Videograbber HDMI -> USB 2.0

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa iqlogic » 19 Jan 2020, 11:38

Ahoj, kúpil som videograbber pre "ambilight" založený na RPi 1 (Hyperion), aby som mal svetieľkujúcu kolotočárinu za TV aj pri hraní PS4. Problém je, že cez grabber sa dostane napätie z HDMI (pin 18) do USB a spätne napája RPi. Do USB tak lezú cca 4 V. Skúsil som použiť schottky diódu SS24, ale aj za ňou nameriam 1,2 V. Ešte ma napadlo použiť ďalší nap. zdroj pre grabber a spojiť GND. Prosím vás, neviete o nejakom riešení, aby som nemusel použiť ďalší nap. zdroj? Díky moc

https://a.aliexpress.com/_UBblH
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa misocko » 19 Jan 2020, 12:32

z tohto ja osobne vobec nechapem kde je problem
comu konkretne vadi to napetie
ja by som proste prerusil plusovy vodic medzi grabrom a RPI (RPI ma svoje napajanie, graber si berie napajanie z HDMI)
GND spojene musia byt uz teraz, nie?
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa iqlogic » 19 Jan 2020, 12:59

No HDMI mu očividne nestačí, bez USB napájania grabber nefunguje. A RPi sa nevypne, keďže cez USB doňho lezie nejaký prúd. Prosím, neriešme to, či to niečomu vadí alebo nie, ale to ako to vyriešiť :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa misocko » 19 Jan 2020, 14:18

Ok. Potom namiesto mojho trvaleho riesenia , odrezat plusovy kabel, musi pomoct jeho nahradenie diodou.
Neviem ako presne si to meral a kde presne si tu diodu dal ale musi to fungovat, zakladnou funkciou diody je pustat prud iba jednym smerom, takze ho pusti od RPI do rabera a spet nie.
Nemeraj, otestuj. Diodu mas OK? Pripdne este stiahnut niekolko k odporom k zemi.

EDIT: tak som to teraz zmeral a dioda skutocne nema problem v zavernom smere prepustit napetie tak ze beznym merakom namerias aj 4,5V pri 5V napajani , avsak staci to skratovat roukou a vodivost vojho tela stiahne toto napetie na nulu
takze to zapoj bez merania a estestuj
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa iqlogic » 19 Jan 2020, 21:19

Tak a problém vyriešený. On tam vlastne bol aj nebol. Schottky diódu som zapojil na +5V žilu USB - katóda smerom k videograbberu. Potom som zapojil len videograbber pomocou HDMI kábla a nameral 1,2 V. To som si vravel, že oka, tých 1,2 V nebude robiť problém. Potom som to všetko pozapájal a červená kontrolka na RPi sa rozsvietila hneď po pripojení videograbberu do USB. A tu som začal byť bezradný a písal som hneď na fórum.

Následne priateľka potrebovala na nákupy, takže "ambilight" šiel na pár hodín bokom. A v nákupáku mi to docvaklo - však tam je ešte (rovnakým nap. zdrojom) napájaný HDMI splitter! Takže po niekoľkých hodinách strávených hľadaním vhodného riešenia ako sa zbaviť "back feedingu" som zapojil druhú schottky diódu na +5V žilu vedúcu k HDMI splitteru a hneď bolo po problémoch :axe:

A prečo mi to vadilo? Celé to "ambilight" mám naskladané v jednej krabičke a to vrátane 5V @ 5A nap. zdroja. Mám k tomu pripojených 115 "LED pixelov" a max. prúd celého "ambilight", ktorý som nameral, bol 3,9 A pri 5 V.
Fáza nap. zdroja je spínaná pomocou relé, ktoré je "riadené" USB portom televízora. Keď zapnem TV, spolu s ním sa zapne aj USB a "ambilight". Naopak, keď TV vypnem, vypne sa USB a komplet celé "ambilight". A ten problém bol v tom, že keď tiekol prúd z HDMI cez splitter a grabber do RPi, to sa nikdy úplne nevyplo a potom už RPi nereagovalo na zmenu napájania vôbec. Vždy som musel najskôr odpojiť vstupný HDMI kábel, zapnúť celú krabičku a keď RPi začalo bootovať, pripojil som vstupný HDMI kábel späť.

Niekedy je ozaj najlepšie vyvetrať si hlavu, prísť na iné myšlienky a vrátiť sa k problém aj s riešením :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa misocko » 19 Jan 2020, 21:40

tak hlavne ze si to vyriesil :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Videograbber HDMI -> USB 2.0

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Jan 2020, 00:51

Menší offtopic, ale podobné sa mi stalo s Belkin USB hubom s externým napájaním. Bol tam síce DC Jack s rozpínacím kontaktom aby po zapojení adaptéra neboli zdroje paralelne, ale konektor rozdeľoval mínus, nie plus a pri USB portoch to bolo zase spojené cez tienenie USB samíc. Čiže ak som vypol PC zdroj aj zozadu vypínačom tak doska mala stále napätie z USB portu kde bol ten hub. Po pridaní diódy už počítač USB hub neregistroval. Síce to (asi) ničomu nevadilo, čo sa celkom čudujem, ale radšej som to vyhodil :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok