Dlhodobé zálohovanie video, foto

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa pablox » 19 Nov 2019, 11:44

Zdar chlapi,
ako riešite zálohovanie rodinných videí a fotografií na dlhú dobu? Kedysi sa fungovalo na VHS, ktoré aj nejakú tú dobu vydržali (prehrával som tu asi 18 ročné VHS, okrem nejakej straty kvality to bolo pozerateľné). Z USB, DVD a externých diskov mám strach, lebo keď tam časť úložného priestoru skape, je po dátach. Analóg síce šumel, ale šiel :)

Viem, že existujú odolné DVD na tento účel, obávam sa, že za 20 rokov ich nebude mať človek na čom prečítať. Však dnes už do nových NB nedávajú optickú mechaniku.

Ide mi hlavne o videá, fotky som dal vytlačiť a mám ich v albumoch.

Viete poradiť?

Vďaka.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa lacog » 19 Nov 2019, 14:11

Ja to riešim kopírovaním na HDD. Mám jeden 3,5" HDD a ten raz za čas pripojím k PC a spustím zálohu (FreeFileSync). Zvyšok času je HDD odložený mimo PC. To je taká moja dlhodobejšia záloha. Takú prvotnú zálohu riešim kopírovaním zo SSD na HDD v PC, potom na NAS.

Možno istejšie by bolo mať ten archív aspoň na dvoch HDD a na striedačku zálohovať na jeden a potom na druhý. Pri najhoršom by som prišiel len o ten jeden prírastok.
0

Juraj277
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Máj 2018, 13:50

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Juraj277 » 19 Nov 2019, 14:45

Je podstatný rozdiel zálohovanie a archivovanie.
1. Zálohovanie - dnes asi pevný disk 2,5"/3,5/ 4TB umiestnený nie doma, ale na bezpečnom mieste a aspoň 2ks
2. Archivovanie je ťažký oriešok - možno Blu-Ray M-DISK 100GB
https://www.verbatim.com/subcat/optical-media/m-disc/
https://www.zive.cz/clanky/m-disc-optic ... fault.aspx
https://www.ingram.sk/blu-ray-vypalovac ... -software/
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Wili » 19 Nov 2019, 15:08

Na dlhodobu archivaciu gigantickeho mnozstva dat su najlepsie magneticke pasky na to urcene, to je ale dost tazko dostupne a drahe v domacich podmienkach. Tam je nevyhoda pristupu k datam, ak to chces "odarchivovat" treba to nahrat na normalny disk a potom to je pouzitelne. Je to cisto pre archivaciu a na nic ine ale doma nepouzitelne.

Na domace pouzitie a cenovo rozumne (ale aj tak ovela drahsie ako klasicke HDD) budu asi WD gold HDD. Tam mas tusim garanciu ze aj ked sa pokazi, ja mozne z neho data vzdy dostat a ten disk je na tento domaci archivacny ucel vyrobeny. Druha otazka je casova demagnetizacia platni, preto pre klud na dusi by bolo dobre napr. kazdych 5 rokov prehrat data z jedneho nadruhy a opacne medzisebou atd... Aby sa platne namagnetizovali datami nanovo. A tiez sposob fyzickeho ulozenia HDD je dolezity, niekde kde to bude mimo magnetickeho pola, a mechanickych vibracii. Idealne plechova krabica vystlana molitanom, kde su "zasuvky" pre jednotlive disky.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Nov 2019, 16:45

Pre dlhodobé archivovanie by sa mali archívy každých x rokov obnoviť.
Napríklad CD každých 10 rokov prehrať na nové, resp. do budúcna ktovie aké médiá budú a staré nebude kde prehrať viď FDD 5.25, 3.5", kadejaké ZIP a podobné krátkodobé nespoľahlivé blbosti.
Ja praktizujem napaľovanie vždy na 2 médiá, ale isto to pre veeeľmi dôležité dáta nestačí.
Na nejaké zálohovanie na Cloudy neverím, zabudnem heslo, alebo službu zrušia a nemám nič...
Chce to poriadnu disciplínu, mať povedzme archívnu "truhlicu", trezor , v ňom oddelené police pre "expirované" médiá, ktoré treba prepáliť, ešte spoľahlivé médiá a nanovo prepálené médiá.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Milos66 » 19 Nov 2019, 18:38

A co tak externe uloziska ? Cloudy?
Ja mam na Googl Disc fotky tusim najstarsie 12rokov a stale tam su.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 19 Nov 2019, 18:50

pablox : definuj "dlhú dobu"
Máš pravdu čo sa týka toho že DVD- čka pomaly miznú z notebookov a bude otázne kde ich prehrať o desiatky rokov .
Preto sa napríklad robí v časových schránkach to že sa tam ukladá aj "kvalitnejší" prístroj ktorý tieto veci môže prehrať ...

Ako tu už niektorý písali HDD / obyčajné alebo SSD ti dlho nevydržia bez toho aby boli pripojené ku nejakej funkčnej zapnutej veci / demagnetizácia [napr.: pri jednom veľkom "voľnom" úložisku kde sa nahrávali a poskytovali hociake súbory zhabali všetky HDD a skôr než sa začal súd sa začali tie odmagnetizovať / majiteľ tej služby bol z toho nešťastný že nemôže preukázať svoju nevinu a žalobci boli s toho nešťastný že ho nemôžu obviniť ešte z väčších vecí .... ] ...

Ako tu už bolo spomenuté tak magnetické pásky sú celkom kvalitné úložisko (pokiaľ ich uskladníš dobre) .
Cenovo sa to ale pohybuje na "pár" tisícoch za prístroj + potom ešte pásky
https://www.amazon.co.uk/HP-EH900B-Stor ... ROKL5A1OLE

DVD čka budú asi najschodnejšia cesta + mať niekde odložené niekde externé USB mechaniky ktoré ti ich môžu prečítať (USB - čka sa tak skoro nenahradia... ) .
Pri dobrom uskladnení CD Ćiek dokonca aj tie "lacné" vydržia pomerne dosť .Ešte na viac ak budeš dávať pozor ako ich chytáš , z akými rukami (mastnota , voda) , nenahrávať ich na 100 % (kraje DVD sa niekedy vedia skôr zašpiniť) , mať minimálne 2 rovnaké DVD čka odložené na rôznych miestach , používať iba 1 z nich (normálne používanie) ....

Externé úložiská sú tiež možnosťou ale nevkladať všetko iba na 1 kartu , pretože stačí ak práve to jedno externé úložisko sa zruší človek príde o svoje dáta ...

-- Spojený príspevok 19 Nov 2019, 18:56 --

Teraz som objavil https://www.amazon.co.uk/HP-RDX1000-USB ... ROKL5A1OLE
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Victorio » 19 Nov 2019, 23:23

Cd, dvd ak zoxiduje Al pri nevhodnom uskladneni data su fuc
Usb kluc tiez nie je vyhra aj v nekvalitnom cipe rokmi nastane korozia podobne ako v staryxj led diodach a inych suciastkach
Na archiv na dobu cca 10-15 rokov by som volil dvd, potom vsetko prehrat na novsie media ktore vyvoj prinesie.
Osobne som mal problem starsie cd precitat a pritom islo o velmi dolezity achiv s datami spred 27 rokov. Nastastie vsetko duplovane a na dvoch miestach pomohlo.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa pablox » 20 Nov 2019, 07:52

Na zálohovanie dát tu mám dva externé disky, kam raz za pár mesiacov skopírujem svoj a manželkin NTB a telefón a inak sú uskladnené v šuplíku bez používania.

Hľadám skôr cestu, ako uskladniť rodinné videá, ktoré si môžu deti pozrieť o 10, 20 rokov neskôr podobne, ako sme vyhrabali zo skrine po 20tich rokoch tie staré VHS. Video som ale tiež musel loviť z pivnice u našich, lebo ho tam našťastie pri končiacej ére VHS odložili a neskončilo v koši. Teraz ho mám v pivnici spolu s tými kazetami.

Vidím to tak, že kúpim externú DVD mechaniku a vypálim to na kvalitnejšie DVD, ktoré obnovím po pár rokoch.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Juraj277
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Máj 2018, 13:50

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Juraj277 » 20 Nov 2019, 08:16

Ešte prichádajú do úvahu http://www.datatresordisc.cz/produkty/d ... rdisc.html
Data Tresor Disc, kapacita len 4,7GB DVD,
záznamové médium typu DVD+R o kapacitě 4,7 GB, které jako jediné na trhu disponuje neměnnou, keramicko-kovovou záznamovou vrstvou, díky níž nepodléhá stárnutí jako ostatní DVD+R disky. Zapsaná data až 4násobnou rychlostí tak budou bezpečně uchována na celé generace. Disk je navíc naprosto imunní vůči světlu, UV záření, vlhku, zvýšeným teplotám, magnetismu a radiaci. Jeho použití je možné pouze v kompatibilních DVD a Blu-ray mechanikách.
Páskové mechaniky typu WORM (write once, read more) napr. HP Ultrium sú pre bežného smrteľníka cenovo nedostupné.
Už len cena média/pásky LTO 6 Ultrium WORM 2,5/6,25TB je okolo 30€/1ks. Drive/mechanika pre LTO6 externá cena cca 2200€.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa bobo87 » 20 Nov 2019, 08:23

Za mna pouzivam 2x externy HDD + ako too big to fail riesenie, fyzicky prec z domu aj One Drive od M$.
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa zipaj » 20 Nov 2019, 11:54

Ak zálohovanie na CD/DVD, tak asi aj na médiá viacerých výrobcov, tiež som kedysi kúpil na zálohu fotiek CD za cca 150,-sk verbatim z gold série so "zárukou na uložené dáta na 100 rokov" a po 10-tich rokoch to bol problém prečítať, pritom bolo uskladnené dobre (izbová teplota, tma). Teraz sa spolieham na HDD v PC + externý USB HDD a zálohu cca 1x mesačne.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Nov 2019, 13:30

Ono všetky typy záznamov ktoré fungujú na princípe magnetizmu (pásky, fdd), alebo nejakom vratnom procese ako prepisovateľné CD,DVD (ktoré určite nedporúčam, tam je ešte menšia záruka že sa záznam bude dať po x rokoch prečítať) sú nestále.
Zoberte si hieroglyfy, staré fotky, filmy, tie aj po 100 rokoch sú použiteľné (teda hieroglyfy troška dlhšie :) ). Pred týždňom som našiel na povale svoje staré ČB filmy nafotené ešte na klasickom foťáku, majú cca 35 rokov ale môžem sa spoľahnúť že z nich ešte fotky kedykoľvek spravím, sú v kovových krabičkách, takže ok.
Tu https://www.chip.cz/casopis-chip/earchi ... data-veky/ je o tom zaujímavé čítanie .
... kamenný disk.... to pripomína Flinstonovcov :P
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Nov 2019, 15:02

Ale celkom vtipné že v priebehu pár rokov sme sa z čiernobielych pár-znakových displejov telefónov dostali na ohybné 4K AMOLED, no takáto základná vec doteraz nie je vyriešená pre domáce a cenovo dostupné podmienky. :biggrin: Sám neviem, ako by som to riešil ja, lebo všetko mám na jednom externom disku ale v priebehu upgradov PC vždy všetko premigrujem na iný (ono HDD určite nemá problém vydržať 10 a zo skúseností vydrží aj 20 rokov keďže som už mal aj také kúsky, no jedine ak sa raz za čas pripojí k napájaniu ako už bolo spomenuté).
Ako najspoľahlivejšie je za mňa spomínaný WD Gold Edition, aspoň v poli RAID 1 kde sú dáta zrkadlené na 2 disky, či už v NAS alebo v externom RAID boxe. Ak elektronika zlyhá, tak na platniach to "stále" bude...
Čo sa týka cloudu, v princípe je to to isté riešenie ako s klasickými HDD (dnes už v cloudoch asi SSD) a predsa to stále funguje, akurát že sa pravidelne a preventívne vymieňajú za úplne nové + sú použité ďalšie kombinácie RAIDov. To sa teda dá docieliť aj v domácich podmienkach ale najväčšia nevýhoda pevných diskov je že odídu často zo dňa na deň.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa milansprlak » 20 Nov 2019, 16:46

V domácich podmienkach asi najlepšie DVD + Data Tresor (https://www.alza.sk/data-tresor-disc-dv ... 285729.htm. Použiť aspoň 2 kópie na rôznych miestách. Skladovať najlepšie v nejakom trezore alebo inde bez prístupu svetla a vlhkosti a pri najnižšej možnej teplote. Niekde som čítal že do priedušného vrecka by sa mala pribaliť dávka sódy bikarbóny, ktorá pomôže pri absorbcii zvyškovej vlhkosti a zabráni oxidácii médií a eliminuje nebezpečné plyny z odparu. Životnosť dát je otázna, ale tých 50 rokov by to malo vpohode vydržať (niekde píšu že životnosť až 160 rokov). Taktiež by som to každých 10 rokov prepálil na novšie médium. USB, SSD by som vôbec nepoužil.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa medved » 20 Nov 2019, 16:49

Edgar: chceš tip na domáce zálohovanie s HDD v RAIDe ? :D
https://www.youtube.com/watch?v=6LzsLOQitog

Inak ja tiež doma riešim zálohu na externé HDD, kde v určitých intervaloch prekopírujem data zo všetkých diskov v PC na externé disky, tie sú odpojené od siete a od PC. Stále na jednom mieste pri PC, nepresúvam ich. Čo sa týka Cloudu, je to veľmi silno problematické až úplne nereálne pre človeka, ktorý nemá doma neobmedzenú optiku s vysokou rýchlosťou. Takže v mojom prípade nejaký externý Cloud nepoužiteľný. Len fotiek a videí z VN za 11 rokov mám tu 448GB o ktoré si neviem predstaviť prísť, ale taký objem dát cez pomalé DSL riešiť... a to som ešte len pri fotkách a videách a len od VN :lol:

CD a DVD nie vďaka, znova objem dát a mám tu doma staré CD a DVD, ktoré sa už lúpu a sú niektoré už aj nečitateľné. Jedine externé HDD + ak má človek peniaze kombinácia s RAID.. či už priamo v PC alebo niečo externé v RAIDe a pod..
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Nov 2019, 19:17

v amaterskych podiemnkach dvd ram...potom diskove polia raid 5,1..
0

Juraj277
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 25 Máj 2018, 13:50

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Juraj277 » 21 Nov 2019, 09:46

Žiadne diskové pole nie je záloha. Diskové pole rieši len dostupnosť dát.
Záloha je páska WORM
Archív je MDISC alebo klasický film.
SRN archivuje dáta na mikrofilmoch, v oceľových kontejneroch uložené v starých baniach.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa Edgar » 21 Nov 2019, 10:03

Zisti si, ako funguje RAID 1... Keď mám dáta zrkadlené na viacerých diskoch, to nie je záloha pre prípad, keď jeden z nich hardvérovo zlyhá?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Dlhodobé zálohovanie video, foto

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Nov 2019, 10:42

Sklenený disk by mohol byť riešenieSkleněný disk s kapacitou 360 TB a životností přes 13 miliard let :D

Ideálne je mať uložené dáta na viacerých platňových diskoch rôznych značiek a uložených na rôznych miestach a prípadne aj na DVD/ blu ray diskoch (mechaniky sú lacné, tak sa dajú kúpiť a uložiť do budúcnosti).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok