SWITCH - problém zaradenia?

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Apr 2017, 20:55

Zdravím,

došiel na psa mráz a po dlhom čase ma znova položila na kolená sieťarina.
Kúpil som si nový router, nakoľko starý odišiel. Problém je, že tento router nechce nejako "kŕmiť paketami" switch zaradený za ním.
Mapa siete pre predstavu:
Prívod ->
modem ->
WAN port router 1 (ASUS) -> WLAN (2,4; 5GHz, SSID "To je v riti" a "to je v riti_5G")
-> LAN PC 1
-> LAN dielňa...
Toto je mapa prvej časti v dome. Pokračujeme dielňou (adresované LAN dielňa):

...LAN dielňa ->
SWITCH ZyXEL -> PC 2 (dielňa)
-> WAN port router 2 (AirLive) -> WLAN (2,4GHZ, SSID "To je dielna")

Problém je v tom, že ak kábel idúci z prvého routra do dielne (adresovaný pracovne ako LAN dielňa) pripojím v dielni do PC, všetko je v pohode. Som normálne pripojený k interfernetu, všetko funguje, kontrolka na sieťovke ACT/LINK bliká podľa muziky ako sa patrí.
Zlom nastáva v okamihu, kedy tento kábel pripojím k switchu v dielni (ZyXEL). Na switchi nebliká kontrolka ACT/LNK, javí sa to, akoby bol kábel odpojený alebo hluchý. Tým pádom čokoľvek za switchom je bez internetu.
Na dôvažok, router 1 na mape bol kedysi iný (TPLINK) a vtedy to fungovalo ako celok. Po výmene routra 1 nastali tieto problémy. Skúšal som sa hrať aj s nastaveniami routra, no bezvýsledne, očividne mu vadí ten switch zavesený za ním.
Akékoľvek chyby HW som vylúčil - všetky sieťové prvky som otestoval nezávisle, t.j. nie je chybný switch, ani druhý router, ani PC, ani nič.
Moja otázka znie, aké po.....é nastavenie toto robí? Čo mám nastaviť, aký parameter, aby mi Switch za routrom fungoval?

Otázka na zamyslenie: LAN kábel adresovaný ako "LAN dielňa" môže byť krížený. Nepamätám si, ako som ho krimpoval a čo bolo v pláne. Viem aj toto overiť, no dnes nie, preto ak by s tým mal niekto skúsenosť, môže sa vyjadriť.

Ďakujem! :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Drakoush » 06 Apr 2017, 21:04

Mapa zakreslená.

Ak je "LAN Dielňa" zapojený priamo do PC, interfernet funguje.
Prílohy
IMG_1143.JPG
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa mac26 » 06 Apr 2017, 21:13

podla mna to bude kablom. Ak je krizeny, PC si ho vie otocit, no switch nemusi. Skus iny kabel
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa xmilos » 06 Apr 2017, 21:20

ako mas pridelene IP?
0

Používateľov profilový obrázok
Duro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 458
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 21:36
Bydlisko: Bratislava
Vek: 37

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Duro » 06 Apr 2017, 21:28

Mne to priada ako nekvalitny port v tom novom routeri. Uz som zazil zopar blbych sietovych (eth) adapterov. Napr kablovu spojku rj45-rj45 za ktorou potrebny notebook toshiba proste nesiel, ale 4 ine notebooky/zariadenia slapali. Ked sa spojka vyhodila a zletovalo sa to napriamo, tak to slo.

Ak sa Ti tam niekde vala este jeden switch, tak vytiahni z routeru dielna kabel a daj ho cez switch. Ak to potom pojde problem je jasny.
0
Merať znamená vedieť.

marosj
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Okt 2015, 20:23
Bydlisko: jeden kopec za Popradom

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa marosj » 06 Apr 2017, 23:51

Skontroluj este raz kabel medzi routom v byte a switchom - nie len vodivost, ale aj poradie kablov v konektore, pripadne skus zobrat switch ku routeru a skusit s inym kablom.
Prílohy
kabel_priamy.jpg
kabel_priamy.jpg (29.34 KiB) 4889 zobrazení
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Apr 2017, 00:05

ja som pred nedavnom tiez riesil tento problem, do dielne som si tahal kabel k pc, oba konce kontaktovane ako priame a nula bodov. diagnostika siete mi vyhodila, ze su asi popletene pari, ale neboli, po roznych pokusoch a kontrolach ci je vsetko ok, som koncovku v dielni nakrimpoval ako krizeny a hura ide to, ked to bolo priamy <-> priamy tak ani za boha neslo
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

alois

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa alois » 07 Apr 2017, 05:51

Draku ako moderátor vždy pindáš, že " switch Zyxel" málo informácií! (typ, porty menežovateľnosť)
Má vlastnú IP adresu, alebo je to klasika nemenežovateľná?
Má prioritný port? ( tj. je 4+1, 8+1, alebo klasika 4,8,16)
Krížený kábel by nemal byť problémom, vtedy b sa ti aspoň rozsvietila kontrolka pripojenia. (vo väčšine prípadov)

WiFi v dielni máš ako prístupový bod, ktorý nerieši prideľovanie IP adries, to riešiš asi v rútri, alebo je to naozaj rúter aj s prideľovaním adries, ako je to nakreslené? Tu by mohlo byť problém, ale asi si ho skúsil tiež odpojiť na začiatku.

Osobne sa mi stalo, že Asus na 50 metrovom kábli sa správal tak, že nespoznával ďaľšie zariadenia s ktorými si mal komunikovať a tiež som to nerozchodil. Pritom to bola Cat5E nová a tienená. Skúsil si stupídny pokus pripnúť kábel do dielne na iný výstup z toho Asusu?

Používateľov profilový obrázok
Fiso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 17 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: DeTroit
Vek: 33

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Fiso » 07 Apr 2017, 07:37

Aká je dĺžka kábla prepájajúceho router a switch ? Inač tie malé nemenežované ZyXEL switche nikdy viac...
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa jardo181 » 07 Apr 2017, 08:56

Kup tam obycajny switch a mas pokoj, neverim ze tam budes vyzatovat 100% garanciu a priepustnost, a routre nezapajaj do WANu ale LAN a vypni DHCP.. Nak nemas routovane vsetko mozne..
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Používateľov profilový obrázok
antiq
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 4

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa antiq » 07 Apr 2017, 10:11

Možno hlúpa otázka, no musí tam ten switch vôbec byť? Nemohol by byť PC v dielni priamo napojený na Router 2? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Apr 2017, 10:17

Po pripojení switchu krátkym káblom to ide... Teraz skúsim ešte jednu vec - praskúť switch pred prvý router, z neho púštať do dielne a tam sa uvidí, čo a ako. Presne toto som nechcel - 150 zariadení zavesených niekde, aby niečo fungovalo korektne :)
antiq napísal:Možno hlúpa otázka, no musí tam ten switch vôbec byť? Nemohol by byť PC v dielni priamo napojený na Router 2? :)
Správna otázka. Ten switch tam bol preto, lebo druhý router mal problém - ak fungoval zároveň ako switch, po prečerpaní nejakých dát vypadlo pripojenie, bol potrebný tvrdý reset. Preto tam router slúžil len ako wifi pre telefón, ostatný dátový tok delil switch :) Dnes by som tam možno zavesil iný router, ktorý sa mi medzičasom "objavil" doma a funguje korektne. Ten AirLive je drapnutý, lebo občas vypadne SSID, občas padne celý do rebootu, dokážeš sa naň cez IP prihlásiť na desiaty krát atď. Proste som bol rád, že posielal dáta :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Apr 2017, 10:20

alois napísal:Draku ako moderátor vždy pindáš, že " switch Zyxel" málo informácií! (typ, porty menežovateľnosť)
Má vlastnú IP adresu, alebo je to klasika nemenežovateľná?
Má prioritný port? ( tj. je 4+1, 8+1, alebo klasika 4,8,16)
Krížený kábel by nemal byť problémom, vtedy b sa ti aspoň rozsvietila kontrolka pripojenia. (vo väčšine prípadov)

WiFi v dielni máš ako prístupový bod, ktorý nerieši prideľovanie IP adries, to riešiš asi v rútri, alebo je to naozaj rúter aj s prideľovaním adries, ako je to nakreslené? Tu by mohlo byť problém, ale asi si ho skúsil tiež odpojiť na začiatku.

Osobne sa mi stalo, že Asus na 50 metrovom kábli sa správal tak, že nespoznával ďaľšie zariadenia s ktorými si mal komunikovať a tiež som to nerozchodil. Pritom to bola Cat5E nová a tienená. Skúsil si stupídny pokus pripnúť kábel do dielne na iný výstup z toho Asusu?

Málo informácií som podal preto, lebo tomu moc nerozumiem, toto vždy išlo mimo mňa :)
Ale skúsim - je to typ ES-105, mal by byť nemenežovateľný. Prioritný port - neviem, má 4 a 5 port vyhradený pre QoS (prioritné?). Wifi v dielni je rúter. Mal by byť. Znova nemám ani ja celkom presné info. Bolo to dávno a šlo to hladko - viacmenej som pospájal káble a bolo.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alois

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa alois » 07 Apr 2017, 17:12

Ak by ho niekto nepoznal, tak je to toto: (žiadna výhra)
Bez DPH :8.26 EUR S DPH :9.91 EUR

Takže prívod zdomu do dielne port č.5 a port č.4 WiFi. Ale osobne si myslím, že ten switch je tam na milú Jarmilu. Ten rúter v dielni třeba prepnúť na prístupový bod, vypnúť DHCP a zvyšné tri vývody sa dajú použiť na pevné pripojenie PC.

Ak to nejde, tak záhorácká ríkanka ríká: "keď ta všicko zdadzivô, pomóže ty kladzivô".


Popis produktu: ZyXEL Desktop Ethernet Switch ES-105A je navrhnutý predovšetkým pre domáce siete a malé firmy. Ponúka Vám špeciálne "VIP porty", vďaka ktorým môžete zvýšiť výkon a lepšie si tak užívať surfovanie na Internete, hranie on-line hier či prehrávanie multimédií.....

VLASTNOSTI:
Kompatibilné štandardy
* IEEE802.3 10BASE-T Ethernet
* IEEE802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet
* ANSI/IEEE802.3 Auto-negotiation
* IEEE802.3x Flow Control

Prenosová rýchlosť
* Ethernet 10M/20Mbps (half/full duplex)
*Fast Ethernet 100M/200M (half/full duplex) [/b]

Rozhranie
* 5 10/100BASE-T Ethernet portov

Sieťové káble
* 10BASE-T: UTP Cat.3, 4, 5 (100 m) EIA/TIA-586 100-ohm STP (100 m)
* 100BASE-TX: UTP Cat.5 (100 m max.) EIA/TIA-568 100-ohm STP (100 m)

Media interface exchange
* MDI-II/MDI-X automatické nastavenie pre každý port

Stavové LED
* Link/Activity pre každý port
* PWR

Výkon
* Neblokujúca rýchlosť až 1Gbps.
* Packet Forwarding Rate
* 14880PPS for 10BASE-T
* 148800PPS for 100BASE-TX
* Switching Method: Store-and-forward
* Dátový buffer: 512Kb
* 1K MAC záznamov

Napájanie
* Napájacie napätie AC: 5VDC 0.6A
* Maximálna spotreba AC: 2.15W (max)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: SWITCH - problém zaradenia?

Príspevok od používateľa Drakoush » 07 Apr 2017, 20:11

Ten switch tam nie je práveže na milú Jarmilu. Teda je, za predpokladu, že všetko funguje. Lenže ten predpoklad je nesprávny.
Keď som tam drbol druhý TP-LINK router do dielne, tiež to nešlo, ani v porte wan, ani v porte lan.

Prezatiaľ uzatváram túto tému a riešenie odkladám do budúcej nedele, nakoľko idem mimo SVK a nebude to mať kto riešiť. Potom sa budeme zabávať ďalej.

Dnes som len tak zbežne vypol DHCP na routri ASUS v izbe a výsledok bol taký, že dielňa klasicky nešla, no nešli ani pripojiť telefóny - ani handroid, ani jablíčko. Tak som DHCP znova zapol, potom boli problémy s nastavením, došlo to do bodu, kedy som musel urobiť tvrdý reset a rescue upload fw routra. Potom som to celé odložil, lebo som bol v amoku - tlačí ma čas a ešte sa toto začne srať, škoda slov.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok