Nastavení DHCP u WiFi routeru

Moderátori: psichac, Moderátori

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Nastavení DHCP u WiFi routeru

Príspevok od používateľa jjilek » 21 Apr 2017, 22:51

Narazil jsem na problém při nastavování staršího routeru Evolve AP699 jako client.
Po navolení se mi objeví formulář s volbou pro nastavení DHCP: server/client/disable.
Neumím si vysvětlit, jaký je rozdíl nastavení DHCP pro volbu server nebo client.
Manuál k tomuto typu není, Google najde jen manuál pro novější typ AP799, ve kterém jsem tuto volbu nenašel.

Upřesňuji:
Router AP699 je zapojen jako client a připojuje se k domácí WiFi síti v suterénu, kde mám 3 starší servery, které používám na archivaci fotografií, staré dokumentace a sw. Ty jsou připojeny k AP699 kabely. Tak se pohodlně po síti dostanu z pracovního počítače na obsah všech serverů.
Prílohy
evolve -client.jpg
evolve -server.jpg
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Nastavení DHCP u WiFi routeru

Príspevok od používateľa miroja » 21 Apr 2017, 23:03

Vo vseobecnost:
nastavenie server - tento router je prideluje IP adriesy pre zariadenia v sieti
nastavenie client - tento router poziada nadriadeny DHCP server o pridelenie IP adresy pre seba
Pre konkretne nestavenie by to chcelo vediet presnu topologiu tvojej siete, hlavne ci ho planujes pouzit ako router (s NAT funkciou), alebo ako AP (bez NAT).
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Nastavení DHCP u WiFi routeru

Príspevok od používateľa lucky62 » 22 Apr 2017, 09:18

Len doplním.

Router má vždy dve strany - WAN a LAN. Záleží na tom ako sú routery spojené. Uvedené nastavenia DHCP servera sa týkajú siete na LAN strane.
V jednej sieti/podsieti môže byť len jeden DHCP server. (Nie je to úplne pravda, ale bežne sa to nerobí a vyžaduje to zložitejšie nastavenia.)

Ak sú v sieti dva routre - tak sú dve možnosti:
1) druhý router je pripojený portom WAN do portu LAN prvého servera:
Za predpokladu, že aj druhý router je v režime "router" (nie "bridge") potom sú siete LAN prvého a druhého routera oddelené a na oboch môžu byť DHCP servery zapnuté - IP adresy sietí nesmú byť rovnaké. Jeden DHCP sever prideľuje adresy v jednej LAN, druhý v druhej.
2) routery sú spojené portami LAN:
V tom prípade je len jedna LAN sieť spoločná pre oba routery. Jeden router sa nastaví ako DHCP server, druhý ako DHCP klient (alebo sa DHCP na druhom routeri zakáže - v tom prípade sa mu musí nastaviť IP adresa manuálne.)

V tvojom prípade mi nie je úplne jasné, či WIFI port je súčasťou WAN alebo LAN (keď je použitý ako WIFI klient - t.j. pripája sa k existujúcej WIFI). Za predpokladu, že WIFI sa pokladá za súčasť LAN, potom platí tá druhá varianta. Považuje sa to za jednu LAN sieť, všetkým zariadeniam bude prideľovať adresy len jeden router (ten prvý).
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok