Ma smerovaci antena zmysel?

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa zen » 20 Okt 2017, 10:03

Mam zde tri smerovacie anteny, na jednej je napisane "Planar antenna", ty dve ostatne su paraboly. Napred bych si rad trocha ujasnil ako to funguje, v par vetach mi usetrite desiatky hodin na google.

Prva vec, co by som chcel pochopit, je kvalita spojenie. Router a dongle nastavene na 100 mW si budu rozumet na urcitu vdalenost, povedzme, ze sme v pusti. Tuto vzdalenost o trocha prekrocim a zvysim router na 200mW. Dongle "uslysi" router, ale router neuslysi dongle. Co presne Rafi87 mera v https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 4508b55fe1 ?

Inymi slovy: ak nameram zlu kvalitu spojenie medzi dvema pristroji, ako urcit ten, ktory ma problem?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa xmilos » 20 Okt 2017, 11:14

zen napísal: Inymi slovy: ak nameram zlu kvalitu spojenie medzi dvema pristroji, ako urcit ten, ktory ma problem?
medzi dvoma tazko, moze byt problem vo vysielacej casti, ale aj v prijimacej, hoc to byva malokedy.

V tom pripade je dobre mat 3. zariadenie.

Samo bavime sa o radiovom signale.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa marioo » 20 Okt 2017, 12:37

niektore zariadenia si vedia odmerať CCQ = kvalita signalu väčšinou hodnota o 0 do 100 / 100 je najlepšia /

pretože to, že je niekde nejaky výkon vyžiarený aj prijatý, ešte neznamená, že to bude fungovať :)
najmä v niektorých pásmach je dôležitá viditeľnosť atd...
a samozrejme, si treba uvedomiť, že komunikácia je obojsmerná, takže darmo bude vysielač na jednej strane mať 2x taký výkon ako na prijmacej strane, ked prijmacia strana nebude schopná vyslať "potvrdenie" o tom, že niečo "zachytila" - laicky napísané
0

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa zen » 26 Okt 2017, 12:33

marioo napísal:niektore zariadenia si vedia odmerať CCQ = kvalita signalu
Prave, co to je kvalita signalu? Mam DVA signaly: od router ku dongle a od dongle k router. Dava to ten horsi?

Realtek a Gigaset vedla seba a uplne iné cisla. (Trocha som s nimi pohol, nic to nezmenilo.)
Image1.png
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 26 Okt 2017, 13:58

logicky kvalitu dava tu, ktoru prijma, teda router ukazuje kvalitu od donglu k routru, a dongle ukazuje kvalitu od routra k donglu.
Nemozes porovnavat 2 rozne zariadenia, kazde je inak konstruovane, a teda kazde ti dava inu kvalitu, ktora zavisi od wifi chipu, hw prevedenia, optimalizacie, anteny...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa alidedko » 26 Okt 2017, 18:25

A hlavne nejake to percento v programe je mozne prirovnat k "teplomerom" v satelitnych prijimacoch - je tam nejake pekne cislo, ktore vela nenapovie ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa zen » 26 Okt 2017, 19:49

pocitujlasku napísal:logicky kvalitu dava tu, ktoru prijma, teda router ukazuje kvalitu od donglu k routru, a dongle ukazuje kvalitu od routra k donglu.
V routeri som cosi nasel, obrovsky krok vpred. Vdaka.

Druha otazka: Vygooglil som aky je rozdiel medzi Signal Strength a Signal quality, mozeme ist dalej.

Tretia otazka: Ak pohnem len o kustik WiFi dongle, kvalita spojenia sa obcas _vyrazne_ zmeni. Aj ked sa nezmeni prekazky v ceste. Mozno odrazy?

Chapem, ze toto je komplexna otazka. Budem povdacny za kratku odpoved ktora mi da predstavu - aj ked je spravna len na 95% a nie je uplna.'
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Okt 2017, 08:47

ano, u mna napr. 3 cm posun robilo to, ze wifi bud isla, alebo nie. Problem bol roh budovy. Pozri si nieco o fresnelovej zone.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

besttracker
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 28 Okt 2010, 00:00
Vek: 36

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa besttracker » 28 Feb 2018, 22:02

ak mas smerove anteny a spojenie na dlksiu vzdialenost,tak tam to robia aj milimetre :-) u mna zaprasena antena znamenala - 10 % signalu

inac ja som pouzival wifi s vykonom 1000 mW asi 3 roky a nikto sa nestazoval (bordel to robilo asi inym,ale spojenie bolo v pohode na 5 km ....)
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa alidedko » 28 Feb 2018, 22:14

20km s 500mW musi ist jak vino :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
zen
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 483
Dátum registrácie: 22 Nov 2013, 14:33
Bydlisko: Cadca

Re: Ma smerovaci antena zmysel?

Príspevok od používateľa zen » 01 Mar 2018, 09:17

Ospravedlnujem sa, co sa vlastne chcem zopytat je, ci smerovaciy antena NA JEDNOM KONCI ma zmysel. Nechal som to trocha stranou, ma sa stavit technik a dufam z neho trocha vytahnut.

Tak teraz vam poviem vsetko.

Na povale je (tazko dostupny) router (ktory sa menuje BUBAK), cez smerovaciu antenu napojeny na IP a cez dva RJ45 na dva pocitace v dome. BUBAK ma aj WiFi pre LAN s odsroubovaciou antenou. Raspberry PI 3 nasel BUBAKa, ale nic nefungovalo, ackoliv na stejnom mieste funguje tablet s Android alebo WiFi dongle. RPI mal IP address cosi 237.x.y.z - to sa stane, ak je chyba v spojenie.

RPI ma len HDMI, nechcem trepat tento monitor na poval, bol dost drahy. RPI som dal blizko BUBAKa, zapisoval kazdych 10 vterin IP a po peti minutach sa vypol. Fungoval. Zapol som ho znova, ssh funguje ako aj WinSCP cez RJ45 a BUBAK. Netreba povedat, ze ked som ho dal zpatky, nic nefungovalo.

Teraz ma napadlo, ze BUBAK moze dostat smerovaciu antenu nasmerovanu na RPI. Takto vylepsim komunikaciu smerom BUBAK -> RPI. No, problem bude spise smerom RPI -> BUBAK (RPI nehreje, Android a dongle su horuce).

Akoze antena ma ca 1m2, chyta vlny na vetsej ploche ako normalna antena. Teoreticky by to malo vylepsit komunkaciu RPI -> BUBAK.

Otazka znie: Uvidim prakticky rozdiel?
0
Samozřejmě, že dědeček nemá kapesní hodinky poháněné elektřinou. Takový nesmysl si může vymyslit jen Saturnin. (Zdenek Jirotka, 1942)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok