Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa Edgar » 13 Okt 2018, 09:12

Chcel by som sa spýtať, ku telke mám pripojené HTPC ktoré vypínam len občas, inak je stále v spánku. Mám tam aj externý disk ale v spánku stále svieti a aj sa točí čiže pre HDD to je stav ako keby išiel nonstop a to veľmi nechcem. Neexistuje nejaké nastavenie v registroch Windowsu, ktoré by externé disky odpojilo pri spánku PC? Kompletne pre USB porty to riešiť nechcem, lebo PC prebúdzam bezdrôtovou USB klávesnicou.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa Daevid » 13 Okt 2018, 09:54

Neviem či na toto je nastavenie, treba sa pozrieť do rozšírených možností správcu napájania a do nastavení v správci zariadení.

Čo som si ale všimol je, že nie každý externý hdd sa vie uspávať. Mal som jeden ext. hdd, ktorý sa neuspával nikdy, zatiaľ čo druhý WD sa uspával štandardne pri nečinnosti. Asi záleží aj od USB rámiku...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa rudko » 13 Okt 2018, 10:23

Ako pise Daevid. Power managemet musi podporovat externy disk. Nastavenie uspavania diskov je vo win globalne, tj ak sa uspavaju ok interne disky tak aj externe(ak to hw podporuje).
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Okt 2018, 23:19

Power managemet musi podporovat externy disk.
A kde sa to dá skontrolovat. Kde uvidím ze to podporuje?
Nemáte niekto screenshot?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa medved » 14 Okt 2018, 07:52

Na druhej strane je podľa mňa somarina zapínať uspávanie diskov vo win, keďže je to globálne pre všetky disky + či to vôbec podporuje externý disk, odstavovať si stále po čase disk v PC nie je práve najlepšie (životnosť). Nedá sa to lepšie riešiť vypnutím externého HDD vypínačom na boxe ? alebo odpojiť USB z PC. Ak teda ten vypínač box má.

-- Spojený príspevok 14 Okt 2018, 08:08 --

Hmm skús pozrieť ešte tu, len zbežne som to preletel a tá funkcia, na ktorú si sa pýtal je APM.
https://www.svethardware.cz/bios-9-dil- ... ii/27083-2

Či to disk podporuje sa dá zistiť cez CrystalDiskInfo. Plus musí to podporovať aj daný externý box v ktorom je hdd. Práve sa pozerám na moje 2 externé HDD a jeden podporuje a druhy nie funkciu APM. To sú v rovnakom boxe. Aj keď je zvláštne, že to vraj nepodporuje práve ten, čo je WD Green, tak neviem kde je háčik... ten predsa sa vypína najrýchlejšie a často, ako to len ide.. ja som mu to pravdaže zakázal, globálne.

Stále mám dojem, že pri externom HDD ho najlepšie bude vypínať vypínačom na boxe.
Prílohy
sf.png
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa Edgar » 14 Okt 2018, 11:29

Ďakujem za reakcie, preto som sa pýtal na tie registre lebo v minulosti mi tu niekto poradil také nastavenie, aby sa po bezpečnom odobratí HDD odpájalo napájanie z USB lebo disk sa aj vtedy stále točil a fyzicky som ho odpájal ako keby "nasilu" (bolo počuť cvaknutie zaparkovania hláv ako keď sa nasilu odpojí prívod napájania). Vypínačom alebo fyzickým odpájaním to už vôbec nechcem riešiť, lebo po mesiaci by to konektory určite neprežili. Skúsim ešte zo srandy pozrieť v BIOSe, či to nemá selektívne vypínanie USB-čiek v sleep mode...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako uspávať externý HDD vo Windowse

Príspevok od používateľa Edgar » 14 Okt 2018, 20:40

Tak BIOS má síce selektívne vypnutie portov, ale iba celkové, nie že iba počas režimu spánku. Ale ďalšie dnešné zistenie je, že ak je PC v spánku tak na tom HDD LEDka nesvieti (vo Windowse pripojený = svieti, prenos dát = bliká) no disk sa furt točí lebo to cítiť keď som ho zobral do ruky a prestal keď som odpojil kábel. Takže to vyzerá ako keby rámček to aj podporoval, ale samotný disk nie...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok