strata signalu po FTP

Moderátori: psichac, Moderátori

kladivo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 24 Sep 2018, 18:04

strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa kladivo » 09 Jún 2019, 18:11

Vyskytol sa veľmi zvláštny problém
3 roky mam ten istý noťas pripojeny na internet 14 metrovým káblom [UPC-100Mb down], pred pol rokom nám vymenili ruter za tento CH7465LG . Tento štvrtok prestal fungovať net po kabli iba WIFI funguje, a vo štvrtok mi orange spravil prípojku do bytu na opticky net [300Mb down] , čiže mam teraz doma 2 internetove linky

Problem je ak sa pripojim dlhým káblom na UPC internet tak nefunguje, ak sa pripojim dlhym kablom na orange net, funguje ale rýchlosť je len 60Mb.

Ak sa pripojim k UPC alebo ORANGE rutru krátkym 1metrovym káblikom, tak všetko funguje a plná rýchlosť.

káble su v poriadku, vyrobil som ešte jeden nový 15metrovy FTP káblik ale nepomohlo furt je strata signálu na kábli, všetko skontrolovane otestované ale ako je možne že sa takto po kábli stráca rýchlosť??
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa Hop377 » 09 Jún 2019, 18:40

Mas aj spravne parovane zily?
0

kladivo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 24 Sep 2018, 18:04

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa kladivo » 09 Jún 2019, 19:23

jak sparovane? čo to znamena? niežeby som bol blbý ale proste mi to vysvetli, možno nemyslime na tú istu vec.

Mam podozrenie že to robi noťas ma presne 3 roky, asi treba kupiť nový krucifix
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa milansprlak » 09 Jún 2019, 19:25

Pri vyrobe kabla si dodrzal normu T568B alebo T568A? Urobil si priamy kabel? Otestoval si ho lan testerom ci je spravne vyrobeny kabel? Pripadne nemozes mat blizsko kabla nejaky zdroj rusenia? Na konci kabla mas koncovky s tienenym? Na jednej strane je uzemneny?
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Jún 2019, 19:57

pises, ze mas ftp kabel. dufam, ze je uzemneny len na jednom konci. a ten kabel mas nacvaknuty tak ako na byt.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa Edgar » 09 Jún 2019, 21:39

Možno by som aj mal odpoveď na túto otázku, keby 3 roky ten internet nefungoval s tým káblom normálne. Už sa mi stalo že nebol CAT5 ako CAT5 a mali odlišný prierez (riešil som to tu) čo pri tejto dĺžke by aj mohlo mať vplyv, no takto je to zvláštne, osobne by som skúsil iný PC prepojiť tým dlhým káblom ak máš podozrenie že to robí práve notebook.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Jún 2019, 07:03

Posledné priamo pripojené zariadenie na UPC CH7465LG mám vo vzdialenosti 68 metrov, Cat5e tienený a oba porty automatika nastavila na 1GB. Funguje bez problémov. Dĺžka káblu nie je kritická.

...mám FTP kábel... je široký pojem.
Ak je iba Cat5, tak tento modem si vie otestovať kvalitu káblu a prispôsobiť k nej rýchlosť. Kontroluje aj modrý a hnedý pár! Už sa mi stalo, že sa na dvoch pároch zariadenie nespojilo.
Posledný update firmware tohto UPC modemu narobil aj v BA trochu problémov.

Osobný názor: Zle nakrimpovaný zelený pár, alebo nevhodný kábel.
0

kladivo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 24 Sep 2018, 18:04

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa kladivo » 10 Jún 2019, 07:14

je to UTP cat6
Ja som ho nekrimpoval, bol celý kupeny, ešte predchádzajucimi majiteľmi. teraz je jeden konektor vymenený, ked tu bol nejaky technik zriadovať optiku tak mi prekrimpoval koniec lebo som mal pocit že je zlomeny ale zrejme nebol, mohlo mi odpaliť sieťovu kartu v notbuku?

-- Spojený príspevok 10 Jún 2019, 07:23 --

druhy kabel čo som robil ja je cat5 , nakrimpovany je v poriadku ale farby som nedodržal, len aby bol zhodny začiatok a koniec.

milansprlak, nepoznam nijake normy, nesom sieťovy technik, neriešil som to nikdy, nikdy som s kablom nemal problem.

Alebo viete odporučiť nejaky kabel, ktory bude isto fungovať? Lebo stale som cez wifi ...
Prílohy
IMG_20190610_070825.jpg
IMG_20190610_070943.jpg
IMG_20190610_071005.jpg
IMG_20190610_071834.jpg
IMG_20190610_071919.jpg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa technikus110 » 10 Jún 2019, 07:25

Opticky je nakrimpovaný správne, Cat6 je tiež O.K.
Chcelo by ho premerať testerom, môže byť niekde poškodený.

1. Ak pripojíš UPC a noťas s týmto káblom, čo signalizuje LED na rútri? Sviet/bliká na žlto/zeleno?
2. Ak máš dáky switch doma, tak skús za UPC ruter ho pripojiť a následne prepojiť noťas pomocou tohto káblu na switch.

Norma na LAN káble je, ale je potrebné dodržiavať farebné značenie. Nie na to, aby si uspokojil normu, ale preto, lebo každý pár má iný skrut na danej dĺžke. Tak cez impedanciu si modemy, rútre a meracie prístroje kontrolujú kvalitu káblu a merajú dĺžku káblu.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa rogi » 15 Jún 2019, 09:36

Tiez mam tento problem, dlzka prepojenia 15m medzi dvoma routrami jefen je ZTE a stary dlink na 1,5m vsetko ok, na tom 15 to nefunguje, ten som robil len som prehodil dve lanka, inak su zhodne napojene oba konce, ze by malo az taky v plyv prehodenie dvoch vodicov? Tam kde mal byt bielo zeleny je bielo modry, a opacne?
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

veduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 10:27
Vek: 35

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa veduci » 15 Jún 2019, 11:39

nakrimpluj si ten svoj kabel tak ako ma byt. :!:
kedze technik zasahoval do kablu ten istý den ako to nešlo tak to zato nejde.
v dlžke nemože byt problem
a ani v notebooku kedže na metrovom kabli ide
ked ti to vedenie ide pri niakej nabíjačke / predlžovačke riešil by som tienený kabel (aspon FTP)
alebo skus len vytiahnuť impulzný zdroj čo tam pribudol či problém nezmizne - to by bola haluz :finga:
Tom
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa technikus110 » 15 Jún 2019, 12:31

rogi: ÁNO
0

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa devilstar » 15 Jún 2019, 14:05

Nacvakni si kabel, oba konce rovnako. B-oranžový, oranžový, b-zelený, modrý, b-modrý, zelený, b-hnedý, hnedý. Postupnosť káblov je 1.pin - 8.pin. Prepajali sme v praci takto bežne routre, pc, hocico ine s UTP a vsetko islo bezproblemov. Tak chybu hladaj tam.

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa peterple » 15 Jún 2019, 18:55

Vysvetlenie pre Rogiho a ostatných ktorí sa čudujú že tie drôtiky nestačí len zapojiť v rovnakom poradí na jednej a na druhej strane aby to fungovalo dobre.

Vtip je v tom že tie drôtiky sú skrútené vždy dva a dva dohromady. Do každého takéhoto páru sa púšta prúd so "špeciálnou" vlastnosťou. A to že prúd v danom vodiči je presne taký istý ako v druhom ale presne opačného smeru. To má za následok že magnetické pole ktoré sa vytvorí prechodom prúdu v jednom vodiči je v ideálnom prípade anulované magnetickým poľom ktoré vznikne od prúdu druhým vodičom. Výsledok je že aj keď sem pustíme pomerne šialene vysokú frekvenciu tak takýto pár nevyžaruje elektromagnetické pole. To by sa dalo docieliť aj koaxialom ako sa to robilo na začiatku počítačových sietí. Len ten koaxial je drahý a blbo sa s ním pracuje.

A má to ešte jeden efekt. Akékoľvek rušivé elektromagnetické vlnenie ktoré prechádza tou krútenou linkou tak vytvorí v jednom smere nejaké rušivé napätie, ale v druhom vodiči presne také isté ale opačné napätie takže takto skrútený vodič potláča aj vplyv vonkajšieho rušenia.

Nuž ak niekto zapojí tie vodiče tak že to jedného páru dá dva signály ktoré nie sú diferenciálne (to je tá vlastnosť čo som napísal na začiatku), tak sa jednak nepotlačí vyžarovanie spôsobené prechodom toho vf prúdu a tiež sa nevyrušia tie indukované rušiace napätia.

Tieto efekty sú samozrejme závislé aj na dĺžke kábla, takže kratučký kábel takto fungovať môže ale na veľkej dĺžke to už fungovať nebude.

Ale pozor toto nie je liek na odstránenie rušenia ak na MCU pripojíte tlačítko 5m káblom. Tam krútená dvojlinka figu pomôže.

Edit:
Ešte som zabudol napísať že to dokonca zavisí nielen od dĺžky ale aj od toho čo sa v tom kábli prenáša. To preto že tie zle zapojené páry vytvárajú elmag. rušenie a zároveň ho nie sú schopné eliminovať, tak sa rušia navzájom. Ak potom taký kábel otestujeme napríklad príkazom ping. Tak bude pekne fungovať. To preto že sa pošle jeden paket tam a o chvíľu sa pošle jeden paket naspäť.
Lenže ak začneme prenášať veľký objem dát tak sa tie páry začnú využívať súčasne a tak sa začnú rušiť. A už je zle.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

kladivo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 24 Sep 2018, 18:04

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa kladivo » 15 Jún 2019, 21:21

dal som si v radioamaterovi prekrimpovať koncovky, dali mi tienene.Nový kabel funguje už na 100%.

ale stále ostava záhada, prečo ten pôvodny starý 4 ročny UTP cat6 kábel nefunguje a prestal fungovať zo dňa na deň.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa peterple » 15 Jún 2019, 21:47

Bolo tam lano alebo drôt? Koncovky boli správneho typu? Nevyknísal sa niektorý vodič? Poznáš príslovie, tak dlho sa chodí s džbánom po vodu až sa ucho utrhne?
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa deepspace » 16 Jún 2019, 02:36

Neni kábel ako kábel :), minulý týždeň som z nudze (sobota) kúpil v alze UTP lanko 50m cat6.. , keď pominiem že sa na to nedal nakrimpovať bežný jednodielny RJ45 konektor ( skúšal som to asi 6x) tak po zakúpení dvojdielnych RJ45 ( Alza again) ide ten kabel len 100Mb/s a hotovo :)..
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa rogi » 16 Jún 2019, 09:09

Dakujem za poucenie,nakrimploval som to podla farieb pre krizove LAN prepojenie, a fungujeto :applause: na to ze router len na stolicke vo dvore pre skusku, tak dosah je do tristvrte zahrady.
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

kladivo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 24 Sep 2018, 18:04

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa kladivo » 16 Jún 2019, 10:04

peterple napísal:Bolo tam lano alebo drôt? Koncovky boli správneho typu? Nevyknísal sa niektorý vodič? Poznáš príslovie, tak dlho sa chodí s džbánom po vodu až sa ucho utrhne?
existuju UTP/FTP ktore maju lanko? viacžilove drotiky vnutri? alebo som nepochopil otazke...
koncovky RJ45 su na fotkach...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: strata signalu po FTP

Príspevok od používateľa peterple » 16 Jún 2019, 10:56

Samozrejme. Preto sa robia zvlášť konektory pre lanové vodiče a zvlášť pre drôty.
https://www.gigastore.sk/rj45-lan/
http://www.l-com.com/content/Article.as ... N&ID=10592
Ak nepoužiješ správny typ konektoru tak sa nečuduj že ti časom stratí kontakt.
Z tvojich fotiek nikto nepozná akého typu sú tie konektory. Líšia sa tvarom toho zubčeka čo sa zasekáva do kábla.
Lankové vodiče sú na krátke patch káble ktoré sa používajú na pohyblivé pripojenie do zásuviek. Drôty zase na dlhé káble na pevné kabeláže do stien, zvyčajne zakončené zásuvkou.
No a potom sa kvôli cene šetrí na všetkom možnom vrátane tej pozlátenej vrstvy. Sú na to presné normy aká musí byť hrubá. Lenže kto by dnes v číne dodržiaval normy keď existujú neinformovaní laici čo kúpia čokoľvek hlavne že je to lacné.

Nie som profík na káblovačky takže ber moje info s rezervou.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok