Je to legálne? Email/spam

Moderátori: psichac, Moderátori

NIKTONIKTO717
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 09:25
Bydlisko: Humenné

Je to legálne? Email/spam

Príspevok od používateľa NIKTONIKTO717 » 25 Nov 2016, 16:35

Ahojte.
Mám na vás otázku:
Potrebujem vyplniť dotazník do školy, a tak som sa rozhodol, že by som to mohol rozposlať emailom(odkaz na dotazník) viacerým firmám(kedže potrebujem firmy). Myslíte, že by to mohlo byť brané za spam? Môžu ma za to nejako stíhať? Lebo je to jediná možnosť čo ma napadá. Ďakujem za radu.
P.S.: Sorry, som tu nový, prosím nechajet si pre seba veď viete čo. :)
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Nov 2016, 16:53

ja by som to riesil tak, ze najskor by som zavolal do tej firmy a opytal sa, ci im mozem poslat email s dotaznikom.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa jezevec » 25 Nov 2016, 16:57

Nevím,čeho se ten dotazník má týkat, ale pochybuji, že by ti ten dotazník někdo z nějaké firmy vyplňoval.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Nov 2016, 17:08

Ahoj,

neviem, či sa to dá považovať za spam, pretože ideš oslovovať vybranú skupinu ľudí (v tomto prípade právnickych osôb, resp. štatutárnych orgánov, alebo kompetentných osôb v zmysle kvalifikovanej odpovede) za účelom prieskumu.
Dodržal by som ale nasledovné zásady:
1. Používanie e-mailovej adresy pre všeobecné dotazy. Teda adresy, ktorá bola určená pre globílny kontakt s danou právnockou osobou, napr. v tvare info@example... Vyhol by som sa priamym adresám pre vopred určený styk, napr. adresám do ekonomického, obchodného, výrobného oddelenia a pod. Tam sa posiela už len vytriedená pošta.
2. Oboznámenie s dotazníkom - krátke predstavenie a opis - čo je účelom dotazníka, kto ho organizuje a čo si od neho sľubuje.
Napr. som telefónna spoločnosť a mám záujem o zlepšovanie služieb. Vyplnením krátkeho dotazníka nám umožníte získať Váš názor, na základe ktorého môžeme meniť poskytované služby tak, aby boli efektívnejšie a bla bla bla.
3. Používať primeraný slovník - pamätaj, milosť bude robiť firma Tebe, nie Ty jej. Preto by som volil slová ako "prosím Vás o vyplnenie dotazníka", "prosím, nájdite si 4 minúty Vášho času" a pod.
4. Preštudovať si zákon o ochrane osobných údajov a náležite ho dodržiavať. Jedná sa o zákon č. 122/2013, je voľne prístupný. Samozrejme je nanajvýš vhodné ubezpečiť čitateľa, že tento zákon poznáš a budeš ho dodržiavať, teda údaje poskytnuté v dotazníku budú použité výlučne pre účely prieskumu, školského projektu a pod. a nebudú odovzdané bez písomného súhlasu tretím stranám, čo problém nebude, nakoľko nie si agentúra, ktorá sa tým zaoberá, no neviem, čo je predmetom prieskumu, takže tam môžu byť aj "citlivé" dáta a preto je potrebné upovedomiť čitateľa, že ostanú iba medzi vami. A to aj za predpokladu, že sa nejedná o osobné údaje.

Dodržaním týchto 4och pravidiel by nemal byť problém s ničím a hlavne je vysoká šanca, že dotazník niekto aj vyplní.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

NIKTONIKTO717
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 09:25
Bydlisko: Humenné

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa NIKTONIKTO717 » 25 Nov 2016, 17:26

Ďakujem, ak sa ešet môžem spýtať, myslíte, že to je nelegálne. Viem, že spam je ale čo je spam? Jednalo by sa totiž iba o jednorazove rozoslanie prosby o vyplnenie dotazníka na emaily zo zoznamu na internete.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Nov 2016, 17:31

Spam je nevyžiadaná a hromadne rozposielaná správa. Čo je hromadne a čo nevyžiadaná je ťažko povedať.

1. Zmeň hlavičku každej správy tak, aby tá správa bola jasne adresovaná adresátovi, napr. Vážená SKANSKA, Vážený Doosan, Vážená spoločnosť Kokotski & Hrable a pod.
2. Zasielaj to spoločnostiam, ktorých názor Ťa zaujíma.
3. Do tretice - platí 1. pravidlo z predošlej správy. Pošta odoslaná kontaktu pre všeobecný styk sa nedá považovať za nevyžiadanú, už len z princípu. Pretože máš všeobecné otázky.

A vôbec, nestrachuj sa toľko, je to školský projekt, nie zárobková činnosť, ani úmyselné poškodenie. Navyše to nikto nebude riešiť, maximálne ignorovať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

NIKTONIKTO717
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 09:25
Bydlisko: Humenné

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa NIKTONIKTO717 » 25 Nov 2016, 17:35

No práve, stalo sa a neviem čo z toho bude. Totižto jedna čech s tým má problém. Vraj je to spam aj keď ako píšeš píšem slušne, uvádzam aj školu a svoje meno a napriek tomu majú s tým problém. :)
0

alois

Re: Je to legálen? Email/spam

Príspevok od používateľa alois » 25 Nov 2016, 17:38

Toto by malo byť v zmysle zákona a slušnosti urobené vopred. Dotazník je široký pojem, nakoľko tam NEsmie byť reklama či dotaz na produkt, alebo zbieranie akýchkoľvek osobných údajov.

Nakoľko podľa paragrafu 3 odseku 6 Zákona c. 147/2001 o reklame je na Slovensku zakázané šíriť nevyžiadanú reklamu elektronickou poštou alebo faxom, chceme Vás požiadať o zaslanie súhlasu na elektronické zaslanie tejto ponuky. V prípade, že si neželáte, aby sme Vás v budúcnosti kontaktovali mailom alebo iným spôsobom, odpovedzte na túto správu a do pola predmetu uveďte „Nekontaktovať“. Ak je tento mail pre Vás nežiaduci, ospravedlňujeme sa. Ďakujeme za porozumenie.

Ak mi niečo takéto príde, tak odpovedám:
• Podľa zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov,
• A zákona č. 147/2001 Z. z. o reklame v znení neskorších predpisov,
Tento e-mail nie je nevyžiadanou poštou......

ALEBO:

Mám za to, že posielaním nevyžiadanej komunikácie na uvedenú adresu môže dochádzať k porušovaniu nasledujúcich ustanovení:
- Ustanovenie § 3 ods. 7 zákona č. 147/2001 Z. z. o reklame (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-reklame/), podľa ktorého je zakázané šíriť reklamu elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu ich užívateľa, ktorý je príjemcom reklamy.
- Ustanovenie § 65 ods. 2 zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zak ... nikaciach/), podľa ktorého je zakázané zasielanie správ elektronickej pošty na účely priameho marketingu užívateľovi bez jeho predchádzajúceho súhlasu.
- Ustanovenie § 4 ods. 6 zákona č. 22/2004 o elektronickom obchode (http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zak ... m-obchode/), podľa ktorého je zakázané doručovať informácie komerčnej komunikácie elektronickou poštou, ak si ich príjemca služby vopred nevyžiadal.

Ak to nepochopia, tak druhý krok je zahltenie ich poštovej stránky automatickými Emailami s veľkou prílohou.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok