Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Aug 2019, 21:52

Ahojte, mám jednu pre mňa celkom nevysvetliteľnú situáciu. Nechce sa mi ju zbytočne rozpisovať tak som spravil jednoduchú ilustráciu.
internet.png
Ten 10 m UTP je ťahaný v lištách popri stene, prešiel som vizuálne celú dĺžku a je to OK (teda asi na dvoch miestach mierne porušená vonkajšia izolácia ale pri UTP mi to nikdy nerobilo problémy).
V predošlom byte som mal net ťahaný cez asi 25 m UTP a bez problémov 300 Mb/s stabilne.
Koncovky som krimpoval teraz, tak isto ako na tom predošlom 25 m kábli, farby som 2x skontroloval, 2x ešte pre istotu stlačil kliešťami (tie isté konektory), bezdrôtový tester bohužiaľ ešte nemám.
Ak by mi ten internet nešiel vôbec tak by som to ani neriešil a vymenil rovno kábel, ale prečo cez switch ide aspoň tých 100 Mb/s (aj reálne cez speedtest)? (switch je podotýkam 1 Gb/s).
Myslíte že je niekde v tom kábli nejaký problém ale sieťovka notebooku je na to ako keby citlivejšia? Prakticky stačí jedna chybná žila, notebook to vyhodnotí ako žiadnu 1Gb sieť a ďalej "nerieši" ale switch sa pripojí aspoň cez 100 Mb/s?
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 28 Aug 2019, 22:06

Kábel musí byť zapojený presne takto:
Obrázok
Teda za predpokladu, že tam máš naozaj rouet/switch.

Switch je 1Gbps?
100Mbps sieť používa len 4 žili, zatiaľ čo 1Gbps používa všetkých 8 žil. Ak si zapojil jednu žilu zle, tak to môže spôsobiť, že to pôjde 100Mbps alebo aj vôbec. Zaleží ktorú si zle zapojil alebo ktorá je prerušená. Skontroluj tiež, že tie pozlatené vidličky (kontakty) prepichli jednotlivé žili.
0
Naposledy upravil/-a Daevid v 28 Aug 2019, 22:12, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Aug 2019, 22:08

Ak by som to takto nemal, tak by som sem ani nepísal.
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 28 Aug 2019, 22:15

Vyskúšaj teda ešte toto zapojenie:
Obrázok

Jedno z tých dvoch musí fungovať! Ak nie, buď si to spravil zle, alebo je zlý kábel.
A mimochodom ethernet bez problému zvláda 100 metrov káblu...
0

ondronr
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 22:25
Bydlisko: NR/BA

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa ondronr » 28 Aug 2019, 22:46

S modernymi sietovymi komponentami nezalezi ci je kabel prekrizeny alebo nie (Auto MDI/MDIX). Jeden zly vodic moze sposobit downgrade na 100mbps alebo uplny vypadok, ale rovnako pre aj pre PC aj pre switch. Mozno sa nieco pohlo v konektore/kabli pri teste so switchom? Kabel by bolo fajn premerat "dvojkrabickovym" testerom kablov z ebay za 5.50 USD.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Aug 2019, 06:28

Toto isté mi robí biely rúter od UPC. Viac ako 6 metrov nefungoval, musel som ho dať bližšie ku switchom a potom išiel.

Daevid: ....A mimochodom ethernet bez problému zvláda 100 metrov káblu...,
No nie je to tak celkom pravda. Závisí to od rýchlosti a od kvality či typu káblu.
IP Kamery mi chodia na 180m Cat6A, PoE aktiv 48V, ale iba 10MBit. Pri Cat5E iba 145 metrov.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Aug 2019, 06:29

co znamena mierne porusena vonkajsia izolacia? ak to ide niekde cez dvere, tak sa mohli vysuchat aj zily az na drot a skratuju sa. videl som aj kabel, ktory vizualne bol ok, ale tym, ze po nom chodili, tak vnutri vysuchali izolaciu. skus odpojit oba konce a prepisknut merakom ci nie su skratovane zily.
gbit to musi ist na tych par m.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Aug 2019, 08:04

Okrem toho nie každá CAT5E je certifikovaná na 1GBit.
Keby boli žily v skrate, tak to nepôjde ani so switchom....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Aug 2019, 10:18

Ďakujem všetkým za rady. Teraz som len zo srandy vymenil ten 2 m kábel za iný (hotový z výroby) a od switchu už mám 1 Gb/s sieť aj rýchlosť. Asi bol niekde zalomený ten predošlý 2 m kábel a keď som to skúšal priamo z routra tak bol zrejme presne vtedy v "správnej" polohe. Priamo ten 10 m kábel mi v notebooku stále nejde, ale asi len zle dolieha koncovka do konektora v notebooku, dosť sa to kýve (čína)...
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 29 Aug 2019, 11:29

Dúfam že sa zhodneme že horší kábel ako Cat5e, dnes už človek ani nedostane kúpiť.

technikus110 - Ak kábel spĺňa špecifikáciu Cat5e, tak musí ísť 1Gbps. Práve to označenie Cat5e hovorí, že spĺňa kvalitatívne nároky na túto rýchlosť. Špecifikácia ethernetu tiež hovorí, že maximálna dĺžka vedenia môže byť 100m, to znamená že ostatné ethernetové zariadenia s touto dĺžkou musia vedieť fungovať. Dlhšie vedenie by sa nemalo používať. Pri dlhšom vedení by sa po 100m mal použiť nejaký aktívny prvok ako regenerátor signálu.

A po pravde je malý zázrak že tie kamery ti vôbec fungujú. Jednak si tam použil dĺžku vedenia, ktorá je skoro dvojnásobná než maximálna dovolená. Ďalej tam máš aktívne PoE, pasívne PoE používa dva páry vodičov výhradne na napájanie, zatiaľ čo aktívne PoE využíva všetky páry (šíry sa cez datové vodiče), čo môže značne ovplyvniť kvalitu signálu. A aby to nebolo málo, tak napájané je to spínaným zdrojom 48V...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Aug 2019, 15:13

Daevid: 150m nie je vôbec zázrak. Pozri si dátový list PoE switchu. Výrobca na 10Mbit zaručuje až 250 metrov.
Switch je cenovo veľmi prijateľný, menej ako iné šrotíky v obchode "U zeleného škriekača".
Existuje kaskádovateľný násobič do 500 metrov pre PoE ktorý sám seba napája z PoE a dokonca aj rozdvojenie PoE pre dve koncové zariadenia s predĺžením do 80m, aj keď výrobca udáva inú hodnotu.

Napísal si:
....zatiaľ čo aktívne PoE využíva všetky páry (šíry sa cez datové vodiče), čo môže značne ovplyvniť kvalitu signálu....
Ak tým myslíš napájanie že je aj na dátach 1/2/3/6, tak si si týmto 100% istý? Kde si našiel túto informáciu?

....A aby to nebolo málo, tak napájané je to spínaným zdrojom 48V...., nie, nie je ide to síce zo spínaného zdroja formou UPS, ale priamo sa o napája z akumulátorov. Okrem toho nie je spínaný zdroj ako zdroj. To sa takto kategorizovať nedá.




Budeš sa čudovať ale Cat5E sa ešte stále ponúka s prenosovou šírkou pásma 80/100/200/300 MHz.
Tá 80MHz najstaršia technológia na 80% nepôjde na 1Gbit! A tá 300MHz kabeláž by mala byť lepšia než Cat6? To asi nie. Ide o spôsob uloženia, skrútenia a tienenia.
Výborný Čínsky medený kábel = Fe jadro + hliník a na tom pomedenie taktiež nie vždy všetko znesie. A krehké, čiže praskajúce lankové vodiče už vôbec nie.


Cat 6 - 250MHz
Cat6A - 500MHz ( a aj toto nie je niekedy pravda)
Cat 7 - 600MHz
Cat7A - 1000MHz
Cat 8 - 2 GHz
Prílohy
Datasheet_of_DS-3E0310HP-E.pdf
switch 250 metrov
(637.07 KiB) 84 stiahnutí
DS1H340101P_poe_video_repeater.pdf
rozbočovač PoE + predĺženie
(713.59 KiB) 86 stiahnutí
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 29 Aug 2019, 20:27

Pozrel som si tie PDFka a stále si stojím za názorom že štandard pre 100BASE-T a 1000BASE-T komunikáciu a tiež štandard pre PoE IEEE802.3af a 802.3at hovorí o maximálnej dĺžke vedenia 100 metrov. Naozaj si nemyslím že by si na ten switch mohol dať 200m kábel a na jeho koniec napr. Cisco VoIP telefón a fungoval by korektne... Riešenie s väčším dosahom popisované v daných PDFkách mi príde ako vlastné riešenie vyvinuté v HIKVISION pre ich produkty. Len pre info, ak toto riešenie používaš, máš aj ten "poe video repeater"? Ak áno, pripája sa to za switch alebo ku kamere alebo niekde na polcesty?

Pri Active PoE sa naozaj prenáša napájanie aj po dátových vodičoch (1,2,3,6). Active PoE dokonca funguje aj na 1Gbps sieti, ktorá používa všetky 4 páry vodičov na dáta a zvláda cez ne zároveň prenášať napájanie. Niečo málo sa dá vyčítať napr. tu:
https://www.root.cz/clanky/poeticky-dum ... em-kabelu/
https://www.ieee.li/pdf/viewgraphs/intr ... 02.3at.pdf

Neviem ako máš napájanie PoE riešené ty (spomínané akumulátory a UPS), ale vychádzal som zo štandardného zapojenia, kde je napájanie riešené nejakých čínskym spínaným zdrojom buď vo forme adaptéra alebo zdroja vo switchy.

Ak je kábel označený ako Cat5, znamená to že spĺňa normy pre túto triedu kábla. Konkrétne Cat5 kábel by mal mať pri frekvencii 100MHz impedanciu 100Ω/km (teraz si nie som úplne istý ale tuším sa to udáva na 1000m kábla). Pri komunikácii 100Mbps a 1Gbps sa frekvenčné pásmo prenosu pohybuje od 25MHz do 120MHz v závislosti od kódovania bitov, atď... No a pri dlhšom vedení je vyššia aj impedancia a teda na vedení vzniká väčší úbytok napätia a je tiež náchylnejšie na rušenie... S vývojom rýchlejších metalických sieti (2,5Gbps, 5Gbps, 10Gbps) pri zachovaní štyroch párov vodičov bolo potrebné zvýšiť prenosovú frekvenciu. S vyššou prenosovou frekvenciou sa zdvihli aj nároky na vodiče a tak vzniklo Cat6 a vyššie. Dokonca uvedené vyššie kategórie sú aj prísnejšie limitované čo sa dĺžky vodičov týka. Napr. pre Cat6 a rýchlosti 10Gbps bola dĺžka vedenia stanovená na max 10 metrov.
Určite sa ale zhodneme na tom že základom úspechu je nekupovať lacné čínske napodobeniny s pomedenými vodičmi...
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa peterple » 29 Aug 2019, 22:09

A môžeš aj uviesť nejaký elektrotechnický dôvod prečo ten ethernet nemôže fungovať na dlhšej vzdialenosti ako je 100m, ak to útlm kábla/citlivosť prijímača zvládne? Nakoľko tu zase platí to často opakované myslieť znamená figu vedieť.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 30 Aug 2019, 00:09

Kde konkrétne som napísal že to nemôže fungovať s káblom dlhším ako 100m? Tiež nerozumiem tomu prečo máš nutkanie znevažovať moje vedomosti...

Dokážeš garantovať citlivosť prijímača? A prečo len prijímača keď komunikácia je obojsmerná? Žiaden výrobca zariadení takéto údaje k erthernet portom neudáva. Štandart udáva že zariadenie musí fungovať plnou rýchlosťou pri max dĺžke vedenia 100m. Z nejakého dôvodu túto hodnotu zvolili a konkrétne dôvody sa určite v štandarde dočítaš... Je to to iste ako že RS485 má stanovenú maximálnu dĺžku vedenia na 1200m. Je to dané tým ako sa signál deformuje na danom vedení.

Lietadlo s maximálnou nosnosťou 100t dokáže lietať s nákladom o hmotnosti 110t. Sadol by si si do tak naloženého lietadla?

Ja som len chcel docieliť aby to ľudia robili správne. Za rok/dva niekomu zhorí switch/router/kamera/wifi (čokoľvek), tak pôjde do obchodu a kúpi si druhú, samozrejme už inú lebo tá pokazená už nebude v ponuke. Keď to zapojí tak zistí že mu to nefunguje, následne pôjde na fórum a začne riešiť že mu to nefunguje. Ľudia budú vymýšľať všetko možné aj nemožné, že čo tomu môže byť ale na to, že tam je 150m káblu namiesto 100m už nikto nepríde lebo však predtým to fungovalo 2 roky bez problému...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Aug 2019, 06:20

Daevid:
.....máš aj ten "poe video repeater"? Ak áno, pripája sa to za switch alebo ku kamere alebo niekde na polcesty?....

Záludne nelogická otázka od technika pre technika.
1. Ale ak mi "niečo" nejde nad 100 metrov a switch vraj pracuje do 100 metrov, tak aký zmysel by to malo namontovať po 150m na kameru?
2. Ak mi výstup switchu dáva "long range" 150metrov, alebo 250m, načo by som ten modul montoval hneď za switch?
3. Čiže logicky "niekam" na hranicu účinosti switchu mínus technologická tepelná rezerva káblu. T.j. cca. 120 metrov z mojich overených inštalácií.

....Naozaj si nemyslím že by si na ten switch mohol dať 200m kábel a na jeho koniec napr. Cisco VoIP telefón a fungoval by korektne....
To som nikdy netvrdil a ak ty tvrdíš, že Cisco telefón zavesíš na 99 metri PoE Cisco switchu, tak si tiež na omyle! Tvoje druhé PDF strana 15. Aj keď tá prezentácia je 10 rokov stará a tak trochu sa výrobky posunuli technologicky vpred.

....Pri Active PoE sa naozaj prenáša napájanie aj po dátových vodičoch (1,2,3,6).....
Tvoje prvé PDF, článok v ktorom je dosť chýb nič také netvrdí. Tvoje druhé PDF, strana 27 hovorí o dvoch typoch zapojenia káblov pre PoE. Ale ja niesom angličtinár, takže to slovíčko OR pre technika znamená buď, alebo. Nikdy nie súčasne. To nie je PoE, ale End-Span technology tvoje druhé PDF strana 8. Tu sa však používajú iba dva páry vodičov a oddeľovacie transformátory v zariadeniach na oboch koncoch vedenia. To nie je Activ PoE a tu je priama možnosť pri zámene technológií aj zariadenie zničiť! (to sú tie nepresnosti v PDF1)

Switch má vždy vlastný zdroj odladený výrobcom. Ja nenakupujem šroty v Číne. Dovozca/distribútor zariadení do EU MUSÍ garantovať dáta z technického listu a deklaruje to v CE deklarácii.

....Active PoE dokonca funguje aj na 1Gbps sieti.... áno viem, mám všetky switche doma PoE.
Len zase si treba logicky odladiť aktívne PoE.
- Ak sa pripne zariadenie do aktívneho PoE portu, tak switch najprv dá napätie pracovné tak, aby otestoval, či na druhom konci má kompatibilné zariadenie s jeho PoE. Po dátovke mu príde strohý údaj o zariadení. Ak potrebuje PoE, tak sa zapne 48V s monitoringom. Potom nabehne bios zariadenia a život ide ďalej.
- Ak sa pripne zariadenie bez aktívneho odberu, tak sa zdroj na danom porte vypne a sú k dispozícii 4 páry.

Toľko k prvej inicializácii PoE aktiv. Ináč aj strana č.19 tvoje PDF 2. uvádza štandard a rozpis káblov.

....Tiež nerozumiem tomu prečo máš nutkanie znevažovať moje vedomosti...... aj keď toto asi nepatrilo mne priamo diskutujeme, neurážame, či neznevažujeme.

Z tohto dôvodu by som ťa poprosil dopísať ďalšie postupy identifikácie 100Mbit/1000Mbit systému, aby to bolo všetkým jasné a dala sa táto téma vyhodnotiť ako plnohodnotná a školiaca pre ľudí vecí moc neznalých.

Ak pripojím zariadenie 100Mbit na 1Gbit switch a mám k dispozícii:
- 4 páry, tak po pároch 4/5 a 7/8 prebehne konunikácia???, prenášajú sa dáta??? trvalo/občasne a ak áno, tak aké....
- 2 páry, tak switch zistí neprítomnosť 4/5 a 7/8 tak, že.....

Čo sa udeje a ako rozpozná hoci aký plastový noname šrotový 1GB switch že má kábel iba 2 páry?
Ako rozpozná 1GB switch 1GB koncové zariadenie?
Hlavne aké dáta tečú po žilách 4/5 a 7/8.
(prosím nie link na wiki..., ale vlastnými slovami)
Prílohy
136209-next-generation-poe-ieee-802-3bt-white-paper.pdf
tu je tých 48V na 4 pároch, ale to je najnovší štandard, ktorý je oddelený tými transformátormi a potrebuje aj zariadenie tohto štandardu. Ináč je tak trochu problém....
(548.33 KiB) 71 stiahnutí
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa peterple » 30 Aug 2019, 21:02

Daevid napísal:Kde konkrétne som napísal že to nemôže fungovať s káblom dlhším ako 100m? Tiež nerozumiem tomu prečo máš nutkanie znevažovať moje vedomosti...
Daevid napísal:A po pravde je malý zázrak že tie kamery ti vôbec fungujú. Jednak si tam použil dĺžku vedenia, ktorá je skoro dvojnásobná než maximálna dovolená. Ďalej tam máš aktívne PoE, pasívne PoE používa dva páry vodičov výhradne na napájanie, zatiaľ čo aktívne PoE využíva všetky páry (šíry sa cez datové vodiče), čo môže značne ovplyvniť kvalitu signálu. A aby to nebolo málo, tak napájané je to spínaným zdrojom 48V...
Z toho to mi vychádza tvoj názor že to nemôže fungovať keď je to malý zázrak. To nutkamie mám z tvojej prílišnej istoty že to čo trdíš je naozaj pravda.
Daevid napísal:Dokážeš garantovať citlivosť prijímača? A prečo len prijímača keď komunikácia je obojsmerná? Žiaden výrobca zariadení takéto údaje k erthernet portom neudáva. Štandart udáva že zariadenie musí fungovať plnou rýchlosťou pri max dĺžke vedenia 100m. Z nejakého dôvodu túto hodnotu zvolili a konkrétne dôvody sa určite v štandarde dočítaš... Je to to iste ako že RS485 má stanovenú maximálnu dĺžku vedenia na 1200m. Je to dané tým ako sa signál deformuje na danom vedení.

Lietadlo s maximálnou nosnosťou 100t dokáže lietať s nákladom o hmotnosti 110t. Sadol by si si do tak naloženého lietadla?
Ja som sa len spýtal či máš nejaký fyzikálny argument prečo to nemôže fungovať aj na dvojnásobnej dĺžke okrem útlmu kábla. Keď som sa kedysi strašne dávno zoaberal vecami ako 10BASE2 a 10BASE-T tak to bola veľkosť kolíznej domény. Tá je myslím si teraz out (lebo máme switche) a preto som sa pýtal na nejaký dôvod. Mne tiež fungovalo jedno spojenie na viac než 100m a preto ma zaujímalo, prečo by nemalo.
Myslel som keď to tak jednoznačne tvrdíš, že máš aj nejaké argumenty okrem normy. Obávam sa že z normy dôvody nevyčítam. Normy sú ako mamy. Prečo je to tak, - lebo som povedala.
A ešte k tým príkladom. RS485 má síce stanovenú dĺžku 1200m. Ja tvrdím že urobím aj dlhšiu len budem musieť niektoré veci zmeniť (napríklad prenosovú rýchlosť). Je tam tiež krásny príklad toho že norma nie je dogma. RS485 síce hovorí o max počte 32 uzlov. Nuž ale sú aj obvody ktorých sa dá na jeden segment zapojiť aj 128 či 256.
Tak prečo by dnešný ethernet nemohol behať aj na 200m vďaka nižšiemu útlmu kábla a dobrému tieneniu?
Príklad s lietadlom je podľa mňa trochu mimo tak ho nekomentujem.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Daevid » 01 Sep 2019, 15:47

technikus110 napísal: Záludne nelogická otázka od technika pre technika.
1. Ale ak mi "niečo" nejde nad 100 metrov a switch vraj pracuje do 100 metrov, tak aký zmysel by to malo namontovať po 150m na kameru?
2. Ak mi výstup switchu dáva "long range" 150metrov, alebo 250m, načo by som ten modul montoval hneď za switch?
3. Čiže logicky "niekam" na hranicu účinosti switchu mínus technologická tepelná rezerva káblu. T.j. cca. 120 metrov z mojich overených inštalácií.
Mne teda nelogická nepríde. Nakoľko nepoznám to riešenie od Hikvision a PDF ktoré si sem dal boli celkom strohé na detaily, tak som chcel iba pochopiť ako to presne funguje. K tebou uvedeným príkladom:
1. V uvedenom PDF k switchu sa spomína akýsi "extend mode" ktorý zvyšuje dosah až na 250m. Tento mód nieje súčasťou PoE štandardu. Nieje tam uvedené ako to funguje, či sa zapína manuálne nejakým prepínačom alebo ho to zariadenie deteguje automaticky. Nieje tam uvedené ako to funguje, preto som predpokladal, že aby switch mohol zvýšiť dosah na uvedenú vzdialenosť, tak nejakým spôsobom upravuje signál prenášaný vedením. Napríklad zvýšením napäťových alebo prúdových úrovní signálu. To by ale vyžadovalo nejaké zariadenie na konci vedenia, ktoré by tento signál zas upravil na pôvodnú úroveň pre nekompatibilné zariadenia, ktoré niesu z dielne Hikvision. Preto teda umiestnenie na konci vedenia.
2. V PDF k tomu repeateru sa tiež neuvádza či sa má alebo nemá používať v spojitosti s tým Hikvision switchom, ale tiež sa tam spomína ten "extended mód". Z môjho uhlu pohľadu bolo teda tiež možné že sa uvedené zariadenie dá použiť na rozšírenie dosahu štandardného switchu akéhokoľvek iného výrobcu na uvedený dosah. Samozrejme zase pre koncové zariadenie s kompatibilitou uvedenej technológie.
3. No a ak sa má teda umiestniť do prostriedku vedenia, to znamená že vedenie pred repeaterom a za repeaterom v konečnom dôsledku není dlhšie ako 100 metrov a teda nepredlžuje dosah PoE v pravom slova zmysle. Ale slúži ako regenerátor signálu, čo už som kdesi vyššie spomínal, že po každých 100metroch vedenia by sa mal použiť nejaký aktívny prvok. Ono je v celku jedno či to bude nejaký "repeater" alebo switch, sieťová karta alebo čokoľvek iné.

Ešte dodám že síce sa to volá repeater (opakovač), čo naznačuje že sa má umiestniť do prostriedku vedenia, ale marketingové oddelenia firiem dokážu pomenovať všeličo úplne nezmyselne a preto som sa opýtal. (krásnym príkladom týchto nezmyselných pomenovaní je napr. industrie 4.0 alebo Cloud)
technikus110 napísal: To som nikdy netvrdil a ak ty tvrdíš, že Cisco telefón zavesíš na 99 metri PoE Cisco switchu, tak si tiež na omyle! Tvoje druhé PDF strana 15. Aj keď tá prezentácia je 10 rokov stará a tak trochu sa výrobky posunuli technologicky vpred.
Neviem čo presne na strane 15 v tom PDF sa ti nezdá. Je tam jasne vyobrazené že dĺžka vedenia medzi dvoma zariadeniami má byť max 100m. To PDF je síce 10 rokov staré, pretože ten štandard je zrovna tak starý a do dnes platný. 100Mbps siete tu máme skoro 25 rokov, 1000Mbps siete tu máme 20 rokov, do dnes používané a prakticky nezmenené. PoE existuje taktiež veľa rokov a zmenilo sa len minimálne, resp. je tam stále spätná kompatibilita lebo sa zmenilo len to koľko energie sa cez neho dá prenášať. Že sa medzi obyčajných ľudí dostalo až teraz za priaznivú cenu, neznamená že to je niečo nové.
technikus110 napísal: ....Pri Active PoE sa naozaj prenáša napájanie aj po dátových vodičoch (1,2,3,6).....
Tvoje prvé PDF, článok v ktorom je dosť chýb nič také netvrdí. Tvoje druhé PDF, strana 27 hovorí o dvoch typoch zapojenia káblov pre PoE. Ale ja niesom angličtinár, takže to slovíčko OR pre technika znamená buď, alebo. Nikdy nie súčasne. To nie je PoE, ale End-Span technology tvoje druhé PDF strana 8. Tu sa však používajú iba dva páry vodičov a oddeľovacie transformátory v zariadeniach na oboch koncoch vedenia. To nie je Activ PoE a tu je priama možnosť pri zámene technológií aj zariadenie zničiť! (to sú tie nepresnosti v PDF1)
Active prenáša napájanie po dátových vodičoch. Môj prvý link/článok to tvrdí celkom jasne hneď na začiatku pod nadpisom "Standardizované PoE – bezpečné, ale nákladné". Rád by som vedel o aké chyby v článku sa jedná, lebo podľa môjho názoru veľmi dobre vysvetľuje ako PoE funguje a aký je rozdiel medzi Active/Passive PoE. Informáciu o tom ktoré vodiče používa active poe nájdeš aj na wikipedii a množstve ďalších webov. Dokonca aj štandard ktorý si tu uviedol 802.3bt uvádza, že na prenos napájania používa všetkých 8 vodičov.
Môj druhý link, PDF prezentácia popisuje PoE Switch ako End-Span zariadenia a na strane 8 udáva že napájanie je prenášané na vodičoch 1,2,3 a 6. Switch je v tomto prípade active poe. Ďalej popisuje zariadenie Mid-Span ako PoE Injector na strane 9, čo je vlastne passive poe. PoE injector je zariadenie ktoré sa pripája napr za switch ktorý poe nemá. Alebo tiež sa často používa napr na exterierových wifi anténach, kde sa ako malá krabička pripája na ethernet kábel s adaptérom do zástrčky a wifi anténa je takto napájaná. Na strane 10 uvádza že používa vodiče 4,5,7 a 8 ktoré niesu dátové. Tieto vodiče niesu dátové len v prípade že sa jedná o 100Mbps sieť!
Že pri zámene passive poe a active poe je možné zariadenie zničiť popisuje aj článok z prvého linku, kde aj vysvetľuje prečo je to tak.
technikus110 napísal: Switch má vždy vlastný zdroj odladený výrobcom. Ja nenakupujem šroty v Číne. Dovozca/distribútor zariadení do EU MUSÍ garantovať dáta z technického listu a deklaruje to v CE deklarácii.
Switch není jediným zdrojom napájania PoE. Existujú aj spomínané injectory. Injector môže byť aj ako Active PoE ale bežnejšie sú tie passive PoE. Tieto injectory ktoré sa dávajú priamo na kábel sú takmer vždy passive PoE ku ktorým sa ešte pripája adapter do zástrčky. Tieto čínske adaptéry aj napriek tomu že majú CE, síce normu spĺňajú ale kvalitné byť rozhodne nemusia. Ich cena a cena výrobku často napovie. No a tieto passive poe injektory sú často súčasťou IP kamier a exteriérových WIFI antén alebo sú dostupné ako voliteľné príslušenstvo. Prikladám link pre predstavu, čo je passive injector https://www.alza.sk/poe-pas-d4995280.htm
technikus110 napísal: ....Active PoE dokonca funguje aj na 1Gbps sieti.... áno viem, mám všetky switche doma PoE.
Len zase si treba logicky odladiť aktívne PoE.
- Ak sa pripne zariadenie do aktívneho PoE portu, tak switch najprv dá napätie pracovné tak, aby otestoval, či na druhom konci má kompatibilné zariadenie s jeho PoE. Po dátovke mu príde strohý údaj o zariadení. Ak potrebuje PoE, tak sa zapne 48V s monitoringom. Potom nabehne bios zariadenia a život ide ďalej.
- Ak sa pripne zariadenie bez aktívneho odberu, tak sa zdroj na danom porte vypne a sú k dispozícii 4 páry.
Na PoE switch sa môže pripojiť aj zariadenie, ktoré PoE vôbec nevie. Preto sa na neho nemôže hneť posielať napájanie. Detekcia PoE kompatibilného zariadenia sa rieši detekciou rezistoru v hodnotách rádovo kΩ na porte klientskeho zariadenia. A až následne sa pripája napájanie. Lepšie je to popísané v tom článku z prvého linku. V podstate je to obdobné ako vyhodnocovanie pripojenej nabíjačky na USB zariadeniach. Tie tiež zisťujú či sú na dátových pinoch pripojené rezistory aby vedeli, koľko prúdu môžu odoberať z uvedeného zariadenia.
technikus110 napísal: Z tohto dôvodu by som ťa poprosil dopísať ďalšie postupy identifikácie 100Mbit/1000Mbit systému, aby to bolo všetkým jasné a dala sa táto téma vyhodnotiť ako plnohodnotná a školiaca pre ľudí vecí moc neznalých.

Ak pripojím zariadenie 100Mbit na 1Gbit switch a mám k dispozícii:
- 4 páry, tak po pároch 4/5 a 7/8 prebehne konunikácia???, prenášajú sa dáta??? trvalo/občasne a ak áno, tak aké....
- 2 páry, tak switch zistí neprítomnosť 4/5 a 7/8 tak, že.....

Čo sa udeje a ako rozpozná hoci aký plastový noname šrotový 1GB switch že má kábel iba 2 páry?
Ako rozpozná 1GB switch 1GB koncové zariadenie?
Hlavne aké dáta tečú po žilách 4/5 a 7/8.
(prosím nie link na wiki..., ale vlastnými slovami)
Tak ešte raz 100Mbps sieť používa len 2 páry vodičov, teda 4 žili. Čiže ak máš ethernetový kábel, kde máš nakrimpované iba žili 1,2,3,6, tak ti sieť na tomto kábli nikdy nepôjde rýchlejšie ako 100Mbps. Takéto káble boli často pribalené k lacným wifi routerom, ktoré mali len 100Mbps porty. Ak má kábel zapojené všetky 4 páry vodičov, teda všetkých 8 žíl, tak umožňuje komunikáciu 1Gbps rýchlosťou.
Samozrejme aby zariadenie mohlo komunikovať rýchlosťou 1Gbps, tak nestačí aby mal kábel 8 žil ale aj obe koncové zariadenia pripojené na tento kábel musia mať sieťovú kartu, ktorá vie touto rýchlosťou komunikovať.

Ak teda pripojíš 100Mbps zariadenie na 1Gbps switch, tak switch so zariadením budu komunikovať iba po žilách 1,2,3,6. Ak pripojiš 1Gbps na 1Gbps budu dáta prenášať po všetkých vodičoch. Ak dáš medzi dve 1Gbps zariadenia kábel so zapojenými žilami 1,2,3,6, budu komunikovať iba rýchlosťou 100Mbps. Ak dáš medzi dve 1Gbps zariadenia kábel so zapojenými inými štyrmi žilami než 1,2,3,6, tak sa budú tváriť ako by tam žiaden kábel nebol.

No a ako zariadenie pozná akou rýchlosťou má komunikovať? Rovnako ako pozná že ma vôbec nejaký kábel pripojený. Všimol si si že PC ti ukáže že pol pripojený sieťový kábel až po tom čo ho zapojíš na oboch stranách? Ako to pozná? Sieťová karta posiela na jednotlivé piny na konektore clock signál a ak na clock signál dostane odpoveď, zisti že k sieťovej karte bolo pripojené ďalšie zariadenie. Tým istým spôsobom vie určiť akou rýchlosťou má komunikovať. Posiela clock signál na všetky vodiče. Ak tam nejaké vodiče chýbajú, nedostane od nich spätnú väzbu. Taktiež ak je jedná sieťová karta 100Mbps a druhá 1Gbps a kábel je 8 žilový, tak ten 100Mbps účastník nebude posielať clock signál na žily 4,5,7,8...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa technikus110 » 01 Sep 2019, 18:46

Daevid
.....Neviem čo presne na strane 15 v tom PDF sa ti nezdá. Je tam jasne vyobrazené že dĺžka vedenia medzi dvoma zariadeniami má byť max 100m....
Na strane 15 máš rúter, ktorý vraj funguje do 50 ft, telefón do 75ft, kamera do 100ft a repeater do 333ft = 100m.

PDF od Hikvisionu sú dátové listy produktov, nie výukový materiál k technológii prenosu. Ten dostaneš na školení. Long range switch má v ponuke Cisco, Netis, Netgear, to nie je výmysel Hikvisionu. Logicky nemá význam dávať repeater na 80 metrov, ak potrebuješ 140m PoE. Prepneš sa manuálne na switchy a je to. Tieto repeatre NEMAJÚ pomocné napájanie a žijú s distribuovaného PoE. Aj by si do predĺženia dával ďalší rúter či switch, tak na 99% potrebuješ doplnkové napájanie.
Áno, PoE injektor aj rozbočovač sa dá použiť s akýmkoľvek PoE switchom od iného výrobcu, ktorý nemá voľbu long range.

.....Ešte dodám že síce sa to volá repeater (opakovač), čo naznačuje že sa má umiestniť do prostriedku vedenia,.....
Prečo do prostriedku? Na spoľahlivú hranicu vedenia, tak, kde je nezdeformovaný signál RX/TX a fungujú v tom mieste spoľahlivo všetky zariadenia.

.....Active prenáša napájanie po dátových vodičoch. ....
Áno, ako z tvojho prvého článku vyplýva a aj zo schém v druhom článku. ALE switch a aj zariadenie MUSÍ mať oddeľovacie transformátory. Je to tam jasne napísané a aj nakreslené. Ak switch má a zariadenie nemá, tak niečo zhorí....čo asi tak?
Pozri si schématické nákresy na strane 8 a 10 vpravo dole. Budeš mi tvrdiť, že zariadenie PoE určené pre systém zo strany 10 bude rovnako funkčné ak ho zapojíš do switchu zo štandardom zo strany 8?

....Na strane 10 uvádza že používa vodiče 4,5,7 a 8 ktoré niesu dátové. Tieto vodiče niesu dátové len v prípade že sa jedná o 100Mbps sieť!...
Rozlišuj prosím dáta RX/TX a identifikačnú komunikáciu pri inicializácii. Ale nie je tak náhodou 4+5 spojené a aj 7+8 spojené vo switchy, čím z dvoch párov u klasického PoE vytvoríš jeden pár zosilneného vedenia? Lebo pôvodne 4+5 bol klasický analógový telefón a 7+8 spätné volanie do ústredne. (napríklad)

....Switch není jediným zdrojom napájania PoE....
Tie tvoje prepojky sú pre pasívne PoE to najlacnejšie riešenie, kam si kupuješ u zeleného škrekľúňa aj najlacnejší adaptér. To ale nie je profesionálne riešenie. Na doma a kratšie vzdialenosti to stačí, zákazníkovi by som toto nikdy nedodal! Toto je korektnejšie riešenie s integrovaným zdrojom výrobcu: https://www.alza.sk/tenda-poe15f-d3754535.htm (verzie 5, 9, 12, 18, 24, 48, 52V DC)
A ak nakŕmiš zariadenie určené na aktívne PoE pasívnym pripojením, tak sa môže tiež niečo udiať.......

....Na PoE switch sa môže pripojiť aj zariadenie, ktoré PoE vôbec nevie. Preto sa na neho nemôže hneť posielať napájanie. Detekcia PoE kompatibilného zariadenia sa rieši detekciou rezistoru v hodnotách rádovo kΩ na porte klientskeho zariadenia....
Ako to potom funguje ak je PoE switch 1GB a je klasický, bez oddeľovacích transformátorov pre napájanie???

....Všimol si si že PC ti ukáže že pol pripojený sieťový kábel až po tom čo ho zapojíš na oboch stranách?....
Všimol som si aj to, že ak do môjho switchu do voľného portu zastrčím kábel, tak on spozná, že tam niečo je, nie je tam klient s IP a MAC na druhej strane, ale zmeria si dĺžku a teoretickú možnosť prenosovej rýchlosti, podľa kapacity kábla medzi jednotlivými pármi. A nepotrebuje ani ukončovací dongel na druhej strane.

A ako spozná switch na 4 žilách, t.j. dvoch pároch, či je klient 10Mbit alebo 100Mbit?

-- Spojený príspevok 01 Sep 2019, 19:05 --

Pre nový štandard, ktorý ešte WiKi nepopísala si pozri: (na stránke Edimax-u je toho požehnane...)

http://www.ot-systems.com/en-ww/applica ... .php?AID=3
https://www.edimax.com/landing/long_ran ... utions/en/
https://planet.com.br/en/solution/lrp.html

-- Spojený príspevok 01 Sep 2019, 19:18 --

toto som mal jeden čas na svojom webe, len je to už zastaralé a som lenivý to doplniť....
Prílohy
LRP_technology.jpg
PoE teoria.pdf
(353.65 KiB) 66 stiahnutí
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Jerry19 » 02 Sep 2019, 08:01

Ake pouzivas klieste na krimpovanie ?

Taketo ?:
Obrázok

Tieto klieste nedotlacaju dobre kontakty.... Treba z nich vyhodit cepielky na strihanie kabla a tym padom sa im posunie doraz a potom uz su pouzitelne.... Ale odporucam pouzivat lepsie klieste ako toto...

Mal som plno problemov a skusal som vsetko mozne az som nakoniec prisiel na to, ze vsetky moje problemy su sposobene tymito debilnymi cinskymi kliestami lacnymi.... Prekrimpoval som konektory normalnymi kliestami a vsetko zacalo krasne fungovat...

A odporucam pouzivat EZ resp feed trough RJ45 konektor a klieste, ovela jednoduchsie sa s tym pracuje a je to rychlejsie... Jednoduchsie sa da dosiahnut ze krutenie vodicov je az tesne ku kontaktom RJ45, nemoze nastat problem ze drotiky su nedotlacene do konca RJ45 (pri 1gbps sietach ma vplyv na rychlost), kontrola farieb je jednoduchsia uz po zasunuti kabla do konektora... Je to 100x lepsie ako klasicke stare RJ45...
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2434
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Internet cez UTP funguje iba cez switch alebo kratší kábel

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Sep 2019, 17:46

Ak to bola otázka na mňa tak kliešte používam tieto. Problém s dotlačením nemajú, priam naopak, zhora konektora dokonca vidno ako prešli tie pliešky cez celú izoláciu každej žily až hore.
Feed-through konektory poznám, ale tých sa aj trochu obávam lebo mám pocit že po (zlom) odstrihnutí toho zvyšku môže hroziť skrat medzi niektorými žilami. Tie "staré" sú pre každú žilu uzavreté.

Každopádne s rýchlosťou problémy nemám :rolleyes:
Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok