Prepoj WIFi cez les.

Moderátori: psichac, Moderátori

alois

Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alois » 11 Aug 2016, 17:46

Zdravím a mám dotaz.
Potrebujem vytvoriť sieťové prepojenie medzi dvomi komplexmi budov.
Problémom je cca.350m lesa + 250 metrov skoro ničoho. (viď. foto uja Googla) Klasický hustý porast slovenských listnatých lesov za Modrou. Presietim ten les, alebo je to vopred zabité?

Nie je priama viditeľnosť, nie je možné postaviť vyšší stožiar. V oboch objektech bežia 5GHz Nano Ubiquity, jako prepojenia medzi halami. Potrebujem dátový tok pre 5 kamier. (5x4Mbps)

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa helios » 11 Aug 2016, 18:31

Les by si presvietiť mohol, ale nebude to na 100%, môžu byť občas výpadky, hlavne pri vetre a daždi. Podobne tu u nás mám pripojenie na 2,4GHz ja. Anténu je vhodné dávať nie príliš vysoko, aby si sa dostal pod koruny stromov, ktoré tlmia signál dosť výrazne. Potom si nájsť vhodnú medzeru medzi stromami, aby si ich nemal v ceste aspoň v blízkosti 50 až 100m, na druhej strane podobne. Po najbližšiu ťažbu dreva v lese to bude chodiť asi slušne, po ťažbe bude vhodné antény dokorigovať, lebo sa zvyknú zmeniť odrazy signálu. Najlepšie by bolo na začiatok urobiť dve provizórne stanice a otestovať priepustnosť pre daný prenos.
0

Používateľov profilový obrázok
MatthewStoner
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 19 Sep 2012, 15:34
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 29

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa MatthewStoner » 11 Aug 2016, 19:41

o tej strate cez les by sa dalo polemizovat. ja by som skusil najst nejaky solocny bod(najlepsie bytovku alebo bilboard :D) a skusit ten les obyst :) ten signal tiez nebude bez utlmu ale to sa mi zda asi najviac
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa marek181818 » 11 Aug 2016, 19:43

A tam ta cesticka zeby si dal anteny priamo oproti sebe, tym padom by nesli priamo cez les.
len otazka este je ci by sa dalo ako je horna budova tam je zakruta vybudovat nieco pre antenu, ale asi nie .
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa jardo181 » 11 Aug 2016, 19:56

2,4GHz je lepsie ako 5GHz cez prekazky..
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alidedko » 11 Aug 2016, 21:30

alois napísal:Potrebujem dátový tok pre 5 kamier. (5x4Mbps)
Ta čosi ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
MatthewStoner
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 19 Sep 2012, 15:34
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 29

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa MatthewStoner » 11 Aug 2016, 21:39

Čo tak použiť powerline? Je to wifi nevyhnutné?
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alidedko » 11 Aug 2016, 21:58

Na 600 metrov? :D

alois: ved normalne povesaj optiku na stromy, tam ju nikto riesit nebude ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
MatthewStoner
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 19 Sep 2012, 15:34
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 29

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa MatthewStoner » 11 Aug 2016, 22:30

200m hore dolu :-D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Aug 2016, 04:19

MatthewStoner napísal:200m hore dolu :-D
Poradis mu powerline, potom tu napises 200m hore dolu a das mu este smejka.
On nakupi na to veci, odskusa z zisti ze mu to neide... Smejko mu potom ako odskodne za tvoju zlu radu stacit asi nebude.

Na 5x4Mbit/s jednoznacne optika (predpoladam, ze chces monitorovat objekty cez HD kamery). Ci uz to povesias na stromy alebo tam na tych 600m rozmiestnis stlpy alebo zakopes do zeme alebo to len tak pohodis na zem je na tebe.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alois

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alois » 12 Aug 2016, 06:33

MatthewStoner: poznáš porekadlo, že mlčať je zlato? Máš 3 body za príspevky rovnajúce sa otáznik a enter. No i tak še dá, ta ne?

PowerLine je vtákovina, nakoľko je tam dosť dlhá vzdialenosť, ale hlavne sú to rôzne trafostanice s kompentačnými jednotkami. A táto technológia je tak pre rodinný dom či panelák a to ešte v miestach bez rušenia na sieti. Takže, takúto úsmevnú radu by som ani neakceptoval. Tak trochu do toho vidím...
Obísť bytovku a použiť bilboard no neviem, asi sa pozeráme na rôzne obrázky. JA vidím les, listnaté vysoké stromy dosť na husto, srnky, diviaky a hady.
3G-4G prenos tak isto nie, nakoľko 2G na jednu paličku a to ešte na vyvýšenom mieste za pekného počasia...

Tiež som rozmýšľal na 2,4GHz technológii.

Mám možnosť použiť H264 a H264+ pre kódovanie prenosu videa a s audiom. Plánované inou spoločnosťou boli 3MPx kamery, ktoré ale už nie su vo výrobnom programe Hikvision a prešlo sa ídeovo na 5MPx kamery, ktoré sú teraz za skoro rovnakú cenu v nákupe. Chceli centrálne všetky dáta prenášať do jedného rekordéru v admin budove. To už pochopili, že je to tak isto vtákovina. Medzi časom som už vedenie podniku presvedčil o tom, že záznamník príde do jednej s tých monitorovaných hál a video sa bude prenášať iba po jednom kanáli separátne, alebo zmiešaný multikanál. Takže dáta som okresal na max. 1x5Mbps. (audio, video a interné dáta z MaR)

To, čo na obrázku vyzerá ako lesná cesta, je starý chodník (bývalá vojenská cesta na 1 auto). Len les nie je v majetku podniku a pokial sa niečo robí na dlhšie a legálne, nie je možné ťahať kábel po stromoch, alebo po zemy. Optika je fajn, ale to skôr ak sa niečo stane, tak si stiahnu záznam na mieste diania.... Nehľadiac na to, že pohľad na kludne pasúcu sa srnku je pekný, ale diviak za chrbtom ma už neukľudňuje.

Skôr som rozmýšľal nad tým, skombinovat 2x klienta s jedným prístupovým bodom. Používam switche Tenda 8x PoE + 1x upload. Vstavané prepäťovky na dátových vstupoch sú tiež výhodou. Pomer cena, výbava a spoľahlivosť plne vyhovuje, prosím nerozvýjajte teorie o šrote....v pohode 4 kamery a na upload je zavesený Ubiquiti AirGrid HP M5-27dBi, alebo PowerBeam AC 620-29dBi či chudobnejším a hlavne kvôli desingu na kratšie vzdialenosti NanoStation M5.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Aug 2016, 08:30

Tiez by som osobne isiel do 2.4Ghz, ale skusil by som to "prepalit" vykonom. Dat tam mikrotil metak a nejake silnejsie smerovky. Nastavit natvrdo g pasmo (mensie rusenie). Lenze toto vsetko je len teoria, idealne by bolo skontaktovat sa s niekym, kto robi wifi a poskusat rozne zariadenia. Pripadne sa pohrat s polarizaciou.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa martin knocik » 12 Aug 2016, 16:03

Podla tej satelitnej snímky vyzerá že tie budovy sú prepojené skoro rovnou cestou na obidvoch koncoch trochu stočenou. Tie ohyby cesty patria komu, je to ešte areál podniku (skusit poziet kataster) ? Ak áno, tak by som videl riešenie dať wifi tam kde konči ohyb a začína rovný usek cesty.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa xmilos » 12 Aug 2016, 16:48

Mno s WiFi cez aakukolvek prekazku - to som dost skepticky. Ten len "neprepalis", ides odrazmi. Mal som spoj cca 1.5 km, do ktoreho narastol strom a spojenie bolo v ... - nebolo.
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa Andrej152 » 12 Aug 2016, 16:56

hm ak sa jedna o monitorovanie tak nieje lepsie tam pri kamerach mat nejake dvr kde moze ukladat priamo zaznam z kamier a cez wifi to streamovat v nizsiej kvalite ?
0

alois

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alois » 13 Aug 2016, 05:34

Andrej152 - to som napísal v druhej časti, že NVR do haly a stream cez multikanál, aby sa znížil tok dát. ALE aj ten treba preniesť z bodu A do bodu B.

martin knocik - tá cesta a ani tie zákruty nie sú vo vlastníctve podniku. Sú za plotom. Ľudská noha prejde, auto iba nákladné, ak si nepresekne gumy. Debata s majiteľom skončí vždy hádkou....preto uloženie optiky do zeme tiež nie je reálne - a asi by ho ani podnik nezaplatil, pokiaľ by to všetko išlo oficiálnou projekčnou cestou.

xmilos - veď práve to, že ak "zasvietim" akýmkoľvek výkonom do toho lesa, tak si nepomôžem, výkon bude odrážaný, alebo mokrou drevenou hmotou kapacitne zachytený a zvedený do zeme.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Aug 2016, 10:28

Tak v tom prípade to bežnou technologiou nepojde. Ak by ste boli fakt odhodlaní, ta možno by bolo riešenie kupiť si meteorologicky balon (maju nosnosť tak 3kg), kúpiť flašu s vodíkom a balon naplnit, zavesiť nan wifi router a pomocou troch silných rybárskych silonov ho za priaznivého počasia udržiavať v rozumnej výške nad urovnov okolitých stromov.

Obrázok
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa romiadam » 14 Aug 2016, 22:20

Tak z hovna sa v tomto pipade bic neupletie.
Podnik si musi dat vypracovat cenovu ponuku na optiku do zeme a zvazit cim im to stoji za to.

Este by sa to mozno mohlo prepojit cez internet cez satelit, no neviem ci tam bude zabezpecena dostatocna stala rychlost a kolko take pripojenie mesacne stoji.

Alebo nie su tam telefonne stlpy medzi tymi dvoma komplexmi apovesat to na ne samozrejme s povolenim vlastnika tych stlpov.

Ine moznosti ma uz nenapadaju,
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa Duro » 14 Aug 2016, 23:23

Ak WiFi, tak spolahlivo asi fakt len cez nieco na dohlad obom a tam spravit tretrans.
Inak celkom by ma zaujimal ten pokus s prepalenim toho normalnou wifi. Ak by si mal zaujem aj by som sa mozno podujal na taky test.

Riesim inak obdobny problem a mam z toho hlavu v smutku.. raz to ide, raz nie.. Vraj by sa nasom trhu onedlho mali objavit zariadenia wifi na nove nelicencovane 900MHz pasmo, ktore su vraj super na taketo spoje bez priamej viditelnosti i ked su pomalsie. U nas tam je diera len okolo 5MHz ci kolko, ale vzdy lepsie ako nic.
0
Naposledy upravil/-a Duro v 15 Aug 2016, 08:22, upravené celkom 1 krát.
Merať znamená vedieť.

alois

Re: Prepoj WIFi cez les.

Príspevok od používateľa alois » 15 Aug 2016, 06:57

V podstate nie je problém si zapožičať toto, predsa je 24GHz kratšia vlna jako 2,4 či 5,0GHz. Len projekt by sa neúmerne predražil a stratil by rentabilitu. Odhliadnuc od faktu, že v čase búrok to tam solídne trieska do zeme. Ročne menia cca. 6 smeroviek z 22 nainstalovaných...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok