Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Ch├ęmia - chlorid hore─Źnat├Ż

Ch├ęmia - chlorid hore─Źnat├Ż

V┼íetko to ─Źo sa inde nehod├ş

Moderátori: psichac, Moderátori

Ch├ęmia - chlorid hore─Źnat├Ż

Odosla┼ąod Victorio » 01 Aug 2019, 11:18

Zdrav├şm, je to mimo elektro t├ęmy ale d├║fam ┼że sa tu n├íjde niekto komu nie─Źo hovoria chemick├ę pokusy, experimenty at─Ć.

Potreboval by som zisti┼ą, s ─Ź├şm by mohol reagova┼ą chlorid hore─Źnat├Ż tak, aby vytvoril zl├║─Źeninu, ktor├í nebude hygroskopick├í.
M├ím MgO dosky, ktor├ę som pou┼żil na obklad , ale s├║ silne hygroskopick├ę a pod stenami sa tvoria kalu┼że ktor├ę ─Ćalej nas├ívaj├║ vlhkos┼ą.
M├í to na svedom├ş hlavne chlorid hore─Źnat├Ż ktor├Ż je v dosk├ích tzv. superdoska, okrem oxidu hore─Źnat├ęho , ktor├Ż by hygroskopick├Ż nemal by┼ą.
Impregn├ície ve─żmi nepomohli, preto okrem tot├ílneho rie┼íenia demol├íciou je napusti┼ą ich nie─Ź├şm, ─Ź├şm by chlorid hore─Źnaty zreagoval napr. na nejak├║ in├║ zl├║─Źeninu ktor├í odol├íva vlhkosti. Napr. Hydroxid hore─Źnat├Ż .

Zrejme asi bude probl├ęm zo zl├║─Źeninami chl├│ru, ktor├ę s├║ ─Źasto hygroskopick├ę
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 294
Zalo┼żen├Ż: 12.03.2014

Re: Ch├ęmia - chlorid hore─Źnat├Ż

Odosla┼ąod mato3000 » 01 Aug 2019, 18:26

:rolleyes:
pane─Źku ty si obkladal dom v├Żmurovkou do vysok├Żch pec├ş ? To preboha ─Źo bol za n├ípad ?

ale samozrejme tie postupy ─Źo spom├şna┼í s├║ ├║plne nahoubi .... rad┼íej pop├ş┼í lep┼íie ─Źo to m├í┼í, ale okrem demol├ície a v├Żmeny za nie─Źo ─Źo sa hod├ş na obklad sa asi s t├Żm nebude da┼ą ni─Ź robi┼ą .

INak neviem pre─Źo by mala tak├í doska obsahova┼ą MgCl2, bude┼í ma┼ą nejak├ę myln├ę inform├ície, alebo to v├┤bec nebola obkladov├í doska, alebo to nebola ani MgO doska ....

-- Spojen├Ż pr├şspevok 01 Aug 2019, 17:39 --

No pozeral som si na ich ┼ípecifik├íciu a s├║ ur─Źen├ę najme do interi├ęru, u┼ż aj pre to ┼że to je p├│rovit├ę a nas├íva vodu ako ┼ípongija 17% :D Teda ke─Ć zapr┼í├ş, tak to nasaje vodu a t├í samozrejme potom prenik├í do stien a pomaly stek├í,tak┼że sa asi priprav aj na flaky na vn├║tornej stene :potlesk: :potlesk:

┼żiaruvzdorn├ę l├ítky treba d├íva┼ą tam kam patria , inak sa to bude ne┼ítandartne spr├íva┼ą ... a chloridy to nesmie obsahova┼ą, inak by to nepre┼ílo sk├║┼íob┼łou.
mato3000
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 9647
Zalo┼żen├Ż: 04.01.2009

Odosla┼ąod jjilek » 01 Aug 2019, 20:14

Jak ji┼ż napsal mato. vybourat co nejrychleji. Chlorid ho┼Öe─Źnat├Ż s vlhkost├ş bude uvol┼łovat chlorovod├şk ve form─Ť kyseliny chlorovod├şkov├ę (soln├ę), co┼ż zp┼»sob├ş korozi v┼íeho v dosahu. Snad t├şm nem├í┼í oblo┼żen├Ż obytn├Ż prostor, zdrav├ş prosp─Ť┼ín├Ż chlorovod├şk zcela jist─Ť nen├ş.
Na webu jsem ale našel tento popis:
"nasleduje absol├║tna odolnos┼ą vo─Źi vode a vlhku (aj nieko─żkomesa─Źn├Ż priamy vplyv vody na SUPERDOSKUj┬« nem├í ┼żiadny vplyv na jej ┼ítrukt├║ru) http://www.superdoska.sk/web/
Z toho lze usuzovat, ┼że m├í┼í n─Ťjak├Ż jin├Ż materi├íl, kter├Ż n─Ťkdo vyd├íval za superdosku.
Na soukrom├ę zpr├ívy reaguji jen pokud jde o p┼Öed├ín├ş osobn├şch ├║daj┼», jako adresa, telefon, cena apod.
jjilek
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 682
Zalo┼żen├Ż: 26.07.2010

Odosla┼ąod romiadam » 01 Aug 2019, 20:27

Victorio,
Ak ta mato3000 a jjilek neodradili od komunikacie tu na fore tak prezrad preco si oblozil dom tym cim si oblozil? Len ma to zaujima. Co si to dostal zadarmo? Preco si nieco nekupil v stavebninach na to urcene?
Ak sa z toho ivolnuju chemikalie co tu pisu, je to potom svinstvo a rychlo to daj prec.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2910
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Victorio » 02 Aug 2019, 08:37

Tak upresnim to :
chcel som vysk├║┼ía┼ą Superdosku,ktor├í mala propagovan├ę super vlastnosti vr├ítane odolnosti vo─Źi oh┼łu , vode, plesni, hub├ím at─Ć.
Nie nem├ím s t├Żm oblo┼żen├Ż dom, iba steny pivnice, ktor├ę boli ve─żmi kriv├ę, (bet├│nov├ę z├íklady) s dierami at─Ć, ─Źo sa mi nechcelo omieta┼ą, lebo aj omietka z toho opad├ívala, nemala trv├ícnos┼ą. Preto som ich nalepil mont├í┼żnou PUR penou .
Tie superdosky, resp. to ─Źo pred├ívaj├║ v stavebnin├ích som a┼ż nesk├┤r zistil ┼że sa pred├ívaj├║ v r├┤znej kvalite. Jeden typ, s ktor├Żm m├ím oblo┼żen├ę v exteri├ęri podbitie strechy je OK, ┼żiadny probl├ęm, natret├ę mysl├şm ┼że latexom.
Nejak├ę mi zostali a nejak├ę som dostal zadarmo z malej stavby z├íhradn├ęho dom─Źeka, tak som ich pou┼żil na obklad v pivnici.
Plus aj tak├ę, ktor├ę maj├║ reli├ęf dreva a odpor├║─Źaj├║ sa aj na vonkaj┼íie ploty resp. obklady stien ako n├íhrada dreva.
N├ísledne sa na t├Żch dosk├ích za─Źala zr├í┼ża┼ą vlhkos┼ą, ako rosa, a potom stek├í na zem a robia sa kalu┼że evidentie roztoku ktor├Ż je akoby mastn├Ż (predpoklad├ím ┼że chlorid hore─Źnat├Ż )

Ke─Ć som to ─Ćalej ┼ítudoval, tak som na┼íiel r├┤zne pr├şspevky dom├íce aj zahrani─Źn├ę, napr. v D├ínsku boli nejak├ę stavby , kde sa zr├║tili stropn├ę podh─żady kv├┤li kor├│zii vplyvom chloridu hore─Źnat├ęho (zhrdzavet├ę skrutky, pr├şpadne cel├ę li┼íty at─Ć.)
P├ş┼íe sa o.i. to, ┼że s├║ v predaji dvojak├ę dosky, tie "norm├ílne" ktor├ę obsahuj├║ preva┼żne oxid hore─Źnat├Ż plus sklen├ę vl├íkna drevn├Ż prach a potom tie "fejkov├ę" ktor├ę obsahuju neprimerane ve─ża aj chloridu hore─Źnat├ęho ktor├Ż je zrejme lacnej┼í├ş ale zase m├í hygroskopick├ę vlastnosti.

┼át├║dia z D├ínska potom uv├ídza ┼że tento materi├íl nie je v ┼żiadnom pr├şpade vhodn├Ż do exteri├ęru a do interi├ęru ve─żmi ot├ízne lebo dosiahnu┼ą tak n├şzku vlhkos┼ą, aby tie dosky nenas├ívali vlhkos┼ą a nesp├┤sobovali kor├│ziu kovov├Żch resp. dreven├Żch ─Źast├ş je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę.

Preto som presved─Źen├Ż ┼że obsahuj├║ chlorid hore─Źnat├Ż, to ┼że je silno koroz├şvny som si v┼íimol aj z toho, ┼że doska bola opret├í nejak├Ż ─Źas o pozinkovan├Ż plech a v mieste dotyku sa rozo┼żral celkom zinok a ┼żelezo zhrdzavelo,

V podstate ned├ívam ve─żk├║ ┼íancu na to ┼że sa mi to podar├ş stabilizova┼ą ( uv├ídza sa napr. to, ┼że ─Źasom sa v┼íetkok MgCl vyplav├ş, ale doska strat├ş ─Źo to do pevnosti) ale chcem to e┼íte sk├║si┼ą nejakou ch├ęmiou.
Na┼íiel som napr. reakciu Chloridu hore─Źnat├ęho s v├ípnom, kedy vznik├í nerozpustn├Ż hydroxid hore─Źnat├Ż, ale pochybujem, ┼że v├ípno dok├í┼że prenikn├║┼ą do vn├║tra dosky a u┼ż v├┤bec nie na stranu ku m├║ru odkia─ż st├íle bude steka┼ą voda.

Nechcem robi┼ą reklamu resp. ur─Źite nie pozit├şvnu preto iba v├Ż┼łatok :
Zmie┼ían├şm MgO s nas├Żten├Żm roztokom chloridu hore─Źnat├ęho vznik├í ka┼íovit├í
l├ítka ÔÇô tzv. Sorelov cement, ktor├í r├Żchlo tvrdne. Tento materi├íl prv├Żkr├ít objavil
v roku 1867 Stanislas Sorel a nechal si ho patentova┼ą. P├┤vodne bol vyvinut├Ż
ako lacnej┼íia n├íhrada portlandsk├ęho cementu, no pre jeho v├Żnimo─Źn├ę vlastnosti si r├Żchlo z├şskal mimoriadnu ob─żubu.

Odolná vo
─Źi vode. Dlhodob├ę p├┤sobenie vody nemen├ş
jej ┼ítrukt├║ru, tvar ani vlastnosti - ─Źo nie je v├┤bec pravda, lebo ak sa jedn├í o "fejkov├║" s MgCl, tak pevnos┼ą degraduje vyplavovan├şm a tie┼ż sa doska kr├║ti

Tak┼że neviem , ─Źi probl├ęm je v tom, ┼że pri v├Żrobe neboli dodr┼żan├ę recept├║ry a obsah MgCl presiahol obsah MgO, alebo nebola dodr┼żan├í technol├│gia mie┼íania a pod. preto┼że Sorelov cement ktor├Ż to vlastne je, by mal ma┼ą ├║plne in├ę vlastnosti.

Tak┼że ofici├ílne je to norm├ílny stavebn├Ż materi├íl ako ka┼żd├Ż in├Ż vhodn├Ż na podlahy, steny, stropy,
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod romiadam » 02 Aug 2019, 11:26

Ok, nechcem ta odradzat od toho co chces robit. Ale ja byt tebou a ak nemas financne problemy, vzhladom na to ze tie dosky sa chovaju tak ako sa chovaju (tecie z toho maglajz, plech o ktory sa to oprelo zhrdzavel...) by som sa toho kompletne zbavil a obil dom niecim inym. A do pivnice tie nerovne zaklady pekne omuruj ci uz klasickou maltou (este som nepocul ze by malta opadavala z betonu. Niekde tam robis chybu. Opytaj sa murarov) alebo pouzi neake lepidlo (napriklad s cim sa lepi polystyten na externu izolaciu domu, ktore je ale oproti malte omnoho drahsie.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2910
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod Victorio » 02 Aug 2019, 14:32

romiadam , je mi to jasn├ę, ─Źist├í robota obi┼ą a spravi┼ą cementovou omietkou. p├┤vodn├í ─Źo tam bola do cca 1m v├Ż┼íky celkom opadala, ten dom je star├Ż vy┼íe 60r. , nechcem sa tu rozpisova┼ą o stavbarine, lebo sme predsa na port├íli elektro....

ale aspo┼ł rada pre v┼íetk├Żch ktor├ş by chceli tento materi├íl niekde rozumne pou┼żi┼ą, ┼że je zradn├Ż. skor cementovl├íknit├ę dosky som mal k├║pi┼ą, tie na tento ├║─Źel by mali vyhovova┼ą, ale zase nie s├║ najlacnej┼íie.
Victorio
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Nasp├Ą┼ą na Nezaradite─żn├ę

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist