Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Okt 2018, 21:05

Nadviazem na tuto temu

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 99cba70c4b

Tu sa spominalo ze na NB je lepsie mat SSD pre system a klasicky pre data. No ja mam NB len s jednym diskom a DVD-R nechcem vyberat. A externy disk mam v sufliku a som lenivy ho stale vyberat, pripajat, otvarat zlozky, a nastavovat co presne prekopirovat a pod... vsak to poznate.

Tak ma napada taka moznost ze ci neexistuje take zariadenie (urcite existuje, len neviem ako sa to vola ze by zalohovy server) ktore by mi robilo pravidelne zalohy D disku (datovy disk), napr. pri zapnuti NB alebo este lepsie pri vypnuti NB by sa ma opytalo ci chcem skontrolovat rozdiely medzi Datovym diskom a zalohou a dokopirovalo by to potrebne veci a potom automaticky vyplo NB. bolo by to nonstop pripojene cen LAN k wifi routeru.

Co ale by som potreboval, ze to zariadenie by bolo v Stanby mode az do okamiho ked ja kliknem v NB na tlacitko Vypnut, tak by sa ma ten program opytal ci chem pred vypnutim zalohovat D disk. Vtedy by sa to zariadenie (zalohovy server) zobudilo roztocili by sa disky a zacala zaloha. Po ukonceni zalohy po urcitom case by sa server zase uspal a bolo by to v Stanby (Nieco alo server ktory spi a zobudi sa len ked zalohujem). Toto by som mal len doma pre dva NB, preto to nechcem aby to nonstop islo, niekedy ani nezapnem PC, tak naco sa budu nonstop tocit disky HDD kde su zalohy (alebo stacilo by keby sa disky len spomalili). Taktiez naco to bude spotrebovavat elektriku (ae mozno je to len par wattov, neviem kolko taky server potrebuje pre svoju cinnost)

Neviem ci je toto mozne a ci to nie je blbost (ze ten server zaspi a neide nonstop).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa medved » 19 Okt 2018, 07:38

Pri hľadaní SW na synchronizáciu dát a zrkadlenie na externý HDD som našiel aj toto https://www.goodsync.com/ ... ten vraj dokáže aj po spustení PC robiť zálohu v nastavenom čase po zapnutí.. neskúšal som osobne ešte, skús sa nato mrknúť snáď to bude použiteľné.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Okt 2018, 10:25

Medzitým som aj ja trocha googlil. Vastne by som chcel niečo ako NAS, len by to nebolo na zdieľanie súborov ale na backup a dokázalo by to zaspať a zobudiť sa na WOL poslané z PC backupovym softverom.
Neviem či NAS je na toto dobry. Zatiaľ som sa k tomu nedogooglil (z časových dovodov)
Problém na ktorý som zatiaľ narazil je ten že backup programy pracujú väčšinou so serverom (zdieľaný diskom) ktorý nonstop bezi. Ja by som preferoval nech to zaspi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa lacog » 19 Okt 2018, 12:04

Ono na NASku si vytvoríš normálne sieťový disk - ale to budenie, uspávanie a zálohovanie pri vypnutí to neviem.
Systémové zálohovanie Windowsom mi nejak nefungovalo spoľahlivo :(
Ale skôr to vidím na nejaké zálohovanie v určenom čase.

Ešte mi napadlo - asi by bola škoda nevyužívať naplno to NASko a mať ho vypnuté vždy okrem zálohy - hlavne v dnešnej dobe keď v domácnosti je niekoľko smartfónov, tablet a viac PC. Miesto pre dáta kde sa dá pristúpiť zo všetkých zariadení je návykové
0

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa lacosebosik » 19 Okt 2018, 12:13

Alebo použite na zálohovanie Syncthing.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa rudko » 19 Okt 2018, 13:59

romiadam napísal:Nadviazem na tuto temu

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 99cba70c4b

Tu sa spominalo ze na NB je lepsie mat SSD pre system a klasicky pre data. No ja mam NB len s jednym diskom a DVD-R nechcem vyberat. A externy disk mam v sufliku a som lenivy ho stale vyberat, pripajat, otvarat zlozky, a nastavovat co presne prekopirovat a pod... vsak to poznate.

Tak ma napada taka moznost ze ci neexistuje take zariadenie (urcite existuje, len neviem ako sa to vola ze by zalohovy server) ktore by mi robilo pravidelne zalohy D disku (datovy disk), napr. pri zapnuti NB alebo este lepsie pri vypnuti NB by sa ma opytalo ci chcem skontrolovat rozdiely medzi Datovym diskom a zalohou a dokopirovalo by to potrebne veci a potom automaticky vyplo NB. bolo by to nonstop pripojene cen LAN k wifi routeru.

Co ale by som potreboval, ze to zariadenie by bolo v Stanby mode az do okamiho ked ja kliknem v NB na tlacitko Vypnut, tak by sa ma ten program opytal ci chem pred vypnutim zalohovat D disk. Vtedy by sa to zariadenie (zalohovy server) zobudilo roztocili by sa disky a zacala zaloha. Po ukonceni zalohy po urcitom case by sa server zase uspal a bolo by to v Stanby (Nieco alo server ktory spi a zobudi sa len ked zalohujem). Toto by som mal len doma pre dva NB, preto to nechcem aby to nonstop islo, niekedy ani nezapnem PC, tak naco sa budu nonstop tocit disky HDD kde su zalohy (alebo stacilo by keby sa disky len spomalili). Taktiez naco to bude spotrebovavat elektriku (ae mozno je to len par wattov, neviem kolko taky server potrebuje pre svoju cinnost)

Neviem ci je toto mozne a ci to nie je blbost (ze ten server zaspi a neide nonstop).
Kedze predpokladam ze cesta napisania si vlastneho backup skriptu tu nieje priechodzia dovolim si doporucit sw [url]https://www.duplicati.com/[/url}
Je to pomerne slusny free backup software ktory ma relativne siroke moznosti nastavenia.
Co sa tyka uspavania diskov NAS-ku, tak kazde slusne NAS to ma poriesene v sebe a netoci disky ked sa na ne nepristupuje. Cize v tvojom pripade by si NASko spinkalo a ked pride request od softu tak roztoci disky a zacne sa zapis. ked sa zapis skonci tak NASko casom disky zastavi. Netreba na to speci riesenie.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Okt 2018, 22:01

rudko, tak v duchu som si myslel ze sa tu zastavis a daco poradis. :D
edze predpokladam ze cesta napisania si vlastneho backup skriptu tu nieje
velmi dobre predpokladas.
Co sa tyka uspavania diskov NAS-ku, tak kazde slusne NAS to ma poriesene v sebe a netoci disky ked sa na ne nepristupuje. Cize v tvojom pripade by si NASko spinkalo a ked pride request od softu tak roztoci disky a zacne sa zapis. ked sa zapis skonci tak NASko casom disky zastavi. Netreba na to speci riesenie.
No vyzera to lakavo. Dobra sparava. Nevies ten cas vypnutia dskov ma NAS napevno alebo sa to da niekde nastavit (u mna na minimum)?
asi by bola škoda nevyužívať naplno to NASko a mať ho vypnuté vždy okrem zálohy - hlavne v dnešnej dobe keď v domácnosti je niekoľko smartfónov, tablet a viac PC. Miesto pre dáta kde sa dá pristúpiť zo všetkých zariadení je návykové
No ved prave, staci ked vsetci cumime v robote do tych navykovych smartfonov. Este aj doma to mam robit s manzelkou (sediet vedla seba a cumiet do smartfonu)
Alebo použite na zálohovanie Syncthing.
Diki, pozriem sa aj na to.

Ono to nemusi byt NAS, ale co ine nieco podobne je na trhu?

Dakujem za rady, zatial sa poobzeram po neakom lepsom NAS.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa rudko » 19 Okt 2018, 23:33

No vyzera to lakavo. Dobra sparava. Nevies ten cas vypnutia dskov ma NAS napevno alebo sa to da niekde nastavit (u mna na minimum)?
Slusnejsie maju power management kde si vies taketo veci nastavit. Treba si vybrat nejake v ramci financnych moznosti a pozret potom k nemu manual na nete.
Na mojich WD si to viem iba zapnut/vypnut, ale cas nastavit neviem. Teda cez UI. Ked som sa do neho dobuchal cez SSH tak som nasiel konfigy v ktorych by som to vedel aj toto upravit. Zhodnotil som ale ze to pre mna nema vyznam tak som do toho nesahal.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Okt 2018, 09:30

Dakujem za info.
Dobre ze ta tu mame rudko. :potlesk:

Idem googlit NAS-ka a ich manualy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Zalohovanie dat z NB s SSD diskom

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 20 Okt 2018, 13:11

Mám synology DS213j a DS214 a tam sa dá pekne nastaviť aj čas.
Prílohy
synology.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok