Asus U50V klavesnica

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Nov 2018, 10:57

Cavte,
už si neviem rady.
Asi pred rokom sa mi pokazila originál klávesnica S podsvietenim. Nešli niektoré klavesy. Či išlo podsvietenim sa nepamatam.

Tak som kúpil Z aliexpress čínsku klávesnicu S podsvietenim. Klávesnica fungovala ok, no podsvietenie nie. Pri stlačení Fn+F3 a Fn+F4 sa nič nedialo ani ikonka na displeji sa nezobrazila.

Tak som nainštaloval Asus ATK0100 ACPI drive rôznej verzie, no nič nepomohlo. Tak som sa na to vtedy vykaslal A používal klávesnicu bez podsvietenia.

Teraz sa mi opäť pokazila klavesnica. Dve tlačítka neidU a jedno je Z toho písmeno "o". Pri spíte ni PC alebo keď sa zobudí zo spánku sa mi klávesnica začne generovať do nekonečná písmeno "o" a klavesy pritom nefunguje. Vždy musím postlacat iné klávesy aby sa to zastavilo. Dočasné používam USB klavesnicu.

Teraz idem kúpiť novú klávesnicu A chcel by so rozbeh at to podsvietenie.
zatiaľ som zistil nasledovne:
ak pripojím priamo 5V na pásik podsvietenia klávesnica svieti.
Pri stlačení Fn+F3 alebo Fn+F4 sa nedeje nic.
Na MB na pine (4 piny, klavesnica ma len dva pasiky kde lave dva piny su na pasiku prepojene a aj prave dva) kde sa napája podsvietenie som nenameral ziadne napatie. Avšak na pine kde by malo byť podľa klávesnice mínus som na meral +5V ale voči GND.

Teraz mam otázku že či je to zlá čínska klávesnica ktorá negenerovala od začiatku kód Fn+F4 a Fn+F3 a preto vo win nevyskocili ikonky podsvietenia klavesnice a preto na pinoch MB pre podsvietenie nie je napatie, alebo je to hardverova chýba MB alebo je to problém S ATK0100?

Mám od Číňanov DO K TV a jedno tlačítko tam zle naprogramovali . Vystupna kontrola = 0 bodov. Takže sa U Číňanov už ničomu nedivim.....

Aký máte na toto nazor? Za 15 eur môžem kúpiť klávesnicu bez podsvietenia no večer mi to podsvietenie chyba.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 12 Nov 2018, 13:13

Podle mě to nemá cenu řešit.

Tady je jasně vidět, že ne všechno se vyplatí od číňana koupit. Já jsem se naučil u klávesnice připlatit. Vydrží déle, je k ní záruka.

Zbytečně se s tímto budeš trápit. Stejně se naštveš a vyhodíš ju. :lol: :finga:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Nov 2018, 19:20

Ja nemam problem kupit dobru klavesnicu od ASUS predajcu. Problem je to ze teraz neviem ci mam hardverovy problem na MB alebo to cele bola len chyba tej cinskej klavesnice.

To asi zistim len ked kupim original ASUS klavesncu, ze? Alebo da sa to aj inak?

Bude skoda kupit kvalitnu klavesnicu s podsvietenim ked mi "odislo" napajanie klavesnice na MB a klavesnicu budem pouzivat bez podsvietenia. Ale to neviem, lebo neviem ani ako to otestovat.... Mal by som na tych pinoch nieco namerat?

Logicky ked uvazujem, tak klavesnica posle do MB kombinaciu klaves Fn+F3 (Fn+F4) a na to reaguje MB ze zapne PWM na tych pinoch, bud naplno alebo podla poctu stlaceni tych klaves. Dalo by sa to aj neako inak otestovat bez este kupenej drahej klavesnice?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Nov 2018, 19:32

Zaručene funkčným driverom... Osobná skúsenosť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2018, 11:12

Včera som vyhrával oroginal CD od notebooku S ovládačmi od NB.
Spustil inštaláciu ovládačov a zobrazovali všetky ovládače a utility ktore by mohli mat nieco spolocne s podsvietenim klavesnice že sú nainstalovane. Pre istotu som manuálne pre inštalovali ATK0100 A Keboard filter utilitu.

Nepomohlo.

Asi to bude naozaj len tou klávesnicou že Číňania poplietli kód a buď tam dali neaky iný a môj NB to nerozozna a preto nezobrazí na monitore že sa zvysyje/znižuje jas pod svietenia alebo tam nie je žiaden kod.
Všetky ostatné Fn funkcie gunguju....
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa joži » 13 Nov 2018, 15:02

Ak je to klavesnica ktora je v NTB tak tam si kombinacie klaves číta samotný driver na doske. ten pasikavý kabel s nej je len vývod s matrice do ktorej su uložene klavesy. Sama o sebe tam nebude mať žiadnu elektroniku.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2018, 23:08

Jozi, myslis alebo vies?

Ako je to potom poprepajane, ze na pasiku je 24ciar a na klavesnici mam 103 klaves...... to by aj vlastne slo.....

Ja neviem, sa len pytam...

Ak je to tak tak potom mi staci multimetom premerat kombinacie ciar 1-2, 1-3, 1-4,...1-24 a potom 2-3, 2-4...2-24 a dalej 3-4, 3-5... a takto dalej az po 23-24?
Teraz som to vypocital v exceli... 276 merani.... :confused:

To by slo? To by teoreticky vysvetlovalo ze pismeno "o" zostalo zlepene a driver potom prestane generovat pismena "o" ak postlacam ine klavesy a zase driver zacne generovat to "o" ked sa NB zobudi zo spanku....

Moze to tak byt?

Vlastne nemusim nic merat.... Klavesa Fn mi funguje lebo mi funguju ostatne Fn funkcie. A klavesa F3 a F4 tiez funguje lebo som ju testoval na online keyboard testeri. Takze aj kombinacia Fn + F3 alebo Fn + F4 musi fungovat ak je to len matrica.

Este vyskusam ze nainstalujm vsetky utility (vsetok ten bordel co nepotrebujem mat v NB z originalneho CDcka na ktorom su ovladace pre moj NB) a uvidim co to spravi. Stym to musi fungovat, kedze to je originalny ASUS CD s ovladacmi.

Keby som si bol isty na 100% ze nieco je posahane v hardware PC, tak by som toto tu neriesil a kupil na ebay prvu cinsku12€ klavesnicu bez podsvietenuia. Ked sa pokazi kupi sa druha. Aj tato cinska s podsvietenim mi vydrzala celkom dlho. Len to podsvietenie neide...

"Nic tomu nie je len to neide..." :biggrin:

EDIT:
No parada. Dostal som email od ASUS support ze kde mozem kupit originalnu klavesnicu s podsvietenim . poslali mi odkaz za tu
https://www.zandparts.com/en/partfinder ... ries/U50VG
a Slovenska tam stoji 102 €.

alebo tu
https://www.ipc-computer.eu/advanced_se ... +asus+u50v
a Slovenska tam stoji 90 €

Ocakaval som okolo 50€

Tak to asi nepotrebujem podsvietenie..... alebo zase to Cina isti..... To podsvietenie by sa mi zislo, no nie za kazdu cenu a hlavne ked neviem ci je problem v klavesnici alebo v NB alebo v ovladacoch, tak vyhodit 90€ za klavesnicu s podsvietenim.....no neviem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Nov 2018, 00:14

Neviem, načo špekuluješ. Určiť sa to napresno nedá. Buď je driver zlý, alebo má problém HW.
Najlepšie bude, ak zhodnotíš, či ozaj potrebuješ podsvietenie - ak áno, napasuj tam niekoľko driverov, ak ani jeden nesadne a nebude podsvietenie pracovať, bude chyba v HW.
Bez poriadnej diagnostiky bude práca na PC iba pokus/omyl. A zháňať kvôli tomu diagnostiku asi nemá zmysel.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa rudko » 14 Nov 2018, 09:21

Ak ti predtym podsvietenie slo a teraz nejde tak, za predpokladu ze si nic nepolamal pri vymene klavesnice, je chyba v klavesnici. Driver s tym nic nema. NTB klavesnica neobsahuje ziaden radic. Su to len maticovo usporiadane tlacitka a podla mna mas problem s tym ze niektore su od vyroby na chuja.
Ked uz ta klavesnica dosluzila tak ju kludne rozober a uvidis tam v podstate iba par folii s vodivymi drahami. Vysleduj si co spinaju klavesy ktore blbnu a skus to nasimulovat
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Nov 2018, 10:16

Ale veď píše, že jednotlivé klávesy mu fungujú, iba kombinácia nie. To znamená, že matica je OK. Potom je tam driver ako SW prostriedok a HW ako zdroj, spínač/regulátor a LED pás. A otázkou zostáva, či sa jedná o vadný driver alebo HW. A to sa zistiť nedá, iba metódou pokus/omyl.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Nov 2018, 11:38

Neviem, načo špekuluješ.
Velmi zjednodusene povedane je ze chcem podsvietenie, ale bojim sa, ze kupim za 90€ original klavesnicu dam ju do NB a zase podsvietenie nepojde a zbytocne som kupil drahu klavesnicu.

Tak tu na fore tzv. "nahlas rozmyslam" a radim sa s vami ako by som sa mohol inak presvedcit ci je to problem HW klavesnice, NB, alebo drivera.

1. Klavesy F3, F4 a aj Fn samostatne funguju - z toho vyplyva ze tam bude problem driverom, ale
2. Ked som vlozil original instalacne CD ovladacov do PC a spustil setup ovladacov tak mi system hlasil ze mam vsetky ovladace nainstalovane - takze by to malo fungovat. Vlastne vsetky Fn funcie funguju, len podsvietenie nie a toto nechapem, ze preco. (tak sa tu s vami o tom radim ze co si o tom myslite, snad sa niekam dopracujeme). Takze zatial stale Drakoushova teoria je realna, no co mi tu nehra je , ze preco to nefunguje s originalnym instalacnym CD kde su ovladace pre cely NB. Keby aspon ta ikonka naskocila na monitore tak viem ze je problem s HW NB a kupim si klavesnicu bez podsvietenia a mal by som pokoj.

Keby som aspon mohol neako nakuknut do ovladacov ze ci to tam je naprogramovane...

Skusim tie ovladace odinstalovat a potom zase nainstalovat. Potom vam dam vediet. Mozno su posahane ovladace

takto by to malo fungovat"
https://www.youtube.com/watch?v=0qDJbZIHpP8 cas 0:55

a takto mi to funguje:
https://www.youtube.com/watch?v=7UKGHsvobCg

EDIT:
Je velmi zaujimave ze klasicka USB klavesnica k desktopu pripojena do USB NB ma tiez Fn klavesu, a funguje z nich iba Sleep (Fn+F1), asi lebo len ta je nakreslena na klavesnici.

Mam tiez Bluetooth klavesnicu a aj ta ma Fn klavesu a tam nefunguje nic ani SLEEP (nie je nakreslena na F1)

Taktiez nic nefunguje ani na On-Screen klavesnici vo Win (Start-> All Programs -> Accessories -> Ease of Access). Ani tam nie su definovane klavesy ako uspat, pridat jas, hlasitost. Chovaju sa ako len samostatne F1 ...F12 klavesy.
Z toho mi potom vychadza ze Fn na NB klavesnici aktivuje spacialny kod pre funkcie ako Sleep, jas, podsvietenie klavsenice a pod, kdezto FN na externej klavesnici a bluetooth aktivuje len klasicke F1 ...F12 klavesy.
Prílohy
Klavesnica.png
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 14 Nov 2018, 12:14, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Nov 2018, 11:57

Aký tam bol originálny OS (dodaný) a aký tam je teraz? Nerobil si upgrade OS napr. z 8 na 10?
Pozeral si aj na stránkach výrobcu? Konkrétny driver na konkrétny model a OS.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Nov 2018, 12:37

Mal som tam Win7 HP SK.

Teraz tam mam Win7 HP Eng. Len ten rozdiel.

Trosku som sa "pohrabal v pamati".... Co sa pamatam tak ked som prvy krat preinstaloval Win7 a naistaloval tie ovladace Fn tak som mal take skarede jednoduche malorebne ikonky ako na tom prvom Youtube odkaze (ten cernoch). Potom som naistaloval neaky iny ovladac a tie ikonky boli ptom take pekne (druhy odkaz na youtube, to moje video).
Teraz to uz necham (musim robit nieco ine) a vecer sa s tym pohram, ze vsetko odinstalujem a nahodim zase tie stare ikonky ze co to spravi.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Nov 2018, 18:07

Takze po naistalovani komlet vsetkeho okrem internet secutity to stale neide.

A Fn klavesa aj F3 a F4 funguju..... :pain:
ASUS ovladace.png
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Nov 2018, 18:25

Skús merať na doske, či to má tendenciu spustiť. Choď od vývodu na podsvietenie smerom k CPU. Aj tak sa asi moc ďaleko nedostaneš, ale aspoň pozri, či sa niečo mení.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Nov 2018, 20:43

Aj tak sa asi moc ďaleko nedostaneš
Problem je ze nevidim ani piny toho konektora (pomaly ani s okuliarmi, treba mi silnu lupu. kupim si hodinarske okuliare) nie este ze vysledovat cesticky... :D
Ale dakujem za pomoc.

Na pinoch 1-4 som nameral 0V. Na pine 4 (vpravo) voci GND som nameral 4,8V. Meral som to aj s pakou aj bez pasky. Ten cervenohnedy pasik je paska pre podsvietenie klavesnice.
20181109_141838.jpg
V najhorsom pripade predrotikujem tych 4.8V na ten pasik podsvietenia a bude mi klavesnica nonstop svietit......aj tak uz asi za rok-2 kupim nivy NB.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Nov 2018, 20:49

Nerozumiem. Nameral si 4.8V proti zemi - to znamená, že v konektori potom neni zem (možno spína zem). Rozumiem správne?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa mirosne » 15 Nov 2018, 22:40

Tiež si myslím podľa popisu,že tam chýba GND.Na pinoch 1 a 4 by si mal namerať 4,8V.Buď je tá zem niekde prerušená,alebo je vadný nejaký šváb,čo to riadi.
0
Pozdravuje vás Miro.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Nov 2018, 06:27

kludne to pwm moze riadit gnd a nie +. teraz len skusit najst obvod, alebo tranzistor, ktory to riadi. to, ze sa nezobrazuje na displeji ikona podsvietenia moze znamenat poskodeny obvod. Atk ovladace zvyknu byt dost univerzalne a podla mna si po spusteni detekuju, aky hw obsahuje notebook a podla toho aktivuju prislusne funkcie. napr. ak mu neodpovie modul na podsvietenie, tak ignoruje fn+f3, f4.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Asus U50V klavesnica

Príspevok od používateľa joži » 16 Nov 2018, 08:30

"Minus" sa vzdy lahšie riadi ako "plus" aj prve trandy boli NPN až potom prišli PNP :D aj skrz rozne napatove urovne, a dam ruku do ohna že svab ktorý riadi PWM je napajaný z iného napatia ako 5V (tak 3,3 aelbo 1,8V )
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok