Ako oblbnut Win7?

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2019, 22:50

Cavte,
Mam notebook a na HDD som vytvoril tri particie. Do Particie1 som prve ukoncil novu instlaciu Win7 HP s originalnym OEM klucom Windows nainstalovany, Ovladace nainstalovane, Win Aktivovny (uspesne), Win update komlet nainstalovane. Trvalo mi to asi dva tri vecere.

Tento windows by som mal akoze "cisty" bez pochybnych programov plne malware. Len postu skype internet a take bezne veci aby to nebolo zavirene.

A chcel by som urobit aj Particiu2, kde by som len cez image (norton ghost) prekopiroval tuto uz hotovu instalaciu, aby som zase nemusel vsetko od zaciatku robit po troch veceroch. Uz ma ztoho boli hlava. Mal by som aj boot manager kde by som si vybral ktory system spustit a ten druhy by sa skryl.
Tak som to skusil a vysledok je taky ze ten povodny instalovany funguje, ale ten druhy po spusteni z particie2 (image bol robeny z particie1), pri spustani vypisal ze pripravuje pracovnu plocu (ta uz bola dokoncena na part1) a potom len bledomodra obrazovka a dole vpravo ze pisane ze mam nelegalny windows. A on je praveze legalny, len bol spusteny na particii2 a nie na particii1.

Da sa toto neako oklamat? Aby sa mi win7 spustil z particie2 bez problmov image ktory bol robeny na Part1?

Ak by som to od zaiatku instaloval nanovo na particiu2 tak to bude chodit, to uz mam odskusane. Problem je ze sa mi to nechce znova instalovat a robt zase 3 hodinovy win update.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Mek » 09 Júl 2019, 22:57

To znie cele akosi zlozito. Ak potrebujes iba skusat potencialne nebezpecne veci, preco nepouzit sandbox? (napr. sandboxie), prip. nejake VM riesenie s nainstalovanym systemom v jednom image subore, ktory ked sa pokazi, proste ho vykopirujes zo zalohy a ficis dalej...?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Júl 2019, 23:05

Akonahle ja rozbeham tu Part2 tak ju hned v Norton ghost odzalohujem a ked sa mi zaviruje system, nebude tam nic ani posta ani ziadne ucty apod, za 5-10 min s nortonghostom ho natiahnem spat do part2 a je po virusoch a mam zase cisty Win7. Budem mat opat aktualizovany a update-ovany win7 ku dnesnemu dnu ked to spravim dnes. Nie je to az take komplikovane. Su to vlastne dva systemy na jednom disku. Na dvoch primarnych particiach. A ty pri bootovani v boot manageri si vyberies ktory system chces spustit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Puskin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 335
Dátum registrácie: 21 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: KNM
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Puskin » 10 Júl 2019, 07:17

Pre tvoje účely stačí rozdeliť disk na dve časti na jednu (Part1) nainštaluješ Windows, všetky programy, spravíš aktualizáciu. Na druhý z diskov budeš dávať len dáta. Z Part1 vytvoríš image napr. pomocou acronis true image. Keď sa ti stane niečo s Windowsom tak jednoducho Part1 sformatuješ, obnovíš image a máš opäť čistý Windows so všetkými programami ako v čase po inštalácií.

Na testovanie je vhodné mať spravené VM, alebo aj v acronise by mala byť funkcia ktorú keď zapneš tak na disku sa ti vytvorí určitý "izolovaný" priestor kde môžeš testovať programy. Potom sa môžeš rozhodnúť či zmeny príjmeš a ostane ti program nainštalovaný vo Windows alebo odmietneš zmeny.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa milansprlak » 10 Júl 2019, 11:01

Alebo profesionalnejsie riešenie kúpiť napr Synology DS218+ DiskStation a nastaviť pravidelné automatické zálohovanie celého disku. Ak dostaneš vírus alebo ti odíde disk jednoducho to obnoviš nazad. Výhoda možnosť zálohovať viacero pc/serverov, ukladanie dát a pod...
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 10 Júl 2019, 11:11

Ale ja keby som bol taký typ používateľa, dal by som si tú "námahu" skúšať veci vo VM.
Potom má človek skutočne jeden čistý systém, ktorý sa nebude preinštalovať. A potom hoc aj celú armádu pokusných králikov.

Odpadá námaha s obnovovaním HDD, proste jedna virtuálka s čistou inštaláciou. Chcem niečo skúsiť? Dobre, odložím si bokom kópiu, spustím, nainštalujem. A keď chytím vírus, vypnem virtuálku a vymažem súbor s virtual hdd.

NAS ako centrálne úložisko má zmysel, ale len kvôli odolnosti voči vírusom sa takto trápiť......navyše, kým obnovím HDD, vírus sa môže dostať k mojím dátam. V krajnom prípade si ransomware všimne NAS, a mám po zálohách.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2019, 11:27

Nechem testovat torentove hry a programy na systeme kde pouzivam online bankig a emaily a pod.
Preto by som to radsej tak ze dva zvlast os na hdd.

Vcera som ako pokus obnovil zalohu part1 do part2. Part1 som skryl a part2 odkryl. Pred spustenim OS z part2 som nabootoval z win7 dvd a dal moznost opravit. Naslo to neaku chybu a opravilo. Po restarte sa zacal spustat system ale zasekol sa na logu win (zguliciek sa vytvori win logo).

Takze toto nie je cesta.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa straciam » 10 Júl 2019, 15:40

v minulej praci sme robili klony diskov/OS. koncovku to malo .vhd ale uz neviem co to bolo zac.
nainstalovany PC sa takto zazalohoval do image suboru a ten sa pripravil na DVD alebo druhy hdd.
ked bolo treba, iba sa nainstaloval OS z toho image suboru a tak sa naklonoval ten zazalohovany system znovu na disk a bol uz nainstalovany zo vsetkym ako v stave zalohy. len si uz nepametam co to bol za program.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Júl 2019, 17:08

Moje požiadavky na viac OS na disku sa takmer zhodujú s tvojimi a funguje mi to takto:
1. Partícia "C" - nainštalovaný OS-1 u mňa WINXP - momentálne nevyužívaný ale to je jedno
2. Partícia "D" - nainštalovaný OS-2 WIN 7 - normálne používaný....
3. Partícia "F" - Dáta
Cez multiboot štartujem požadovaný OS.
Obom OS som po čistej inštalácii, doplnení stále používaných programov, aktualizáciách a po "vyladení/nastavení" na moje požiadavky, vytvoril obrazy diskov cez spomínaný NortonGhost, ale výhradne bez jeho inštalácie. Mám vytvorené BootCD/USB a veškeré zálohy aj obnovenia robím už len cez nabootovanie na NG (nie je potreba aktualizácií programu, SN...) a funkčné je to aj pri poškodení multibootu, alebo havárii disku.
Zálohy - " C-disk_os-1.v2i a D-disk_os-2.v2i mám uložené na F-disku a pre prípad "havárie" ešte na externom. Zatiaľ som sa s nejakým problémom nestretol - ani pri výmene HDD.

Prečo skrývaš partície ??? zabezpečiť sa určite dajú aj ináč... potom majú OSi z toho guláš :rolleyes: Keď mu schováš partíciu s multibootom, je jasné že sa z toho :butthead:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Júl 2019, 18:42

Jeden tu spomína disky, druhý partície. Hlavne si to ujasnite chlapci. Fyzické disky nie sú partície.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2019, 20:30

Aby sme sa nezamotali.

Mam jeden HDD, rozdeleny na tri particie Part1 - Win7, Part2 - Win_TST (testovaci), a Part3 - Data.
Pre ilustraciu
Nabootovany Win7, v My Computer nevidno Part2
Win7.jpg
Nabootovany Win7_TST, v My Computer nevidno Part1
Win7_TST.png
Ak na obe particie nainstalujem klasicky win7 tak to pekne chodi, samozrejme cez nainstalovany boot manager v ktorom sa vytvara menu pre vyber systemu ktory chcem spustit a ktory skryt. Toto vyssie je robene pre win732bit a teraz to chcem pre iny PC s Win7 64bit.

Nakolko ale instalacia win, ovladacov a aktualizacia, win trva strasne dlho, tisic krat treba restartovat, hladam sposob (do buducna ako toto budem robit na inom PC, teraz to uz asi spravim pre part2 druhy krat zase manualne, aj ked to bude zase trvat tri vecere) ako by sa dal win oklamat a neco niekde prepisat aby som mohol pouzit zalohu z particie1 pre restore na particiu2.

Ak to teraz urobim(restore zalohy part1 na part2), tak sa spustenie win zasekne na subore CLASSPNP.SYS (pocas spustania do nudzoveho rezimu sa tam zasekol) a neda sa s pc robit nic. Ani CTRL ALT DEL nefunguje. Iba tvrdy restart cez vypinacie tlacitko. Nepomaha ani oprava pocitaca z instalacneho DVD.

Ak by sa tu nasiel expet co by mi to vysvetlil. Mozno chcem nieco co sa vobec neda urobit, mozno je to malickost, len treba vediet co ako a kde a ja to neviem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Júl 2019, 02:25

Tak jednoducho to zrejme nepôjde. Aktualizácie (aj iné súnory) inštalované v OS-1 nebudú fungovať len nakopírované v OS-2 (a naopak) už len preto, že každý OS je na inej partícii a inštaláciou je predurčené úložisko týchto súborov Ako "portable" skrátka nefungujú aj keď OS1=OS2
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Júl 2019, 04:44

Nie som síce až taký PC expert, ale mám tušáka, že ak máš jeden fyzický HDD, tak dva systémy WIN ti na ňom nepobežia korektne. Keby to boli rozdielne disky, teda nie na rovnakej kšande, tak by to asi mohlo ísť. No nech sa radšej vyjadrí niekto odbornejší, kto to už skúšal.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Júl 2019, 05:50

Milos66 napísal:ak máš jeden fyzický HDD, tak dva systémy WIN ti na ňom nepobežia korektne
Ale pobežia, aj jemu to beží ak druhý Windows nainštaluje odznova, ale chce aby mu to bežalo aj vtedy ak klonuje obraz už nainštalovaného systému z jednej partície na druhú.

Napríklad mne je už záhada aj toto tu:
romiadam napísal: Nabootovany Win7, v My Computer nevidno Part2
Nabootovany Win7_TST, v My Computer nevidno Part1
mal som viackrát v PC 2 Windowsy ale ich systémové partície boli navzájom viditeľné, len boli iné písmená diskov... :pain:
51847159_149768739277144_7841680615349944320_n.png
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Júl 2019, 07:04

Trošku mimo temy. Nemáš prosimta odkaz na tú
dark windows temu.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Júl 2019, 07:34

To je defaultne vo Windowse 10 od verzie 1809 tuším
resp. toto tam je už dávnejšie, ale potom pridali tmavé aj okná prieskumníka
Prílohy
tema.png
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Júl 2019, 07:53

Problémom nie sú 2 WINy na jednom disku pokiaľ je každý na inej partícii, ale on má problém v tom, že keď chce využiť súbory z 1.OS zo zálohy na obnovu 2.OS (prípadne opačne) , tak sa to zosype . Ale takto to zrejme nepôjde....lebo podobné niečo nefunguje ani pri obnove systému z CD , keď použiješ inú - aj keď naoko rovnakú verziu inštalačky.

Možno by to šlo takýmto spôsobom (neskúšal som , ale mohlo by fungovať). Vyhne sa jednej zdľhavej inštalácii.
- Nainštalovať PRVÝ čistý OS , spraviť aktualizácie, vyladiť k obrazu svojmu a potom ho naklonovať na druhú partíciu ako DRUHÝ OS a pridať BootLoader.
- Doplniť do oboch potrebné programy a potom spraviť Obrazy diskov/partícií pre každý OS zvlášť (napríklad cez ten NG)

Pre vytvorenie menšej veľkosti zálohových súborov/obrazov je dobré vypnúť ešte stránkovanie pamäte (pagefile.sys) a dlhodobý spánok (hyberfile.sys). O tieto 2 súbory bude obraz menší. Prípadne ešte vymazať body obnovy a tempy. Po obnove sa môžu zapnúť znovu ( pri 8GB pamäti je potom obraz o 16GB menší).

V NG sa tiež dajú robiť aj čiastkové zálohy a tak dopĺňať tú pôvodnú prvú. (Túto vec nevyužívam, dáta neukladám na systémové disky a keď nejaký program po čase - po obnove chýba, tak doinštalujem.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Júl 2019, 08:29

Alebo nainštalovať prvý OS so všetkým čo tam chce, urobiť custom inštalačku cez WinToolKit a nainštalovať na druhú partíciu, bude to síce dlhšie ako klonovanie ale nainštaluje sa druhý OS so všetkým ako ten prvý...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa Milos66 » 11 Júl 2019, 08:33

Edgar napísal:
Milos66 napísal:ak máš jeden fyzický HDD, tak dva systémy WIN ti na ňom nepobežia korektne
Ale pobežia, aj jemu to beží ak druhý Windows nainštaluje odznova, ale chce aby mu to bežalo aj vtedy ak klonuje obraz už nainštalovaného systému z jednej partície na druhú.
Myslel som dve 7cky. Nie 7 a 10.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako oblbnut Win7?

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Júl 2019, 12:22

Ak windows zapisuje do registrov oriamo pamatove adrwsy suborov tak to asi nepojde a krachne mi to vzdy.
Ale ak win zapisuje do registrov len neake absolutne adresy a potom v neakom konfiguracnomsubore sa presne definuju udaje o particii, tak potom staci zmenit len ten konfiguracny subor.
A toto ja neviem.

Ako som pisal, ked uz mam dve funkcne os na dvoch particiach a kazdu odzalohujem zvlast po restore zade oba funguju . Takze potom to chodi v pohode.

mr.dred,

Ako ten bootloader doplnit. Kde a co tam napisat?

Edgar,
Ty nemas ten druhy disk/particiu schovanu (hidden).

Mne to robi ten boot loader vola s masterbooter. Ak chces upnem sem iso toho bootovacieho cd.

Tie dva systemy mas oba na primarnej particii? Niviem ci ten boot loder bude fungovat ak je keden system je na primarnej a druhy na logickej particii.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok