PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa Axwell » 08 Dec 2013, 15:53

Zdravim, z dnesnej doby produktov hladam par skusenosti, zaujima ma hlavne riesenia od znacky TP-Link nakolko vidim, ze maju asi najvacsie portfolio tychto typov zariadeni. Mam s takymito adaptermi skusenosti ale spred snad 5 rokov cca, technologie sa mohli zmenit.

-> ako sa chovaju taketo zariadenia na medi alebo hliniku
-> ako sa chovaju na TN-S a TN-C sieti,
-> ako sa chovaju ak ideme cez viacero isticov,chranicov atd...
-> ako funguje prenos z jednej fazy do druhej, a ake su tam straty
-> ako odovalaju ruseniu co bol volakedy znacny problem. A zaroven ci do siete neprodukuju nejake vlastne rusenie, co by mohlo rusit napr. audiozostavy alebo nejaku citlivejsiu elektroniku.
-> bezpecnost a presahy cez hodiny, pripadne vzajomne rusenie (nepredpokladam, ak je to dom na dedine atd... v panelaku horsie moze byt...)

diky za odpovede :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa rudko » 08 Dec 2013, 16:34

TP-link sice nemam, pouzivam zariadenia Zyxel ale tak tu su moje postrehy:
- medzi medou a hlinikom som nepostrehol ziaden rozdiel
- TN-C vs TN-S detto
- cez viacero isticov / chranicov problem vobec nie je pokial dlzka vedenia medzi bodom A a B nedosahuje cca 80-100m, ja som pocitoval vypadky pri cca 80m
- prechod z jednej fazy do druhej nefunguje, straty 100% :-)
- nezaznamenal som ze by bol prenos ruseny akymkolvek beznym spotrebicom v domacnosti, do siete samozrejme vnasaju rusenie, je nim vlastny signal, ale uprimne v sieti je ovela viac bordelu ako toto
- co sa tyka bezpecnosti tak ten zyxel napr ma uplne galvanicky oddeleny port a pod "presahmi cez hodiny" neviem co si mam predstavit.
- cosa tyka vzajomneho rusenia model kt pozuivam ja ponuka moznost nastavenia "VLAN" a teda pripadne rusenie nehrozi
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa psichac » 08 Dec 2013, 16:58

Axwell napísal:...presahy cez hodiny, ...
že či to funguje aj inde, pred hodinami...napr v inom byte na rovnakej fáze... taks myslel?
mne sa zda že by to už tam nemalo fungovať...

ja mám síce teiž dva kusy ale sú rozdielne a navyše jeden má len 10BaseTX :( takžeee...
ale s TPlinkmi sme raz v robote museli spraviť IPTV lebo zákazník nechcel vŕtať...a išlo to,bez sekania...neviem koľko, 20m ?

rudko,koľko to má priepustnosť ? zmeral si/zmeráš nejako?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Dec 2013, 17:48

Ako pri všetkom, aj tu záleží od ceny. Nejaké lacné riešenia budú spolahlivo fungovať asi tak že zo zásuvky do zásuvky, čo ja viem, možno 10 metrov.... Všetko záleží aj od prípadných zdrojov rušenia. V dielni kde sú pripojené rôzne zariadenia, používajú sa triakové regulácie.... tak tam to asi moc bežať nebude. Naopak, niekde kde sa používajú len linearne odbery, tam to môže fungovať aj na večšie vzdialenosti aj pri lacnom modeli. Preto ak si niesi istý, kde to potrebuješ použiť, zainvestuj do kvalitnejšieho prevedenia.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa Axwell » 08 Dec 2013, 18:00

diky, ohladom prechodu z jednej fazy do druhej, to moze byt diskutabilne, vraj je to otazka nahody, niekde ide a niekde nie, zaujimalo by ma preco...

v podstate tak, aby sused z rovnakej fazy by vedel cez jeho keby mal taketo podobne zariadenie najst moju siet,ale ak bude vo VLAN tak pohoda, tiez sifrovanie 128bit vidim vsade pohoda.

tak ako dosah to ma slusny, mne staci 20-30m ale urcite minimalne cez 2 fazy budem musiet ist, tak odskusat to mozem, potrebujem to pre 3-4 klientskych adapterov a jeden hlavny.
Wifi je potom moznost 2, tu by som to nejako riesil tak ze medzi bodmi 5ghz a potom 2.4ghz na vykrytie miest, malo by to byt lepsie ale drahsie...
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa psichac » 08 Dec 2013, 18:19

natiahnuť kábel sa nedá?
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa Axwell » 08 Dec 2013, 18:36

bohuzial nie, a dost toho by sa muselo vrtat...
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa dxr » 08 Dec 2013, 18:44

Tiez mam Powerlan viac ako 5rokov no v panelaku to islo podla toho kolko ludi bolo doma
vzdy okolo 19-20h to prestavalo chodit (spoj 5 poschodi cez 2 hodin a 40r hlinik kable)
ked to islo tak to islo ale malo to vypadky cize realna priepustnost asi 1-2mbity

v jednom byte to chodi dobre kedze mam asi styroch KV amaterov co by kamen dohodil
zatial nebol problem s rusenim su tam Connexanty chipsety (nieje to TPlink na ktory sa pytas)
V ramci bytu pohode ide HD streamming radio (shoutcast) aj FTP z SATU na PC
a je to celkom dobra vec ked chcem v lete poslat do altanku NET natiahnem 50m bubon
a na koncoch dam len ETHERNET adaptery fajneee
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa Axwell » 09 Dec 2013, 01:18

vyskusam a uvidim, diky za info vsetkym :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa rudko » 09 Dec 2013, 06:06

psichac napísal:rudko,koľko to má priepustnosť ? zmeral si/zmeráš nejako?
ja dosahujem rychlost mierne cez 40Mbit na cca 35m, obcas aj 80-90, ale nepodarilo sa mi vypatrat od coho to zavisi :-). Kazdopadne pod 40 som sa nedostal
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa MacGyver » 29 Jan 2014, 10:40

Zdar pani, dovolim si zapojit sa do diskusie. Riesim obdobny problem. Planujem do kumbalu hodit maly server, mam vsak problem so sietou. Server by bol od routra cca 5m, ked ratam pripadny prechod isticom, dajme tomu ze to je 10m. Ako su na tom tieto adaptery? Deklaruju 500Mbps teoretickych, zaujima ma realna rychlost. Tahat kabel nemozem, slo by to stredom chodby a kazdy by o to zakopaval. Vrtat nemozem, som v podnajme. Dakujem za info.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa DjBass » 29 Jan 2014, 11:14

Moja skúsenosť s týmito zariadeniami (konkrétne TP Link) je asi takáto... Na začiatku som veľmi neveril, že to bude fungovať spoľahlivo, no keď som to skúšal, len som otváral ústa. Podľa obslužného programu TP-Link som sledoval kvalitu signálu a takisto priepustnosť. Skúšal som rôzne zapojenia a NA VIACERÝCH MIESTACH som nemal problém s rôznymi fázami. Možno som mal len šťastie, ale viaceré fázy neboli problém... Dĺžku vedenia odhadnúť neviem, no skúšal som aj rôzne budovy (nie nejak veľmi ďaleko od seba) a takisto bola sila signálu super. Na viacerých stránkach písali, že to cez hodiny neprejde, skúšal som aj klasické, aj digitálny elektromer a zas nebol žiadny problém. Po tomto som už neveril, že to všade funguje a vyskúšal som oddeľovacie trafo, takisto to išlo :D no samozrejme bol nejaký útlm signálu... nakoniec som ešte skúsil 2 oddeľovacie trafa a tam už bol pokles výraznejší, cca 50%. Toto som skúšal len v jednej miestnosti, kde dĺžka vedenia bola minimálna, takže treba prirátať aj straty na vedení. Tie sa menia aj podľa záťaže siete... Čím viac je sieť zaťažená, tým viac majú zariadenia problém s kvalitou prenosu...
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa rudko » 29 Jan 2014, 11:18

skus napisat aspon aky typ ta zaujima :-)
zo zyxelackych 500M sa mi podarilo dostat 150-250M v byte na cca 15m. ale velmi to ovlyvnuje kam to pripojis, napriklad ak to das do predlzky prides tak o 30-50% z toho ako by si to dal priamo do zasuvky. plus som zistil ze sa oplati "skulturnit" (dotiahnut skrutky) zasuvky v ktorych je to pichnute. tiez to prida par percent
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa dxr » 29 Jan 2014, 12:45

Ja este doplnim ze Altanok 50m kabel bubon + 2x 3m predlzovacky mi islo do altanku ale padla priepustnost.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

madok1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Aug 2016, 16:18

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa madok1 » 10 Aug 2016, 16:28

Dobrý deň. Mám Magio TV a internet. Magio ide cez powerlin a úspešne. Chcem však presunúť pevný počítač(bedňu) do izby mimo routera. Prepojil som to cez ďalšiu sadu powerlinov a net neide, pricom sa zastavila aj TV. Ak som odpojil powerlin z internetu, vybral zo siete, Magio opäť naskočilo.Viete mi poradiť nejaké múdre riešenie? PL pre Magio sú staré 2 roky, idu 1000mbs, na net som kúpil nové, 500mbs. Ide o rodinný dom, 12 r. Ďakujem vopred všetkým. A propos, mám aj Wifi z routera.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa rudko » 10 Aug 2016, 18:21

adaptery su od rovnakeho vyrobcu?
ak ano, tak si treba uvedomit ze vsetky ktore su pripojene vytvoria jednu virtualnu siet. tj natlacis net a tv do jednej siete a nic nepojde. oni nefunguju iba v paroch. neviem ako tvoj model, ale napr zariadenia od zyxel-u maju moznost nastavit oddelene siete na roznych skupinach adapterov. treba pozret manual...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

madok1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 10 Aug 2016, 16:18

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa madok1 » 10 Aug 2016, 19:46

Rusko ahoj. Nie, tie na TV sú Belkin, tie na nete sú Comfass. Čiže nie rovnaký výrobca. Ak by si Ty to riešil, tak ako? Dakujem.

-- Spojený príspevok 10 Aug 2016, 20:21 --

Rudko samozrejme, nie Rusko :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: PLC LAN(PowerLine LAN) - skusenosti

Príspevok od používateľa rudko » 12 Aug 2016, 07:24

no ja zostavam pri nazore ze sa ti rusia, aj ked nie na sietovej urovni tak na fyzickej urcite. asi budes musiet investovat do zostavy kde si budes moct nastavit ktory kus moze komunikovat s ktorym...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok