Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Moderátori: psichac, Moderátori

DontGetMeWrong
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Máj 2020, 00:07

Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa DontGetMeWrong » 11 Máj 2020, 00:42

Zdravim, som tu novy, ako inak som sa sem registroval zo zufalstva s nadejou, ze mi tu niekto pomoze :)

Prechadzame asi po 10 rokoch z ADSL 10Mbit na VDSL 40Mbit a tak som sa pozrel na zubok nasej domacej "infrastrukture", ci to bude zvladat a asi tazko, lebo som zistil, ze doteraz sme mali net + telefon pripojeny len na jeden 2 zilovy kabel. Co na tych 10Mbit akurat stacilo, ale 40Mbit predpokladam, ze "neutiahne".

Prva otazka: Moj plan je, ze z jedneho CAT5e RJ45 kablu odstrihnem koncovky a nakrimpujem tam RJ11 tak aby sa vyuzili 4 zily. Podla toho, co som vygooglil tak treba pouzit modry a oranzovy par (?) A tymto by som nahradil ten 2 zilovy povodny RJ11. Bolo by to tak spravne?

Druha otazka: Problem mam hlavne s telefonnou pripojkou. Z ulice k nam vedie telefonny kabel, ktory ma 4 zily (cervenu, bielu, fialovu a sivu). Zapojeny sme doteraz mali v pripojke len jeden par - cerveny kabel vlavo a biely vpravo, vid obrazok nizsie. Ani neviem ci toto vobec je "par", no doteraz to fungovalo :) Na nete neviem najst ziadnu schemu zapojenia s takouto farebnou kombinaciou kablov. Netusim ktory kabel je + a ktory - a ci su dobre sparovane (cerveny-biely a fialovy-sivy) a ci na tom vobec zalezi? Viete mi poradit ako pripojit spravne vsetky 4 zily tohto kabla k tomu, ktory si planujem nakrimpovat?
Prílohy
kablbovo.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa Ado_PO » 11 Máj 2020, 01:27

Netreba nič meniť ani krimpovať extra páry vodičov. ADSL aj VDSL modem/router používa len jeden pár vodičov na pripojenie sa ku pevnej linke a konektor typu RJ11. (Samozrejme nevylučujem aj RJ45 ale to je také exotické a vie to znechutiť deň ak nie je k dispozícii redukcia alebo priložený kábel v balení.)
Takže konektor odpojiť z pôvodného prístroja ADSL a zapojiť do nového VDSL prístroja a modliť sa aby bol kábel do ústredne kratší ako 1300m.
Ten fialový a sivý vodič z telef. kábla sa používal na napájanie starých telefónnych prístrojov. Ten nechať na pokoji.
Páry krútenej dvojlinky s RJ45 sa používajú na lokálnu sieť medzi PC a modemom/routerom/switchom.
0
RoHS? Hrôza a des.

DontGetMeWrong
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Máj 2020, 00:07

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa DontGetMeWrong » 11 Máj 2020, 07:23

Vdaka za odpoved. Mas namysli stary analogovy telefon? Lebo taky mame este jeden doma a pouzivame ho. Alebo myslis este nejaky starsi? Ak, tak ten sivy a fialovy kabel teda necham tak.

Len sa mi nechce verit, ze obycajny 2 zilovy flat rj11 zvladne 40mbit. Aj 90mbit? Taku rychlost by sme mali mat prve 3 mesiace. Podla informacii na nete je to (prinajlepsom) cat3 kabel a mal by mat limit pri prenose dat okolo tych 10mbit. Nie je to tak? Len preto som chcel nakrimpovat rj11 z cat5e rj45 kabla, lebo to je kabel vyssej kategorie.

Co sa tyka vzdialenosti od ustredne, tak ta je necelych 500m, takze ta ma obmedzovat az tak nebude, prave preto by som bol nerad keby som mal nizsiu rychlost kvoli nejakemu kabliku u mna doma.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa miroja » 11 Máj 2020, 07:35

Jedna vec je rychlost na tvojej vnutornej LAN siete, tam je to tak ako uvazujes.
"Privod" internetu - cizez z principu DSL internet funguje na inom principe, pouziva sa novsi sposob modulacie, aby aj na dvoch spravodla paralenych netwistovanych vodicoch prenasali data vysokou rychlostou.
0

DontGetMeWrong
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 11 Máj 2020, 00:07

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa DontGetMeWrong » 11 Máj 2020, 08:39

No ok. Necham to teda zatial tak, pockam kym mi to prehodia na vdsl a ked mi pride router zapojim a uvidim :) ked nezabudnem, tak sem potom napisem, ako to dopadlo.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Máj 2020, 10:27

pozri, napr. upc vie tahat vyse 100mbit po koaxe + telka. niekedy bol limit na koaxe 10mbit, ak si pamatas prastare siete. vyvoj ide dopredu a to, co bolo pred par rokmi nemozne, je dnes samozrejmost
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Máj 2020, 18:52

Asi je jednoduchšie vynájsť nový spôsob prenosu vyššou rýchlosťou, ako prísť o zákazníkov s dôvodu nepriechodnosti vedenia a vysokej ceny za jeho rekonštrukciu.Nie všade sa oplatí a dá ťahať optika. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ako zapojiť tento kábel na VDSL?

Príspevok od používateľa oravan » 11 Máj 2020, 21:18

oni to aj nainštalujú neboj aj káble ti dajú a len sa ích pýtaj nedaj ím pokoj aby ťa neosrali lebo oni to radi robia nemáš šancu zistiť rýchlosť ak ti to oni nepotvrdia a jasné ako ďaleko je ATU alebo PCM
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok