sparovanie wifi a smerovej anteny

Moderátori: psichac, Moderátori

mirgec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 12:04

sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa mirgec » 30 Dec 2015, 12:29

Ahojte chalani chcem sa len opýtať že či by sa dallo sparovať mam ADLS modem a od byvaleho poskytovatela mi ostala prijmacia antena NanoStation5 loco chcem sa opytať že či by dalo sa to nejak sparovať nechcem ju vyhodiť .... a router je v dome a v dielni mi už nechyta wifi .. preto sa pytam že či by sa to dalo nejak ked by som dal na diielnu tu antenu či by sa to dalo sparovať
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Dec 2015, 12:31

Nie, adsl routre zvycajne maju wifi v pasme 2.4GHz a Nano5 funguje v 5GHz pasme.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

mirgec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 12:04

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa mirgec » 30 Dec 2015, 12:37

a nahodou routre TP link TD-W8961NB a Canyon CNP-WF514N1 dali by sa cez wifi sparovať
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Dec 2015, 12:54

to budu 2.4GHz wifi, takze by to teoreticky slo, len este mrkni do ich konfiguracie, ci podporuju rezim wifi client. Ak ano, tak ich len prepnes, vyhladas svoju siet, das heslo, ulozis a kabel z pc pripojis do LAN portu.
Pripadne ak podporuju rezim wifi repeater, tak ten rezim robi to, ze tvoja wifi siet ma vacsi dosah. Nevyhodou je ale polovicna rychlost.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

mirgec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 12:04

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa mirgec » 30 Dec 2015, 13:23

clienta som nenašiel iba repeater .. na TP linku som ešte nepozeral .. obidva musia mať wifi Clienta abo stači ten Hlavný ?
Prílohy
Bez názvu.png
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa sentido » 30 Dec 2015, 14:07

Tak za prve, co sa chape pod pojmom "sparovat" ? :-) Myslis pouzit sekundarny router ako "repeater" (opakovac) signalu ? A za druhe, 5GHz a 2.4GHz ako ti tu radia nemusi hrat vobec ziadnu rolu... antena sama o sebe je iba "prutik" a aj ked je certifikovana na urcitu frekvenciu, pokojne bude "kmitat" aj na inej frekvencii... je to len antena (kus kovu)... dalej plati spravidla ze routre zariadenia ako take, dokazu pracovat vzdy aj s 2.4GHz pasmom WiFi a su uz z principu vzdy z5tne kompatibilne, cize de fakto wifi-routre 5GHz su zaroven 2.4GHz kompatibilne.

Hmm... tak som si to prave nasiel na internete... Ubiquiti NanoStation M5 Loco je vlastne Access Point (AP) a nejedna sa o fyzicku samostatnu antenu ako si ju ty nazval :-) Musis opisovat svoje dojmy a pojmy detajlnejsie :-) a nie vymyslenymi nazvami. Inac ti poradia iba ludia, ktorym je jedno co ti radia a je im jedno, co si sa presne opytal :-P

Co sa tyka tvojej poslednej otazky v predoslom prispevku, tak zalezi od firmwaru resp. systemu vo WiFi routri, ze ake su jeho moznosti. So zakladnymi, originalnymi, tzv. stock-firmwarmi sa tazko vytvara opakovac (repeater) signalu. Najlepsie bude ak su obidva routre identicke a maju zaroven podporu pre onen "repeater" rezim. Vtedy s tym nieje ziaden problem.

Co sa tyka rezimu pripojenia ako "wifi client" tak logicky, ze sa jedna o spojenie server - client, cize client bude iba jeden :-) a server (access point, poskytovatel internetovej sluzby) bude tvoj hlavny router s dostupnym internetom. Nanho sa napojis skrz WiFi-client sluzbu ako s beznym pocitacovym klientom (ako aj s notebookom napriklad).

Rezim repeateru je troska zlozitejsi. V pripade mojho ASUS routru s alternativnym firmware vsak problem nieje. V pripade tvojho neviem... treba tam kolaborovat a otestovat to, ci to pojde, ako to pojde ak to pojde, atd. . Neviem ci SvetElektro je vhodne diskusne forum pre tieto zalezitosti. Ci by nebolo lepsie Googlit problem pre tvoj konkretny router a hladat proste na internete. Kazdy router je iny a kazdy sa inac nastavuje a kazdy funguje trochu inac (aj vo funkcii repeateru). Kazdy ma nejaky problemy, vyvojove BUGy, atd. . V pripade originalnych firmware a routrov sa este vyuziva funkcia fungovania WiFi radia v skratke "WDS", tam je uz ale naozaj dobre, ak su obidva WiFi routre pre "sparovanie" ako si to nazval ty, identicke typy (znacka+model).

Inac je asi lepsie pouzit uz len kvalitnejsie WiFi-routre s mnozstvom funkcii. Ja mam napriklad doma router ASUS RT-N16 avsak s alternativnym firmwarom DD-WRT, s konkretne jeho odvodeninou - Tomato Shibby (vylepsena linuxova verzia povodneho DD-WRT firmwaru pre aj moj ASUS router s procakom MIPSR2). Tento firmware nema problem pripojit sa na hociktory iny WiFi-router (ina znacka a typ) a fungovat ako repeater (opakovac, posilnovac) signalu. Samozrejme moj router pracuje len vo WiFi pasme 2.4GHz, cize dokaze pracovat iba v tomto radiovom pasme (prijat signal, a zopakovat/odoslat ho znovu). Moj alternativny firmware resp. moj router sa dokaze pripojit na iny router aj ako WiFi-client. Obidva rezimy som uz testoval a funguju bezchybne.
0
Naposledy upravil/-a sentido v 30 Dec 2015, 14:27, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Dec 2015, 14:25

sentido: tym, ktori pracuju s wifi vedia podla nazvu, co je to zac. Bezni ludia to volaju antena, lebo to tak vyzera :)

wifi client/repeater - to sa tyka len tych druhych zariadeni, hlavny router ostava nedotknuty (tam sa nic menit nebude).

Takze v tom cayon nastav Universal repeater,
SSID: ako sa ma volat ta wifi siet (ale pre istotu daj iny nazov, ako ma hlavny)
Channel number - hocijaky, ale iny, ako ma hlavny
Root AP SSID: klikni na site survey a vyhladaj si tu tvoju hlavnu siet a pripoj sa na nu.
Apply a malo by sa to rozbehat, ak mas zaheslovanu wifi, tak pri tejto bude chciet tiez heslo, ktore je rovnake, ako v hlavnej.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa sentido » 30 Dec 2015, 14:57

pocitujlasku hm zvlastne je, ze ja som IT-ckarom od utleho detsva :-D od svojich mozno 5-8 rockov sedim pri PC a mam 34r. takze si to spocitaj :-D a nie len pri hrani hier! Takze co "tazatel" pojmom "mam wifi antenu" chcel povedat, som ja fakt teda nechopil :-) takze neviem-neviem no... urcite to nebude podla mna tym, ze "kto pracuje s WiFi tak ten to pochopi". Skor to funguje opacne, a sice ten, co sa vyzna tak vidi v termine "WiFi antena" spustu veci, kdezto nejaky 20 rocny "skladac PC" v tom vidi vzdy iba jednu vec. Mna napriklad hned zprvu napadlo, ze sa jedna o nejaku odobratu WiFi atenu o sile nejakych 7dB a ze ju bude chciet "tazatel" prehadzovat na nejake ine zariadenie. Urcite by ma nenapadlo, ze sa tu jedna o Access Point ci nedajboze este ak by malo ist o nejaky WiFi router. Ano... aj takto niektori pocitacovy analfabeti nazyvaju WiFi router ;-) ze "wifi-antena tam vzadu pod stolom". Sorry, ale uz zas mam ten dojem, ze to tu zacina smrdiet chvastunstvom a honenim Ega poniektorych uzivatelov diskusneho fora :-) .

Apropo... ako si mozes spajat funkciu WiFi clienta s funkciou WiFi-repeater ? To su dve celkom odlisne metody fungovania WiFi routru naproti jeho beznemu "defaultnemu" rezimu a sice WiFi Access Point-u :-) Rezim wifi clienta ma principialne fungovanie rovnake, ako napr. u klasickeho notebooku ak sa pripojujeme skrz wifi na hlavny router (resp. aj hocijakeho ineho WiFi klienta) a nema sa tam co pokazit, a proste nema tam co blbnut. Kdezto v pripade repeateru casto vznika problem u hlavneho routru, ktory zostava nedoktnuty ako pises, pretoze ten sa musi vediet vysporiadat s opakovanim vlastneho signalu.

Vznika nadmerny balast, šum, proste bordel v radiovej komunikacii. Funkcia repeateru su vlastne dve WiFi anteny v pripade domacich podmienok umiestnenych zaroven velmi blizko seba! Sekundarna WiFi antena prijma signal z primarnej anteny a zopakuje tento signal - ihned ho odvysiela do okolia. Ibaze tento aj ked slabsi signal znova prijme antena hlavneho routru a musi ho znova vyhodnocovat ako odpad, ako svoj odraz, akoby nestacilo, ze uz musi oddelovat a odlisovat odraz vlastneho povodneho signalu odrazeneho od stien v miestnosti. Inymi slovami je to nehorazny bordel na hlavnom routri. Su s tym neuveritelne problemy. Vdaka tymto problemom, moze povodnych napriklad 54 Mbit (802.11b/g) klesnut aj na slabych 1 Mbit s castou stratou konektivity (kvalita signalu). Darmo ze sila radiosignalu na sekundarnej antene bude 100% :-) Aby sa predislo tymto problemom sirenia zopakovaneho signalu v rezime repeateru, bol vynajdeny rezim WDS, na co vsak potrebujeme idealne dva identicke routre, ktore dokazu spolupracovat v takejto riadenej komunikacii (WDS). Preto spravidla plati, ze je lepsie, tak ako v pripade nastavovania funkcie WDS, ak pouzijes dva identicke routre, ktore su minimalne uz prisposobene na to, aby dokazali navzajom spolupracovat v rezime "repeater-u"... ako napisal autor otazky aby boli "sparovatelne" uspesne aj vo funkcii "repeater". Clovek by sa nemal fusovat do niecoho, do coho sa nevyzna.

Uplne najlepsie by bolo prepojenie dvoch routrov kablom. V dome podla mna nieje problem potiahnut novy kabel. Pripojit normalne kablom na vstup hlavneho routru tento "WiFi AP" Ubiquiti NanoStation M5 Loco v rezime klienta (kabloveho). Nasledne WiFi klient bude sirit signal po celej dielni (alebo kde)... aj ked je to 5GHz pasmo (vsetky nove zariadenia/klienti uz podporuju aj 5GHz pasmo).
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 30 Dec 2015, 15:44

No vidis, a ja pracujem s pc od svojich cca 15tich rokov, ale mal som dost siroky zaber, par rokov to boli wifi siete, takze ked niekto povie nanostation viem o com hovori. Neviem, ci niekto v odbore hovori wifi antena, vacsinou sa vravi sito, smerovka, sektorka...

Kde spajam funkciu wifi klienta a repeater? ja som sa pytal, ci tam ma nejaku z tychto moznosti.
A mas pravdu, niekto si tu chce nieco dokazovat, a to ja nemusim. Ja som mu len, ako laikovi chcel pomoct s jeho problemom tak, aby to dokazal aj sam a zbytocne mu nepliest hlavu milionom odbornych terminov.
Co sa tyka kabla, ak by chcel kabel, tak to tam napise. Ale on chce zlepsit wifi signal. To mi velmi pripomina jedno forum, kde ked sa niekto opyta ohladom wifi, tak jedina odpoved je, ze wifi je na ... a ma si potiahnut kabel.

Nie vsetci klienti podporuju 5GHz, velmi vela je stale takych, ktori vedia len 2.4

mirgec: po prispevku od sentido » 30 Dec 2015, 14:57 som sa rozhodol, ze koncim v tejto teme, lebo to nema zmysel. (v praxi v rezime repeater nikdy nebol problem, zariadenia bezali v pohode, aj ked to podla prispevku je asi kuzlo)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

mirgec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 19 Feb 2014, 12:04

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa mirgec » 30 Dec 2015, 22:02

dobre vediet chalani ... tak ako s routrami toho veľa neviem ale take zakladne veci ako zaheslovať siet a tak to viem .. preto som napisal lebo mal som poskytovatela a po nom mi ostal ten Canyon CNP-WF514N1 a NanoStation5 loco ... akurat ked som menil nebol som doma ešte dali kratky ten dsl kovy kabel tak žee zase nejaky ubytok zo signalu ... no a v dielni mi už nechyti .. takk preto som sa pytal či by sa nedalo to nejak dať dokopy aby som mal aj tam internet ... popripadne pozeral som na tie zosilovače wifi ... len neviem či by to pomohlo
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Dec 2015, 22:22

sentido napísal:Uplne najlepsie by bolo prepojenie dvoch routrov kablom. V dome podla mna nieje problem potiahnut novy kabel. Pripojit normalne kablom na vstup hlavneho routru tento "WiFi AP" Ubiquiti NanoStation M5 Loco v rezime klienta (kabloveho). Nasledne WiFi klient bude sirit signal po celej dielni (alebo kde)... aj ked je to 5GHz pasmo (vsetky nove zariadenia/klienti uz podporuju aj 5GHz pasmo).
Ajajajajajaajjajaaaajajajajaj !!!

Loco pripojit na VSTUP routra v rezime KLIENTA a ze vsetky nove zariadenia maju Ackovu wifi, tak to pardooon ... ;)

Tiez bacha na tu kompatibilitu 5GHz a 2.4GHz, poviem ti, ze to tak urcite nie je. Ponukame aj cisto 5GHz routre a nie je to az taka vynimka ;)

Tome hybaj, tu sa nase skusenosti nechytaju :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa sentido » 31 Dec 2015, 01:30

To ma byt na mna ? Tento vykrik do prazdna s tou "a-ckovou normou" :-) ? Pretoze ja som nikde o ziadnom "a-cku" nepisal :-) . Spominal som iba ak standardy "b+g" 802.11 WLAN. A ked uz... tak vsetky nove WiFi zariadenia (hovorme konecne priamo o wifi-routroch pre ziveho Boha, ktorych sa povodny dotaz aj tyka) podporuju hlavne "n-kovu" normu, ktora ma vsak prakticke vyuzitie asi len v pripade 5GHz radioveho pasma (viac dostupnych kanalov kde je vyssia pravdepodobnost ze budu neobsadene).

Ak si narazal na 5GHz radiove pasmo, tak zase si ma iba chytal za slovicka. Vytrhol si to sprosto surovo z kontextu. Ja totiz pisem doslova "vsetky nove zariadenia/klienti". V postaveni wifi-klienta iba sprosty magor by vyrobil povedzme novy moderny smartfon, 1-2 roky dozadu (nove zariadenie v postaveni klienta) bez podpory 5GHz WiFi pripojitelnosti! Napriklad nove tablety detto! Mozno aj u nejakych cinskych notebookov typu ASUS najdes 2.4GHz WiFi aj ked su "nove", ibaze oni niesu nove, ale staro-nove, lacne smejdy po 200EUR, pre Slovakov :D Normalny NOVY notebook za 1000EUR uz bude podporovat aj 5GHz WiFi pripojitelnost! Ty si mozno myslis, ze routre ktore sa vyrobili pred 10timi rokmi a dodnes sa predavaju na zaprdenom Slovensku, ze to su "nove zariadenia, stare 2 roky" :-) Lenze ono to tak nieje. Objasnim ti to. Prvotriedne kvalitne produkty, ktore nepochadzaju z Ciny a ktore su aspon polo-profesionalne a boli navrhnute sotva 1-2 roky dozadu, tak tych 5GHz frekvencneho pasma budu podporovat. Samzorejme si ma ty chytnul hned za slovicko a vzal si si k srdcu slovo "zariadenie" a tupo si odstrihol slova "nove" alebo "client" (novodobe moderne technlogicky vyspele zariadenie v postaveni klienta). A vobec... nie iba klientske wifi stanice, ale aj pristupove body (wifi routre) vyrobene po roku 2014 uz obsahuju aj podporu 5GHz radiofrekvencneho wifi pasma. Tak o co ti zase ide ? :-)

Co sa tyka routrov iba 5GHz-ovych, tak mi prosim ta ukaz ten "cisty 5 GHz WiFi router" :-) . Ale prosim nechcem vidiet len 1 z 10 routrov v ponuke, ale chcem vidiet kazdy druhy pripadne kazdy treti v nejakom online shope, ktore mi najdes. Ak 50 routrov zo 100 routrov budu len cisto 5GHz, tak uznam, ze som sa mylil. Potom uznam ze ano - existuju a vyrabaju sa uz dlhodobo a cisto len 5 GHz WIFI-routre.

Mozno z dovodu tvrdeho natlaku na ludi, za ucelom tvrdeho sirenia zariadeni pre vyuzitie uz iba 5 GHz volneho pasma s viacero dostupnymi kanalmi v pripade WiFi technologii by to malo vyznam :-) . Tu ma zaroven napada, ze by sa teoreticky mohlo jednat o lacne smejdove wifi-routre za 10-30 eur :-) , u ktorych majitel certifikatu (vyrobca routru) nemusi platit 2x jak za 2.4GHz certifikat pre radiovy "ziaric" a zaroven aj pre 5GHz "ziaric", ale zacvaka si len jeden certifikat pre jedno radiove pasmo (podla platnych noriem - povolenia, prehlasenia o "skodlivosti", atd.). Takto sa mozno snazia usetrit lacni vyrobcovia wifi routrov a tym padom sa cena za jeden wifi-router na vyrobnej linke znizi priemerne o 10%, kym v pripade realnej konecnej pultovej ceny u predajcu sa to prejavi este opacnym smerom :-) (tzv. marketing, ha ha). Hlupak, ktory nieje znalcom v obore si bohuzial aj taketo zariadenia zakupi. Este pochopim Access Pointy, ktore su urcene specialne pre konkretny ucel (sietovy prvok do konkretnej architektury u konkretnej pocitacovej sieti - podnikovej napriklad, pre sirenie signalu na velke vzdialenosti s pouzitim silnejsich smerovych anten - rozvadzace resp. vykrivace signalu uz budu na koncovom bode napriklad wifi-routre s 2.4GHz/5GHz pracovnym pasmom).

Alebo to vysvetlim este z pohladu marketingu. Pred davnymi rokmi s prichodom novych op.systemov 64-bitovych a s prichodom novej architektury pocitacov (cislicovej elektro-techniky) 64bit ktora tu je uz peknych par rokov, by uz onych niekolko rokov zaroven mal byt vyvijany iba a iba operacny system 64bitovy... a nie zaroven paralelne s nim aj 32bitovy... resp. x32/x64 s podporou pre obidva typy aplikacii s vynimkou syst.ovladacov... ale ono nie... uzrel svetlo sveta Windows-7 a zasa len v x86 a zaroven v x64 verzii... hm... preco asi ?! :-) Preco uz nie vyhradne len a len x64 system ?! Nuz pretoze x64 architektura pocitacov v tych casoch nebola a nieje vlastne este aj dodnes natolko rozsirena, aby sa dalo povedat, ze existuju uz v nadpolovicnej vecsine po celej planete Zem jedine x64 pocitace (mikroprocesory) :-) . Presne to iste plati o novodobom WiFi 5GHz, ktore aj ked je tu uz davno pradavno tak stale plati, ze iba hlupak by nieco take vyrabal, ako je bezny wifi-router pre iba a iba 5GHz pasmo. Teda pokial vysledny produkt nieje urceny na specialny konkretny ucel, do konkretneho riesenia - pokojne pre profesionalne nasadenie. Ale to uz sa potom netyka tak celkom wifi-routerov. Ked napriklad ISP potrebuje pripojit k internetu z pohladu geografie dost tazko pristupnu vysokohorsku oblast, tak za tychto okolnosti sa to casto riesi prave bezdrotovo a vtedy sa tam pouzije pokojne ta "len 5GHz" technika, co uz je aj z principu lepsie. Tam by bolo nelogicke a zbytocne montovat jak 2.4GHz tak aj 5GHz alebo aj ked len starsiu wifi 2.4GHz, ktora by mala akurat tak spusty nevyhod.

Stacilo taketo vysvetlenie ? Alebo este dalsich 10 stran mam napisast aby sme sa chapali ? :-D O com toto vobec je ? Ja poviem ze obloha je modra, a ty ze nie, obloha je svetlo-modra ? O com toto je ? :-D Ideme si ukazovat ? Ze kto ho ma vecsieho ? Alebo ako to teraz bude... neznasam toto na diskusnych forach... z duse taketo chovanie ludi nenavidim. Skoro 99% uzivatelov chodi na diskusne fora len zautocit, dokazovat si nieco viac (honit si zakrpatene EGO). Neznasam to. Na buduce pis prosim k teme, "k tazatelovi", nie k diskuterom a uz vobec nie chytat ich za slovicka. Toto bude jedno z dalsich diskusnych for, ktore opustam, s krasnym a zdlhavym opisom na svojom BLOGu. Kde su tie casy spred 15 rokov, kedy internetove diskusne fora mali vysoku uroven a ked vyhladavace este kedy GOOGLE poriadne ani neexistoval vyhladavali ozaj len to, co clovek pozadoval. Ja sa potom musim len zbytocne nad tym rozhorcovat... ked toto vidim.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Dec 2015, 18:25

:wink: Ked to čítam, už viem prečo sú právnici a ITčkári najlepšie platení,... ani boh im nerozumie,/často ani oni sami , veď o to ide/ ale vedia si za to zapýtať. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa sentido » 01 Jan 2016, 18:14

To si vobec nemyslim ;-) . Pravnici vyuzivaju (zneuzivaju) zakony konkretnej krajiny, napisane panovnikmi vo vladarenskej moci :-) a bez ohladu na to ci su tie zakony spravne alebo nespravne. Pravnici potrebuju mat iba dobru pamat na nabiflovanie co najvecsieho poctu zakonov (je ich neurekom). Kdezto IT-ckari jedine co potrebuju, tak to je dokonale analyticke myslenie alebo lepsie povedane logicke myslenie a to na velmi vysokej urovni. Neraz som vyriesil akykolvek problem vo vypoctovej technike prave vdaka logickemu uvazovaniu. To s pracou pravnika nema naozaj co docinenia. Ani zo srandy a ani omylom :-) . Vypoctova technika nieje nic ineho, nez len "rychly ping-pong jedniciek a nul" (cislicova technika, dvojkova ciselna sustava, dva logicke stavy - log. 1 a log. 0) jak sa v nemenovanej na pisacom stroji pisanej ucebnici Assembleru pise, ktorej som hrdym majitelom uz od svojho utleho detsva (pre 8-bitove 8080 procesory). Nic viac a nic menej v tom nieje v pripade "IT-ckarstva".

Hmm... a ze peniaze ? :-) Bez urazky, no vo vyspelych a rozvojovych krajinach je to presne naopak - tam daju viac zametacom chodnikov, nakolko si tuto pracu velmi vazia, nez nejakemu tupcovi co iba sedi za pocitacom cele dni. Tam si totiz vazia fyzicku pracu a este aj z takeho toho recyklacie spinaveho odpadu spravia ten najdokonalejsi biznis v krajine. To len my Slovaci sme zakomplexovanci, co zavidime vsetko inym spoluobcanom... aj slanu vodu v pohari... stale sa este zpamatuvame z rozpadu socializmu, kde sme vsetci boli rovni mininimalne platovo (resp. podla zasluh, vysokoskolskeho vzdelania, atd. kym dnes je to uz len o znamostiach alebo o trepani sa do zadkov). Ale politiku sem nebudeme miesat radsej :-) . Takze nechcem byt negativista, ale ani peniaze s tym nemaju co robit. Ja osobne davam vsetkym svojim znamim a kamaratom vzdy iba 50% cenu za sluzby alebo len s humorom odpovedam "Pan Boh zaplat".

Ja od teraz fakt uz prestavam pokusat sa poradit alebo zareagovat na nejaky novo zalozene dotazy. Ved o com to je ?! :-) Skoro na vsetkych diskusnych forach zo Slovenska je to vzdy uz rovnake... ludia ci uz s humorom alebo bez srandy chodia len zotierat ostatnych (vyssie spominany komplex v mentalite slovenskeho naroda) namiesto toho, aby zareagovali na povodny dotaz a nechali ostatnych ludi na pokoji. Ak by som mal ja reagovat na diskusnych forach zakazdym, ked sa niekto plietol vo svojich vyjadreniach alebo ak napisal nejaky blud, tak by som cely zivot len sedel za pocitacom zaveseny na internete, pred diskusnymi forami a ucil by som ludi spravne uvazovat :-) . Hovorit im, ze co si maju mysliet by bola samozrejme blbost. Ludi treba ucit, jak spravne rozmyslat a ukazat im, ze jak sa dopracuju k spravnej odpovedi. Nie ich zotierat, poucovat, smiat sa im. Toto je diskusne forum. Cize spravne by mal mat formu: 1. dotaz 2. odpoved 3. podakovanie... bohuzial cas ukazal, ze diskusne internetove fora sa dnes uz uplne vymykaju spod kontroly ludskej inteligencie. Uz tu nechodia len "kockate hlavy" ako tomu bolo pred 10 rokmi a uz na diskusnych forach nenajdeme len pozadovane informacie, ale vzdy aj kopec balastu, posmeskov, nepravdivych informacii, mudrlantskych kecov a to od vsakovatych moznych typov ludi. Nenarazam samozrejme teraz na konkretnych uzivatelov z tohto diskusneho fora resp. z tohto vlakna diskusie - ale skor vo vseobecnosti som to teraz myslel, tyka sa to celeho internetu, nie iba nasej slovenskej internetovej komunity. A ked uz som u toho, tak dokonca Slovaci su este vcelku na urovni co sa odbornosti tyka. Na zahranicnych diskusnych forach je mnohonasobne viac balastu a sprostosti pri najdeni potencialnych rieseni nejakeho problemu v diskusiach.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Jan 2016, 21:06

Samozrejme som to myslel s nadsázkou,nikoho som sa nechcel dotknúť a to čo píšeš je naozaj pravda.Aj o tej závisti, ale aj o neuznávaní skutočných hodnôt.Každá práca,ked je vykonávaná poctivo a zodpovedne si zaslúži aj patričné ohodnotenie ,ale každý to vidí zo svojho uhla pohladu presne naopak .Ja tiež obdivujem práve to logické myslenie či už matematikov, alebo programátorov, pretože nestratiť sa v písaní nejakého programu je naozaj obdivuhodné.Právnici sa tiež musia vedieť orientovať v paragrafoch,inak výsledok nebude fungovať,a možno to preto tak aj v súdnictve vyzerá.Mne to len prišlo podobné čítanie ako nejaký súdny spor.
Niekedy nie je na škodu vstúpiť do rozohnenej debaty a zmierniť napätie humornou poznámkou, ale teraz som nemal asi reagovať a ospravedlňujem sa za nevhodný príspevok.
Kludne sa to môže vymazať,nech neza...e tému OT.
PS- Správne si popísal,ako by mala témy vyzerať, ale iste vidíš, že ako tie dotazy vyzerajú,tak vyzerajú aj odpovede.
Častokrát treba informácie ťahať z pýtajúceho sa ako s chlpatej deky ,ani sám poriadne nevie čo chce,ale chce to hneď a na zlatej tácke.
Potom sú plné stránky o ničom,až to vzdajú aj tí čo by vedeli poradiť,alebo stratia nervy a vyšteknú.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

alois

Re: sparovanie wifi a smerovej anteny

Príspevok od používateľa alois » 02 Jan 2016, 13:36

sentido nič v zlom, ale: ... treba tam kolaborovat a otestovat to, ci to pojde, ... kolaborovalo sa z fašistami, či inými skupinami. My technici laborujeme. (odlaborovať)

Právnik tak ako elektrikár, je široký pojem. Ten čo vie občianske právo, nevie trestné...a netreba sa bifľovať. Treba vedieť, kde informácie hľadať!
ITčkár krimpujúci patch panel alebo pripája switch do zásuvky 230V, nie je elektrikár, lebo tú smiešnu zásuvku vo väčšine prípadov nevie správne zapojiť. Ale elektrikár tiež nevie odpapagájovať teóriu menežovateľného switchu 2 triedy, či rozdiel siete LAN a WAN.

Ak si ako 8 ročný sa hral na ITčkára, tak sa písal rok 1989, kedy prichádzali prvé XTčka. A to bol drahý špás. Dovtedy sme sa hrali s ATARI, COMODORE a SINCLAIROM. Podľa toho sme boli zaradení aj v záujmových skupinách. Zosieťovanie XTčiek bolo RG58 v jednej linke a o prenose WiFi, BT a inom sa ani nikomu nesnívalo. My sme robili pokusy s prenosmi dát na CB pásme...tiež som programoval 8080ky a ich periférie.

Ak sa povie NanoStation Loco M5, tak sieťar skoro vždy vie, o čo ide... a ak M5 nastavíš ako prístupový bod, tak ti garantujem, že sa k nemu veľa staníc a MT nepripojí, aj keď podporujú pásmo 5GHz.

Čuduj sa svete, ale sú už krajiny, kde sa WiFi na 2,4GHz nepredáva a pásmo je rezervované na iné účely. Hovorím o EU, nie Afrike a USA. A ja osobne mám tiež iba 5GHz rúter. 2,4GHz je tak rušené a plné, že ho ani nepoužívam.

Okrem toho produkt Ubiquity vyžaduje skoro priamu viditeľnosť AP-CL (aj keď chytá aj odrazy) a ADSL modem nemá smerové, ale kruhové vyžarovanie, takže aj táto skutočnosť sa tu mohla spomenúť....mám Cisco 5GHz v jednej miestnosti domu a o dve izby ďalej sa mi NanoM5 nechytá, ale krížom cez pole (450m) Nano/Nano prevádzkujem 4 IP FullHD kamery v neoklieštenom dátovom toku. A ak dám NanoM5 do 1m od Cisca, tak sa vôbec nevidia....

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok