Prúser: Kocúr rozbil elektrónku.

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Prúser: Kocúr rozbil elektrónku.

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2010, 11:32

Takže mal som v garáži na parapete udloženú takú veľkú elektrónku, a ten spróstý kocúr ju zhodil na osciloskop, a ešte k tomu aj na zem. To by bolo v pohode, ale je tam ortuť, a zamorené tým prachom a bordelom mám okolo pracovného stolíka. Takže chcel by som po prvé vedieť, ako dať ortuť preč z betónu, a aká to bola elektrónka. Mal som ju nikdy nepoužitú a bolo tam nejaké divné označenie. Prikladám foto zbytku. Je to/bola to stará tesla. Predpokladám že bola usmerňovacia, z dola 4 kontakty, z hora dva na dotiahnutie takou skrutkou (tá tička vedľa hlavného tela, boli dve.)
Prílohy
DSC08101.JPG
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 13 Okt 2010, 11:35

Bol to pravdepodobne tyratron (mozno ignitron).
Ortut zasypat praskovou sirou alebo praskovym zinkom a pekne zubnou kefkou zneskodnit (bud na amalgam alebo na sulfid). Kazdopadne v tom priestore uz 2x zdrave ovzdusie nebude, kedze neverim ze sa ti podari tu ortut najst vsetku...
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 13 Okt 2010, 11:55

Takmer urcite je to thyratron - ignitron nema zeravenie. A neni to nutne usmernovacia, pouzivali sa pokial viem aj ako spinacie - nieco na sposob rele/tyristor.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2010, 11:59

No, tak že som skrachoval, tej ortute tam bolo možno ako v 3-5 teplomeroch, a vlastne padlo to na dlaždice v rohu kde je piecka, ale asi niečo naprášilo aj okolo kde je holý betón. Ešte predpokladám že ten kocúr pobehal, takže aj ten je "kontaminovaný". Takže sírou by som to mohol odobrať? len kde ju zohnať. Čítal som niečo, a dalo by sa to aj dať rozpustiť v nejakých mastných látkach, ale ako potom s nimi preč.

V miestnosti je chladno, asi ako vonku, teda sa jej možno až tak moc nevyparilo.

No každopádne si ma moc nepotešil, kde budem teraz všetko robyť? :cry:

Inak tých elektroniek by som mohol možno aj viacej zohnať, mohlo by sa to niekomu na niečo hodiť?
0
Naposledy upravil/-a kubo150 v 13 Okt 2010, 12:02, upravené celkom 1 krát.
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Napster050 » 13 Okt 2010, 12:01

ja by som v prvom rade asi vykrutil krk tomu kocurovi :D
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 13 Okt 2010, 12:12

Siru pouzivaju tusim vcelari, skus sa tym smerom poobzerat. O "rozpustani" v mastnych latkach som nepocul ale tie 2 co som ti povedal funguju isto. Len posypat nestaci ked to vydrhnes tym kartacikom tak by to mohlo byt fajn.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2010, 12:25

Hej, aj v mastných látkach je rozpustná, aj kyselina chlórovodíková by možno zreagovala, ale čo z toho, keď všetky tieto novovzniknuté látky sú tiež toxické, a ešte možno viacej než samotná ortuť, čo sa týka preniknutia do organizmu. Teda asi kúpim gumenné rukavice, tú síru, kartáč, vydrem to riadne, pozmetám, a jarovou vodou to ešte zopár krát vymyjem. Potom by som to možno tou kyselinou ešte vypálil a vyvetral, alebo neviem, čo by bolo najlepšie.

Viem že možno prehnane reagujem, ale niekedy tam strávim dosť času, a máme tam aj potraviny(zemiaky, zaváraniny) a iné veci čo používame doma, a je vylúčené aby táto miestnosť nejak výrazne zmenila využitie.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 13 Okt 2010, 12:43

Napster050 napísal:ja by som v prvom rade asi vykrutil krk tomu kocurovi :D
Nechápem. Si zober,že tá mačka môže byť na úrovni malého(možno ročného) decka. Takže si ani neuvedomuje čo spôsobil kocúrisko jeden. To keď budeš mať deti a niečo ti rozbijú,tak im vykrútiš krk? Potom to oznám odpredu,aby som vedel kedy mám sledovať televízne noviny :wink:
kubo150 napísal:
Viem že možno prehnane reagujem, ale niekedy tam strávim dosť času, a máme tam aj potraviny(zemiaky, zaváraniny) a iné veci čo používame doma, a je vylúčené aby táto miestnosť nejak výrazne zmenila využitie.

Určite nereaguješ prehnane. Hg je hnusoba a len tak ľahko sa jej nezbavíš. Ako si písal,je treba to vymyť na čo najviac krát a rôznymi spôsobmi. Čím viac krát to umyješ,tým lepšie.
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 13 Okt 2010, 13:20

Ja teda neviem koľko tam ten ortuti bolo ale nieje to až taký zabijak, len treba zabrániť aby sa toho nikto nenadýchal...samé sa do to vzduchu nedostane je moc ťažký a len tak sa od seba tie guliočky neoddelia...

Mňa napáda nahádzať tam niečo jemné na podlahu ja neviem, napr. aj múku a povysávať to na najnižšom stupni ak je regulovaný vysávač (neviem, cez papierový filter by to prejsť nemalo a múka by jemné dierky v papiery mala ucpať...


Každopádne by som napísal niekde do podpory kde predávajú alebo distribuujú lineárne žiarivky tie majú tiež pár guličiek v sebe a napísal že sa ti ich veľa rozbilo a ako sa toho zbaviť ...mali by vedieť najlepšie...

Alebo potom tie chemické veci ako to robia aj klasicky kde je problém s ortuťou...

A samozrejme mačku nechaj na pokoji...tá za to nemôže tiež mi rozbila pár vecí a aj jednu elektrónku (PL509) ... No, treba to lepšie odkladať.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2010, 13:42

No, takže hlavné množstvo ostalo na skle, bol tam ale rozsypaný nejaký sivý prach čo opadal z tých kovových častí a isto bol niečo pozlučovaný. Ortuť sa vyparuje, je to tekutina, a postupne sa vstrebáva do tela aj cez kožu.

Presne som myslel aj ja, že nejaký jemný prach, a podľa washu by bolo najlepšie sírový. Len kde by som ho zohnal, farby laky?

A najhoršie je to, že ťažké kovy sa ukladajú do organizmu, a na oko sa nič nedeje, no pri starobe napríklad alebo neskoršie sa objavia komplykácie neznámych príčin.

No je to vlastne moja chyba, ten kocúr mi vždy rád vyleze na stolík, a pri skle sú muchy..., a ako kocúr naháňa ich, dráždia ho také veci. Tak aj elektronka spadla. Ale čo mi nejde do hlavy je, že na zem spadla aj DPS 30*15 cm, ktorá bola položená na skope, teda sa musel ten kocúr veľmi snažiť, aby to celé spadlo z toho skopu až na zem. Je akýsi pochorený, tak som ho nechal nocovať v garáži, ale už ho zakaždým od tial vyperem preč.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 13 Okt 2010, 14:02

Siru som odporucil preto ze s ortutou reaguje na HgS cize sulfid ortutnaty (rumelka) co je mineral v prirode sa nachadzajuci a "pomerne neskodny".
Zinok zase tvori s ortutou amalgam co je tiez pomerne neskodna latka.
HCl by som urcite neodporucal.
A ako tu uz padlo na ortuti su nebezpecne hlavne pary. Ako kvapalina nieje tak nebezpecna, lenze sa vyparuje a preto sa musi skladovat pod petrolejom.
Zacni zhanat tu siru a odteraz nezabudaj DOBRE VETRAT ;)
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 13 Okt 2010, 15:16

Ja síru mám, ale vedel by som ti ju da» a¾ v pondelok, to som e¹te sprivatizoval na Z©, takú prá¹kovú, len to ti bude asi neskoro...

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 13 Okt 2010, 15:27

čo tak sirne konty vo vinárskych potrebách ? pomenias a pisipeš
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 13 Okt 2010, 20:06

sarisHD napísal:čo tak sirne konty vo vinárskych potrebách ? pomenias a pisipeš
Akurád som prišiel zo školy a idem nadroliť tie knoty, Pekne jemný prášok a riadne to tam asi handrou alebo militanom povytieram. a koľko to treba nechať účinkovať?

Poprípade by som tam zakúril, je to vlastne hlavne okolo piecky, nech sa to lepšie zlúči, len či sa to skôr nevyparí, ale však s vetraním nieje problém.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Okt 2010, 20:52

ak chceš pošlem ti práškovú S. posli adresu na SS
0

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Príspevok od používateľa sarisHD » 13 Okt 2010, 20:54

myslím si že kým to posles SLOVENSKOU poštou tak bude neskoro :D
0

Používateľov profilový obrázok
kroupahans
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 368
Dátum registrácie: 29 Okt 2008, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kroupahans » 13 Okt 2010, 20:57

A co normálně ten vysavač, hasiči taky kuličky honěj vysavačem :?:
0
Chytří lidé používají Google a nevolí komunisty.
Je lepší se spoléhat na hlavu vlastní než na piliny ostatních....
Mrkněte na můj web http://czelektro.eu/ ,reklama je nutná :-)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 14 Okt 2010, 20:45

Dobre hoši, tá ortuť je asi už preč, síra je riadne povtieraná molitánom a po ortuti už hádam ani stopy, jedine ak sa niečo vyparilo a usadilo niekde.
Nechám to tam ešte cez noc, nech to ide všetko preč.

Teraz ma zaujíma či je síra škodlivá, keďže som tie knoty musel ručne postrúhať a teda som sa prachu nadýchal a ruky mi smrdia ako zápalky.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 14 Okt 2010, 20:50

Myslím že pri kontakte s pokožkou by nemali byť problémy. Pri vdýchnutí prachu to neviem posúdiť,ale zdravé to nebude. Horšie je na tom pálenie síry. Vtedy vzniká oxid siričitý ktorý je prudko jedovatý ak sa nemýlim. Ale nevidím dôvod na obavy.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

:-/

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 14 Okt 2010, 20:51

Síra není až taká škodlivá - teda pokial nerobíš v baniach na síru(alebo ju nezbieraš niekde na úpätí sopiek) ,takéto množstvo čo si sa sním hral doma to je nič ...
0

Napísať odpoveď