Nový stolový PC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Nový stolový PC

Príspevok od používateľa mr.dred » 10 Sep 2020, 22:58

Čawelo chlapi odborníci :agree:
Dostal som za úlohu spraviť nejakú zostavu stolového PC (pre moju dcéru), ktorý by spĺňal minimálne požiadavky stredoškolského štúdia počítačovej grafiky + niečo navyše...
Dcérine požiadavky - moja predstava:
1. Monitor - dostatočne veľký - mám síce k dispozícii 42" TV FullHd s HDMI vstupmi, ale vhodnejšie bude zrejme asi niečo na báze 4 či 8K - ovedzme 24 a viac palčekov - poprosím typ.
2. Typ procesora....AMD - Ryzen ? - poraďťe
3. Typ mamaprkna (motherboardu) - k tomu procesoru..
4. RAM - zrejme asi niečo okolo 16Gb a viac ...asi dobre rýchle
5. SSD disk na beh systému 256GB prípadne viac + 1-2TB HDD na úložisko
6. Dobrá grafika
7. zdroj + skriňa + chladenie
8. OS asi win10...s licenciou? To by sa možno poriešilo aj ináč..

Prípadne, keby niekto mohol niečo také rovno zostaviť - bol by som rád, lebo orientovať sa dnes v týchto veciach je pre mňa už nadľudské úsilie...
Prípadné cenové ponuky poprosím do SS

Presun témy do správnej sekcie. presunul: 15.10.2020 mirosne
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa marioo » 10 Sep 2020, 23:12

Zabudol si napísať rozpočet do ktorého sa máš zmestiť :)
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Wili » 10 Sep 2020, 23:55

1. fullHD TV nikdy nebude monitor a to z dovodu ze jeden pixel na TV je asi 4x taky velky ako na monitore, co sposobi ze ak na neho pozeras z blizka tak je to katastrofa...
2. zalezi od rozpoctu a ako velmi to ma byt futureproof = kolko rokov zivotnosti stihania s dobou do toho ocakavas?
3. ^^ od toho vyssie
4. pochybujem ze bezny uzivatel vyuzije viac ako 16gb ram, viac je zbytocne. Rychlu ram nevyuzije ale zalezi od 2.^^
6. toto je dost siroky pojem, a napis nam naco ta grafika ma byt, ak nechce hrat hry tak separatnu grafiku netreba a tiez rozpocet od 100e-1000e
7. podla dizajnu / rozpoctu
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Sep 2020, 05:43

Som trdlo...zabudol som cenu :rolleyes:
Bez monitora.... tak do 1200€ bedňa... to už by mohlo byť celkom slušné. Či?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2020, 08:37

Ked budem na pc skopirujem ti co som kupoval ja pred pol rokom malo by to presne splnať tvoje požiadavky. Znestil som sa do 1000cky tuším ale bolo to skoro všetko z bazošu inak by som to nedal.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa mr.dred » 11 Sep 2020, 08:41

Ď...

Niečo som kukol na bazoši...čo poviete na toto

CPU: AMD Ryzen 3600X 6/12-jadrový, TurboBoost 4.40GHz, AM4
COOLER: Wraith Stealth (vodné chladenie od +85€)
MB: GIGABYTE B450 GAMING X, USB3.1, 8-kanálové audio, 2xPCI-Express, M.2, HDMI
RAM: 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 (32GB +75€)
GPU: nVidia RTX2060 SUPER 8GB DDR6, 256-bitová, HDMI, 3xDisplayPort
SSD: M.2 500GB (1TB +70€)
HDD: 1000GB SATA3, 7200rpm (2TB +30€, 4TB +55€)
CASE: ZALMAN S4 Plus, RGB
PSU: Zalman 600W, 80+ účinnosť
OS: Windows 10 Professional SK 64bit + nainštalované ovládače + najnovší BIOS + testovanie 3hod. (AIDA64, PassMark, Furmark, MemTest, CrystalDisk) + základné programy v cene
BONUS: konzultácie pri úpravách zostavy, výpis benchmark testov, zaslanie fotografií, na požiadanie úprava osvetlenia v skrinke, MS Office 2019 Pro Plus +50€

CENA:
990 €
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 11 Sep 2020, 10:17

Názov Kúpna cena Predajná cena
Procesor Ryzen 5 3600 164,12 164,12
Grafika Asus ROG STRIX-GTX1080-8G-GAMING 254 697
Ramky HyperX Predator DDR4 32GB 3200MHz 133,3 152,19
Základka MSI B450 TOMAHAWK MAX B450 97,42 97,42
M.2. SSD Samsung 970 EVO PLUS 500GB 80 109,13
HDD WD RED 1TB, 3,5", 5400RPM 33 55,72
Skrina Fractal Design Define R4 20 100
Zdroj EVGA 500 BQ 33,3 64
Chladič Silentium PC Fera3 18 21,74
Spolu 833,14 1461,32

Toto som skladal pred rokom z bazosu ceny su za aké som kúpil a za aku najlacnejsiu sa to vtedy predávalo na heureke. Ale všetko šetrenie si zo sebou nesie nevýhody a riziko. Ja napr. mám problém že keď zapnem pc musím počkať kím nabehne bios a musím ho reštartovať a potom nabehne normálne a ide bez problémov. Bud to robí grafika z bazosu alebo základka z obchodu lebo došla so zlomeným chladičom a mne sa to nechcelo reklamovať tak som ho upevnil napäť ako bol.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Sep 2020, 12:02

mr.dred napísal:testovanie 3hod.
To si na tom nedal veľmi záležať :D
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa remusator » 11 Sep 2020, 12:05

Mr. dred odporúčam pobehať https://pcpartpicker.com/
Dá sa tam filtrovať podla súčiastok, ceny, vieš pozrieť čo stavali ľudia, ako kombinovali atp..

Čo sa týka monitora, pre mňa je ideál 1920x1080 na 23-24".
Väčšia hustota pixelov je krajšia, no pri práci to má väčšina ľudí, kt. poznam zozoomované vo windowse na 125-150%, inak sú písmenká krpaté.
S touto hustotou pixelov potom zvažujem 2K(2560x1440) na 27", keď 4K tak aspoň 32".

Dnes by som šiel do tej 27čky. Osobne preferujem kvalitnejší displej s matnou povrchovou úpravou pred leštenkou s vysokým rozlíšením. Z lacných monitorov ma štípu oči a bolí hlava. Do môjho eiza dokážem čumieť 25 hodín denne a vpohode :)

Pár mojich postrehov:
  • Rozdiel M.2 oproti klasickému sata SSD je v bežnom využití zanedbateľný (a to hovoríme o NVME ssd. Rýchlosť zápisu/čitania zo syntetických testov o ničom nehovorí. V reále máš skôr veľa náhodného čítania. Ak nerenderuješ 4K videá, rozdiel pravdepodobne nezbadáš. tiež treba dať pozor - M.2 je len fyzické rozhranie. Tvoj disk kludne môže mať sata radič.). Ak nie je cenový rozdiel drastický, šiel by som do M2 kvôli čistote montáže - žiadne káble. Doma cca 8 rokov používame sata ťamťungy, zatiaľ žiaden neodišiel.
  • Hdd - WD RED dobrá voľba. 5400 rpm by som sa nebál. Hry/dáta ku ktorým veľmi často pristupujem mám na ssd, hudbu, filmy atp mám na platniach. Keď som kupoval ja, urobil som chybu - 7200rpm WD black, ktorý je zrejme rýchlejší než red, no keď zapne antivír, začne rachotať jak zbíjačka (áno, je vporiadku, wd black je performance rad a toto je daň). V NAS-ke mám 6TB reda, so 42 000 natočenými hodinami, zatiaľ bezproblémov.
  • Pred 6 rokmi som skladal pc so 16GB ram. Dodnes stačí, a to púšťam virtualbox s rôznymi guest os na vývoj, db.. Napriek tomu by som šiel do 32G - nech to niečo vydrží
  • OS - w10 64-bit. Buď ofic. alebo máš kopec stránok "gray market" kde predávajú rôzne oem/vyradené, či developerské (pre hry) licencie. Legálnosť je otázna - jej posúdenie nechám na tebe, niekedy je potrebné zavolať na MS infolinku pre aktiváciu, cena zlomková a neotravuje to s aktiváciou. Známy tak riešil Ms Office, síce musel volať na automatizovanú linku, od aktivácie ubehol ale rok a behá to. Linky na konkrétne stránky schválne neuvádzam. Ak tam budeš kupovať, určite priplať to eurko-dve za "poistenie" v prípade, že by ti predávajúci dal nefunkčný klúč.
  • alternatíva je ak máš doma nejaký w7 - skúsiť nainštalovať a upgradenúť. Windows ti už upgrade síce sám síce neponúkne, no pred cca 1/2 rokom som stiahol inštalačku w10 - priamo z ich webu. Vsunul do mašiny s funkčnou 7čkou a upgradeoval. Po reštarte sa všetko aktivovalo a beží ako má. Po zaktivovaní som spravil ešte raz čistú inštláciu - už rovno 10nky, ktoré sa zaktivovali. (10ny sú aktivované cez servre microsoftu - pamätá si hardwarerové id počítača. nepotrebuješ serial)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Sep 2020, 17:39

Len upresním, kľúče z Win7, 8 a 8.1 sa môžu priamo zadávať ako aktivačné kľúče pri inštalácii/aktivácii Windowsu 10, nie je nutné inštalovať Windows 7 a následne robiť upgrade...
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Mek » 11 Sep 2020, 18:59

RAM urcite 16 GB, 8 je dnes uz malo
HDD disk aspon 3 TB nech vydrzi par rokov
SSD disk aspon 512 GB
zvysok neporadim, nesledujem vyvoj...
Pre licencie na win10 netreba nakupovat z pochybnych stranok, staci cez ebay, je to par eur a ziadna ciernota, vsetky updaty funkcne a tak. Ja som win10 dostal s notebookom tak som to nemusel riesit, ale ini to riesia takto.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa hpeter » 11 Sep 2020, 22:15

mr.dred napísal:Ď...

Niečo som kukol na bazoši...čo poviete na toto
ako orientacny bod na odpich to postacuje. na novy hw urcite w10, ostatne su na odstrel s podporou.
osobne som neskusal ale je to chvalene aspon v zahranici : https://www.cdkoffers.com/
monitor by som nepodcenoval, moj skok zo stareho 1680x1050 60hz na (herny)2560x1440 144hz bol vizualne sokujuci. 8)
ktorý by spĺňal minimálne požiadavky stredoškolského štúdia počítačovej grafiky
(rodicom mohli rovno nieco nadiktovat pre predstavu...)
v tom pripade radsej pozerat monitory pre grafikov. ceny su vselijake... rgb rozsah, farebna hlbka(14+bit),kontrast.. aspon v nedavnej minulosti platilo ze ips/pva panely maju lepsie podanie farieb, no zaroven prichadzaju nove technologie(kto to ma stihat sledovat)..
aby bol vyuzity na 100% bude nutne prepojit cez displayport, proste hdmi je v mnohych ohladoch slabe. niektore firmy rusia vyrobu lcd panelov, ide sa na oled qled.
nemyslim si ze by profi karty quadro/radeonpro boli zivotne dolezite na strednej skole. mozno sa mylim.
potom este bizuteria typu trackball/graficky tablet, lebo kreslit s mysou je nerealne.
nebude to workstation za tisice co si na seba zarobi, iba normalny pc do skoly.
(koncom roka nova generacia zenu, ak sa moc neponahlas)
Obrázok
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Patriky » 11 Sep 2020, 22:36

http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/s ... citac.html

Tu su testy a naj komponenty odporucane zostavy
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
226adko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 14 Feb 2014, 16:55
Vek: 25

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa 226adko » 12 Sep 2020, 01:41

Osobne by som nekupoval z Bazošu veci, ktoré si za rovnakú cenu (prípadne nižšiu) viem vyskladať aj sám - samozrejme mám záruku na komponenty, faktúry doma, hneď mi v prípade poškodenia vymenia za nové atď. a istotu, že je tam to čo chcem a nie napr. SSD Kingston miesto Samsungu

Možno poslúžia niektoré inzeráty ako vhodný "návod" na jednotlivé komponenty, samozrejme otázka je, či budete skladať zostavu sám alebo nejaký obchod

Osobne som za AMD Ryzen 5 - 3600 (výkon podobný intelu o 80€ drahší) a nejaká doska buď MSI alebo gigabyte (stačí naklikať vhodný socket a Alza poradí napr. kategória najpredávanejšie sa mi osvedčila). Čo sa týka HDD tak určite M2 Samsung 500GB + 4TB WD red (za tú cenu sa menšie naozaj neoplatia). RAM zatiaľ postačuje 16GB - nejakú HyperX odporúčam. Ešte tomu dať nejakú slušnú grafiku,zdroj, skrinku, chladič a PC je na svete (cca do 1000€). Samozrejme v rámci rozpočtu je potom možné pridať napr. vodné chladenie namiesto klasického chladiča.

Pokiaľ je dcéra študent, odporúčam pozrieť aj na študentské ISIC zľavy - Alza/Datart a iné obchody ich ponúkajú.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 12 Sep 2020, 07:26

Ja by som na procesor pod 100w vodníka nedával podla mňa je to zbutočnosť a prinesie to len problémy.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 12 Sep 2020, 10:13

Co sa tyka procesorov, multi jadra sice maju watty ale menej hreju koli nizkemu taktu a turbu.
Uz dlho su na stole super-multi jadrove CPU ale dopredaj GPU kariet subdivizii Intelu a AMD bol prioritnejsi. V dnesnej dobe by som pod 10 jadier nesiel ani nahodou. Kupil by som si 24 jadrovy Intel, ktory preferujem koli velkosti cache pamate a zacal na nom programovat paralelne vypocetne problemy :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5636
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Sep 2020, 10:28

Dievka doniesla nejaký návrh zo školy...
ceny u GIGASTORE
Procesor - Intel Core i9-9900 Coffee Lake R ( 342,66€)
Grafika - GIGABYTE GeForce RTX 2070 SUPER WINDFORCE OC 3x8G (468,06 €)
Ram - HyperX 16GB kit DDR3200MHz CL16 Predator Series (88,21 €)

Ešte potrebujem poradiť Základnú dosku a ládu so zdrojom....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa remusator » 12 Sep 2020, 10:48

Kalkulačka na zdroj:
OuterVision PSU Calculator part list

K zdroju mám tipy
1) Semi-pasívne chladenie. Znamená to, že ventilátor nebeží, pokiaľ nemusí - v nižšom zaťažení.
2) Modulárny / semi-modulárny - pripojíš len káble, ktoré potrebuješ, zvyšok nemusí visieť do skrine.
3) Výkon cca 1,5-2x požadovaný. Dimenzovaný na vyšší výkon, teda v pasívnom móde ti zostane dlhšie. (Vysvetlím: moja zostava pri plnom zaťažení CPU + GPU nepotiahne viac ako 300-400W zo steny. Zdroj mám 760W. Ventilátor sa na ňom nikdy nezapína.)
4) Značka: Seasonic, Corsair, Evga
5) Účinnosť - Gold/Platinum

Napríklad (spĺňa všetko uvedené hore):
https://www.alza.sk/seasonic-focus-plus ... 041959.htm
prípadne jeho 750W alternatívu:
https://www.alza.sk/seasonic-focus-plus ... 041960.htm

trochu lacnejšie: Seasonic Focus (nie plus) - nemá hybrid mód a je 80+G(nie platinum)

Skrinka: Čokoľvek sa ti páči. Moji favoriti sú Define (hlavne ich menšie), príp. Be-Quiet
Doska: Niečo od Gigabyte, Asus, MSI so socketom LGA-1151.

Navrhujem:
1) Zhodnoť upgradovateľnosť do budúcna. Menšia skrinka = menšia doska, ale spratnejšie pc.
2) Vyber dosku aby sedela do tvojej skrine.
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa Najgel » 12 Sep 2020, 10:57

Intel by som vymenil za Ryzen 7 3700X je lacnejší a výkonovo takmer zhodný.

A teraz by som nekupoval RTX2xxx pretože je ohlásená RTX3xxx ktorá má byť značne výkonnejšia a cenovo lacnejšia, veľa ľudí svoje RTX2xxx teraz vracia z tohto dôvodu.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Nový stolový PC

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 12 Sep 2020, 11:04

Ten procesor je vyborny, ma vysoko taktovany single thread, len pozor lebo moze byt bez chladica. Alebo po pripade AMD s takym taktom.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok