Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Rozdelenie SSD na particie

Rozdelenie SSD na particie

Procesory, grafick├ę karty, mati─Źn├ę dosky, pevn├ę disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Rozdelenie SSD na particie

Odosla┼ąod medved » 27 Sep 2018, 12:58

Nazdar, pozer├ím sa po nete okolo delenia SSD na particie a na┼íiel som jedine na┼ąahovanie sa, ako to SSD disku vad├ş a zni┼żuje ┼żivotnos┼ą alebo ┼że je to jedno a nie je s t├Żm ┼żiadny probl├ęm... tak ako to je vlastne. Predpoklad├ím, ┼że dnes s nov├Żmi SSD diskami a M2 kartami, ako napr. od samsungu to nie je ┼żiadny probl├ęm a ni─Ź sa na ┼żivotnosti nemen├ş. Ak tomu spr├ívne ch├ípem, tak aj po rozdelen├ş SSD na povedzme C a D s├║ d├íta n├íhodne po celom disku a nie fyzicky rozdelen├ę na 2 diely, tak┼że st├íle sa rovnako rovnomerne rozkladaj├║ data po celom SSD. Jedine vo win to vid├şm ako 2 particie C a D. Ide mi pravda┼że o win, aby pri bud├║cej rein┼ítal├íci├ş som nemazal cel├Ż SSD, lebo d├íva┼ą zo z├ílohy stovky GB na SSD disk je trochu blbos┼ą ak to tam viem necha┼ą na druhej particii.
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1961
Vek: 26.1
Zalo┼żen├Ż: 02.12.2008

Re: Rozdelenie SSD na particie

Odosla┼ąod hpeter » 29 Sep 2018, 07:41

ssd maju najmensi blok dat 4096b, to znamena ze pri zapise jedneho bitu sa musi prepisat cely blok.
preto ludia stresuju aby particia bola "aligned"
keby particia nebola aligned (strihat cez bloky) tak by pri zapise jedneho bitu sa spustil domino efekt na ostatnych blokoch
takto chapem problem, opravte ma.. :pain:
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1547
Vek: 35.65
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod Cofi » 29 Sep 2018, 11:22

pri zapise do bloku je nutne pri ssd najpr blok zmazat..a casto nastava situacia ked blok obsajuje data na zmazanie a aj tie co sa nemaju zmazat..vtedy nastupuje "Garbage Collection" a presuva data dalej a dalej..cim vznika urcity domino efekt.. no su tu aj interne procesy co sa staraju o rovnomerne opotrebovanie pamatovych buniek takze riesit ze kde na disku su data nema zmysel..zivotnost sa neustale skracuje..a samozrejme vykon sdd klesa zaplnenim celej kapacity.. Data z SSD buniek sa mazu az ked je to uplne nevyhnutne..preto stale plati ze ssd je vhodny na systemovy oddiel a na zvysok mechanicky HDD..cena uz tiez nie je taka vysoka takze po 3-4 rokoch nie je problem vymenit
Cofi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 74
Vek: 39
Zalo┼żen├Ż: 25.01.2010

Odosla┼ąod medved » 29 Sep 2018, 14:38

Ono dne┼ín├ę SSD u┼ż maj├║ aj nejak├║ funkciu TRIM (https://gamesite.zoznam.sk/hw/novinky/2 ... te-zapnuty), ktor├í tie┼ż m├í zrejme pr├íve tento probl├ęm odstr├íni┼ą s kop├şrovan├şm a mazan├şm, aby sa tak neopotrebov├ívali dan├ę bunky.. ale neviem, st├íle h─żad├ím info okolo toho a vid├şm, ┼że m├ím ─Źo doh├í┼ła┼ą :) ..na druhej strane, ke─Ć si vezmem ┼że m├┤j aktu├ílny SSD od samsungu m├í e┼íte len 1,59TBW z celkov├Żch 300TBW ud├ívan├Żch v├Żrobcom tak to je dos┼ą n├şzke ─Ź├şslo a t├Żmto tempom ani za 3 roky nedosiahnem 300TBW to sk├┤r bude in├Ż d├┤vod na v├Żmenu... aktu├ílne pozer├ím po M.2 karte s a┼ż 600TBW, tak┼że ak to bude podobne asi fakt ani tu tak skoro nedosiahnem to─żko z├ípisov, ─Źi┼że asi nem├í cenu rie┼íi┼ą ─Źi deli┼ą alebo nedeli┼ą no st├íle som sa nedop├ítral o "spr├ívnosti" delenia SSD. Dne┼ín├ę SSD u┼ż maj├║ pekne vysok├ę hodnoty z├ípisov, ke─Ć si vezmem tie star├ę s pred x rokov...
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod martin knocik » 29 Sep 2018, 18:33

4096 bajtov poch├ídza z mechanick├Żch diskov. U SSD skuto─Źn├í hodnota m├┤┼że by┼ą in├í, pravdepodobne bude va─Ź┼íia.

─îital som ┼że fyzick├ę rozdelenie a skuto─Źn├ę umiestnenie d├ít na SSD nem├í u┼ż ni─Ź spolo─Źn├ę s windowsov├Żmi particiami. Toto je d├┤vod ktor├Ż napr├şklad komplikuje z├íchranu d├ít z pokazen├ęho SSD. Ak by bol C disk (particia intenzivne vyu┼ż├şvan├í syst├ęmom) na za─Źiatku, tak by sa sk├┤r opotreboval za─Źiatok SSD ne┼ż jeho koniec ktor├Ż by mohol by┼ą po─Źas celej ┼żivotnosti polopr├ízdny s nizkym po─Źtom z├ípisov.

Je len m├ílo s├║borov├Żch syst├ęmov ktor├ę maju nejak├║ optimaliz├íciu na SSD. Napr├şklad relat├şvne revolu─Źn├Ż linuxov├Ż btrfs ktor├Ż za─Źali tvorib od nuly pred 10 rokmi ma mo┼żnos┼ą pri mountovani particie ozna─Źit ju ako ssd disk.
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

─żudstvo je v├şrus ktor├Ż napadol Zem

nerobme si ┼ąa┼żk├║ hlavu z debilov ─Źo n├ím ani po ─Źlenky nesiahaj├║, bu─Ćme radi ┼że my da─Źo dok├í┼żeme a smejme sa im ak├ş s├║ sprost├ş
martin knocik
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1508
Vek: 28.57
Zalo┼żen├Ż: 23.01.2008

Odosla┼ąod hpeter » 30 Sep 2018, 00:30

medved nap├şsal: Dne┼ín├ę SSD u┼ż maj├║ pekne vysok├ę hodnoty z├ípisov, ke─Ć si vezmem tie star├ę s pred x rokov...

pozri DS flash cipov, pocet zapisov so znizujucim sa nm, rapidne klesa.
situaciu zachranuju pokrocile flash radice a overprovisioning.
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1547
Vek: 35.65
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013
Paragraf: 22

Odosla┼ąod medved » 30 Sep 2018, 17:21

─îi┼że inak povedan├ę, nie je ┼żiadny probl├ęm s delen├şm SSD na part├şcie C a D. ┼Żiadne skr├ítenie ┼żivotnosti a r├Żchlej┼íieho opotrebovania buniek na jednej ─Źasti disku... ke─Ć┼że fyzick├Ż sa to nedel├ş a d├íta s├║ n├íhodne po celej ─Źasti, len win to vid├ş ako C a D - tak┼że v├Żhoda rein┼ítal├ície win bez mazania cel├ęho SSD.

Jop o tom probl├ęme s obnovou zmazan├Żch d├ít som u┼ż tie┼ż ─Źosi ─Ź├ştal, na┼í┼ąastie nie pri snahe nie─Źo obnovi┼ą ─Źo som omylom zmazal :lol:
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Edgar » 30 Sep 2018, 23:35

medved nap├şsal:aj po rozdelen├ş SSD na povedzme C a D s├║ d├íta n├íhodne po celom disku a nie fyzicky rozdelen├ę na 2 diely, tak┼że st├íle sa rovnako rovnomerne rozkladaj├║ data po celom SSD

Toto ma teraz zaujalo. Ako┼że pri klasick├Żch HDD sa po vytvoren├ş napr. 100GB part├şcie vyhradilo 100GB fyzick├ęho miesta a d├íta na druhej part├şcii boli fyzicky ulo┼żen├ę a┼ż ─Ćalej? Ako┼że tam bolo vynechan├ę miesto bez d├ít a d├íta na ─Ćal┼íej part├şcii boli zapisovan├ę a┼ż za n├şm? To sa mi nejak nezd├í...
Edgar
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1334
Vek: 22.72
Zalo┼żen├Ż: 12.08.2013

Odosla┼ąod pocitujlasku » 01 Okt 2018, 07:52

Edgar: ano, tak to bolo. jednoducho, tak ako bol rozdeleny disk, tak sa to bolo aj v strukture disku. Ale kazdy sa hral na svojej casti, aby sa opotrebovaval rovnomerne. cize, ked si nieco mazal/zapisoval na C, tak subory na zmazanie sa len oznacili, ale nove data sa zapisovali na volne miesto, az kym sa nedosiahla kapacita C, potom sa prepisovali miesta, ktore boli oznacene ako zmazane. Preto sa niekedy dali v pohode obnovit starsie subory.
Niekedy davno som mal disk, ktory mal vadnych par blokov na konci. a jednoducho stacilo zmensit poslednu particiu, aby sa tam nezapisovalo a disk nabehal bez problemov dalsich par rokov.
v MBR tabulke bol poznaceny zaciatok danej particie a dlzka. Vedel si sa dokonca hrat aj tak, ze bola particia, potom nic, prazdne miesteo a potom dalsia.
Intel, Nvidia, Ubuntu, Firefox, Asus, Nissan, Jelinek 52%, Metal
---------------------------------------------------------------------------------------------
Jedn├şm z nejv─Ťt┼í├şch projev┼» ned┼»v─Ťry v Boha je hromosvod na kostele.
pocitujlasku
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 4576
Vek: 36.54
Zalo┼żen├Ż: 20.07.2007

Odosla┼ąod medved » 01 Okt 2018, 09:41

Edgar nap├şsal:To sa mi nejak nezd├í...

pozri si toto video, ─Źo som hodil hore https://www.youtube.com/watch?v=p0q3rYhJeNI, tam to pekne vysvet─żuje princ├şp a d├┤vod delenia HDD. Tak┼że z toho d├┤vodu moja ot├ízka a zis┼ąovanie, ako to je pri SSD. Z toho ─Źo som na┼íiel, po rozdelen├ş SSD na diely C a D, s├║borov├Ż syst├ęm vo win vid├ş to ako 2 diely C a D, av┼íak samotn├ę SSD ni─Ź tak├ęto nevid├ş a d├íta s├║ n├íhodne poh├ídzan├ę po bunk├ích, kde sa mie┼íaj├║.. ─Źi┼że z toho ─Źo som zistil, je vlastne pri SSD ├║plne jedno ─Źi sa rozdel├ş alebo nie, ot├ízka v┼íak je zmysel a d├┤vod delenia. Dnes sa u┼ż ve─żmi nedel├ş SSD ani celkovo HDD, zvyk je SSD na OS a HDD na zvy┼íok tak┼że nie je ─Źo rie┼íi┼ą. Av┼íak ja m├ím nato ┼ípecifick├ę d├┤vody, SSD aj HDD u┼ż m├ím, dokonca 2x SSD. Ni─Ź nem├ím delen├ę, ale chcem aj SSD do M.2 slotu cez PCIe 4x. Tam pravda┼że OS noa zvy┼íok pre ostatne veci, kde je d├┤le┼żit├í vysok├í r├Żchlos┼ą. Na sklad d├ít je HDD. Pri rein┼ítal├íci├ş by som ner├íd mazal cel├ę 1TB SSD a znova nahadzoval veci zo z├ílohy ak to viem rozdeli┼ą na C a D a tento probl├ęm vyrie┼íi┼ą. Av┼íak tu ostala nezodpovedan├í ot├ízka, ako to je pri delen├ş SSD na diely, ako to je s fyzick├Żm delen├şm a ┼żivotnos┼ąou takto rozdelen├ęho SSD.

Na┼íiel som e┼íte toto, zatia─ż som si to len zbe┼żne preletel, potrebujem viac ─Źasu na preklad z angli─Źtiny tak┼że a┼ż ako budem doma z pr├íce..
tam sa to tie┼ż rie┼íi: https://superuser.com/questions/808833/ ... ing-an-ssd
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod medved » 01 Okt 2018, 14:23

Tak pustil som sa do toho a jop u┼ż je to jasn├ę.. v jednoduchosti:

- SSD je ├║plne jedno ─Źi sa rozdel├ş na oddiely C a D alebo ostane ako celok (na ┼żivotnosti sa ni─Ź nemen├ş)

- s├║borov├Ż syst├ęm OS vid├ş oddiely C a D av┼íak SSD ni─Ź tak├ę nevid├ş, len d├íta v bunk├ích n├íhodne alebo sk├┤r pod─ża svojej logiky porozhadzovan├ę po celom SSD pre dosiahnutie rovnomern├ęho opotrebenia jednotliv├Żch buniek s├║─Źasne. SSD je ├║plne jedno a ani o tom nevie, ┼że sa rozdelilo na nejak├ę diely, on o tom nevie

- ak v jeden de┼ł sa skop├şruj├║ d├íta na oddiel C, zap├ş┼íe sa do povedzme #500. Na ─Ćal┼í├ş de┼ł si OS vyp├Żta dan├Ż s├║bor av┼íak SSD u┼ż ho bude posiela┼ą z ├║plne in├ęho miesta napr. #780 .. ┼żiadne fyzick├ę hranice ako pri HDD

- jedine ako sa re├ílne d├í dokonca pred─║┼żi┼ą ┼żivotnos┼ą SSD je zmen┼íenie celkov├ęho oddielu, teda vyu┼żite─żnej ─Źasti SSD. Napr. pre SSD o ve─żkosti 500GB vy─Źlen├şme len 450GB na oddiel a zvy┼íok ostane nevyu┼żit├Ż len tak... samsungy automatick├Ż si aj ber├║ -10% alebo sa to d├í ru─Źne zmeni┼ą na viac/menej. T├Żm sa dosiahne to, ┼że nikdy sa u┼ż├şvate─żom nezapln├ş cel├Ż priestor a st├íle ost├íva povedzme t├Żch 50GB ist├Żch navy┼íe, ktor├Ż SSD st├íle vyu┼ż├şva na prelievanie d├ít medzi bunkami

- ak je d├┤vod na rozdelenie SSD napr.. ako v mojom pr├şpade pre jednoduch├║ prein┼ítal├íciu OS, tak je to ├║plne ok, ak nie je d├┤vod tak necha┼ą tak..

- delen├şm a nedelen├şm SSD na diely sa nez├şska ┼żiadna vy┼í┼íia ani ni┼ż┼íia r├Żchlos┼ą, ┼żiadna zmena ─Źasu pr├şstupu, ┼żiadna zmena ┼żivotnosti SSD... ni─Ź, jedine to u─żah─Źi organiz├íciu d├ít, rein┼ítal├íciu OS (pri HDD fyzick├Żm delen├şm na oddiely pre OS a zvy┼íok, teda C a D sa aj zv├Ż┼íila r├Żchlos┼ą a zv├Ż┼íili sa ─Źasy pr├şstupu a odozva HDD - be┼żec po disku sa h├Żbe len v istej malej ─Źasti, kde je OS a nemus├ş lieta┼ą z jedn├ęho konca na druh├Ż ak by boli ├║daje nasekan├ę fyzick├Ż kde pride.... )

bli┼ż┼íie a podrobnej┼íie info v linkoch tu, ktor├ę som u┼ż d├íval vy┼í┼íie pre poriadok:
https://www.youtube.com/watch?v=p0q3rYhJeNI
https://superuser.com/questions/808833/ ... ing-an-ssd
medved
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Hardv├ęr

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist