NAS/Media server - od základu

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 10:21

Zdravím vospolok,

doba napreduje, v telke je prd a preto som postavený pred ďalší vývojový stupeň domácnosti - domáce úložisko. Je to pre mňa ale španielska dedina a uvítal by som teda radu od niekoho, kto tomu rozumie.
Domáce úložisko bude predovšetkým využívané ako multimediálna knižnica - mali by tu byť uložené všetky filmy, hudba a pod., aby ich bolo možné prehrať potom na Smart TV alebo AppleTV cez nejakú appku. Zároveň budú na úložisku uložené ostatné dokumenty, napr. zálohy, rôzne súbory a pod.
Ponuka je veľmi široká a nemám šajn, čo vybrať. Či stačí zobrať najlacnejší NAS, alebo kvôli streamu musí mať výkonnejší HW... Resp. potrebujem vedieť, čo vlastne potrebujem, aby som sa mohol potom orientovať na trhu.

Ďakujem!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 11:04

len si ešte ujasni, či chceš len multimediálne veci, alebo aj zálohu a vzdialený prístup .......

ak len multimediálne pikoviny, tak stačí jednodiskový NAS, ale pre zvyšok si ber viacdiskový. Ja mám od QNAP TS-453 PRO a úplná spokojnosť, už som to sem aj písal pár krát. Treba si na tom spustiť RAID 5 a máš dáta relatívne v pohode. Samozrejme je tu investícia do HDD. K tomu už nepotrebuješ nič, okrem dobrého pripojenia + HDMI kábel

v prípade viacdiskového si nekupuj HDD naraz, ale prikupuj postupne v horizonte roku dvoch a rovnakú značku. Ja mám WD červený 3Tb. Sú určené na NAS 7/24. Jedná sa o to , že ak ti skolabuje jeden ostatné spojdú dalej. Ak budeš mať RAID5. tak jednoducho tam vložíš HDD pridáš v SW a on sa postará o všetko.Ale bacha, ak si s tým nikdy nerobil, musíš si uvedomiť, že mnohé veci sa prejavia až po nejakej dobe. Teda neni to také ako na PC .. proste mažeš, niečo veľké priemiestnuješ , ale ešte to môžeš mať nejakú dobu k dispozícii na rovnakom nieste, alebo mažeš, ale pritom to používaš a o hodku to tam už ale neni :D
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 11:37

Dáta tak urgentne nepotrebujem, ale myslím, že keď sa raz niečo kupuje, malo by sa počítať aj s tým. Nechcem vybavovať veci lacno, ale kvalitne.
Voľba disku je u mňa jasná - WD Red 10TB a teda v priebehu 1 roka kúpiť druhý. Alebo počas dvoch rokov.
Koľko Ťa vyšiel ten Tvoj? Páči sa mi podpora widlý aj MacOS, takže time machine presuniem tam.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 12:04

to si už nepametám ... ale tých 10TB bude trochu prehnané, treba si uvedomiť, že potrebuješ rovnaké HDD a je to dosť zbytočné. ak vezmeš 4x3T to budeš mať 8TB priestoru a to ti bude stačiť hodne na dlho. 100E za HDD je aj tak dosť. Rozhodne ti to postačí na pár rokov a potom bude stáť 10T HDD 50E :pain:. Na začiatok potrebuješ min dva HDD, aby si mohol spustiť RAID5 . Problém je že ti Raid vezme dosť miesta pre ochranu dát a ostane ti z dvoch možno 12TB. Takže sa ti to moc neoplatí, vezmi radšej za normálu cenu dva a potom časom upgraduj.
0
Naposledy upravil/-a mato3000 v 29 Dec 2018, 12:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 12:05

Asi máš pravdu, ten disk nevydrží večne a cena pôjde dole.
https://www.alza.sk/synology-ds218j-d5150061.htm
Aký je rozdiel medzi takýmto lacným NASom a tým Tvojim? Potrebujem vôbec na domáce úložisko zariadenie typu profi? Dokáže streamovať aj takéto zariadenie?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

lacosebosik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 13 Aug 2017, 10:21
Bydlisko: Revúca

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa lacosebosik » 29 Dec 2018, 12:09

Do NAS by so nešiel, je to zbytočne predražené...
Ak by som si staval domáce multi-centrum tak ho postavím na Mini-ITX doske s 1 napájaním (od 12- 24 V), S lInuxom ako OS, kde si cez web nahodím Nextcloud alebo Owncloud ... nič iné bežný človek ani nepotrebuje. :lol:
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 12:09

neviem aký je rozdiel, ale ten moj je omnoho profesionálnejší a má dennú podporu od výrobcu. A za tú dobu 4-5 rokov čo ho mám sa neskutočne zmenil SW a FW toho NASka. Ja by som nešiel do tých lacných z alzy. Ale na druhú stranu nemám s takým skúsenosť. Ale rozhodne by som šiel nim do 4 šachtového, koli rozširovaniu a TOTO ---- 512MB DDR3 RAM , to je výsmech ..... aj ten môj mal LEN pôvodne 4GB a musel som ho napichať na 8GB.

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:11 --

lacosebosik, samozrejme ten tvoj nápad je tiež cesta, ale nie pre dospelého človeka, čo nemá čas na pikoviny. On písal , že chce kvalitné a nepredpokladám že sa chce venovať bastleniu ... raz to časom pochopíš

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:15 --
Dokáže streamovať aj takéto zariadenie?
samozrejme dokáže, ale ako to ti nepoviem, ak nebudeš mať updat kodekov , tak si v prdeli .... moj si napríklad vie vytvoriť vlastné prekódovanie pre multimediálny výstup a teda výstup na TV nezaťažuje potom systém a obraz ide parádne. Samozrejme aj to zaberá nejaké miesto, ale dá sa to vypnúť. Čo by bolo ale na škodu.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 12:18

Takže dostávame sa do bodu, kedy by bolo vhodné debatovať okolo HW nárokov. Keďže si napichal 8GB RAM, zrejme si to potreboval.
Takže v princípe, na čo si okolo HW dať pozor? Mimo toho, čo tu bolo uvedené - RAM, 4 šachty a samozrejme vysokorýchlostné pripojenie SATA a LAN, hrá tu rolu aj použitý CPU? Je lepšie vyberať niečo s celeronom, alebo stačí aj taký, ako bol tu - nejaký ping pong?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 12:20

k tomu NAS ku je mrte SW, a denne pribúda další + sú neustále upgrady, samozrejme antivir a všetko možné pre samotnú funkciu . Všelijaké multimediálne , internetové, úložné, ... no proste za fúrik pikovín. Zaujímavá je synchronizácia z všetkých zariadení .. ale na to príde časom. Ja mám takto pospájané všetky PC v práci a aj doma. Teda na jednom robíš , dokončíš a doma pokračuješ ... To platí aj o tabletoch a mobiloch ... pripojenie 8 kamier + ich správa ... zadara .... proste je to plnohodnotný multimediálny balík, ktorý ide s dobou.


8 GB som potreboval hlavne koli kamerám aby nebol problém s multimediami. Teda aby vedel spracovať ten signál a nepocítil som pri kukaní TV nejké problémy

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:22 --

ja mám 2GHz a celeron J1900 čo bude ale už zastaralá šunka, keďže ho mám 5 rokov

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:24 --

aby som nezabudol, veľmi dôležitá je podpora SW pre mobily . teda ANDROID a IOS a pod, to samozrejme je .. Ja viem všetko pozerať - kamery / spravovať / pracovať cez mobil /tablet ... a ak by mal aj WC LCD, tak aj cez neho :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 12:24

https://www.alza.sk/synology-diskstatio ... 121460.htm
Takže niečo na tento spôsob. Nehovorím, že konkrétne tento model, ale niečo v tejto cenovej kategórii. Nedočítal som sa tam, akú to má RAM, zrejme sa tým nechcú chváliť.
Skúsim potom pohľadať niečo od QNAP výrobcu.
P.S.: nebudeš robiť upgrade v nejakom horizonte? To je otázka do slepa, odkúpil by som Tvoje staré zariadenie a mal by som vystarané :D :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 12:26

pretoto sa oplatí viac investovať nazačiatku .... inak videl som ho predávať aj na bazoši , tuším za 400E ..chlapík šiel do 6šachtového
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Drakoush » 29 Dec 2018, 12:27

To je ešte suma, ktorú by som bol ochotný za to dať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 12:29

upgrad neplánujem, toto pre jednu domácnosť a firmu úplne stačí, nedávno som pridal 4tý HDD , mám zaplnemú 1/3 úložného priestoru z 8TB, pritom tam mám asi 200 filmov a kopu vlastných multimediálnych veci. Filmy sťahujem také čo sú do 1GB, neni reálne vidno rozdiel medzi takým a 2GB. Takže 1h/0,8GB je úplne super.

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:31 --

skontroluj si akú má podporu henten, ja sa obávam vždy o to čo sa stane o dva/tri roky ... zmení sa značka a ... šak vieš. Takže si pozri aké softy su k dispozícii + kukni na reálne recenzie. Ja by som ale šiel do QNAP ... ale mám len jednu ref. skúsenosť

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:34 --

tiež si uvedom, kam v sieti ho napojíš, ten môj maá 4 LANky a vie byť aj ako server .. bla bla bla ... proste ujasni si aké budeš mať pripojenie a ako ho budeš využívať, lebo kamery môžeš zapojiť mimo hlavnú sieť ....

P.S. je to vlasne aj domáci alarm, lebo podáva hlásenia o nerušení na mobil/PC/tablet ... no proste je to skoro lepšie ako vlastná žena :ignore: ... minimálne tak nepindá , a keď pindá, tak nastavíš :thumbup:

-- Spojený príspevok 29 Dec 2018, 12:36 --

bacha , ten tvoj má len RAID0 a1 , ujasni si čo chceš a čo budeš potrebovať, toto môže byť problém.
0

MiroH
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 13 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 60

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa MiroH » 29 Dec 2018, 14:11

Tiež rozmýšľam nad NASkom, odišlo mi DVD a potrebujem ho nejako nahradiť, syn doporučuje NAS s multimédiami a QNAP to spĺňa.

mato3000: má ten Tvoj NAS viackanálový zvuk cez HDMI ? Teda 5.1 alebo aký je vo filme ?
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 15:16

no neviem .... hádam to je digitálny prenos a teda závisí to na kodekoch, ktoré si tam dáš ... ale možem sa mýliť ....

poviem ti to takto, doma mám postavené domáce kino na mieru , drevené 3pásmové infinity , poprdeli kvalitné a hrubé káble okolo celého domu, kvalitný denon starej školy ( keď ho otvoríš pochopíš ), priestorovo nastaviteľný zvuk ....bla bla bla ... . keď som mal o 20 rokov menej bol som z toho napichaný jak fretka .... kupoval som to v zahraničí a tajne prevážal cez hranice ..... pozrel som si pár filmov - super popi*i .... ale kino je kino a to najme koli pukancom a atmoške ...
Takže už to mám 15 rokov odstavene, káble odpojené a repráky mi robia len doplnok k nábytku. Takže všetko ide cez TV a obávam sa , že to tak aj ostane. Na druhú stranu pozerať vesničko má stredisková v 5.1 je fakt isto poprdeli ....

Na druhú stranu, budeš asi z tých čo budú zálohovať komplet 8GB DVD koli hodinovej sprostosti na NAS. Tak sa pozri na špecifikáciu napríklad tu https://www.qnap.com/en/product/ts-453%20pro, ja som kukol na ponuku video ja tam toho viac, ale hlavne máš Hybrid desk station a vrámci neho sa spravuje to video na HDMI ... ja mám ale video po sieti, lebo NAS mám o poschodie nižšie a nechce sa mi dávať 10m HDMI kábel cez dve nosné steny. Ale predpokladám že to všetko tam je , pretože to je multimediálna stanica.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Milos66 » 29 Dec 2018, 15:59

Drakoush napísal:Nedočítal som sa tam, akú to má RAM, zrejme sa tým nechcú chváliť.
4GB DDR3L RAM
Je to tam napísané.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Cofi
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 74
Dátum registrácie: 25 Jan 2010, 00:00
Vek: 43

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Cofi » 29 Dec 2018, 16:00

som uz sice starsi ale kto dnes okrem par zberatelov filmov, ktorym zostal tento navyk z rokov mileniovych stahuje a uklada filmy doma?

idete financovat NASko ktoreho cena pokryje dva roky poplatku za pristup na net + cenu pristupu na server z ktoreho streamujete v akejkolvek kvalite a je tam toho tolko ze to pracujuci clovek ani nema kedy pozerat

nic v zlom...len nazor :-)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa mato3000 » 29 Dec 2018, 16:44

no to máš čiastočne pravdu, ale pozabudol si , že to NAS slúži prioritne na prácu a zálohu, písal som to vyššie. Multimediálna časť v podstate neni až tak dôležitá. Za druhé, ak ležíš večer pred TV a už si z toho znechutený, tak ver mi rád siahneš po filme tvojej chuti a nemusíš 15 min brúzdať po nete. Tie TV nemajú moc dobré prehliadače .... ale hej aj my využívame na to tablet a potom to prehodím na TV ... tiež mi ide ako na každom aj YouTube a tiež občas sledujem v priamom prenose štart spaceX ..... ale napriek tomu, tiež sa tomu divím , často využíívame NAS a dokonca aj starý externý 1TB HDD, napojený na TV.Proste pohodlie a k tomu jedna ovládačka a pekný večer je pred tebou :pain:
Teda ja moc nepozerám, neni času, ale rodina ...
Pár krát sa mi stalo, že som pri správe NAS upgradoval multimediálnu čast a teda sa na chvílku odstavilo pripojenie a už mi volali, že nejde sieť :D . Samozrejme som to robil z nejakej krčmy pri posedení na vínku a vobec ma nenapadlo, že budú akurát využívať NASko

a k tomu stremovaniu, samozrejme prečo nie, ale mnohé filmy oblúbených hercov pozeráme kľudne v horizonte 10 rokov aj 20x ... neboj aj na teba príde wekom :D ..... a nič viac nepokazí náladu, ak akutát Tcom odstaví net, lebo hento , alebo tamto .... stáva sa mi to tak 3x do roku, naposledy pred mesiacom, a to mám firemné pripojenie, lebo to používam na prácu a je to extrémne dôležité. Teda neviem ako často sa to stáva pri 10E pripojeniach. Oni to spojazdnia síce do dňa , ale napríklad naposledy musel prísť technik, aby odo mňa zistil, že je vada u nich :thumbup: a to trvalo dva dni ... sodoma-gomora , ale teď už opravdická ... chválabohu za stiahnuté filmy a syn musel prežiť WiFi absťák ...

ak padne celosvetovo net, tak 1/3 populácie spácha samovraždu, lebo príde nenávratne o kamarátov .... ale ja som poistený, budem doma kukať :D
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa Daevid » 31 Dec 2018, 20:57

Ja mám napríklad viac ako 7 rokov Synology DS209 a môžem o ňom povedať skoro to isté ako hovorí mato3000 na ten QNAP. A mal som možnosť vyskúšať aj niekoľko novších variant Synology. V skratke vývoj tejto značky ide míľovými krokmi, rovnako ako písal mato3000 o QNAP. Keď som ho kúpil mal jednoduché a strohé rozhranie a pár základných funkcií. Dnes už dokáže aj nemožné a stále prichádzajú nové a nové vychytávky, ktoré už ani nedokážem využiť. Synology rozhodne nieje lacné ale za kvalitu sa platí a je vidno že investujú do vývoja.

Aby som Vás uviedol trochu do sveta Synology, určite navštívte stránku synology.com kde sú všetky informácie o jednotlivých modeloch ako aj reálne hodnoty prenosových rýchlosti, spotreby, atď... Všetky NAS od synology majú rovnaký operačný systém nazvaný DSM, bez ohľadu na model. Líši sa iba drobnosťami, napríklad menej výkonný NAS nepodporuje virtuálizáciu (lebo na to nemá výkon), tak sa tam nedá doinštalovať balíček na virtuálizáciu... Na stránkach synology je aj Live DEMO toho prostredia DSM, tak si ho viete vyskúšať či vám to vyhovuje. Rada s značením J je najnižšia a s ohľadom do budúcna by som sa jej vyhol, pretože má aj najnižší výkon. Osobne by som volil nejaký model s procesorom architektúry x86 a nie ARM, kvôli aplikáciam ktoré sa dajú doinštavovať. Veľa aplikácii od komunity sú kompilované prevažne pre túto architektúru CPU, pretože je výkonnejšia a tiež sa na ňu ľahšie kompilujú programy zo sveta PC a linuxu. Tiež som zabudol spomenúť, OS je na báze teraz neviem či UNIX alebo LINUX, to je ale asi jedno, pretože medzi nimi je rozdiel prevažne v licencii.

Na záver by som ešte asi spomenul XPenology. Ak viete pracovať s virtuálnymi strojmi napr. vo VMware, tak sa v ňom dá spustiť bootloader, ktorý simuluje NAS od synology. To znamená, že keď spustíte virtuálny stroj s týmto bootloaderom, stiahnete zo stránok synology DSM firmware a nainštalujete ho do tohoto virtuálneho stroja rovnako ako by ste ho inštalovali do nového synology NAS práve vytiahnutého z krabice. Jediné čo tam nefunguje je DDNS od synology, všetko ostatné ide. Na tomto virtuálnom synology ale neodporúčam updatovať DSM, môže prestať fungovať.

//EDIT

To najpodstatnejšie som samozrejme zabudol, zdá sa že synology má pre svoje produkty 5 ročnú podporu. Po piatich rokoch už nedostávam updaty na novšie verzie DSM. Už dostávam iba security updaty, ktoré zaplátajú bezpečnostné diery ale žiadne nové funkcie a doplnky.

//EDIT 2

Synology ma tiež silnú komunitu a aj samotná firma jej naslúcha. Pred pár rokmi, synology pridalo do systému podporu VPN sieti (server už bol, ale pridali klient mód aby sa NAS pripojilo do vzdialenej siete). Tuto funkciu som začal rýchlo používať, no mala jednú zásadnú chybu. Keď sa nadviazané spojenie rozpadlo, už sa automaticky neobnovilo. Na fóre synology bol alebo asi stále je wish list kde som požiadal o doplnenie automatického znovupripojenia pre túto službu. Následne niekoľko členov podporilo môj návrh a asi o mesiac vyšiel nový DSM ktorý túto funkciu obsahoval...
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: NAS/Media server - od základu

Príspevok od používateľa martin knocik » 31 Dec 2018, 21:36

neda sa ten sznologz sw (ktory je udajne postaveny na Linuxe) pustit na obyčajnom PC (nie synology) ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok