GPS a synchronizácia času v PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa feros » 14 Dec 2019, 21:25

Mám PC ktoré nieje pripojené k internetu ale chcem aby čas bol správný aj keď nemusí sedieť na milisekundy zo skutočným časom. Samozrejme je možné použiť NTP server ale nenašiel som nič s prijateľnou cenou.
Máte skúsenosť napríklad s niečim takýmto https://gps-prijimace.heureka.sk/navilock-nl-602u/, je možne použiť to na synchronizáciu času.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 14 Dec 2019, 21:44

Trocha viac info nezaškodí ale pokiaľ chceš synchronizáciu času / počul si o RCC / RTC systéme ??? V tom prípade nepotrebuješ GPS signál a pod , šíri sa to terestriálne ....
Napríklad niečo takéto https://esecutech.com/products/unikey/u ... gJAhfD_BwE

Pre teba bude asi dobré pohľadať prijímač pre dcf77 ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Radus » 14 Dec 2019, 21:56

Šlo by použiť z číny nejaký modul, napr NEO-7M, k tomu prevodník USB a nejaký programček v PC a si do 10Eur...
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa zen » 15 Dec 2019, 10:08

feros napísal:Mám PC ktoré nieje pripojené k internetu ale chcem aby čas bol správný
Mozno offtopic... Ale preco neskopirovat cas od PC pripojeneho k intenetu alebo z telefonu?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa feros » 15 Dec 2019, 10:46

RCC /RTC je system reštartu cpu od nezávislého RTC v procesore, UniKey Time je zabezpečenie aby licencia na software trvala len zaplatený čas nezávisle na čase PC, DCF77 prímač s pripojením k pc je na tom s cenou rovnako ako GPS NTP servery
žiadne PC pripojené k internetu nebude , čas v telefóne ak nieje synchronizovaný s internetom je na tom s horšie ako pc
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa rudko » 15 Dec 2019, 10:56

Hotove riesenia existuju, ale to asi nechces platit. Ci existuje nejaky free ntp server schopny syncu s gps si niesom isty. Nejako som okolo toho nepatral ale myslim ze toho vela nebude.
Takto z hlavy ma napada ze ak ma ten gps modul moznost nejakeho CLI tak by sa dal napisat jednoduchy sw/skript ktory by par krat za den zbehol precital cas z modulu a zapisal ho do systemoveho casu.
Nie je to uplne ciste riesenie. Ale bude to free
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Radus » 15 Dec 2019, 16:28

...ešte ako pozerá na ten link, čo si dával, čip v tom použitý je NEO6, takže komunikácia bude pravdepodobne fungovať pomocou AT príkazov cez virtuálny COMport, v tom prípade by už stačilo aj pri tomto len dokódiť nejakú malú aplikáciu. Alebo chceš mať úplne hotové riešenie?
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1537
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 15 Dec 2019, 20:21

Moc jsem se nezabýval přesností, ale v práci na rychlo pro kolegy jsem vzal desku s STM32H753 nebo STM32F767 kde mám vyvedenou lanku s ksz80xx, teď přesně nevím, to zbylé označení, ale to není podstatné. K tomu jsem připojil GPS.

A v ARMu už mám program, který funguje jako telnet server.

Takže kolega se k tomu připojí skrze síť a v Linuxu si ten čas takto krásně synchronizuje. S GPS si komunikuje jak chce, je to pěkné průchozí.

Takže je jenom potřeba mít ETH + STM + GPS a dá se s tím udělat spousta muziky za pár peněz.

EDIT:
Teoreticky bys mohl použít RPI, připojit k ní GPS a zkusit z ní udělat NTP server. Cena cca 1000 Kč. Jenom ta přesnost. To nevím. Jinak Linux si s GPS docela rozumí. Jestli, tak se můžu zeptat kolegy, jak přinutil Linux nastavit čas z GPS zpráv. Ale jelikož mu to zabralo asi den, tak to nebude nic složitého.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa rudko » 16 Dec 2019, 00:43

a naco tam pchat dalsi hw? ved "ntp server" si vie rozbehnut lokane na tom pocitaci pre ktory to potrebuje. kedze to nechce tlacit nikam dalej po sieti je to aj najrozumnejsia volba.
ak to gps komunikuje po vitualnom com porte tak v pripade windowsu to poriesi relativne jednoduchy ps skript ktory moze naschedulovat tak ze zbehne raz za 12 hodin a prestavi systemovy cas podla dat ziskanych z gps. osetrenie chybovych stavov samozrejme treba, to nebudem ani spominat.
v pripade ze to pecko bez s linuxom tak napriklad nejaky python a dalej uz to iste...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2019, 10:46

gps modul + prevodnik na usb. a potom podla OS jednoduchy skriptik.
jirka.jirka: ono to nie je nic zlozite, gps moduly zacnu po pripojeni chrlit na seriovy port NMEA spravy, staci len odfiltrovat tu s udajmi o case, a zakladnu, kde je info, ci ma gps fix a na kolko satelitov (aby si vedel, ze je ok) a vybavene. Potom uz len spravne osetrit casove pasmo, posun casu a vybavene. pre niekoho, kto programuje je to fakt otazka jedneho dna, mozno aj menej.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2019, 12:04

Len tak mimochodom, aký je reálny posun času v počítači keď nie je synchronizovaný? Neriadi to kryštál (pri zapnutom procesor)?
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa dan21 » 16 Dec 2019, 12:13

Podla mna tam je RTC a baterka. Ta napaja ten RTC a BIOS
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa rudko » 16 Dec 2019, 12:33

zalezi na presnosti krystalu a celkovom vyladeni rtc obvodu.
niekedy moze cas ujst aj minutu za mesiac
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2019, 12:43

Aha, tak to je celkom dosť...
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa zen » 17 Dec 2019, 19:09

feros napísal:čas v telefóne ak nieje synchronizovaný s internetom je na tom s horšie ako pc
To musis mat uz stary telefon, uz dlho su synchronizovane cez GPS - ako by inac funguovala navigacia? A ak veznes v uvahu ako dlho trva prenos, tak cez telefon budes este presnejsie.

Pro legraci som to zkusil: na Android som spustil SSHDroid, pripojil som sa z RaspberryPi cez ssh a date pekne fungoval. Teoreticky date mal byt spusteny na Androidu... Aby som bol isty, zkusil som to aj z PC. Pripojil som sa cez WinSCP a zadal som ako command date. Zobrazil sa vo formate Linux.

Riesenie: 0 Euro.
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 17 Dec 2019, 21:56

telefon synchronizovany cez gps? to chcem vidiet. telefony sa synchronizuju cez siet operatora. mi vysvetli, ako chytia signal gps niekde v budove. alebo ak ma niekto vypnute gps, ako napr. moji rodicia. v zivote nemali zapnute gps v mobile, wifi, data vypnute a aj napriek tomu sa im aktualizuje cas. lebo v nastaveniach tel. je taka moznost
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Dec 2019, 22:36

pocitujlasku presne tak, automatický čas mali aj tlačítkové Nokie cez signál operátora, kdeže bolo vtedy GPS.
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa zen » 18 Dec 2019, 15:46

pocitujlasku napísal:telefon synchronizovany cez gps? to chcem vidiet.
Tak sa pozri. Prve, co mi vyhodil Google: https://www.zdnet.com/article/the-time- ... -is-wrong/
pocitujlasku napísal:telefony sa synchronizuju cez siet operatora.
To bolo, ked sme boli este mlady. ); Hadam, ze k tomu preskoci, ak nieje dostupny GPS.

Skoda, ze si nepametam, co Android urobil v lietadle, ked sme prekocili hranicu casoveho pasma. Moze nekto vyzkusat?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa Radus » 18 Dec 2019, 17:22

Android po prechode pásiem aktualizuje čas akonáhle sa pripojí na miestnu sieť. Odskúšané na mojom HTCčku, s vypnutým GPSkom po príchode do ČĽR a vystúpení z lietadla...
//Ja mám GPSko vypnuté stále, zapínam ho len keď potrebujem. Nevidím dôvod aby mi len tak žral baterku...
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: GPS a synchronizácia času v PC

Príspevok od používateľa mac26 » 19 Dec 2019, 00:23

Radus napísal:zapínam ho len keď potrebujem. Nevidím dôvod aby mi len tak žral baterku...
Ja by som povedal ze ho nezapinas, iba povolujes. Zapina sa same iba ked to potrebuje, nieje dovod aby zral baterku...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok