnuta defrag a podobne)
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa AEdison » 08 Feb 2018, 23:56

Stiahni si HDD Regenerator a urob si boot médium (jedno jaké). Ak ti nezačne šrotovať sektory tak sa z dátami môžeš rozlúčiť. Smrť ssd "zo dňa na deň" je výrobná chyba ktorá sa môže prejaviť hneď prvé tri mesiace ale aj za dva roky. Zvyčajne odíde most/zbernica pamätí. Dáta sú stále tam a čitateľné, len si musíš šáhnuť hlboko do vrecka. Menej častá je chyba niektorej z pamäte. Keď sa to stane dáta sú nadobro stratené, pretože pamäte sú zapojené v podobnej štruktúre ako RAID.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa genius3258 » 09 Feb 2018, 00:20

skúsim v mene vedy odspájkovať pamäte a prehodiť ich do funkčného ssd
najmenej vtipné ja na tom to, že mám ešte niekoľko rovnakých ssd a vzbudilo to teraz vo mne povedzme "určitú nedôveru"
no asi začnem zálohovať :potlesk:
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa AEdison » 09 Feb 2018, 01:03

Držím palce. Každopádne to že máš rovnaké disky ešte neznamená že sú naozaj rovnaké. Porovnaj si modelové číslo na doskách a typové označenie radiča. Ak sa jedna s tých vecí čo i len v jednom čísle mení, dáta s toho nevytiahneš.

Kvalita a životnosť SSD sa v dnešnej dobe rovná mechanickým diskom. Za tých pár rokov čo som sa profesionálne venoval servisu, mi cez ruky prešlo množstvo diskov. Ale nemôžem povedať žeby sa SSD kazili častejšie. Je to hlavne o tom, koľko peňazí je človek ochotný zaplatiť za to ssd. Zasa nieje pravidlom že to najdrahšie je aj najlepšie. Najhoršie skúsenosti som mal z diskami od kingstonu. Nato že tá firma je odkojená na kremíku, majú ssd kazové. Teda aspoň mali.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 13:09

No pridám sa aj ja k debate o SSD ! Mám pár skúseností , ale nakoniec som dospel k môjmu názoru :
1.- SSD nikdy nespustiť ,,defragmentáciu,,
2.- SSD používať iba ako systémový disk a dáta zálohovať (ale pre tie dáta to platí všeobecne nie iba pri SSD )
3.- SSD disk nikdy nenaplniť na viac ako 2/3 jeho kapacity
4.- SSD disk nikdy nerozdelovať (napr. pri boot na ,,C,,D,, ATD.)
Za týchto podmienok nevidím význam kupovať väčší a drahší disk ako 120-250 GB . . .
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa genius3258 » 09 Feb 2018, 14:09

pri notebooku do ktorého ide dať len jeden disk sa takéto fígle ťažko uplatňujú
ale inak to znie dobre

možno by stálo za to kontrolovať koľko tb naň bolo zapísané a po určitej hranici disk vymeniť.
ps. disk mal 3 roky
0
Run it, break it, fix it, love it :)

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa dan21 » 09 Feb 2018, 14:17

NEchcem zakladat novu temu. Mam SSD a HDD led mi stale blika. Nezalezi ci nieco robim alebo nie. Neviete niekto cim to je ?
SAMSUNG SSD 850 EVO 250GB
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 14:26

To ,,Génius,,
Pokiaľ sa dá dať naozaj iba jeden disk tak riešenie by bolo mať druhý prenosný HDD s pripojením cez USB , no pokiaľ máš v notebooku DVD mechaniku tak sa dá kúpiť taká redukcia že vybereš mechaniku a vložíš redukciu-šuflík s HDD samozrejme že 2,5 palc , a keď kúpiš drahšiu verziu ,,KIT,, môžeš DVD mechaniku vložiť do pribaleného Kitu a používať ako prenosnú mechaniku s USB pripojením . . .
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa AEdison » 09 Feb 2018, 14:29

Tie "drahšie" disky majú program ktorý ťa informuje o stavu SSD takže nieje nutné kontrolovať množstvo zapísaných dát. V konečnom dôsledku to nemá význam keďže odchádzajú bunky nie celí disk. A ako som už písal, náhlej smrti nieje možné predísť. Je to výrobná chyba komponentov a je úplne jedno koľko dát tam zapíšeš.

To: cool-zool
1. defragmentácia je neškodná ale aj zbytočná, pretože win 7 a novší si defragmentáciu systémového disku vykonáva na pozadí sám. Mám ale tušenie že pre ssd je udelená výnimka, pretože defragmentovať disk, ktorý nemá prístupovú dobu je nezmysel.
3. Prečo? Každý ssd má rezervnú kapacitu ku ktorej ty ako užívateľ nemáš prístup. V prípade mŕtvej bunky, sw disku pláta tieto diery práve z rezervnej kapacity. Ďalšia vec je že SSD ukladá dáta rovnomerne práve kôli životnosti buniek, takže je úplne jedno ako ten disk zapĺňaš.
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa MacGyver » 09 Feb 2018, 14:42

Mozno to bude irelavantne, ale aku verziu firmveru si mal/mas v disku, ktory ti odisiel? Samsung mal nejaky problem s evo radou SSD diskov a vydal opraveny fw. Ale to bolo uz davno. Sam pouzivam 120GB EVO 840 v servri a 500GB EVO 850 v notebooku.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1098
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa cool-zool » 09 Feb 2018, 15:21

AEdison - ako W7 tak asi aj W10 povoľuje defragmentáciu (W10 asi už rozlišuje medzi HDD a SSD) , a dá sa vypnúť !!!
Práve preto že prepisovaním jednotlivých buniek sa skracuje ich životnosť je nútené prepisovanie (defragmentáciou) nevýhodou - preto nikdy ! A čo sa týka obsadenia tiež pokiaľ necháš voľný iba napr. 1GB tak v tomto sektore sa ti jednotlivé bunky oveľa rýchlejšie zostarnú - vyčerpajú svoje možnosti zápisu a darmo je systém akokoľvek dokonalý - nebude ti prepisovať dáta z buniek ktoré sú trvale obsadené (napr.Windowsom) na voľné miesta aby zabezpečovalo rovnomerné opotrebovanie - to robí iba na voľných bunkách (medzi nimi preberá ) , preto som zástancom , dostatku voľných buniek- kapacity (2/3 ako som písal) . . .
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa AEdison » 09 Feb 2018, 15:53

Pri samsungu je vhodné mať nainštalovaný aj Samsung Magician. Ten dáva pozor na aktualizácie a informuje ťa o stavu a životnosti disku.

To: cool-zool
Do správy buniek nepleť OS. Toto má na starosti firmware disku. Takže píšem znova, ty nemáš najmenšiu možnosť ovplyvniť ktoré bunky sa ničia. Toto čo popisuješ je neduh prvej generácie ssd. Bohužiaľ toto nieje téma o vyvracaní mýtov.
0
Naposledy upravil/-a AEdison v 09 Feb 2018, 17:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa boraicho » 09 Feb 2018, 16:57

Uff, nestrašte ma, tak odchadzaju SDD? vidim že všetci použivate len EVO, prečo? ja som hned šiel po kvalite a kupil som 256GB PRO stál 2x viac ako EVO. 2x viac zapisovacej kapacity, tušim že 150TB a 2x večšia zaruka 10rokov.
A v notbku mam namiesto CDRW mam tam HDD.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa kamilko » 09 Feb 2018, 18:58

Okrem vyrobneho cisla a verzie dps. By som si dal bacha aj na FW.
Ja mam niektore data zalohovane na 4 az 5 diskoch. 2x SDD ako pracovne 1x HDD, 1x usb kluc, 1x externy disk a 1x externe ulozisko.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Feb 2018, 22:13

a druhý select boot media...
Ssd sa v biose ukáže, no pc s ním dokonca nejde zapnúť
Ja som mal pre dvoma tyzdnami totalne rovnaky problem. Mne to nenaslo bootovaciu cast, a ked som sa to snazil opravit tak mi vypisalo ze nenasiel operacny system.
No nastastie som NB nabootoval z boot CD (konkretne to bol Norton ghost) a v prieskumnikovi som videl vsetky data.

Neviem ako ty ale ja s diskom nemam ziaden prblem. Akurat mi spadol Win7 a nedokazal som to opravit Mozno by to slo, ale ten win system tam uz bol dlho a bolo tam vela bordelu, tak sa mi stym neoplatilo opravovat za kazdu cenu. Tak som len vykopiroval data a preinstaloval system nanovo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa medved » 13 Okt 2018, 11:08

cool-zool napísal:No pridám sa aj ja k debate o SSD ! Mám pár skúseností , ale nakoniec som dospel k môjmu názoru :
1.- SSD nikdy nespustiť ,,defragmentáciu,,
2.- SSD používať iba ako systémový disk a dáta zálohovať (ale pre tie dáta to platí všeobecne nie iba pri SSD )
3.- SSD disk nikdy nenaplniť na viac ako 2/3 jeho kapacity
4.- SSD disk nikdy nerozdelovať (napr. pri boot na ,,C,,D,, ATD.)
Za týchto podmienok nevidím význam kupovať väčší a drahší disk ako 120-250 GB . . .
1. AEdison už vysvetil, neviem ako je to pri jednotlivých SW no Smart Defrag mi normálne rozpozná, že je to SSD, nie je nutné to riešiť
2. prečo? poznám človeka čo má NVMe SSD disky cez PCIe x4 v RAID0 pre strih videa, ďalší RAID5 s klasických SSD diskov cez SATAIII pre OS. Ja tiež mám viac SSD diskov aj pre iné veci ako OS. Pravdaže záloha celého PC na externé disky a deliť data na SSD/HDD v PC podľa dôležitosti, nutnosti rýchlosti a pod.
3. to už nie je nutné riešiť, dnešné SSD už majú dosť vysoké TBW a taktiež SSD si sam vymedzí priestor, kde nedovolí zapisovať, takže táto vec už je poriešená.. samsung tuším -10% si berie automaticky a dá sa to aj prestaviť
4. je to úplne jedno, SSD disk nevie o tom, že je delený na C a D (https://svetelektro.com/modules.php?nam ... f9ff0fec24)

Prikladám moje SSD, Kingston ma 3 roky a 2 mesiace a stále je vraj na 96%, je pre OS od začiatku čo mám tento PC. Samsung má ešte len 1,6TBW zapísané z celkových 300TBW. Dnes už je to pohoda... ak človek nemá smolu fakt na chybný kus, ktorý sa rozlúči dosť skoro... Inak ten samsung SSD je skoro permanentne celý zaplnený.
Prílohy
SSD_12.10.2018.png
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa Najgel » 13 Okt 2018, 15:24

Môj SSD má niečo cez 3 roky, zatiaľ ziaden problém, používam ho denne, PC ťáhá niekedy 24hodinovky. Mám na ňom OS a programy ktoré potrebujem rýchlo spúšťať. Ostatne dôležité veci mám na HDD.
Prílohy
SSD.png
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Okt 2018, 17:09

dve skusenosti so ssd.
v jednom laptope zdochol intelacky disk, proste drb a ostalo vidiet len 8mb. tipujem ze malo volneho miesta+w7 ho zabilo. itckari tiez bez uspechu.
u mna doma seagate 600pro (enterprise disk) zrazu ho nenaslo. dost ma vyplasilo lebo taky disk predsa nemoze len tak zdochnut.
vyskusal som prehodit kabelaz, rozbehol sa v pohode. asi oxidacia zlata :P

casta defrag. derie bunky.
ale.... moc fragmentovany ntfs je tiez citit, skor os ma s tym problem.
takze polrocne urcite pomoze

win defrag (8,1 urcite) robi trim - optimalizuje ssd a nedefraguje. on si vie zistit co je to za disk, a ptom sa zariadi.
win7 tuto ficuru nema.

Kód: Vybrať všetko

DEFRAG C: /V /O /U /H >> c:\trim.txt
++++++++++++++++++++++++
Microsoft Drive Optimizer
Copyright (c) 2013 Microsoft Corp.

Invoking retrim on (C:)...



Performing pass 1:

	Retrim:  0% complete...
	Retrim:  31% complete...
	Retrim:  34% complete...
	Retrim:  38% complete...
	Retrim:  41% complete...
	Retrim:  44% complete...
	Retrim:  47% complete...
	Retrim:  50% complete...
	Retrim:  52% complete...
	Retrim:  56% complete...
	Retrim:  59% complete...
	Retrim:  63% complete...
	Retrim:  65% complete...
	Retrim:  67% complete...
	Retrim:  68% complete...
	Retrim:  71% complete...
	Retrim:  74% complete...
	Retrim:  80% complete...
	Retrim:  84% complete...
	Retrim:  87% complete...
	Retrim:  89% complete...
	Retrim:  100% complete.  

The operation completed successfully.

Post Defragmentation Report:


	Volume Information:
		Volume size                 = 223,56 GB
		Cluster size                = 4 KB
		Used space                  = 130,42 GB
		Free space                  = 93,13 GB


	Retrim:
		Backed allocations          = 223
		Allocations trimmed         = 7271
		Total space trimmed         = 88,79 GB

0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: mŕtve ssd

Príspevok od používateľa medved » 13 Okt 2018, 18:23

Jop dnes už ten TRIM je dooosť fajn vec čo sa týka životnosti SSD, ale ani som nevedel, že win7 v tomto nemá podporu.

Najgel: dobre vedieť, rád vidím takýto výsledok u SSD samsungu, inak aj tieto benchmarky vravia svoje čo sa týka Kingston vs. Samsung (podobne do WD SSD by som sa veľmi nehrnul a Patrion tiež to nie je celkom ono, snáď tie drahšie a vyššie kapacity). Škoda, že som to nevedel už vtedy pri kupovaní... nevadí, utorok ak sa nič nepototo budem mať 1TB NVMe samsungacky cez PCIe x4 tak to som veeľmi zvedavý na výsledky. Ten už ma inak 600TBW a jeho Pro verzia až 1200TBW avšak už cena nie je veľmi prijateľná... :mrgreen:
Prílohy
AS SSD Benchmark - SSD.png
CrystalDiskMark_SSD.png
ATTO_SSD.png
0

Napísať odpoveď