Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Moderátori: psichac, Moderátori

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Máj 2019, 22:34

Zdravičko, potreboval by som poradiť

mám od pokytovateľa internetu router (A) a zaň som si dal svoj (B) prepojením cez WAN to LAN aby na nom mohla bežať VPN, pretože mám na ňom pripojené disky. Všetko funguje fajn. Avšak ak mám zariadenia pripojené na router A nevidím disky pripojené k routru B. Neviem ako to vyriešiť aby obi dva routre na seba videli tj. aby ci sa pripojim na router A vidim aj zariadenia na B a opačne.

Vedeli by ste mi poradiť prosím?
Prílohy
Rýchly náčrt v skicári :D :D :D
Rýchly náčrt v skicári :D :D :D
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Máj 2019, 22:39

Routre nie sú na toto práve najvhodnejšie. Oddelené siete budú vždy, ibaže by ste z B spravili switch.
Predpokladám že na B beží NAT, to musíte vypnúť. Inak samozrejme z A nevidíte cez B.

Ja keď som bol nútený použiť ISP router ktorému som nedôveroval, dal som si priamo za neho svoj router. Za môj router už iba switche. Keď na isp routri naforwardujete porty, kľudne môže byť na vašom vpn.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Máj 2019, 22:57

Ja som cital rozne navody kde odporucali na druhotnom routry vypnut NAT avsak ked som tak spravil uz som snim nemohol nic robit ani sa na neho prihlasit.
Problem je ten ze na ISP routri bezi telka a pevna linka takze ho nemozem len tak vymenit za svoj preto som si zan dal svoj Asus a nanom vpn naforwardoval porty a vpn ide ale iba v ramci toho druhotneho routru nie na celu siet a aj opacne zariadenia pripojene na isp router nevidia disky pripojene na druhotny router.
Cital som ze sa to da nakonfigurovat tak ze sice jeden router ma svoju siet 192.168.1.x a druhy svoju 192.168.2.x ale dokazu zariadenia medzi sietami komunikovat len este sa mi to nepodarilo. Preto sa pytam tu na fore ci niekto skusenejsi nevie poradit alebo niekto stym nema skusenosti
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 01 Máj 2019, 22:59

Ono je to celé o NAT.
Ak by ste ale dali všetky zariadenia okrem iptv a iptel za router B, myslím že ste vyhrali.
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 01 Máj 2019, 23:16

No v najkrajnejsiom pripade to tak spravim len asi by som musel este pridat niaky switch :D a este k tomu NATu. Teda aj Vy mi radite (ako aj na googlovi) ze na routeri B teda druhotnom vypnut NAT? Len neviem preco ked som to skusal uz som sa nedokazal na neho pripojit
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 01 Máj 2019, 23:24

Nemohol by si jednoducho router B "zapnúť" iba ako "switch" ?
Teda vypnúť na ňom DHCP + z routra A zapojíš kábel do LAN a nie WAN ?
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 01 Máj 2019, 23:27

Do routera B treba zapojiť kábel do LAN, nie do WAN.
0

Fer
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 04 Apr 2019, 13:16

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Fer » 02 Máj 2019, 07:10

AlbiDartanan napísal:Nemohol by si jednoducho router B "zapnúť" iba ako "switch" ?
Teda vypnúť na ňom DHCP + z routra A zapojíš kábel do LAN a nie WAN ?

ako písal albi tiež som to tak musel vyriešiť, s routrom A som nič nerobil a Router B som si najprv nakonfiguroval dajme tomu wifi a pod (ssid,Password) potom som vypol DHCP a kábel pripojil namiesto do Wan do Lan. Teraz to funguje ako switch + ide aj wifi
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 02 Máj 2019, 07:34

No neviem ci som robil nieco zle ale aj to som skusal a ked som to prepojil LAN to LAN tak uz mi nesla VPN
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Máj 2019, 08:18

ako mas riesenu vpn? mas verejnu ip a zvonku sa na nu pripajas? v tom pripade by si mal skontrolovat port forwarding na prvom routri, ci ti odkazuje na ten druhy.
a hlavne na tom druhom si nastav pevnu ip, aby si sa nan vedel dostat. z rozsahu, aky dava prvy router, ale mimo pridelovanych aby nebol konflikt.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa rudko » 02 Máj 2019, 11:24

Neteba nic vypinat, prepajat, znasilnovat. Je pottebne nastavit staticke routing tables. Teda hlavne v routri A, aby vedel kadial sa lezie do siete B. Router B by mal o sieti A vediet automaticky.
Dolezite je mat iny rozsah pre siet a iny pre siet b. A este povolit prislusne porty na fw routra B nakolko sa ide lan-wan bute tam sediet fw.
Otazka je este ci si schopny to nastavit a ci na routri A k tomu mas vobec prava. Komunikacia A-B / B-A ale bude fungovat iba na urovni IP adries. Hostnames a rozne autodiscover sluzbu asi na takychto routtoch nedokazes rozchodit. Neviem do akej hlbky sa tie zariadenia daju konfigurovat
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Máj 2019, 11:40

Akurát keď má na B NAT, nebude to vadiť?

K tomu ISP routru, ak sa jedná o jednu nemenovanú spoločnosť s DOCSYS na WAN, tak tam sa nedá nastaviť ani LAN IP adresa.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa marioo » 02 Máj 2019, 12:24

B dať do Bridge k A čku.. (ak to umožňuje)
alebo použiť DMZ
alebo ako písal Rudko spraviť routing tables...
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 02 Máj 2019, 19:39

maskrtnik01 napísal:Akurát keď má na B NAT, nebude to vadiť?

K tomu ISP routru, ak sa jedná o jednu nemenovanú spoločnosť s DOCSYS na WAN, tak tam sa nedá nastaviť ani LAN IP adresa.
Nemenovaná spoločnosť čo dáva Speedport Entry 2i routre... Je to nešťastné zariadenie lebo jeho prispôsobiťeľnosť užívateľom je na zaplakanie.
rudko napísal: Dolezite je mat iny rozsah pre siet a iny pre siet b. A este povolit prislusne porty na fw routra B nakolko sa ide lan-wan bute tam sediet fw.
Iný rozsah je myslené DHCP rozsah na jednej sieti? akoze pre jednu 192.168.1.1-50 a pre druhu 192.168.1.100-150?
Port fw mám namapovany myslim, že správne lebo na routri B (ASUS n16u) mám VPN a v pohode sa na neho pripojím "zvonku".
rudko napísal:Komunikacia A-B / B-A ale bude fungovat iba na urovni IP adries.
Tejto vete moc nerozumiem :D
marioo napísal:B dať do Bridge k A čku.. (ak to umožňuje)
alebo použiť DMZ
alebo ako písal Rudko spraviť routing tables...
No to je problem lebo Speedport entry 2i nepodporuje DMZ
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Máj 2019, 20:26

Rudko mal asi na mysli to, že z jednej IP na druhú (unicast) sa dostanete, ale nejaké nájdenie zariadenia cez broadcast nepôjde.

Ja som mal na mysli iného providera, ten tiež dáva router s ktorým je spokojný snáď len neznalý. Aj kvôli tomu routru som zmenil providera, teraz mám priamo na prípojke Unifi, a som ako v nebíčku.
0
Naposledy upravil/-a maskrtnik01 v 02 Máj 2019, 21:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa mac26 » 02 Máj 2019, 20:38

ina podsiet - to zn. ze A bude mat napr. 192.168.1.x a Bbude mat rozsah 192.168.2.x. Obe /24.
Potom len na A nastavis cestu do siete 192.168.2.0/24 cez vonkajsiu adresu routra B. (z rozsahu ktory patri A).
To vsetko ale len za predpokladu ze do routra A sa da vlozit staticka cesta
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Máj 2019, 21:03

Prípadne aj 192.168.0.0/24 sa dá rozdeliť na dve. Ale nie ľubovoľne, len "podľa dvojkovej sústavy". Takže 192.168.0.0/25 a 192.168.0.128/25 .

/24 znamená masku podsiete 255.255.255.0, /25 je 255.255.255.128
0

Sahasrar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 16 Máj 2015, 00:05
Bydlisko: TN

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa Sahasrar » 02 Máj 2019, 21:33

mac26 napísal:ina podsiet - to zn. ze A bude mat napr. 192.168.1.x a Bbude mat rozsah 192.168.2.x. Obe /24.
Potom len na A nastavis cestu do siete 192.168.2.0/24 cez vonkajsiu adresu routra B. (z rozsahu ktory patri A).
To vsetko ale len za predpokladu ze do routra A sa da vlozit staticka cesta
Ak je statickou cestou myslena funkcia Routing/Route tak nie, nemam tu moznost... To su tie routre od ISP, ale za poplatok ti nahraju novy firmware s ktorym to uz pojde :D
maskrtnik01 napísal:Prípadne aj 192.168.0.0/24 sa dá rozdeliť na dve. Ale nie ľubovoľne, len "podľa dvojkovej sústavy". Takže 192.168.0.0/25 a 192.168.0.128/25 .

/24 znamená masku podsiete 255.255.255.0, /25 je 255.255.255.128


No a ak by som rozdelil 192.168.0.0 na dve, ako pises. Videli by na seba tie siete? ci koli tej maske sa budu spravat ako samostatné podsiete?
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 02 Máj 2019, 21:43

To takto nemôžete brať. Bez ohľadu na masku podsiete to medzi routrami budú vždy dve siete. Takže v oboch prípadoch platí to, čo tu bolo povedané. Na routri môžete mať aj jednu sieť 10.0.0.0/8 a druhú 192.168.0.0/24, on si s tým poradí.

Ak máte debilný ISP router, tak ako som písal schovajte si za neho niečo poriadne, a za ten dajte všetko (okrem zariadení IPTV a IPTel od ISP). Ak ISP router nevie ani obyčajný port forwarding aby ste si otvorili port pre VPN, tak zmeňte ISP a pôvodnému router otrieskajte o hlavu :D

Samozrejme predpokladom pre možnosť použitia VPN je, že prvý router u vás má verejnú IP adresu. Bez toho môžete o VPN akurát tak snívať.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako dostať 2 routre na spolocnu sieť?

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Máj 2019, 22:55

Ja som mal VDSL router, ktroy nepodporoval Print server. Tak som zavolal poskytovatelovi, ci nerobia sluzbu, ze mi zadarmo vymenia router s podporou print servera. Povedali, ze nie, to nerobia. Tak som sa spytal ci si mozem kupit vlastny router. Povedali ze ano a ze mi poslu nastavovacie udaje. Tak som si kupil za 46€ vlastny router (https://www.argos.ie/static/Product/par ... ROUTER.htm) s podporou print servera, (pred kupou som si to u nich overil ci je to vhodny router). Z celeho nastavenia (aj som to tu niekde na SE riesil este pred kupou ze co vsetko treba nastavit, ci je to komplikovane) mi stacilo vybrat v routeri autodetekciu a potom uz len zapisat heslo. Nic som nenastavoval.

Teraz mam VDSL router s prinserverom do ktoreho mam nonstop pripojenu tlaciaren a tu staci pred tlacou len zapnut. Dokonca ju (tlaciaren) netreba vypnut, vypne sa po urcitom case sama. Uz nemusim nosit tlaciaren na stol a vsetko zapajat. Mi to liezlo uz na nervy. Za tych 46€ mi to stalo.

Tak to vyskusaj aj ty. Zavolaj im a pekne sa s nimi dohodni.Aj za cenu ze si kupis vlastny router (najlepsie s nimi odsuhlaseny - nech to vuhovuje aj im). Vsetko sa da len treba chciet a je tu otazka ci tvoj provider bude chciet. Ak nebude chciet, tak ich jemne postras ho ze od nich odides po vyprsani zmluvy. Uvidis ako sa im zrazu bude chciet tebou spolupracovat. A ak nie tak su idioti a najdi si ineho providera.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok