IP kamery

Moderátori: psichac, Moderátori

Tony96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Sep 2018, 13:03
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 35

IP kamery

Príspevok od používateľa Tony96 » 06 Sep 2018, 13:07

Ahojte. Chcem sa opýtať či je potrebná revízna správa po namontovaní IP kamier do objektu. Je to 8 IP kamier, nvr rekordér, switch, router a utp káble. ďakujem
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa deepspace » 06 Sep 2018, 15:01

Revíznu správu nepotrebuješ, pokiaľ sa jedná o monitorovanie tvojho súkromného majetku ani nič iné..

Pokiaľ sa bavíme o prevádzke, firme etc, budeš potrebovať bezpečnostný projekt a dalšie veci podľa platnej legislativy ..

Viac možno poradí uživatel Technikus110
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 06 Sep 2018, 15:23

Nedá sa povedať, že nepotrebuješ, alebo potrebuješ. Jednoznačná odpoveď na takto postavenú otázku neexistuje.


Pokiaľ sú kamery napájané cez PoE t.j. 48-52V DC tak to nespadá pod revíziu. Pokiaľ by kamery boli ale separátne napájané záložnými zdrojmi, tak potrebuješ na túto časť osve revízie.

Pokiaľ je to dom s bleskozvodom a kamery nie sú chránené prepeťovou ochranou, a nie sú v ochrannom pásme bleskozvodu, tak.....zase niečo iné v podniku, ako na RD.

Pokiaľ je NVR v racku a rack je pripojený na 230V a dorábaš ďalšie NN rozvody, tak na túto časť rozvodov potrebuješ revíznu správu.
Pokiaľ NVR iba zastrčíš do zásuvky, tak zase nie.


P.S. Do podniku už nepotrebuješ bezpečnostný projekt, platí nová legislatíva = väčšia pakáreň.
Ale v každom prípade potrebuješ schému pripojenia a dokumentáciu k rozvodom. Môže sa ti stať, že príde "revizák" a on bude mať výhrady ku rozvodnej kabeláži, poprípade umiestneniu kamier v tesnej blízkosti bleskozvodu a.t.ď.
Dobré je si vyžiadať správu z merania UTP/FTP kabeláže, dĺžky, kapacita, izolačný stav. To do budúcnosti, keby začali kamery vypadávať v rámci PoE.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa oravan » 06 Sep 2018, 21:18

myslím ak je ku uvedenéj stavbe či RD stavebná dokumentácia a projekt tak zariadenie musí mať revíziu ,ak je to černota a niečo sa stane tak kaša hore dnom myslím požiar a podobne za zariadenie zodpovedá majiteľ objektu ako aj za bezchybnú prevácku zariadenia a j má povinnosť dať si pravideľné technické prehliadky a aj opakovanú revíziu aspoň tak to bolo u nás v súkromnom sektore neviem
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa alidedko » 06 Sep 2018, 22:56

Revizia na koncove zariadenie? To ako?

Mal by som si pozvat revizaka aj na router alebo chladnicku?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Sep 2018, 06:39

oravan:
Stretol som sa s tým, že podnikový revizák vyžadoval revíznu správu na EZS a kamery, aj keď celý systém bežal na 12V DC. Ja som mu odcitoval zákon a normu, že má mať podnik vypracovanú smernicu na XXX ktorú samozrejme nemal a tým pádom bolo hotovo. Áno, dá sa napísať východzia správa o stave zariadenia - odovzdávací protokol, ktorý ale NIE JE revíznou správou.

Povinnosť na pravidelnú kontrolu EPS každé 3 mesiace vyplýva zo zákona, EZS zo zmluvy a normy, prípadných požiadaviek poisťovne raz za rok. Pre kamerové systémy je to už aj vecou GDPR a zmluvy s DPO a montážnou firmou v zmysle záručnej doby.


VŠEOBECNE:
1. Ak montuje firma kamerový systém zo zákona MUSÍ mať licenciu KR PZ na prevádzku technickej služby. Tá potom musí buď vypracovať pred dodávkou nielen cenovú ponuku, ale aj projektovú dokumentáciu pre jej realizáciu. Je jedno či pre firmu, alebo pre RD a súkromnú osobu. Ako revizák vieš skontrolovať iba normou predpísaný odstup vedenia káblov NN a dátových, či signalizačných káblov + bleskozvod. Vo väčšine prípadov revizák prichádza až keď je hotovo a nevidíš, či to elektrikári ťahali káble osve, alebo drbli celú kabeláž do jednej drážky.......myslíš si, že má každý revizák merák na dĺžku a stav LAN káblov???

2. Veľa projektantov o kamerových systémoch nemá prehľad a nezdržuje sa tým. Tak isto EZS. Prečo? Lebo ako firma by museli mať zase licenciu PZ na "projektovanie" zariadení a tú získajú, ak majú skúsenosti a prax v odbore, čo nemajú. Občas to riešia dodávateľským spôsobom. Pokiaľ nie je zvolený výrobca EZS, tak nevieš akú kabeláž. Pokiaľ nevieš dispozíciu nábytku v dome, nevieš, či optimálne umiestnenie PIR je vyhovujúce. Detto exteriér pre kamery.

3. Ak si niekto kúpi voľno predajné komponenty a namontuje si to sám, je za montáž zodpovedný on sám pre seba, ako súkromná osoba. V tom prípade je to spotrebič ako TV, rádio, pračka či kosačka na trávu....

V praxi to vyzerá tak, že stavebná firma zložená z "odborníkov" robí všetko, lebo VIE! (?) Tesár zlezie zo strechy a ako elektrikár ťahá kabeláž....hneď po montáži WC potrubia.

Zhodou okolností som bol včera na kontrole na jednej stavbe v Modre, kde má ísť IP systém a chlapci z XXXX (aby som žiadny región neurazil) naťahali kamery čiernym koaxiálom, lebo ONI to už videli, ako sa to robí....omietky sú už hotové. Mnou dodaný kábel sa použil inde. Ja som dodal gélovú UV stabilnú Cat5E, taktiež čiernu...
0

Tony96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Sep 2018, 13:03
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 35

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa Tony96 » 07 Sep 2018, 07:52

Ďakujem Vám za informácie. technikus110 vidím, že sa v tom celkom dobre vyznáš. Vedel by si mi vysvetliť aká väčšia pakáreň platí keď už nemusí byť bezpečnostný projekt?
Ešte mám prosbu či niekto nemá nejaký vzorový projekt pre IP kamery. Poprípade poradiť program, v ktorom sa realizuje tento projekt.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Sep 2018, 13:22

Ideš podnikať, alebo to potrebuješ do školy? Máš Email.

NAPÍŠ SI DO PROFILU odkiaľ si, aspoň ŠPZ-ku kraja. Tak sa ako nový člen rýchlejšie v regióne dostaneš k informáciám.

GDPR, zákon 18/2018 Z.z., metodické usmernenia UOOU a pracovne technickej skupiny EU parlamentu, podmienky DPO.
To je na dlho a je to platené..... Nedá sa to vtesnať do pár viet a všetko sa "šije na mieru" na daný objekt a požiadavky monitoringu.

Výrobcovia kamier majú svoj voľne prístupný software pre montážne firmy. Alebo klasicky si rozvody nakreslíš v SW pre NN rozvody.

Alebo Microsoft Visio, aj jednoduchý Excel a.t.ď.

http://www.hikvisioneurope.com/portal/? ... %20Package
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa oravan » 07 Sep 2018, 15:03

alidedko napísal:Revizia na koncove zariadenie? To ako?

Mal by som si pozvat revizaka aj na router alebo chladnicku?
ak je k tomu projekt tak revizia musí byť ale neviem ako to je u súkromníka pozri u nás sa montovalo komplet nie len kamera ale i kabeláž ako aj zberače dát robilo sa to na žsr a revizna musela proste byť a montovali to sročky
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 07 Sep 2018, 18:19

oravan: nikde nie je povedané, že Tony96 sa pýta ako súkromník= súkromná osoba, asi RD.

Projekt musel byť vždy. Otázne je, čo sa revidovalo. Ak sa vieš dostať k revíznej správe, tak tam to musí byť napísané. Ak to boli dlhšie vzdialenosti, tak to bol koax, alebo Cat5E ale digitálny prenos nie IP a také kamery majú priamo v sebe 230V napájanie. V tom prípade sa musí na každú kameru urobiť revízia. IP kamery behajú do 150 metrov s PoE a potom s násobičom do 400 metrov pre PoE bez prídavného zdroja a tam sa nemusí robiť revízia, lebo sa pohybuješ v rozpätí bezpečného napätia.
0

Tony96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Sep 2018, 13:03
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 35

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa Tony96 » 10 Sep 2018, 07:02

Ďakujem. Pýtam sa to ako s.r.o. idem sa začať venovať montážam kamier a chcem si zistiť o tom čo najviac info. Samozrejme zo začiatku chcem spraviť nejaké RD a následne firmy. V tom projektovaní by mi pomohol nejaký vzor aby som vedel čo cca má obsahovať. V každom prípade budem musieť prvé projekty riešiť pravdepodobne z externým projektantom, ktorý mi v tom pomôže.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Sep 2018, 07:04

Licenciu PZ na technické služby už máš vybavenú? Aký máš paragraf? Aké kamery chceš montovať?
V prvom kole si prečítaj všetky usmernenia UOOU a naštuduj si legislatívu GDPR, tá platí aj pre RD, nielen podniky.
S.R.O. - jeden človek, alebo skupina ľudí? Ak zamestnanci, tak máš osvedčenie na výrobu rozvádzačov?
Máš preskúšanie na prácu vo výška a nad priehlbeninami? Ty a aj tvoji ľudia?
0

Tony96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Sep 2018, 13:03
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 35

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa Tony96 » 10 Sep 2018, 07:33

Licenciu určite vybavím o tom viem,že je to povinnosť. Montovať chcem prevažne IP kamery známych značiek ako Hikvision a pod.. Paragraf mám 22 práce budem vykonávať ja. Preskúšanie o prácach vo výškach taktiež mám. Osvedčenie na výrobu rozvádzačov nemám. Je to potrebné? GDPR a UOOU si naštudujem.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Sep 2018, 07:40

Ako konateľ s.r.o. by si mal poznať tvoje povinnosti aj voči NIP.
Pokiaľ nemáš prax tak s tou licenciou ti držím palce.
0

Tony96
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Sep 2018, 13:03
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 35

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa Tony96 » 10 Sep 2018, 07:55

Ok dík za info.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: IP kamery

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Sep 2018, 08:14

Bez licencie ťa žiadny distribútor nezaregistruje ako firmu k odberu. Asi budeš nakupovať z Popradu. Žilinčania sú drahší v kamerách.
Hikvision má teraz nové prístupové zariadenia na LAN, prepojiteľné s NVR a video vrátnikmi, takže ako začiatočníkovi ti radím, skús zvládnuť jednu značku do detailu, nemixuj výrobcov.....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok