Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Feb 2019, 12:44

Zdravim,

mam zasuvku v ktorej je zapojeny PC a este odporova pajkovacka (http://paja-trb.cz/konstrukce/mikropajka_2011.html).
Stava sa mi, ze zapnutie/vypnutie pajkovacky mi restartuje PC. V PC mam 300W zdroj Fujitsu-Siemens a zapojenu len MB, 3xHDD a to je vsetko. Podobny problem som mal pred par rokmi. Rovnaka zostava akurat ze som nebol zapojeny ako prva zasuvka na faze. Byvam v panelaku a tak predtym som bol asi 6-ta zasuvka v poradi. Vyriesil som to (po radach tu na fore) zapojenim kondika 150n/270V do mojej PC zasuvky. To problem vyriesilo. Prednedavmo som sa presthoval do inej izby a som teraz ako prva zasuvka. Problem sa objavil opat a nepomaha ani kondenzator. Mam podozrenie na zdroj (?). Cital som nejake rady na forach, ale vacsina koncila vetou "kup silnejsi zdroj"
Neviete co by mi ozaj pomohlo ?
Diky za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa mr.dred » 07 Feb 2019, 13:20

Zdroj ti asi druhý nepomôže. Skôr by som povedal, že treba skontrolovať inštaláciu v byte. A to od prívodu hlavného ističa v stupačke až po poslednú zásuvku, vrátene bytových ističov a nuláku komplet.

Mne takto blbol PC v baráku a vadný bol nakoniec trojfázový hlavný istič - jedna fáza, práve na ktorej bol PC vykazovala na ističi úbytok niekedy aj cez 20V.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa niki31 » 07 Feb 2019, 13:31

Je to zle odrušenie jak skrine tak pájky, skontroluj kostry atd..
PC zdroj nedokaže reštartovať počítač a okrem toho pracuje aj pri 85V. Tam chyba nebude.
Podobne veci spôsobuju nekvalitne periferie, napr. neodrušený kabel klavesnice ktorý privedie vf rušenie priamo na dosku a pod.
0
Niki31

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Feb 2019, 13:42

Pajka ma dvojpolovu vidlicu. V PC som nic nerobil,takze je tam standardne 3 zilovy kabel.
Zdroj z nejakej priciny (ochrana) asi zhodi napajanie (5V, 12V ..........) a za par sekund to nabehne.
Klavesnicu aj mys mam bezdrotove a z periferri okrem HDD nic.
Skusim este skontrolovat vsetky kable z/do PC
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa niki31 » 07 Feb 2019, 20:21

To ze cvakneš pájkou ti nemôže zhodiť napájanie. Keby zareagovala ochrana v zdroji, tak by zdroj nabehol až po odpojení napájania a opätovnom pripojení. Pretože ochrany sú zapojené ako klopný obvod. Ak sa ti počítač reštartuje v dôsledku vypadávania napätia okamžite ten zdroj vyhoď, inak je solídna šanca že prídeš aj o základnú dosku. To ale nebude tvoj prípad. Cvaknutím pájky vzniká vf rušenie pretože je tam kontakt ktorý spína indukčnú záťaž a nieje nijako odrušený. No a v počítači máš skrátka nejakú anténu ktorá ti privádza toto rušenie na základnú dosku a ovplyvňuje logické obvody na doske. Rušenie môže byť privádzané aj cez napájací kábel alebo kostru počítača. Prekontroluj si aj ukostrenie dosky a HDD, dotiahni všetky skrutky ktorými sú upevnené. Skrutky by mali byť bezfarebné, ak sú farbené alebo s nejakou povrchovou úpravou, musí byť pod nimi vejárová podložka. Prekontroluj či nevzniká prúdová slučka medzi počítačom a monitorom, atd...

Skús pripojiť poočítač cez nejakú odrušenú rozdvojku alebo kábel s prepäťovými ochranami.
0
Niki31

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa dan21 » 07 Feb 2019, 20:35

No to moze byt ono !!
Mam totis vyvedene 2 USB porty kablom na stol. Tento kabel nie je tieneny a ide popri napajaniu PC !
Vymenim ho za tieneny a uvidim !!
Diky
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Feb 2019, 12:43

Prečo by nemohol zdroj reštartovať počítač? Má obvod ktorý generuje signál PG (power good) ktorý zabezpečí spustenie PC až nabehnú všetky napätia a sú v tolerancii. V lacnejších zdrojoch je to dosť odr..né na súčiastkach pre signál PG ako aj na odrušení (a hlavne kvalite elektrolytov), stačí nejaká napäťová špička a PG vyvolá reset počítača. Rovnako je blbosť že zdroj beží od 85V, to možno k notebooku (jednočinné zdroje s nižším výkonom), ale drvivá väčšina zdrojov v PC sú dvojčinné zdroje a tie majú problém s napätím v sieti pod 190 - 200V, inak by staršie zdroje nemali prepínač 115/230V, ktorým sa usmerňovač sieťového napätia zmenil pri 115V sieti na zdvojovač.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Spotrebic na rovnakej faze restartuje PC

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Feb 2019, 13:05

OK.
Kamart ma nejake zdroje tak skusim pozicat a trochu potestovat.
Diky
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok