Nový počítač - poradňa

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Dec 2018, 09:44

Priatelia, na kancelárskom PC už trvá otvorenie programu večnosť a zvažujem kúpu nového (novšieho) PC, alebo nejaký upgrade starého.

Momentálna zostava je troška stará:
CPU: Intel Core 2 Quad CPU Q9400 4x2,66GHz, LGA775
MB: MSI G41M-P28 mATX
RAM: 8GB DDR3 f neviem, 2x4GB Kingston
GPU: Sapphire Radeon HD6950 Dirt 3 edition (2GB GDDR5)
HDD: WD Black 2TB + Seagate 500GB Sata II
PSU: 550W no-name (fortron alebo nejaký podobný low-end)

V pohode si zahrám GTA V, ale načítavanie je nočnou morou, samotný windows kým sa spojazdní k normálnemu používaniu, tak je to otázka aj piatich minút (pomalý disk).

V podstate sa zahrávam s možnosťami:
1. Dokúpiť 1TB SATA SSD Samsung, migrovať OS z HDD na SSD + pár programov pre urýchlenie (najčastejšie používané, zvyšok aj s dátami by ostal v HDD). Niečo by to malo pomôcť no a potom budem už len čakať na vydanie GTA 6 (alebo ďalšej série) a podľa požiadavok na HW kúpiť nový PC. Tu je ale otázka - pomôže mi to citeľne? Má zmysel do toho CPU ešte niečo dávať? Predsa je to už dôchodca, stará štruktúra, inštrukčná sada tiež stará...

2. Kúpiť nejaký jazdený PC do 600€ - v ponuke sú napr. i7 3770 s grafikou Radeon RX470. Pamäť stále DDR3 a SSD SATA. CPU je tiež staršie, ale celková cena zostavy je prijateľná a o 4 roky by bol možný v prípade potreby aj upgrade na zostavu, aby utiahla GTA, ak by táto nestačila. Neviem ale, či je dobrý krok kupovať i7 3770. Rok vydania 2012...

3. Kúpiť rovno výkonnú zostavu s DDR4 RAM, i9 CPU, SSD M2 a najnovšou grafikou, cena cca. 1500€ aj so skrinkou, PSU a všetkým. Tu je ale otázka - bude to stačiť na GTA ďalšej série? Vývoj ide rýchlo dopredu...

V podstate sa na tom PC väčšinou robí účto, programovanie PLC a HMI, prezeranie ecat (WIDOS, Schneider ecat a pod.), eplan a jednoduché CAD programy. Ja nie som hráč, jedine si zahrám GTA ako dlhoročnú tradíciu, od vydania GTA III som zahral všetky GTA vydané po ňom, vrátane vice city stories, episodes from LC a pod. Ak vydajú ďalšiu sériu, určite ju chcem, už ma to síce ani tak nebaví, ale toto bola jediná hra, ktorú som rád hrával a vybudoval si k nej vzťah.

Tak ja teda neviem, ktorá z možností je najlepšia. Najviac sa prikláňam k druhej, ale chcem počuť váš názor. Časy, kedy som sa do PC rozumel sú už preč, nevenujem sa tomu a vývoj mi prešiel medzi prsty. Naraz sa len zobudím a vidím, že pamäť typu GDDR5 je pasé :D A to bola voľakedy novinka jak sviňa a dlhé roky to bolo to najlepšie...
Čo sa týka CPU a GPU - nikdy som nemal CPU AMD a ani nechcem. Nemám na to nijaký pádny dôvod, je to proste fanatizmus... Radšej si priplatím, aby bol pod kapotou intel. O GPU platí podobné pravidlo - nechcem GPU od nVidie. Zase neexistuje pádny dôvod, iba fanatizmus.

Ďakujem!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa hpeter » 14 Dec 2018, 10:56

pamäť typu GDDR5 je pasé
kde? drahe maju hbm1,2 ale inak gddr5(x) stale je

troska stara- ten cpu ma 10 rokov, a arch s fsb v dnesnej dobe nechces. maticne uz budu vyzihane (a mokre kondiky napucane). takze nejaka novota.
Čo sa týka CPU a GPU - nikdy som nemal CPU AMD a ani nechcem. Radšej si priplatím, aby bol pod kapotou intel.
to je v poriadku. pozeram ceny vs parametre i9, este by to chcelo zlavu.

celkovo nemam dojem ze nakup je surny, vlastne ani novy pc ihned nepotrebujes. aspon tak to vyznelo. :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa misocko » 14 Dec 2018, 10:57

Ja som kupil SSD , cisto len na system a je to neporovnatelne ozivenie. Jak novy stroj. Aj programy ktore nemam na ssd nacitava rychlo. A to som kupil nieco male za 60€.
Ale instalaciu win som robil radsej novu.
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 14 Dec 2018, 11:05

Za mňa jednoznačne kúpiť SSD. Tento počítač je na kancelárske účely dostatočný ešte snáď na ďalších pár rokov. Ja osobne používam denne notebook s oveľa horšími parametrami(core 2 duo, 6GB ram) a bez problémov to ťahá 200 kariet vo firefoxe + popri tom nejaký HD film. Notebook vypnem tak raz za 2-3 mesiace, inak beží vkuse. Viem, že dávnejšie sa tu riešili SSD-čka a pár ľudí tu komentovalo bez toho, aby vôbec SSD vlastnili, že je to blbosť, veď na papieri to je rovnaké ako HDD. Ja si dovolím tvrdiť že je to totálna ko*otina. Na OS jednoznačne dnes patrí SSD a nikto ma nepresvedčí o opaku. Stačí kúpiť poriadne SSD a vyskúšať. Pri čistom OS asi veľký rozdiel nebude, ale skús to porovnať tak po pol roku. Ja som daný notebook nepreinštaloval odkedy je tam SSD(cca 5 rokov) a beží rovnako, ako keď tam bol čistý OS. A pri dnešných cenách SSD je totálna sprostosť dať OS na klasický disk. 250GB Samsung stojí 50€ bez DPH, čo je až smiešne s tým, keď ja som kupoval moje prvé SSD(intel 120GB) pred piatimi rokmi. A keď tu niekto vytiahne spoľahlivosť, tak kvalitné SSD v domácich podmienkach vydrží snáď aj dlhšie ako HDD. Nehovoriac o tom, že keď dnes niekto nezálohuje, tak nemá právo plakať, že mu zdochol disk a prišiel o dáta. Ak máš voľný SATA port, tak nevidím problém kúpiť jeden HDD na zálohu za pár €. Každopádne do tejto mašiny by som určite investoval do SSD-čka a dal tam čistý OS ak sa dá. A teraz sa do mňa môžu pustiť ľudia, čo majú HDD a ide im to "dostatočne".
Ak sa na tom ale chceš hrať, tak asi fakt treba zvážiť výmenu komponentov.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Dec 2018, 11:33

Ďakujem za reakcie. Nákup súrny samozrejme nie je, zvažujem ho iba okrajovo, najlepšie ale tak, aby nebol moc drahý. Lebo GTA vydajú možno o 5 rokov a mám pocit, že aj nová i9 bude slabá. Preto by som kúpil najradšej jazdenku ako medzistupeň s nejakou i5 - i7, hoc aj teda s DDR3 zbernicou a po vydaní hry uvidím, čo bude treba. Možno absolvujem kúpu všetkého nového, možno mi bude stačiť trebárs nová grafika... To všetko mi bude známe ale až po vydaní a nemám ani oficiálne info, že by sa niečo chystalo.

Idem sa teda spýtať ešte inak...

1. Ak kúpim novú zostavu, čo poviete na uvedenú i7 vydanú v roku 2012? Má vôbec zmysel robiť upgrade na CPU len o 4 roky mladší, než C2Q? Pocítim vôbec zmenu?

2. Ak by som teda iba doložil SSD, je lepšie pichnúť tam SATA, alebo rovno Intel Optane do PCI? Lebo mám hlúpy dojem, že optane musí podporovať aj CPU... Ale ešte som si to nikde neoveril.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Dec 2018, 11:41

Klasicky SSD SATA asi hej, ale s tym PCI to asi nepojde. Taky starsi PC to proste nebude podporovat.
Ak si myslel NVMe.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Pa3x
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 21:44
Bydlisko: Liptovský Hrádok
Vek: 27

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Pa3x » 14 Dec 2018, 12:08

Ja som minulý rok kupoval m.2 ssd do ntb cena bola 130€ samsung evo 960 250 GB .... teraz evo 970 500Gb stojí 130€...
To bola najlepšia vec ktorú som mohol spraviť. Cez m.2 resp. NVMa sú rýchlosti vyššie ako cez satu, ale nesklame ani sata. Aktuálne sú ceny ssd veľmi nízke takže ja byť tebou idem do ssd. Poprípade kúpiš vyskúšaš keď sa ti nebude zdať vrátiš.
Tým AMD procesorom by som nedal košom pretože to posunuli dosť na úroveň.

GTA za 5 rokov budeš schopný pustiť na hocičom. Prečo? https://www.youtube.com/watch?v=0BQ4bXNdEQI Nvidia taktiež vyvíja niečo podobné, ku čomu som sa dostal tento týžden pretože kamaráť dostal beta klúč. Musim konštatovať že je to mega (všetko na full dokonca aj 4K) + ta odozva ma v celku prekvapila pretože to bolo ako na normálnom pc. Len internet no.... :D :D ten dúfam že sa tiež posunie na vyššie prenosové rýchlosti
0

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa rumik1 » 14 Dec 2018, 13:25

Podľa mňa si do toho kúp SSD a preinštaluje WIN.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa dan21 » 14 Dec 2018, 13:38

Preinstalovat WIN je to najmenej. Ak tam ma nainstalovane aplikacie, tak bude musiet preistalovat aj tie. Pri WIN instlacii sa "prerusia" vsetky referencie, linky ............ Data z aplikacii sa nestratia
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa medved » 14 Dec 2018, 14:25

Drakoush napísal:2. Ak by som teda iba doložil SSD, je lepšie pichnúť tam SATA, alebo rovno Intel Optane do PCI? Lebo mám hlúpy dojem, že optane musí podporovať aj CPU... Ale ešte som si to nikde neoveril.
V prvom rade musím poopraviť slovo "rovno" Intel Optane... táto technológia je síce zaaujímavá, ale nevyrovná sa poriadnemu SSD takže ak máš peniaze kúp poriadne SSD a nie Intel Optane, je to len lacné riešenie, ako zrýchliť PC... SSD je SSD.
Pa3x napísal:GTA za 5 rokov budeš schopný pustiť na hocičom. Prečo? https://www.youtube.com/watch?v=0BQ4bXNdEQI Nvidia taktiež vyvíja niečo podobné, ku čomu som sa dostal tento týžden pretože kamaráť dostal beta klúč. Musim konštatovať že je to mega (všetko na full dokonca aj 4K) + ta odozva ma v celku prekvapila pretože to bolo ako na normálnom pc. Len internet no.... :D :D ten dúfam že sa tiež posunie na vyššie prenosové rýchlosti
Zaujímave, ale na Slovensku jedine tak vo sne... myslím ak tu budeme mať stále takýto internet... alebo bude to len pre pár vyvolených, ktorý nato majú net. A hlavne nielen rýchly, ale aj neobmedzené dáta... nie ako máme my neobmedzené a reálne 300GB na mesiac, lebo podľa nich je to taký veľký objem, že sato neprekročí... kkti :axe:
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Dec 2018, 15:25

Ak môžem trošku OT....to je až taký rozdiel medzi výkonom pre hru, a výkonom potrebným pre zobrazenie 4K@60fps video streamu v realtime? Pochybujem že to ide internetom v RAW, a viem že hráčom aj malá latencia dokáže vadiť.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa medved » 14 Dec 2018, 18:43

určite že áno, grafika už len zobrazuje obraz, nemusí riešiť žiadne výpočty, postprocessing, antialiasing a neviem čo všetko ešte počíta v hre okrem vykreslenia samotných pixelov taktiež CPU nemusí nič počítať vo fyzike v hre, všetko sa to vyráta a spracuje na inom externom HW, takže už idú len informácie o obraze do druhého PC (žiadne výpočty fyziky 300 vojakov a vozidiel na obrovskej mape príklad, všetko to už je spracovane na inom CPU), problém je však dostatočne vysoká rýchlosť internetu, stabilný, veľmi rýchly a neobmedzený internet bez výpadkov.. ale pravdaže nejaké to oneskorenie tam musí byť, takže nič pre MP hráčov.. potom je tu otázka ako spomínaš či to ide v RAW alebo nejako už komprimovaný a upravený obraz ktorý ide netom
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 14 Dec 2018, 18:58

Jasné.....no ja som sa kúsok zľakol dekódovania 4K. Možno si ten shadow skúsim keď bude čas to využiť.


Drakoush: Ak vám tu moja otázka prekáža(je trošku OT), kľudne vymažte.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa marek181818 » 14 Dec 2018, 19:06

No ja mam dost podobny PC , len grafika je nejaka MSI sapphire HD5750 1GB , , mam SSD cko kde bezi W7 tak ako je to svizne ale ja tiez som zacal robit upgrade, v pondelok mi price procak AMD RYZEN 7 2700x .Povodne som chcel Intel ale vide to lacnejsie zase a tiez co penazenka dovoli. K tomu budem mat resp mam 32GB DDR4, nova doska, case, zdroj mam Seasonic Focus Plus 750 Gold , nova case.Podstate mi bude este chybat grafika, povodny zamer GTX1060 ale pojdem do 1080tky rovno
Moj aktualny PC ktory budem tiez predavat .
Prílohy
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Dec 2018, 08:37

Ďakujem za početné reakcie.

S vašou pomocou som sa rozhodol teda takto:
do jestvujúcej zostavy pridám 1TB SSD SATA Samsung EVO 860, ktorý som objednal v alze za smiešnych 160€. Pokiaľ nastane zvýšenie výkonu, resp. zníženie časov načítavania, tak si ponechám aktuálnu zostavu ešte nejaký ten rok, do doby, kým mi budú známe systémové požiadavky pre GTA, alebo do doby, kým nebudem z iného dôvodu potrebovať navýšenie výkonu (nejaký nový program). Potom jednoducho kúpim novú zostavu, ktorá bude na ten čas aktuálna a potrebná.

Aspoň budem môcť navýšiť cenový limit na kúpu a CPU by som kúpil rovno najvýkonnejšie, aké v tej dobe bude, hoc aj za 1000€. Od takej zostavy budem mať zase 10 rokov pokoj...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Dec 2018, 09:44

Výmenou HDD za SSD získaš naozaj dosť.
Ja som nahodil do Dell Optiplex 7010 s i3jkou a 8giga RAM SSD Kingston UV400 - 240 Giga. Potom nová inštalácia widiel a po roku to stále bootuje dosť rýchlo.

PS: tak som to zo srandy zmeral. 23 sekúnd.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa medved » 15 Dec 2018, 09:49

napodobne, spraví to dosť, ja vidím rozdiel trochu aj pri prechode zo šmejdnejšieho SSD na NVMe SSD, nie to ešte z HDD na SSD a samsungy sú dobrá voľba
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Dec 2018, 09:58

medved napísal:pri prechode zo šmejdnejšieho SSD na NVMe SSD,
:biggrin: :biggrin: :biggrin: Tak to už určite poznať. Ísť z rýchlosti cca 500 na tých 3000, to už naozaj poznať. Keby to mne tá staršia mašinka podporovala, idem aj ja do toho.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa medved » 15 Dec 2018, 10:07

Tak hlavne som myslel obyčajnú prácu vo win, tam až tak rozdiel nie je cítiť SSD a NVMe a bežný užívateľ si to myslím ani len nevšimne. Ak už nepracuje so špecifickými programami na tom NVMe a pod. Šmejdnejšie SSD som myslel od Kingston, teraz neviem konkrétny typ, ktorý nesiahalo ani po päty samsungu SSD, dosť zaostával...

-- Spojený príspevok 15 Dec 2018, 10:10 --

Tu sú moje SSD... Kingston, Samsung a Samsung NVMe.. medzi Kingston a Samsung je rozdiel dosť, ale papierovo sa to tvári cca rovnako... donedávna som fungoval na Kingstone. Nie je SSD ako SSD, preto ja stále odporúčam Samsung a nie som jediný
Prílohy
CrystalDiskMark_SSD+NVMe.png
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový počítač - poradňa

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Dec 2018, 10:19

Rozdiel je, že samsung robí čipy sám, kingston nemá výrobu. On tam tuším používy hynix.
Ak SSD, tak intel alebo samsung. Ak HDD, tak WD :D
Od WD som mal disk ešte starý caviar 20GB, ktorý dodnes používam ako zálohové úložisko malých súborov. Pripojím cez radič, vyzálohujem a hotovo. Potom som mal aj velociraptor, ale ten som predal, lebo som bol chudobný študent.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok