Hučanie HDD

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Hučanie HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Júl 2018, 21:17

Opäť som sa nechal nahovoriť na bazárový 3,5" disk aj po viacerých zlých skúsenostiach, avšak podľa S.M.A.R.T. stavu disku som usudzoval, že žiadny problém nebude, no nakoniec predsa je, čo ma vzhľadom k veku a počtu hodín disku naozaj prekvapilo. Takže k veci: HDD stále hučí v pravidelných intervaloch po dobu cca 3 sekundy, na 3 sekundy je ticho a potom znova. Má to kvázi sínusový priebeh o takejto frekvencii (hučanie postupne zosilňuje a potom postupne zoslabuje). Takýto problém som už s jedným diskom mal, avšak ten mal "natočené" vyše 15 000 hodín, no tento má len 2456 hodín a robí to už teraz. Aby som upresnil je to WD Blue z roku cca 2012, takže fakt nechápem prečo sa na ňom prejavuje už tento problém a obzvlášť po takej krátkej prevádzke. Druhý HDD v PC mám Seagate Barracuda čo má už cca 10 rokov, 9400 hodín prevádzky a okrem chrapčania pri práci s údajmi nemá žiadny takýto problém.
Vedel by niekto, ako vyriešiť to hučanie? Rozmýšľal som nad vypínaním disku pri neaktivite, ale nastavenie Windowsu neumožňuje vyberať ktorý disk chcem vypínať, takže by mi to vypínalo aj systémový. Momentálne to mám nastavené na "Nikdy", čiže disky sa nevypínajú, ale ten druhý WD (mám ho len na dáta takže sa k nemu nepristupuje nepretržite) by som chcel vypínať. Nejaké rady ako vypínať jeden disk alebo nejako inak vyriešiť to hučanie?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Júl 2018, 21:50

...máš ty problém :mrgreen:
...sestra mi na 50 -ku podarovala fungel nový USB 1TB HDD... nabehal menej dní ako ja rokov :evil:
Bez názvu.png
V NTB mám staršiu 500 -vku z bazoša a je na tom podstatne lepšie
Bez názvu 1.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa zen » 05 Júl 2018, 22:13

Edgar napísal:takže fakt nechápem prečo sa na ňom prejavuje už tento problém a obzvlášť po takej krátkej prevádzke.
Natocene hodiny neznamenaju vsetko. Prvy spustis rano a vecer na ctvt hodiny, druhy len vecer na 6 hodin. Nechcel by som tipovat, ktory sa viac opotrebuje. (Zahrievanie - chladnutie.)
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Júl 2018, 22:43

mr.dred napísal: fungel nový USB 1TB HDD... nabehal menej dní ako ja rokov
Masaker... 8O

zen: Ten WD má o 305 zapnutí menej, ako Seagate
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa misocko » 05 Júl 2018, 23:02

mas dva hdd, predpokladam ze ten novy si hned naskrutkoval do bedne a teraz to huci. predpokladam ze sa jedna o rezonanciu HDD vs bedna (ventilatory, druhy HDD). Treba skusit ten novy HDD navolno na kabloch bez dotyku s bednou. ak to prestane, potom ti pomoze iba ulozenie HDD na nieco tlmiace (nejaku penu, filc...), viem o com hovorim, mam 4 HDD a toho zvuku som sa zbavil az tak ze som vsetky 4 dal na nejaku 1cm hrubu samolepiacu penu, mam ich na spodku bedne postavene vedla seba nastojaka.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Júl 2018, 23:19

misocko napísal:Treba skusit ten novy HDD navolno na kabloch bez dotyku s bednou
Tak-tak.
Interferencia motorov v plechovici vie robiť divy. V obývačkovom PC som mal upravenú šachtu na HDD - rozšírenú a HDD viseli na gumenných pásikoch z biciduše
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 05 Júl 2018, 23:23

Jasné, to môžem skúsiť tiež. Ale predtým som tam mal 2,5" disk cez redukčný rámček a nerezonovalo nič...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Júl 2018, 23:24

Tá 2,5-ka ale beží na menších otáčkach - väčšinou 5400ot. a 3,5-ky zas na 7200ot. Ich vibrácie ťažko dostaneš do fázy tak,aby to bolo poznať (pri rovnakých otáčkach je to iné..)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Júl 2018, 00:07

Každopádne ja som zatiaľ názoru že je to vina disku, brat má v PC taký istý Seagate disk (ale 80GB oproti môjmu 160GB) a taký istý WD Blue (ale 1TB oproti môjmu 500GB a vyrobený minulý rok) a nič také sa nedeje. Tento:
Edgar napísal:Takýto problém som už s jedným diskom mal, avšak ten mal "natočené" vyše 15 000 hodín
disk mal nejaký čas v počítači aj brat, hučanie bolo také isté, potom som ho dal do bedne kde iný HDD ani nebol a hučal tak isto, preto mi tá chyba už príde známa a boli by to veľké náhody aby to spôsobovali bežné vibrácie vrámci skrine. Uznávam, že ak by som to dal do PC cez nejaké tlmiace podložky alebo úplne by som zmenil princíp uloženia disku, možno by to už počuť nebolo, ale to neznamená že disk by sa zbavil tejto chyby...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Júl 2018, 00:14

Ak "hrkoce" disk aj sám, skús to "antivibračné" uloženie, prípadne ho používaj len ako zálohový - s občasným zapnutím (a bude ticho :lol: )
...pokiaľ sa nedá vrátiť...iné s ním nespravíš.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Hučanie HDD

Príspevok od používateľa Edgar » 25 Okt 2018, 08:43

Po čase sa ešte vrátim k tejto téme
misocko napísal:predpokladam ze sa jedna o rezonanciu HDD vs bedna (ventilatory, druhy HDD)
Bolo to tak, včera som starý HDD vymenil za SSD a ten "nový" HDD samostatne nehučí.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok