web databaza typu uložto/eshop...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa psichac » 15 Mar 2015, 14:40

Ahojte, neviem sa vyjadriť k tomuto tak taký improvizovaný názov témy... čo teda myslím :
Zoberte si napr uložto : je tam vyhľadávacie pole, niečo tam zadáte a ono vám nájde +- to čo ste zadali. A napr pri súboroch zvyknete mať tagy ja neviem : hudba, film, akčný, americký, meno herca... atd... A možno aj na základe daného tagu vám vie vyhľadať všetky ostatné súbory s týmto tagom.
Ďalej je tam možnosť komentovať súbor, like/dislike atd...
Neviem ako sa tomuto celému odborne nadáva ale niečo takéto by som chcel vyskúšať.
Zatiaľ si to predstavujem tak že k tomu treba samozrejme nejakú databázu (mySQL ?) v nej by "sa" vytvorila tabuľka a naplnila, napr typom :
ID, cesta k suboru, nazov, tagy, koment, rating....
a nejakým spôsobom by sa to potom zobrazovalo cez web. Jednoduché :D

Viem že to teraz vyzerá ako mentálna úroveň=húpací koník ale naozaj neviem ako to korektne pomenovať.
Stretol sa niekto s podobným systémom? Viete ma niekam nasmerovať?
Vďaka.

/v podstate sa to dá aplikovať aj na hocijaký eshop - v podstate to isté myslím...
//a aj TU to tak funguje - články, majú kategórie, kometny... +/- ...viete čo myslím...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa vosa » 15 Mar 2015, 15:45

Cau,
vyhladavanie relevantnej informacie z databazy je cela veda. Pre malicke projekty staci prehladavat priamo tabulky s datami. Pripadne si vytvorit db view-y pre lepsiu organizaciu. Vseobecne je ale prehladavanie substringov krizom-krazom narocna operacia. Tie sikovnejsie databazy si porataju statistiky nad queries a vysledky cache-uju (neviem ci je to pripad mysql).

Otazkou ale je, co ked nemas vsetko v databaze, ale napr. na filesysteme. A co ked chces hladat aj v obsahoch suborov? A z tychto mixov robit statistiku, cacheovanie, indexy?

Vsetko je to na to, aby si ponukal vysledky podla urcitej relevancie a nielen jednoducho tagoval. Existuju na to vsetko opensource-ove softy:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_in ... _libraries

V ostatnom case je dost popularny Apache Solr...

Sory, ak som ti pomutil hlavu viac vecami, ale aspon vies co zadat do googla ;)
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa psichac » 15 Mar 2015, 16:54

no pomútil no :)
ono v samotnom obsahu súboru by to nehladalo, resp. s ním by to ani nepracovalo (maximálne by to hodilo link na jeho stiahnutie).
To by sa riešilo práve tými tagmi, prípadne komentom/description súboru. čiže ja by som to pracne vyplnal do DB (čo pri stovkach suborov bude fu... ale zas len jednorazovo)
Mne skôr išlo o to či na to neexistuje nejaký poloprodukt ako napr na "weby" (joomla, wordpress atd...)
V podstate, stránka ktorej zobrazenie bude dané na základe komunikácie s DB.
: kliknem na odkaz, zobrazí sa stránka s výpisom obsahu hodnôt z tabuľky, napr pre daný tag (všetky záznamy s tagom "1" chem vypísať).
Napr budem mať link "súbory na A". kliknem na to a vypíše mi list všetkých súborov ktoré sú v DB a majú (niekde) v tabuľke stĺpci "začína na" hodnotu "A".
Možno by mi ani tak nešlo o ten searchbox, ked tam budú kategórie tak to človek vcelku rýchlo prekliká (ked budú rozumne rozdelené).
Lebo robiť to bez DB, že na tých 400-600 súborov spraviť na každý jeden vlastný .html file tak to ma asi... :axe:

to by bolo asi ako vypisovať v Cčku 1-100dec na rímske číslice v 300riadkovom if-else... (a veru že to jeden spolužiak spravil :D )

/našiel som nejaký seriál, tak pôjdem študovať : http://www.sitepoint.com/publishing-mysql-data-web/
//ešte som našiel taký pojem že Database driven webpage alebo dynamic page.
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa alidedko » 15 Mar 2015, 17:33

Ak by si potreboval konkretnu pomoc, rozbehni si to na necisto a pomozeme ti.
Teda ja urcite.

Ono 400 suborov nie je vobec vela, na to staci primitivny skriptik, v podstate ak to chces php+mysql, mozes poprosit apache o pomoc s vyplnenim db, otvoris si folder a skript nahadze nazvy do DB, potom uz len popriradzujes nejake tagy ak chces, select query je na 2 minuty roboty. Nic zavratne, neboj ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa dxr » 15 Mar 2015, 17:40

nejaky File Catalog by nestacil? mozno je to aj plugin pre WORDpress no aj 300suborov bude dost
manualnej prace a neskorsia udrzba - ak to nebude robene uploaderom :)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa kubo150 » 15 Mar 2015, 18:18

No v podstate tak ako si povedal, rozbehneš mysql... naštuduješ PHP+mysql príkazy alebo neviem presne... a beží sa. Ak vieš PHP a si zbehnutý nieje to moc roboty, spravíš si v podstate stránku na výpis z databázy, hladanie, aj stránku na vyplňanie databázy...
Len neviem či sa to kôli tak malému množstvu záznamov v databáze oplatí.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
vosa
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 24 Okt 2012, 09:34
Bydlisko: Bratislava

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa vosa » 15 Mar 2015, 18:47

Myslel som, ze chce robit vlastne uloz.to ;) Projektov pre spravu suborov je plny internet a pre par suborov sa ti to neoplati vyvijat. Moj tip je https://pyd.io/

Ak to chces spravit sam a nieco sa naucit, tak rad pomozem. Tu mam prve dva tipy co ta bude cakat:
- Prvy problem na ktory natrafis bude ako do databazy dostat LOB (large object). Rovno si prestuduj co je PHP PDO a prislusnu sekciu: http://php.net/manual/en/pdo.lobs.php.
- Pri prvom pade mysql zistis, ze LOBy sa lubia poskodit a skoncis so subormi na disku a v databaze bude len omacka okolo nich.

Pekny vecer ;)
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa psichac » 15 Mar 2015, 18:51

alidedko hej, plánujem to na nečisto niekde, bud virtualka alebo priamo na notebooku. Formulácia "poprosiť apapche o naplnenie" sa mi páči :D

dxr istú dobu som mal script "index of" na starom serveri ale to... ako, základnú ideu čo chem, by to naplnilo ale je to také suché...
Obrázok
také nič... Preto by som rád niečo sofistikovanejšie...

kubo no nejak extra zbehnutý v tejto oblasti niesom, poštudujem nejaké návody na nete...
prípadne som rozmýšľal použiť phpFusion, nejako ale, to bol asi len další výplod mojej mysle...

inak, čo sa týka počtu súborov, tak v tej jednej konrkétnej zložke kôli ktorej to hlavne chcem spraviť je cca do 500 súborov, ale v celom priestore mi ich vypísalo 28k :D + niečo mám nepotriedené na inom disku a v notebooku... Zas ked máš uloženú nejakú stránku čo má celý folder 5MB ale vnútri 100 súborov tak sa to nabalí...
Ale pre začiatok bude stačiť tá jedna zložka...
čiže keby to apache nejak autonómne za noc-dve spravilo, nebol by som proti...

/vosa no to pyd.io mi príde také moc prečačkané...porozmýšľam... Ono v podstate to nebdue mať daleko od uložto...ale také súkromné pre niekoľko ludí...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: web databaza typu uložto/eshop...

Príspevok od používateľa kubo150 » 15 Mar 2015, 21:51

Hm, teraz ako sa tak dívam, neviem čo vlastne chceš, ale ak to chceš kôli prehladnosti súborov na nejakom fileserveri, tak neviem, ja tiež neviem z PHP ani prd a tak isto z mysql akurád sme sa to učili na strednej... tak viem aké sú zhruba možnosti, nič viac... ale možno by bolo fajn, keby bolo niečo čo by pracovalo priamo s fylesystémom pevného disku.

Ono databázy máš všade, aj filesystem je vlastne jedna obrovská databaza ktorú možno chápať rôzne. Možno by stačila nejaká implementácia pre čítanie FS a prečítalo by to len určité parametre ktoré si zadáš, napr ak máš na disku NTFS tam by si potreboval nejaký MFT reader, prípadne by si si naprogramoval nejaký indexer, ktorý by indexoval to čo potrebuješ a ukladal do nejakého súboru, cez PHP by si to len vypisoval... na to by možno stačilo už aj niečo v HTML.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok