VLAN

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

VLAN

Príspevok od používateľa xmilos » 06 Júl 2014, 21:32

Zdar experti!

Hladam cloveka zo skusenostami pri budovani vacsej Ethernet podnikovej siete.
Rozhodol som sa rozdelit siet na dve, jednu klasicku pre ERP (DB, email, a ostatne sluzby ) - VLAN1 a jednu pre technologiu ( SCADA, prenosy dat z PLC a pod )- VLAN2.
Mno a hladam nake "zauzivane" riesenie pre pracovisko, ktore potrebuje pristupovat na niektore sluzby z oboch sieti.
Je vhodnejsie ( z hladiska bezpecnosti ) sirit pozadovanu sluzbu do oboch sieti, alebo zabezpecit, aby dane pracovisko videlo obe VLAN - y.

Pripadne vhodny typ na literaturu venujucu sa tejto problematike?

Diky.
0

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: VLAN

Príspevok od používateľa Axwell » 06 Júl 2014, 22:52

moj pohlad taky skor amatersky :D, ale pockaj aj na inych:

-> mozno pridat viac VLAN ak je mozne...
-> spravy nesirit do viacerych VLAN alebo iba tie ktore mozu, (FW, ACL...), a cez router sub int. sirit vlany.
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: VLAN

Príspevok od používateľa rudko » 07 Júl 2014, 00:09

Co si predstavujes pod skusenostami s "vacsou" sietou?
Tvoj pohlad na danu problematiku nie je uplne spravny. Pokial sa riesi oddelenie technologie od administrativy, aspon tak sa mi zda ze o to ti ide, tak sa vacsinou pouzivaju fizicky oddelene infrastruktury. Samozrejme je mozne aj riesenie pomocou Vlan ale ja by som ho asi nevolil. K otazke dostupnosti viacerych vlan z jedneho miesta toto sa vacsinou riesi tak ze si vytvoris dalsiu vlanu do ktorej si na fw povolis sluzby ktore potrebujes z danych vlan. Otazky si polozil dost vseobecne a zda sa ze este presne nevies co chces dosiahnut. Ak mas zaujem ozvi sa mi cez ss a mozme nieco vymysliet.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: VLAN

Príspevok od používateľa xmilos » 07 Júl 2014, 06:32

Tak diky obom za reakcie. Zda sa, ze ste sa zhodli. Priznam sa ze toto riesenie ma nenapadlo. Idem daco pocitat.

Edit:
tak som nasiel bakalarku, kde sa pojednava o VLAN - e v duchu ako pisete. T.zn. viacero VLAN - iek so specifickymi prostriedkami.

Dikes chlapi.
0

Napísať odpoveď