Pevná verejná IP?

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Apr 2016, 11:27

Ahojte,

som v oblasti interfernetu a sietí neznalý, resp. ovládam niečo málo, tak sa spýtam možno triviálnu vec... rosím, majte so mnou strpenie :) Mne to dopne, len to potrvá.

http://www.satro.sk/kategoria/internet/vzdusna-optika/

Mám ten Junior za tých 18,99€. Hore v poznámke sa uvádza, že mám pevnú verejnú IP adresu.

Takže moja otázka znie - je to tá verejná I adresa, ktorý zviditeľní môj PC v sieti internet? Dá sa na takejto adrese prevádzkovať server, trbárs vytvoriť si vlastnú webovú stránku? Niečo som o tom študoval, ale bolo to na mňa moc, skrátka som to pochopil tak, že dynamická IP adresa mi je automaticky pridelená podľa toho, či je voľná. Stále sa mení. Statickú mám stále rovnakú a teda je to MOJA jedinečná adresa v sieti "rezervovaná" pre mňa.
Pevná = statická. Pochopil som to správne, alebo to má háčik?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa rudko » 25 Apr 2016, 11:47

Ano, pevna IP = staticka IP. Prevadzkovat server by sa teoreticky malo dat, ale bude to chciet zopar nastaveni v routri a mozno aj u providera, kazdopadne je idealne najskor to preverit u neho ci toto nejakym sposobom neblokuje. Dalsia vec je ze ak by si tu stranku chcel mat pristupnu pre viac uzivatelov tak mysli na to ze rychlost 768kb nie je nic moc
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa OM0XA » 25 Apr 2016, 12:07

jedna vec je nizka rychlost smerom od teba, a druha vec, ze by si musel mat stale zapnuty pocitac. Dalsia vec, ze ak chces web stranku tak je dobre mat registrovanu vlastnu domenu, inac bude musiet kazdy zadavat do prehliadaca napr. "http://123.123.041.014", teda IP adresu v ciselnom formate.

Ak chces vyuzivat serverove sluzby (web, mail, VPN, ...), napis mi SS, mam vlastny nekomercny server, vieme sa dohodnut. :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Apr 2016, 12:48

Večer napíšem, zaujímajú ma ešte nejaké detaily. Kamarát to čítal, volal mi, niečo mi vysvetlil tak v globále, ako to funguje a dal mi brouka do hlavy, tak budem mať ešte kopec otázok, ak nemáš trpezlivosť, daj vedieť, som otravný a zvedavý :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

eelektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 05 Apr 2015, 00:31
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 108

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa eelektron » 25 Apr 2016, 12:53

Mozno mail server (vlastny) alebo gitlab server (vlastny) je mozno na uvazenie.

Ale web-server - zabudni. Poskytovatel ta blokne alebo ine restrikcie a odporuci ti server housting.
Pocul som ze orange optika, zatial bez restrikcii - dovoli aj web-server - ale len ak mas zivnost.

// dokonca moj poskytovatel na optike blokuje aj urcite porty (verejna ip - port 22, a ine.)
Ked som sa pytatl preco :
Odpoved: ze vela ludi si porobilo mail server doma - a neskutocne narastol traffit (spam, zle nastavene mail servery, atd.)
0
Naposledy upravil/-a eelektron v 25 Apr 2016, 12:58, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Apr 2016, 12:58

Ja uvažujem len teoreticky, web server nepotrebujem, lebo keby som chcel vlastnú stránku, zaplatím si hosting - mám údržbu servera a istotu. Výpadky eliminujem na krátke výpadky, navyše lepšie sa zálohuje v RAID a v serverovom poli, ako na jednom disku na nejakom "domácom" servri.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

eelektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 05 Apr 2015, 00:31
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 108

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa eelektron » 25 Apr 2016, 13:01

Aj doma sa da porobit raid :D :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa straciam » 25 Apr 2016, 14:01

neviem ci tym provider ponuka jednu pevnu verejnu ip adresu pre viacerych uzivatelov (bezne u takychto providerov) alebo ma kazdy uzivatel svoju pevnu verejnu ip adresu, pod ktorou ide do internetu.
skor mi to pripada na prvu moznost a teda sa moc netes :) budes musiet providera poziadat aby ti nejaky port forwardol na tvoju "lokalnu" ip adresu.
ak mas ale svoju vlastnu pevnu verejnu ip adresu, tak je to ovela jednoduchsie, ale zato nebezpecnejsie a vzhladom na to ze kazda takato ip adresa sa registruje a kupuje, neviem ci by to bolo take lacne.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

eelektron
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 05 Apr 2015, 00:31
Bydlisko: Dolný Kubín
Vek: 108

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa eelektron » 25 Apr 2016, 16:34

Drakoush napísal:Ja uvažujem len teoreticky, web server nepotrebujem, lebo keby som chcel vlastnú stránku, zaplatím si hosting - mám údržbu servera a istotu.
Ziadnu istotu nemas!

Web ak je deravy. Mas ho v "haji" do hodiny. Plus nezabudat na roboty - hlavne nasi cinsky bratia, ktore prehladavaju na urcitych domenach web-stranky, za akym ucelom zistis sam.

Jedine - priplatok aby ti daval pozor hoster. Riesil update atd.

//aby to nebolo tiachanie do vetra. Niekde doma mam zaznam zo servera, ktory sme mali pocas skoly vo vnet - bezal tusim na centos 4.x . Nakoniec nase vedomosti neboli v dobe pouzitia dostatocne, a radsej sme ho zrusili. Preco - ked vnom najdes plno: php a inych - rum. skriptov :D - vsetko bolo vycistene a za mesiac zase :D tak .....
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Pevná verejná IP?

Príspevok od používateľa alidedko » 25 Apr 2016, 16:50

Kazdy lepsi hosting predsa ma aspon zakladnu ochranu proti spamu, proti botom, nejaky ten firewall, updaty su samozrejmostou ...

To, ako poskladas svoju aplikaciu, ako si ju zabezpecis, to uz nie je vecou hostingu.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Napísať odpoveď