domace zalohovanie

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

domace zalohovanie

Príspevok od používateľa lubbo7 » 22 Mar 2018, 21:36

Zdravim, potreboval by som sa poradit ohladom zalohovania.
Konkretne by sa jednalo o rozne dokumenty, ale najma fotografie a videa z rodinnych udalosti, skeny historickych fotografii

Viem ze si niekto povie co tam po fotkach, ale po zlej skusenosti zalohujem LEN dvojmo...aktualne mam 2 externe hdd.

Existuje nejake lepsie/jednoduchsie riesenie nez stale zapajat 2HDD?
Jednalo by sa v podstate o dlhodobejsie zalohovanie s tym, ze by sa k tomu pravidelne pridavali data (3x za rok?)

Viem ze existuje NAS a podobne, ale nebude to permanentne pripojene do siete (vlastne ani k PC)

dik


*edit: jedna sa dokopy o stovky GB dat
0
Naposledy upravil/-a lubbo7 v 22 Mar 2018, 22:39, upravené celkom 1 krát.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 21:45

Podla toho o aky objem dat ide. Ja pouzivam Google disc. Mam jeden priecinok na ploche (ked som v os win), ktory mam zdielany s Google diskom. Ked tam nieco pridam, same sa to zosynchronizuje, ked vymazem taktiez. Toto je vsak do ?15GB myslim - zdarma, potom platis. Urcite vsak existuju aj ine sposoby, win10 uz ma aj nieco svoje = nepouzivam ten OS, tak ti nepoviem, ci platene atd.
0
Naposledy upravil/-a Samanko v 22 Mar 2018, 21:46, upravené celkom 1 krát.
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Merak » 22 Mar 2018, 21:46

USB kľúč
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 22 Mar 2018, 22:01

presne tak, nejaky cloud a je to
ja mam okrem GoogleDisk este MEGAsync :thumbup: na paradu
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Edgar » 22 Mar 2018, 22:12

Asi som stará škola, ale existujú aj archivačné DVD avšak to závisí od objemu dát.

Alebo klasika externé HDD, ak sa používajú príležitostne, nemajú sa prakticky ako pokaziť, alebo sa mýlim?
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 22 Mar 2018, 22:22

@edgar
cital si zadanie?
lubbo7 napísal:Existuje nejake lepsie/jednoduchsie riesenie nez stale zapajat 2HDD?
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa lubbo7 » 22 Mar 2018, 22:38

sorac, zabudol som napisat ze sa jedna o stovky GB, cize nejaky cloud neprichadza do uvahy

riesenie typu synchronizovany onedrive priecinok pouzivam na nejake drobnosti, ale tu sa jedna o daleko vacsie objemy

...praveze 2 externe HDD mi odisli...odvtedy zalohujem len dvojmo, a hladam nejake jednoduchsie/ ucinnejsie riesenie nez vytahovat zo skrine 2 HDD

(existuje nejaky box, ktory pripojim k pc, hodim tam data, a ono to automaticky hodi na 2 disky ktore mam v tom boxe? a v pripade poruchy len vymenim jeden HDD a automaticky sa data prekopcia aj na novy)
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 22 Mar 2018, 22:47

aj stovky GB sa daju zalohovat do cloudu :-) (MEGAsync = 50GB free) alebo domaci server/NAS nastavit zrkadlenie HDD

edit: v googli hladaj "RAID1 NAS"
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Samanko » 22 Mar 2018, 22:57

Jo, hladas imho NAS s dvomi paralelnymi HDD...
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 22 Mar 2018, 23:00

0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
lubbo7
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 06 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: TN
Vek: 34

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa lubbo7 » 23 Mar 2018, 00:22

cloud nepripada do uvahy aj kvoli mizernemu uploadu, ktory sa pohybuje na urovni 150-200kB/s

ano, nieco take ako si pisal- zrkadlenie HDD, ale skoro 500€ dost vela...asi nic lacnejsieho nie je co?

tak to mi asi ostava klasika- kupit 2x 2TB disky a kopirovat rucne
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa AEdison » 23 Mar 2018, 01:15

Ja na zálohovanie používam icy box z 3,5" diskom vo vnútri. Po "cvaknutí" vypínača na zadnej strane boxu, sa mi automaticky spustí zrkadlenie konkrétnych priečinkov cez FreeFileSync. Zrkadlí to expresne a program je zdarma. Po dokončení jednoducho odhlásim disk vypnem a hotovo. Inšpirovalo ma TOTO video ale namiesto laborovania z napájaním, používam klasický USB icy box.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Mar 2018, 04:02

ano, nieco take ako si pisal- zrkadlenie HDD, ale skoro 500€ dost vela...asi nic lacnejsieho nie je co?
Chceš zálohovať data, alebo chceš ušetriť peniaze.

Normálne si kúp box (neviem ako sa to vola ale viem že to existuje, žeby to bol externý disk S možnosťou pripojenia do siete?) ktorý sa ti po zapnutí pripojí K sieti a dajú sa K tomu boxu pripojiť dva disky.
Ak budeš mať fotky na zalohu, zapneš ten box (ten sa prihlási K sieti) a na jeden HDD náhras cez sieť dokumenty.
Potom si V PC spustís program (možno tén soft bude mať ten box) ktorý ti porovnaní oba HDD Skopíruje do druhého to čo si pridal na ten prvy.

Nie som V tomto odborník A ani preto nepoznám správnu terminoligiu, ale viem že to existuje A takto by to mohlo byť najlacnejsie.

V najhoršom prípade kúp dva externé disky ktoré sa pripoja do siete keď ich zapneš A synchronizáciu dať budeš riadiť Z tvojho PC po nahrati dat na jeden z diskov.

Ináč toto by som potreboval aj ja....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 23 Mar 2018, 07:29

@AEdison - neviem ci nejaky ICY BOX zvladne RAID pole :-) ...asi nie

tak potom domaci server ak mas nejake starsie, schopne PC co dokaze RAID1
ja som mal na povale pri routeri pokusne asi 3-4 mesiace starsi stroj na ktorom bezal Ubuntu server (FTP, SMB, LAMP...)
bola to pakaren nez som to nakonfiguroval (halavne SAMBA - zdielanie) a tiez to nebolo moc rychle lebo to bola stara sunka (ATA disky) ale vselico som si vyskusal a dost som sa pri tom naucil :-)

nakoniec som to zrusil lebo doska nemala WAKE-ON-LAN a stroj bezal v kuse 24/7 aj kapacita diskov bola mizerna,
samozrejme islo by to aj s windows ale preco si komplikovat zivot
0
Naposledy upravil/-a Loloone v 23 Mar 2018, 12:18, upravené celkom 1 krát.
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa lacog » 23 Mar 2018, 08:24

To NASko s 2 zrkadlenými diskami je fajn ale ... je stále pripojené na napájanie čiže je potrebné riešiť UPS alebo aspoň prepäťová ochrana, disky sú napájané z jedného zdroja - možné poškodenie oboch, nie je chránené proti omylom použivateľa ( vymazanie, prepísanie...), v prípade nejakého víru je riziko, že obsah zašifruje... Áno - riziko nie je veľké ale je. NASko skôr používať ako sieťový disk.

Výhody - po nastavení absolútne sa o to netreba starať.

Najlepšia záloha podľa mňa sú dva fyzické HDD odložené v šuflíku. Pripájané len počas zálohy.
Predpokladám, že ten obsah ti tam nepribúda každý deň ... prípadne nejaka záloha na ďalší HDD v počítači... ja by som to riešil dvoma externými diskami a napr. každú párnu nedeľu zálohoval data na jeden a nepárnu na druhý. Alebo každý mesiac ... podľa toho ako ti tam data pribúdajú.

edit: teraz som si poriadne prečítal zadanie, že data chceš pridávať napr. 3x za rok - tak v tom prípade používaš najjednoduchšie, najlacnejšie a najspoľahlivejšie riešenie. V tvojom prípade NASko nič nerieši.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa medved » 23 Mar 2018, 08:51

Ja tiez riesim zalohu stoviek GB dat.. vlastne uz som cez 2TB. Vzhladom na objem dat a pomaly net. Mam 2x externe HDD 1TB a 2TB... v PC mam 3TB a povedzme 1x za mesiac niekedy len 1x za dva mesiace prekopirujem PC na externe disky, ktore odpajam a vypinam od PC a siete. Raz davno sa mi stalo pri zacinajucej burke ako zapinalo a vypinalo siet v kratkom case, PC sa len resetoval a znova zapol tak zasa ho vyplo a odisiel HDD kompletne. Vtedy to bolo nastastie len 40GB disk a este tam neboli take dolezite data a fotky ako dnes na 3TB disku. Len fotiek mam kvantum a kopec dat okolo mojich VN projektoch. O toto vsetko prist tak som pekne v prdeli a to mi pripomina aby som tento vikend spravil znova zalohu :lol:
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa kamilko » 23 Mar 2018, 14:24

Zalohovat 3x do roka je dost malo. Male subory, programy, vykresy sablony a dokumenty kopirujem na usb kluc prakticky okamzite po skonceni prace.
Allways sync, len dam analizovat a synchronizovat. Automaticky vyhlada a nahradi subory.
Mam vytvorene ukohy bud pre usb kluc alebo potom pre zalohovaci disk. Realne mam stale zalohu na 2 nosicoch raz tyzdend na 3 nosicoch, 1 az 2 mesiace na 4 nosicoch. A ked sa velmi nudim dam zosinchronizovat s NAS kom.

Venovat 5 min symchronizaci zalohovacieho disku ma nezabije a usb 3.0 nieje az take pomale, navyse umoznuje odpojit disk bez vypnutia pc.
0

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa lacog » 23 Mar 2018, 15:14

kamilko - viac menej súhlas - ale USB kľúč ako spoľahlivú zálohu teda nepovažujem ani zo srandy. Neviem ako lubbo7 pracuje na počítači ale možno fakt raz za čas sa dostane k spracovaniu fotiek / videa (spomína veľké objemy) a čo ja viem čo zálohuje a nepribúdajú mu data priebežne denne a týždenne.
Ako som spomínal NASko nepočítam ako serióznu zálohu - je trvale pripojené na napájanie, sieti, internetu ... Automatická záloha je fajn ale pozor na tie kryptovacie vírusy. Asi nebude extra dobré ak ti vírus zašifruje dokumenty v PC a automaticky ich v zálohe nahradí pretože boli novšie ;-)
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa Loloone » 23 Mar 2018, 16:24

komfortne zalohovanie/synchronizacia dat sa da urobit len serverom alebo manualne ...mozete nad tym spekulovat kolko chcete :pain:
lubbo7 napísal:Viem ze existuje NAS a podobne, ale nebude to permanentne pripojene do siete (vlastne ani k PC)
ak je podmienka ze to nesmie byt trvale pripojene do siete a ani k PC :rolleyes: tak potom neni co riesit - Beee je spravne, cize raz za cas manualna zaloha na ine disky
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: domace zalohovanie

Príspevok od používateľa rudko » 23 Mar 2018, 17:04

ked chcete naozaj spolahlive a pohodlne riesenie kupte si avamar a mate pokoj.
ked chcete lacne riesenie pouzite dva externe disky a robte si to manualne.
ked chcete relativne lacne a pritom pohodlne a spolahlive riesenie pouzite trochu hlavu :-)

ja osobne mam backup rieseny s pouzitim jedneho RPI, jedneho NAS a par smeti okolo. V NASku su dva disky po 4T do RAID1. RPI bezi nonstop a naschedulovany task cez pridavnu elektroniku zopne napajanie naska. potom je pauza na to aby sa nasko korektne zobudilo a zbehli v nom vsetky procesy, cca 5minut. Potom si RPI skontroluje ci je nasko ready a ak ano spusti da to vediet kompom na sieti. na peckach mam napisane skripty ktore skontroluju ci na NASku existuje predchadzajuca zaloha (samostatny skript beziaci s userom s read only na nas) a ak hej zacnu kontrolovat co vsetko sa bude zalohovat, spocitaju potrebne miesto a zistia ci je na nasku dost miesta (zase samostatny skript beziaci pod RO userom). ak ano zacnu kopirovat data (samostatny proces write only prava) a ak nie zistia ci existuju minimalne dve zalohy, ak hej starsiu odmaze (samostatny proces so specialne vydefinovanymi delete pravami) a zacne kopirovat(WO prava). ak nie vyhlasi chybu a zostane stat. ak prekopiruje data overi ci sedia crc sumy suborov(RO prava). ked toto zbehne ok tak da vediet RPI ze skoncil. ak RPI dostane odpoved od vsetkych pc co su v tom case online tak zacne proces vypinania. prihlasi sa na nasko a zada shutdown. ked dobehne proces pocka par minut a vypne napajanie. Dolezite je mat vsetko nastavene tak aby ani jeden proces nemal modyfy prava a aby boli vzdy aspon dve zalohy. priadne skody po ransomwari sa minimalizuju na uplne minimum a dva fizycke disky zabezpecia proti hw zlyhaniu jedneho z nich
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok