Správný výběr notebooku na VŠ

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Rey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 15:08

Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Rey » 22 Júl 2018, 18:02

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na správný výběr notebooku. Rád bych ho používal na VŠ (Eagle, Excel, Word, složitější CAD atd...). Mé požadavky: Core i5/i7 a více, RAM 8 Gb a více, SSD 256 Gb a více, kvalitní grafická karta. Je lepší koupit ntb nový či repasovaný? Řekl bych, že kdyby mi někdo nabídl 2 kusy ntb např. z přehlídky či málo používané a kvalitní, určitě bych bral. S repasy nemám zkušenosti, nicméně mám z nich obavy. Co byste mi doporučili a jaký tip ntb? Mám preferované značky: HP a Dell. Do ceny: 5 000,-, 10 000,- anebo až 20 000,-. Již párkrát jsem na inzertním portálu bazoš.cz našel inzerát na HP ProBook či EliteBook, který stojí ( či se ještě neprodává ) přes 40 tis. , byl z přehlídky a prodávající ho prodával za 16 tisíc. Prý si ho jako zaměstnanec po přehlídce mohl vzít, avšak pro něj neměl využití, tak ho prodal. Je možné na takové inzeráty narazit? Velice rád bych 2 takové kusy koupil. Děkuji.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2018, 18:04

Všetky tieto stroje majú dve nevýhody - windows a výdrž batérie. MacBook Pro je zas mimo rozpočet.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 22 Júl 2018, 18:21

Dobrý večer,

Tiež som šťastným majiteľom Macbooku Pro. Cena je "applácka", ale investíciu neľutujem. Systém je pomerne príjemný, dá sa naňho zvyknúť(aj ak by ste boli slabší užívateľ pc celkove). Eagle funguje. Word/Excel/PowerPoint sa dá dokúpiť. Iné CAD, niektoré sa tiež dajú nainštalovať.

Ak by ste sa dostali do situácie, že nutne potrebujete sw, ktorý beží len pod Windowsom, máte hneď dve možnosti. Na princíp dual-boot je v systéme integrovaný sw BootCamp. Alebo použijete virtuálny počítač, tu je dobrou voľbou dokúpiť Parallels. Úprimne som najradšej, ak nepotrebujem ani jedno, keď musím používam Parallels.
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa juraj77 » 22 Júl 2018, 18:33

Dobrý večer, priatelia

Má niekto skúsenosť s procesormi Ryzen od AMD na notebookoch ? Pred časom som videl video z prezentácie a podaktorí účastníci podujatia skoro omdlievali :) ked prezentujúci uviedol porovnanie s inteláckymi procesormi i5,i7 . Asi to bude len podobná diagnóza ako u uctievačov Applu ....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2018, 18:38

Bežný užívateľ nemá šancu rozoznať rozdiely v CPU... Je jedno, či tam je Intel, alebo AMD.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Júl 2018, 19:00

HP sa oblukom vyhnut. aj tie Probooky su strasne kazove, nedavno ich kupovali do firmy a obratom ich islo zopar na reklamacku, lebo sa nedali po vybaleni z krabice ani zapnut. A co mam osobne skusenosti, tak po 2 rokoch mi odisla grafika (a to bol programatorsky notas, ziadne hry, ani nic, co by vytazovalo grafiku).
Acer je, ako znamy vravi elektroodpad uz ked oddide z vyrobnej linky, a Dell su celkom v pohode.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2018, 19:01

Dobré boli aj Lenová. Lenovo prebralo divíziu po IBM, ThinkPad T410 mám dodnes na diagnostiku, ešte aj tá posratá baterka drží, len totie widly... Tie zabrzdia akýkoľvek počítač :(
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa juraj77 » 22 Júl 2018, 19:07

práve som naďabil na jedno porovnanie Ryzen - Kabylake od Intelu: https://www.alza.sk/amd-ryzen-5-clanok
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 22 Júl 2018, 19:45

Já jsem si teď po pár letech koupil první DELL a už u nich asi zůstanu. Měl jsem HP, ACER, LEjNOVO a DELL u mě zatím vede.

HP byl kvalitní šrot (měl jsem probook a byl 2x v servisu - 1HDD a 1MONITOR), ACER byl napohodu, ale ..... . LEjNOVO nevím na co jsem natrefil, ale byl líný a nakonec šel do servisu (jednoho dne se nezapnul).

No a DELL? No po dvou letech žádný problém (ředa dell inspiron 15). Altium, AutoCad, OrCad, Matlab atd. šlapou jak hodinky.
0

Rey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 15:08

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Rey » 22 Júl 2018, 19:48

juraj77 napísal:práve som naďabil na jedno porovnanie Ryzen - Kabylake od Intelu: https://www.alza.sk/amd-ryzen-5-clanok
Díky za OT! :roll:

Btw, měl jsem za to, že jsou HP na světové špičce. ASUSy znám, Acery jsou skořápky, kvalitu Lenova nepopírám, zbývá HP a Dell. Jen stále nevím, zda-li raději repas či nový.

jirka.jirka.: Jaký typ Dellu máš?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 22 Júl 2018, 19:56

Konkrétně mám tento:
https://www.czc.cz/dell-inspiron-15-gam ... 15/produkt

Sice na něm nahraju, ale ten výkon používám jinak. :)
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa hpeter » 22 Júl 2018, 20:24

juraj77 napísal:Dobrý večer, priatelia

Má niekto skúsenosť s procesormi Ryzen od AMD na notebookoch ? Pred časom som videl video z prezentácie a podaktorí účastníci podujatia skoro omdlievali :) ked prezentujúci uviedol porovnanie s inteláckymi procesormi i5,i7 . Asi to bude len podobná diagnóza ako u uctievačov Applu ....
omdlievali - ak porovname parametre s konkurenciou...
intel grafika skor zavadzia na drahsich zostavach, a na lacnych office pc sa hry ci gpgpu neriesia.
v tomto smere amd (apu) ma vyvazene cipy, vid herne konzoly su amd inside. :P (kludne konzoly mohli byt aj intel only, ci dokonca zlepene aj s nvidiou. no nestalo sa tak.)
ryzen je hodne slusny procak, vyvazeny vykon aj po grafickej stranke (apu).
dneska je dostatok gpgpu/opencl aplikacii (napr;hw akceleracia browsery, office, video coding,..), kde je spotrebovany aj vypocetny vykon gpu.
na alze je na vyber; su tam aj 15" fhd+ips panel; dual/quadcore.
Acer Nitro 5__pridavna grafika+zabudovana v apu; sa necudujem ze recenzenti omdlievali, velky vykon za 8 grosov.. najdrahsi je vlastne 17" "DeskTop Replacement" ,16 vlaknovy cpu bazmek +desktop grafika. (vaha :lol: )
Prílohy
Screen Shot 07-22-18 at 07.47 PM.PNG
0

Rey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 15:08

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Rey » 22 Júl 2018, 20:26

Ale já nepotřebuji herní. Odkaz, který jsi sem dával před 10 minutami, byl zcela jiný :pain: . Mám požadavky sepsány v topicu. To tu není nikdo, kdo by mi poradil? Či něco nabídl?

PS: hpeter: Díky za další OT! Proč mi tu zakládáte nové off topicy, když se netýkají, čeho by měli? Co tak založit svůj?
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa m6r3k » 22 Júl 2018, 21:21

čo považuješ za zložitejší CAD ?

Kludne zober hocičo čo bude mať SSD a 8GB RAM ono bakalarku/diplomku budeš aj tak písať vo Worde. Simulačne programy budeš použivať pre Win na 100%.
EAGLE a všetky produkty od Autodesk dostaneš v najvyššej verzií zadarmo... ale zbytočný overkill pre študenta. Stare verzie maju menšie požiadavky

V bakalárovi mi stačil Lenovo IdeaPad G505 s prehladom :finga: Ak chceš investovať do Dell tak skus vyradene DELL e5250 - malé šikovné + dokinu kúpiš pod 20E keď že ich nahradzaju USB replikatory.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa hpeter » 22 Júl 2018, 21:29

rey neviem v com spociva moj offtopic? chcel si masinu na zlozite cad, a ine narocne aplikacie.
to tie masiny splnaju, su na vyber aj modely s m2 ssd+1tb hdd; plnotucna grafika.
sucasne nove mobilne i5 + i7, su v oboch pripadoch max dual/quad, s cenou za samotny cpu 300-600$.
mobilny ryzen je tiez max dual/quad.
Core i5/i7 a více, RAM 8 Gb a více, SSD 256 Gb a více, kvalitní grafická karta.
Do ceny: 5 000,-, 10 000,- anebo až 20 000,-
laptop za 780€ s intel i7 a externou lepsou grafikou bude problem
(na cad sa pouzivaju profi grafiky firepro/quadro, taky laptop by stal par tisic)
Obrázok
0

Rey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 15:08

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Rey » 22 Júl 2018, 21:39

m6r3k napísal: V bakalárovi mi stačil Lenovo IdeaPad G505 s prehladom :finga: Ak chceš investovať do Dell tak skus vyradene DELL e5250 - malé šikovné + dokinu kúpiš pod 20E keď že ich nahradzaju USB replikatory.
Opravdu se vyplatí kupovat starší mašinu Dell e5250? Musel by to být ntb. repasovaný, ale tam nemám žádnou záruku, že tam nebudou nahrazené součástky za šunt.


hpeter: díky ;)
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa rudko » 22 Júl 2018, 22:01

Ahoj
najskor by si mal specifikovat co znamena "zlozitejsi CAD". Ak sa jedna o kreslenie nejakych vykresov v 2D, alebo nejake simple 3D modely tak vobec nemusis riesit masinu za par tisic eur ako bolo spominane vyssie. Ja na svojom 7rocnom notase v pohode zvladam pracovat s vykresom sidliska s 50 rodinnymi domami (v 3D) a vsetkym co k tomu patri.
No ale k veci. Ak nemas velky rozpocet a preferujes cenu do 10kCZ tak by som ti odporucal nejaky refurbished DELL. Napriklad od SIMS-u (ich shop je https://www.device.cz/). U nas v rodine mame od nich 2 kusy DELL Lattitude E5430. Oba maju vyse 7rokov (u nas su cca 4 roky) a nikdy nebol problem. Dokonca aj baterky drzia este cca 1hodinu. Mali sme tri, ale jeden synovec roztrepal. Poskytuju zaruku 6mesiacov.
MOzem ti povedat ze urcite nepouzivaju smejdove komponenty, ale vzdy len origo diely. Predchadzajuca firma v ktorej som pracoval im odpredavala pouzite IT a viem ako vykonavaju servis. Tuto konkretnu firmu sa nebojim odporucit...
Ak si ochotny minut kus viac tak by som odporucl taktiez nejaky DELL, napriklad vostro 3578. Predava sa so zarukou next bussiness day on-site, co v pripade problemov a situacie ze si nemozes dovolit zostat bez PC mesiac urcite ocenis. Ak nevies o co ide tak v principe je to tak ze zavolas na technicku podporu ze mas problem a na druhy den je u teba technik a zavadu vyriesi na mieste...
ps: ano, som zatazeny na DELL, preto ze je to jedina znacka vypoctovej techniky s ktorou som nezazil vacsi problem. A to sme od nich v praci mali par stoviek notasov a pc. ACER, ASUS, HP, Lenovo si uz nikdy nekupim!
0
Naposledy upravil/-a rudko v 22 Júl 2018, 22:04, upravené celkom 1 krát.
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2018, 22:03

Repasácia spočíva vo vyfúkaní prachu, prípadne výmeny jedného modulu RAMky. Ak čakáš, že niekto chytil rozdrbaný NTB a menil na doske elyty, tak to zďaleka nie je pravda. Repasov sa netreba báť, aj moje lenovo je repas a maká v pohode. A to mu dávam cez držku v prachu, mrazoch, daždi a pod.

Domov, na štúdium a na prezentačné účely by som už ale jednoznačne nešiel do ničoho okrem MacBooku. Moja 13" verzia s touchbarom ma stála 2k€ a neľutujem ani jedného toho eura.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa alidedko » 22 Júl 2018, 22:54

Prihovaram sa za refurbished Dell.

Ja mam e6420, susedovi som odporucil 6430, kamosom dookola odporucam rovnako tie latitudy, vsetky idu ako vino.
Ako sekundarny mame doma tiez Dell, konkretne Vostro 1500 - 9 rokov stara masinka a ide ako mladica. Ziadny zo suntov, ktore na konci prispevku spomenul rudko, by tych 9 rokov nevydrzal v takej kondicii.

Samozrejme, velkym oblukom sa vyhnut inspironom, hlavne tie celoplastaky stali za guvno.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Rey
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 22 Júl 2018, 15:08

Re: Správný výběr notebooku na VŠ

Príspevok od používateľa Rey » 23 Júl 2018, 15:27

Chcete říci, že jste koupili repasy za 5 - 7 tisíc a stále vám drží 7-9 let bez jediné reklamace?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok