Rozdelenie SSD na particie

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa medved » 27 Sep 2018, 12:58

Nazdar, pozerám sa po nete okolo delenia SSD na particie a našiel som jedine naťahovanie sa, ako to SSD disku vadí a znižuje životnosť alebo že je to jedno a nie je s tým žiadny problém... tak ako to je vlastne. Predpokladám, že dnes s novými SSD diskami a M2 kartami, ako napr. od samsungu to nie je žiadny problém a nič sa na životnosti nemení. Ak tomu správne chápem, tak aj po rozdelení SSD na povedzme C a D sú dáta náhodne po celom disku a nie fyzicky rozdelené na 2 diely, takže stále sa rovnako rovnomerne rozkladajú data po celom SSD. Jedine vo win to vidím ako 2 particie C a D. Ide mi pravdaže o win, aby pri budúcej reinštalácií som nemazal celý SSD, lebo dávať zo zálohy stovky GB na SSD disk je trochu blbosť ak to tam viem nechať na druhej particii.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa hpeter » 29 Sep 2018, 07:41

ssd maju najmensi blok dat 4096b, to znamena ze pri zapise jedneho bitu sa musi prepisat cely blok.
preto ludia stresuju aby particia bola "aligned"
keby particia nebola aligned (strihat cez bloky) tak by pri zapise jedneho bitu sa spustil domino efekt na ostatnych blokoch
takto chapem problem, opravte ma.. :pain:
0

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa Cofi » 29 Sep 2018, 11:22

pri zapise do bloku je nutne pri ssd najpr blok zmazat..a casto nastava situacia ked blok obsajuje data na zmazanie a aj tie co sa nemaju zmazat..vtedy nastupuje "Garbage Collection" a presuva data dalej a dalej..cim vznika urcity domino efekt.. no su tu aj interne procesy co sa staraju o rovnomerne opotrebovanie pamatovych buniek takze riesit ze kde na disku su data nema zmysel..zivotnost sa neustale skracuje..a samozrejme vykon sdd klesa zaplnenim celej kapacity.. Data z SSD buniek sa mazu az ked je to uplne nevyhnutne..preto stale plati ze ssd je vhodny na systemovy oddiel a na zvysok mechanicky HDD..cena uz tiez nie je taka vysoka takze po 3-4 rokoch nie je problem vymenit
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa medved » 29 Sep 2018, 14:38

Ono dnešné SSD už majú aj nejakú funkciu TRIM (https://gamesite.zoznam.sk/hw/novinky/2 ... te-zapnuty), ktorá tiež má zrejme práve tento problém odstrániť s kopírovaním a mazaním, aby sa tak neopotrebovávali dané bunky.. ale neviem, stále hľadám info okolo toho a vidím, že mám čo doháňať :) ..na druhej strane, keď si vezmem že môj aktuálny SSD od samsungu má ešte len 1,59TBW z celkových 300TBW udávaných výrobcom tak to je dosť nízke číslo a týmto tempom ani za 3 roky nedosiahnem 300TBW to skôr bude iný dôvod na výmenu... aktuálne pozerám po M.2 karte s až 600TBW, takže ak to bude podobne asi fakt ani tu tak skoro nedosiahnem toľko zápisov, čiže asi nemá cenu riešiť či deliť alebo nedeliť no stále som sa nedopátral o "správnosti" delenia SSD. Dnešné SSD už majú pekne vysoké hodnoty zápisov, keď si vezmem tie staré s pred x rokov...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa martin knocik » 29 Sep 2018, 18:33

4096 bajtov pochádza z mechanických diskov. U SSD skutočná hodnota môže byť iná, pravdepodobne bude vačšia.

Čital som že fyzické rozdelenie a skutočné umiestnenie dát na SSD nemá už nič spoločné s windowsovými particiami. Toto je dôvod ktorý napríklad komplikuje záchranu dát z pokazeného SSD. Ak by bol C disk (particia intenzivne využívaná systémom) na začiatku, tak by sa skôr opotreboval začiatok SSD než jeho koniec ktorý by mohol byť počas celej životnosti poloprázdny s nizkym počtom zápisov.

Je len málo súborových systémov ktoré maju nejakú optimalizáciu na SSD. Napríklad relatívne revolučný linuxový btrfs ktorý začali tvorib od nuly pred 10 rokmi ma možnosť pri mountovani particie označit ju ako ssd disk.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa hpeter » 30 Sep 2018, 00:30

medved napísal: Dnešné SSD už majú pekne vysoké hodnoty zápisov, keď si vezmem tie staré s pred x rokov...
pozri DS flash cipov, pocet zapisov so znizujucim sa nm, rapidne klesa.
situaciu zachranuju pokrocile flash radice a overprovisioning.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa medved » 30 Sep 2018, 17:21

Čiže inak povedané, nie je žiadny problém s delením SSD na partície C a D. Žiadne skrátenie životnosti a rýchlejšieho opotrebovania buniek na jednej časti disku... keďže fyzický sa to nedelí a dáta sú náhodne po celej časti, len win to vidí ako C a D - takže výhoda reinštalácie win bez mazania celého SSD.

Jop o tom probléme s obnovou zmazaných dát som už tiež čosi čítal, našťastie nie pri snahe niečo obnoviť čo som omylom zmazal :lol:
0


Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Sep 2018, 23:35

medved napísal:aj po rozdelení SSD na povedzme C a D sú dáta náhodne po celom disku a nie fyzicky rozdelené na 2 diely, takže stále sa rovnako rovnomerne rozkladajú data po celom SSD
Toto ma teraz zaujalo. Akože pri klasických HDD sa po vytvorení napr. 100GB partície vyhradilo 100GB fyzického miesta a dáta na druhej partícii boli fyzicky uložené až ďalej? Akože tam bolo vynechané miesto bez dát a dáta na ďalšej partícii boli zapisované až za ním? To sa mi nejak nezdá...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 01 Okt 2018, 07:52

Edgar: ano, tak to bolo. jednoducho, tak ako bol rozdeleny disk, tak sa to bolo aj v strukture disku. Ale kazdy sa hral na svojej casti, aby sa opotrebovaval rovnomerne. cize, ked si nieco mazal/zapisoval na C, tak subory na zmazanie sa len oznacili, ale nove data sa zapisovali na volne miesto, az kym sa nedosiahla kapacita C, potom sa prepisovali miesta, ktore boli oznacene ako zmazane. Preto sa niekedy dali v pohode obnovit starsie subory.
Niekedy davno som mal disk, ktory mal vadnych par blokov na konci. a jednoducho stacilo zmensit poslednu particiu, aby sa tam nezapisovalo a disk nabehal bez problemov dalsich par rokov.
v MBR tabulke bol poznaceny zaciatok danej particie a dlzka. Vedel si sa dokonca hrat aj tak, ze bola particia, potom nic, prazdne miesteo a potom dalsia.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa medved » 01 Okt 2018, 09:41

Edgar napísal:To sa mi nejak nezdá...
pozri si toto video, čo som hodil hore https://www.youtube.com/watch?v=p0q3rYhJeNI, tam to pekne vysvetľuje princíp a dôvod delenia HDD. Takže z toho dôvodu moja otázka a zisťovanie, ako to je pri SSD. Z toho čo som našiel, po rozdelení SSD na diely C a D, súborový systém vo win vidí to ako 2 diely C a D, avšak samotné SSD nič takéto nevidí a dáta sú náhodne pohádzané po bunkách, kde sa miešajú.. čiže z toho čo som zistil, je vlastne pri SSD úplne jedno či sa rozdelí alebo nie, otázka však je zmysel a dôvod delenia. Dnes sa už veľmi nedelí SSD ani celkovo HDD, zvyk je SSD na OS a HDD na zvyšok takže nie je čo riešiť. Avšak ja mám nato špecifické dôvody, SSD aj HDD už mám, dokonca 2x SSD. Nič nemám delené, ale chcem aj SSD do M.2 slotu cez PCIe 4x. Tam pravdaže OS noa zvyšok pre ostatne veci, kde je dôležitá vysoká rýchlosť. Na sklad dát je HDD. Pri reinštalácií by som nerád mazal celé 1TB SSD a znova nahadzoval veci zo zálohy ak to viem rozdeliť na C a D a tento problém vyriešiť. Avšak tu ostala nezodpovedaná otázka, ako to je pri delení SSD na diely, ako to je s fyzickým delením a životnosťou takto rozdeleného SSD.

Našiel som ešte toto, zatiaľ som si to len zbežne preletel, potrebujem viac času na preklad z angličtiny takže až ako budem doma z práce..
tam sa to tiež rieši: https://superuser.com/questions/808833/ ... ing-an-ssd
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdelenie SSD na particie

Príspevok od používateľa medved » 01 Okt 2018, 14:23

Tak pustil som sa do toho a jop už je to jasné.. v jednoduchosti:

- SSD je úplne jedno či sa rozdelí na oddiely C a D alebo ostane ako celok (na životnosti sa nič nemení)

- súborový systém OS vidí oddiely C a D avšak SSD nič také nevidí, len dáta v bunkách náhodne alebo skôr podľa svojej logiky porozhadzované po celom SSD pre dosiahnutie rovnomerného opotrebenia jednotlivých buniek súčasne. SSD je úplne jedno a ani o tom nevie, že sa rozdelilo na nejaké diely, on o tom nevie

- ak v jeden deň sa skopírujú dáta na oddiel C, zapíše sa do povedzme #500. Na ďalší deň si OS vypýta daný súbor avšak SSD už ho bude posielať z úplne iného miesta napr. #780 .. žiadne fyzické hranice ako pri HDD

- jedine ako sa reálne dá dokonca predĺžiť životnosť SSD je zmenšenie celkového oddielu, teda využiteľnej časti SSD. Napr. pre SSD o veľkosti 500GB vyčleníme len 450GB na oddiel a zvyšok ostane nevyužitý len tak... samsungy automatický si aj berú -10% alebo sa to dá ručne zmeniť na viac/menej. Tým sa dosiahne to, že nikdy sa užívateľom nezaplní celý priestor a stále ostáva povedzme tých 50GB istých navyše, ktorý SSD stále využíva na prelievanie dát medzi bunkami

- ak je dôvod na rozdelenie SSD napr.. ako v mojom prípade pre jednoduchú preinštaláciu OS, tak je to úplne ok, ak nie je dôvod tak nechať tak..

- delením a nedelením SSD na diely sa nezíska žiadna vyššia ani nižšia rýchlosť, žiadna zmena času prístupu, žiadna zmena životnosti SSD... nič, jedine to uľahči organizáciu dát, reinštaláciu OS (pri HDD fyzickým delením na oddiely pre OS a zvyšok, teda C a D sa aj zvýšila rýchlosť a zvýšili sa časy prístupu a odozva HDD - bežec po disku sa hýbe len v istej malej časti, kde je OS a nemusí lietať z jedného konca na druhý ak by boli údaje nasekané fyzický kde pride.... )

bližšie a podrobnejšie info v linkoch tu, ktoré som už dával vyššie pre poriadok:
https://www.youtube.com/watch?v=p0q3rYhJeNI
https://superuser.com/questions/808833/ ... ing-an-ssd
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok