Nový NAS

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Nový NAS

Príspevok od používateľa technikus110 » 08 Dec 2018, 09:49

Okolnosťami som dotlačený kúpiť nový NAS. Na výber sú tieto dva modely:

SYNOLOGY DS 118 (alebo 218)
QNAP TS131P-Alpine AL212 (alebo 231)

Cenovo v nákupe sú skoro rovnaké. Ak s tým niekto má skúsenosti, tak ktorý a prečo.

1. Potrebujem zálohovať dáta, fotky, videá v domácej sieti a s bezpečnostnými protokolmi na úrovni dnešnej doby.
2. Občasné prehrávanie na TV, ale to nie je prioritou. Cez LAN, asi ani nie priamo cez HDMI. Nemienim to mať ako kus obývačky.
3. Záznam pre IP kamery je pre mňa nezaujímavá možnosť.
4. FTP sever, tak aby sa "tretia osoba" ktorá obdrží link mohla pripojiť a stiahnuť si pripravené dáta. (nie spúšťať aplikácie, iba sťahovať, poprípade ukladať)
5. Diaľkový prístup k dátam z mojich zariadení mimo domácu sieť.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Nový NAS

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Dec 2018, 20:25

to čo chceš ti spraví každý NAS, ale preboha prečo uvažuješ nad jednodiskovým ? :rolleyes: nevážiš si svoje dáta ?

ja mám QNAP - 453 PRO , spočiatku tam bola dosť chabá podpora, ale šikmáči sa v poslednom roku dosť snažia .... inak 100% spokojnosť, zažil som už aj haváriu HDD a všetko prebehlo úplne OK, dokonca mi aj zreparovalo ten HDD a beží sa ďalej už 5 rokov
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový NAS

Príspevok od používateľa technikus110 » 09 Dec 2018, 05:36

Ja mám dáta ktoré naozaj archivujem na optických diskoch. (nie CD, DVD, BR) Jednak že optické SCSI mechaniky nie sú bežnou výbavou a po druhé sú časovo stabilnejšie ako DVD a iné médiá.

Ostatný pracovný balast aktualizujem na SSD/HDD na dvoch PC, takže strata jedného neohrozí nič. Domáci NUC má SD kartu, kam sa automaticky robí záloha vyvolených dát.
Nezbieram (nearchivujem) filmy, hudbu. Každý TV a satelitný prijímač má svoj HDD a tam sú uložené aktuálne záznamy a v druhej sekcii rozprávky a iné pre deti.
Fotky mám na samostatnom železnom HDD, ktorý tiež nebeží stále.

V oboch PC mi stačí na prácu 128GB SSD! A ešte je tam voľno...


Sieťový disk potrebujem hlavne na to, ak by "niekto si chcel niečo stiahnuť", tak aby som nemusel používať hoci aké verejné cloud úložisko. Dostane z vonku link na FTP do pripravenej sekcie na tento účel. Sekciu, ktorú mám ja pod kontrolou, nie ujo Google či iný cloud súdruhovia. Alebo QNAP Cloud a tak sa vyhnem priamemu vstupu na moju IP adresu..
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Nový NAS

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Dec 2018, 17:49

isto , komplikovať sa do všeiako, v podstate každý si tú svoju cestu nájde. Len škoda, pretože NAS by ti vyriešil všetky tvoje starosti a takto ti vlastne len pridá další článok k tvojej komplikovanej práci. Ale inak ako som písal , všetky NAS ti to čo si chcel spravia, nepoznám iné ako QNAP, takže ti neviem poradiť v značke, každopádne tento mi vyriešil všetky komplikácie ( mal som to podobne ako ty , dokonca pred pár rokmi som mal optickú mechaniku, ktorú som ale predal, pretože som našiel človeka , čo si chcel komplikovať život. Ja som prešiel na tieto NAS a ostalo mi asi záložných 6 HDD a krabica CD/DVD a pások s videami .... dokonca keďže som zrušil SCSI, tak som si zohnal nedávno od kamaráta znovu SCSI adaptec aby som načítal posledný SCSI HDD na ten NAS a mal tak všetko pokope. Len neviem kedy sa to odhodlám spraviť.

Ale ako píšem , každý má svoju cestu a každá cesta má svoje úskalia a žiadna neni bezproblémová. Ale ja som už spohodlnel :D a zdalo sa mi veľkou škodou, nevyužiť ten NAS moderným spôsobom. Používam RAID 5
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok