Vyber zakladnej dosky

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Máj 2018, 22:39

Zdar.Chcel by som si trosku vynovit PC.Teda chcem kupit novu dosku, CPU, ram a grafiku. Ostatne mam, teda este sa uvidi zdroj.bedna ostaba tiez.
No len neviem si vybrat dosku .Nebude to nejak zase PC za xxxxxx €.Planujem kupovat veci postupne, nemam aktualne nic nasetrene sice, ale postupne z vyplaty.
No PC chcem mat prevazne na spracovanie videa strih, uprava fotiek a pod.Samozrejme ked idu taketo programy idu aj hry ale tie uz moc nehravam takze mi je to jedno.
Ono CPU urcite Intel, grafiku no ideal asi nieco od Nvidie. Ram DDR4,
No pri vybere dosky som sa hned zastavil lebo tam vidim prevazne cipset AMD tak neviem .AMD som mal dakedy CPU ale viac tepla ako vykonu.Len toto je len cipset tak toje daco ine.Niesom odbornik na tieto veci .
Dosku chcem do 100€ nieco z https://zakladne-dosky.heureka.sk/f:4594:962568;p:802/ ale co neviem fakt.
Aktualne mam dosku od MSI ale socket len 775 cize starina .Dik
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa Washu » 28 Máj 2018, 00:05

Na tvojom mieste ak teda chces pracovat s videom a fotkami uvazoval by som o vykonnejsom pocitaci.
Radsej si dosetri a kup Ryzen 2700 a knemu naozaj SLUSNU dosku a budes mat pomerne slusnu pracovnu stanicu.
S takou konfiguraciou na nejaky ten "rok" vystacis. Porovnatelny multi thread vykon by ta u intelu vysiel vyrazne drahsie.
Je to sice "trochu" mimo tvojich predstav ale ak ten vykon dokazes vyuzit co pri spracovavani videa nieje najmensi problem, tak do toho chod. Usetri ti to spustu casu.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

alois

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa alois » 28 Máj 2018, 06:00

Nebolo by jednoduchšie najprv vyšpecifikovať typ CPU akú máš predstavu?

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Máj 2018, 07:09

No predstava bola CPU nejaky INTEL I7 a od toho sa odvijat.To amd nieje vykonovo ani cenovo nejak zle.Ako som pisal a urcite je viac ludi ze radsej Intel ako AMD len tieto myty boli volakedy.Od nich sa sa podstate aj ja odpichol.Len doba sa meni .Tak je to tazko.A kupovat viem len postupne cize z kazdej vyplaty nieco.Setrit sa u mna naraz neoplati.Lebo by som tolko nenasetril aj tak.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Máj 2018, 13:04

Kompromisom od Intelu je i5. Je to skoro na úrovni i7, ale lacnejší. Nie je tam markantný rozdiel. Aj tak je dôležité, ako ho vie využiť OS a program (aplikácia).
Napríklad som si všimol, že rovnaká generáia i5, iba s mierne odlišným taktom a počtom jadier je iná pri widlách a iná pri macu v zmysle rýchlosti konverzie videa.
Na MACu skonvertuje video rýchlejšie iba dvojjadrový CPU s vyšším taktom, ako štvorjadrový CPU s nižším taktom a widlami ako OS. Samozrejme parametre vstupu a výstupu boli identické.

Rozdiel medzi Intelom a AMD je v tom, že Intel je na trhu dlhšie a ich CPU sú častejšie využívané. Série Xeon sú takmer v každom serveri. Celé je to ale vec skôr osobnej preferencie, pretože ak užívateľ nevyvíja HW k CPU, alebo nevyužíva PC na zložité veci (rozumej rendering, riadenie zložitých procesov a pod.), tak nepostrehne rozdiel medzi Intelom a AMD, lebo je len nepatrný. Ja som AMD nikdy nemal a nešiel by som do neho, ale je to len osobná preferencia. Za to medzi grafikami by som išiel určite len do AMD. Ale to je zase osobná preferencia :D

K i5 potom napasovať dosku. Dosť som v oblasti PC zaostal, ale volil by som SSD priamo na dosku cez ten nový slot - na OS, HDD na dáta (WD black).
Rýchlosť rapídne zvýšia:
- logické rozdelenie OS a apkikácií po diskoch, teda:
- OS a náročné aplikácie v zmysle výmeny dát medzi PC a úložiskom na SSD
- dáta (súbory, médiá a pod.) na jeden HDD a
- ostatné programy na druhý HDD (toto riešenie oživilo aj PC s dinosaurom Intel C2Q!)
- dve slabšie GPU prepojené cez SLi alebo CrossFireX oproti jednej výkonnejšej (ale je potrebné ich správne zvoliť!)
- doska formátu ATX oproti zmenšeninám
- riadne chladenie (postačí iba výmena vzduchu, ale správne zvolená, vodník alebo peltiér sú zbytočným luxusom)

Všetky tieto "úpravy" som vykonal na C2Q a počítač chytil druhý dych. Problémom bola iba MB, ktorú som už nezohnal s novým slotom pre SSD, tak som si vystačil so SATA. Pre i5 to už ale nebude problém.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa alois » 28 Máj 2018, 13:29

Behal som na viacerých AMD a nebol problém. Až na pár programov ktoré vyžadovali pri inštalácii výlučne Intel. Preto som sa opýtal na CPU ako také, lebo špekulovať nad doskou ako prvý krok sa mi zdalo nie moc korektné.

Intel® Core™i5-8500 processor, 3,00GHz,9MB,LGA1151 BOX, UHD Graphics 630 vždy lacnejšie a výkonovo porovnateľné ako I7.
Prílohy
Kto bol tvorcom prvého procesoru pre PC pod označením AT?
Kto bol tvorcom prvého procesoru pre PC pod označením AT?
Naposledy upravil/-a alois v 28 Máj 2018, 13:47, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa Drakoush » 28 Máj 2018, 13:37

Ako vravím, je to osobná preferencia, bežný užívateľ rozdiel nespozná.

Je pravda, že priekopníkom je INTEL spolu s IBM, ktorí položili základy dnešného desktopu alebo mobilného PC.Ale to na veci nič nemení.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa juraj77 » 28 Máj 2018, 14:54

Marek.....AMD trochu zaspalo, respektíve sa doťahuje na intel. Zo spotrebou máš pravdu, rýchlosť doťahovali vyššou frekvenciou a teda vačším príkonom
Pred nedávnom predstavil AMD Ryzeny a pri testoch porazili intel,avšak obávam sa že to je iná cenová kategoria akú ty požaduješ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Máj 2018, 17:24

Hmm .Takze podstate je to jedno.Ale ci ist do Intelu alebo amd aj tak neviem. Ten procak Ryzen nieje zly za tu cenu.
Len mame to este ine veci co treba kupit .
Ono na videa vyuzivam prevazne Adobe after efects cs6,sony vegas, foto photoshop cs6
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa juraj77 » 28 Máj 2018, 17:55

ktorý procák ?
Daj link
pozeral som letmo na alze počítače s ryzenom a vobec sa mi nezdá že by boli lacnejšie
Najlacnejší začínal na 749 EUR :confused:
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Máj 2018, 18:52

Nemyslim cely pc len CPU .Inak CPU je skoro polovica zo sumy co si dal ty pc :D
https://www.alza.sk/amd-ryzen-7-2700-d5 ... i8EALw_wcB
0

alois

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa alois » 29 Máj 2018, 07:43

Aký význam pre teba má kupovať niečo po častiach s odstupom mesiaca, dvoch, troch??? Záruka ti ide od času, kedy tovar zaplatíš, nie od času, kedy to konečne reálne poskladáš a spustíš....

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa Wili » 29 Máj 2018, 15:21

Marek len vyvratim zopar zazitych mytov...

AMD nie je zle, a je velmi konkurencne schopne ako intel, aby intel nezaostaval za novou generaciou AMD tak musi nahanat takty extremne vysoko a maju aj extremne vysoku teplotu, kdezto AMD ma omnoho nizsie teploty a je energeticky efektivnejsie, preto aj vela serverovni prechadza na serverove AMD lebo len usetrenim za elektrinu sa im to rychlo vrati. Na domace potreby to ale velmi nerozoznas. Pre teba ale bude zrejme intel lepsi lebo ti ponukne sirokospektralnejsie zamerany vykon a menej problemov.

Pises ze su same chipsety AMD na doskach, toto je tiez blud. Na doskach uz niesu chipsety (north-bridge) ako ich poznas, chipsety z dosiek zanikli a su integrovane priamo v CPU, jedine co najdes na doske je south-bridge, nieco ako datovy prevodnik medzi PCI expres zbernicou do CPU a ostatnymi periferiami ktore niesu tahane priamo z CPU, sj SATA, USB atd atd...

ked si budes kupovat novy PC hlavne si kup dosku s M.2 slotom a NVMe EVO960 SDD HDD to ti zrychli pocitac najviac zo vsetkeho.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa hpeter » 29 Máj 2018, 17:07

amd zaspalo, ale po minule roky. mozme suhlasit ze v minulosti amd boli slabucki (nahouno), teraz karta sa obratila.
napr intel slubuje 10nm cca 4 roky, a zatial nic. v 2019 konkurencia (coskoro aj via x86) bude mat na trhu 7nm cipy. nieco sa dlhodobo deje v neprospech fab intelu, aj nedavna konferencia nebola o buducnosti intel cipov, namiesto toho tam dali nejake predstavenie s dronmi :confused:
tento rok skandal sefa krzanich-a ohladom financii a majetku ; tiez zacali spolupracovat s firmou ktora ma skusenosti s zakaznickymi zalobami a prusermi vseobecne. interne musia vediet ze je zle, a lepia co sa da. od cias ivy bridge nespajkuju h-s ale natieraju bielou pastou, potom sa nedaju taktovat prehrievaju sa.
zen ziskava kladne ohlasy, ci je to threadripper, ryzen alebo epyc.
amd, s vlastne <1 % podielom server. trhu, zacinaju fandit taki obri zakaznici ako baidu (cinsky gugel), microsoft azure, dell, hpe, cray (vyrobca super pocitacov,..)
zaujem citelne narasta, proste take firmy nedavaju peniaze do rizika, chcu mat istotu dlhodobej investicie do infrastruktury. amd je vsade, herne konzoly ci dokonca intel procaky Obrázok
su to tvoje peniaze a presvedcenie.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber zakladnej dosky

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Máj 2018, 21:19

Takze ostava mi skor pozerat pomer cena a vykon .Dost ma zaujala na alza.cz jedna vec.Na alza.sk to nemaju.No na CZ maju moznost ak sa jedna napr o pc zostavu, je tam ze zaplatit 1/3 teraz zo sumy a zvysok do 3 mesiacov bez uroku. To by nebolo zle .Len preco to nieje na SK nechapem potom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok