Hasičská časomiera

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 26 Aug 2013, 00:01

Čaute chalani, dostali sme v našom DHZ týme nápad spraviť si svoju vlastnú časomieru. Chcel by som sa spýtať, či ste sa tu už niekto s niečim podobným stretli a či by ste vedeli pomôcť.
Časomiera by sa mala spustiť pri prechode cez snímače a zastaviť pri "zopnutí" terčov. Nemusí to byť nič veľké, skôr menšie aby sa to dalo spraviť aj v rozumnej cene.
Za návrhy, prípadne iné info vopred ďakujem :)
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 26 Aug 2013, 00:04


Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 26 Aug 2013, 19:44

stačilo by úplne niečo ľahké. Teraz sme boli na jednej súťaži a mali tam tiež robenú časomieru, hovoril nám ten čo to robil že sú to len elektronické stopky a nič iné, žiadne programovanie ani podobne. Na pc nieje potrebné to napájať, proste len aby sa stopky zopli akonáhle niekto prejde cez snímač a zastavia sa po zopnutí obidvoch terčov. :)
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 26 Aug 2013, 20:12

Chces len schemu cez TTLky? To nieje problem, len to bude zbytocne velke. A nebude si to pamatat medzicas. Lacnejsie ta to vynde s uP. Ale ak velmi chces, tak ti to navrhnem. :-)

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 26 Aug 2013, 20:33

Neviem čo sú TTLky :D
no, medzičas pri požiarnom útoku nestopujeme takže to v podstate nepotrebujeme. Prečo by to bolo veľké? To by si bol taký dobrý ? :)
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Aug 2013, 07:00

No bol by som. :-) lebo by ti trebalo ku kademu digitu (cisielku) 3 integraciky. Jeden je citac, druhy je dekoder BCD na sedem-segment, A potom este zosilnovac na ledkove pasiky, ale to iba ak by si to chcel velke. Ak by ti stacil malicky display, ten zosilovacik by ti netrebalo.
potom ti treba casovu zakladnu a RS obvod start/stop co by sa dalo poriesit jednou 7400 a nejakymi dekadeckymi citacmi.

Používateľov profilový obrázok
remmidemmi
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 994
Dátum registrácie: 25 Dec 2012, 12:58
Bydlisko: Dobříš v Čechách
Vek: 80

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa remmidemmi » 27 Aug 2013, 09:20

wwlado napísal:Chces len schemu cez TTLky? To nieje problem, len to bude zbytocne velke. A nebude si to pamatat medzicas. Lacnejsie ta to vynde s uP. Ale ak velmi chces, tak ti to navrhnem. :-)
:D :D :D , záleží na tom, jak to navrhneš a vyprojektuješ. Také s TTL-kami to může být malé, malinkaté a pamatovat si mezičasy. S logikou CMOS4000 to bude ještě menší a spotřeba je zanedbatelná.
0
Kdo něco umí, tak to dělá a kdo nic neumí, tak o tom aspoň žvaní.

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Aug 2013, 19:15

Remmi i zabudol dopisat, ze funguju od 3 do 18V :)
Ja nemam v CMOSoch prehlad. pouzivam iba 4066, 51, 52 a 53. Takze Remmi ti to nakresli ovela mensie. Aspon sa aj ja nieco nove naucim. Mozno ma presvecia a zacnem sa o nich viac zaujimat. :)

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 27 Aug 2013, 20:29

niečo som našiel na http://www.scribd.com/doc/76813769/2/Digitalni-stopky
na strane 18 to začína.. len je tam IO TESLA MH106 .. neviete mi niekto poradiť náhradu za tento IO ? lebo už ho asi nezoženiem :(
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Aug 2013, 20:56

Myslel som nieco na tym principe. http://svetelektro.com/clanky/digitalne-hodiny-201.html
Ale ak chces mam taku casomieru spravenu poslem ti napaleny procesor a ty si to uz spravis ako chces. Poslem ti aj schemy ako som to robil ja, len dialkove ti netreba. Najdes to pod prechadzat-> projekty na stranke http://www.wwlado.szm.sk

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 27 Aug 2013, 21:11

Práve že by som bol radšej keby sa nič nemuselo programovať. Ako som posielal ten link to by vyhovovalo, no len zohnať ten IO (MH 106)
Môže byť ako náhrada ICL7106CPL DIP40 A/D CONVERTER 3.5LCD ? Nevieš mi poradiť takto ? :)
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Aug 2013, 21:48

Tamo je origos teslacke Stopky. Aj tu na fore to uz hladali. Ved skus, mozno ho tu niekto ten io ma. Osobne som sa z nim nestretol.
No ako uz chces. Myslim, ze je to jedno, ci si zohnas jeden exemplar, alebo ti napalim 3 procesory. Akurat mam jednoduchsiu schemu, ale zasa na kazdy segment mam posuvny register 74xxx595. Takze by ti trebalo iba napaleny procesor a 6x 74595. Samozrejme krystal 16Mhz a stabilizator na 5V 7805 a nejake kondiky. To je na maly display. Na velky ti treba este 6xULN2003 to je zosilovac na pol ampera. (V skutocnosti darlinktony) a na nich napraskat ledkove pasiky. Mas to jednoduche a presne. Dokonca mas v procesore skryte "vajco" ze ked je tabula vynulovana a stlacis reset, hodi sa do rezimu klasickeho zapasu. Do 99 v takom tvare 01--24.

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa kuba94 » 27 Aug 2013, 22:04

V tom prípade by bolo asi teda jednoduchšie ako zháňať ten IO teslácky .. :D
malo by to byť len na malý display, nič veľké a zbytočne drahé. Možno časom ale teraz stačí pár 7-segmentových dispejov a bude to ok.
Navrhol by si mi teda tú schému ak by sa dalo ? :)
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Aug 2013, 12:08

http://www.wwlado.szm.com/project/htabula.zip

Je tam v pdf schema. Ale mozno ti ju bude trosku vysvetlit. Tedze je tam schema CPU, ako riadiacej jednotky. ISP konektor nepotrebujes, kedze ti poslem naprohramovany uP a optocleny ti tiez netreba, ked to budes spinat iba oproti zemi. Tie optocleny su len preto, aby sa to dalo pekne Ovladat na dialku od 9V do 15V. A najma s inym napatim, akym je napajany uP. Kvoli skratu, alebo kedy sa tam dostalo cudzie napatie.
REG je modul posuvnych registrov. Nakresleny je jeden, ale idu tam 6x. Ku kazdemu segmentu jeden. Ja mam tam tranzistory, ktore spinaju ledkove pasiky. Dnes by som tam dal uz ULN2003. To su 7 tranzistory v puzdre. Ak chces iba maly segmentovy display, tranzistory nepotrebujes. Z kazdeho posuvneho registra napojis nozicku cez rezistor 470R priamo na nozku segmentoveho displaya.
Ostane ti napisem v sukromnej sprave. Posli mi tvoju adresu a kolko uP chces.

yesso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Apr 2014, 23:13
Vek: 32

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa yesso » 21 Apr 2014, 18:33

ak sa to tu riešilo, tak sorry, ale neviem si dať rady s týmto...
potrebujem spínať 12V do custom made 7 segmentovky 5Voltami z Arduina... kuk schéma... :lol: no a potrebujem mať zapojenie v takomto poradí, bo segmentovku už máme poskladanú takže treba len plošák, kde budú tie tranzistory a Arduino
od vás by som chcel vedieť, ktorý tranzistor kam (PNP/NPN) a ako vypočítať tie rezistory pred bázou :)
diód je tam 80 a teda prúd je od 0-160mA ak dobre počítam a z Arduina ide pri 5V napájaní max 40mA :)
Prílohy
Fotografia0958.jpg
0

wwlado

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa wwlado » 21 Apr 2014, 18:47

Mohol si si to spravit opacne. So spolocnym kladnym polom. Minus spinas s NPN alebo mas 7 tranzistorov v je jednom puzdre aj s rezistormi do bazi. najdi si ULN2003.
Na spinanie kladneho polu budes potrebovat dva tranzistory.
Prvy NPN a nim pustis minus do bazi PNP. samozrejme cez rezistor. Alebo len PNP ale do bazi este zenerku 8V do serie. Kedze v uP diodu zvedu napatie na +5V a tym ti bude stale tranzistor zopnuty.
ja som to riesil cez 595ku. teda kazdy segment mal 74595 posuvny register z neho cez uln2003 som napajal minus poly pasikov.
plusy som mal na 12v priamo.
Tym som dosiahol vecsi jas ako cez multiplexor.

yesso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Apr 2014, 23:13
Vek: 32

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa yesso » 21 Apr 2014, 23:04

no moc som z toho nepochopil :D :D totižto toto je moje prvé zapojenie čo robím takto vážejšie, tak by si mi to mohol aj jednoduchšie vysvetliť..
ide o to, že máme ten displej už postavený, ide nám len o tie tranzistory, nech to funguje :D displeje budú zapojené za sebou a plánujem ich cez ten GND multiplexovať :)
0

Hinsi

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa Hinsi » 21 Apr 2014, 23:29

Ty mu tu zas radíš nějaký posuvný registr, a na tu ptákovinu s PNPčkem nahoře ho neupozorníš, safra... :-) //(jo aha, sem vůl, on o tom ví - pak nevím, proč to tam kreslí :D)

yesso: Prostuduj is prosím věcičky jako ULN2003, ULN2803 a k nim do páru UDN2981 či TD62783. To ti pomůže víc a nebudeš tam mít tolik prostoru na nasekání takových chyb, jako s tím PNPčkem nahoře.

yesso
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Apr 2014, 23:13
Vek: 32

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa yesso » 21 Apr 2014, 23:46

no hentam som naschvál nenakreslil šípky :D som čakal, že mi poviete ako to má byť :D resp mi dokreslíte schému správne :d :D moc sa ttiž do toho nevyznám...
situácia je takáto: 5 displejov multiplexovaných pomocou GND pinu na každom nich... no a toto teraz potrebujem nejako spojazdniť :D
0

Hinsi

Re: Hasičská časomiera

Príspevok od používateľa Hinsi » 22 Apr 2014, 00:12

Tak ty společný katody spínej tou 2003kou a vršky ovládej těmi UDN nebo TD (co seženeš...).
A pokud to má být velké s vysokým jasem, tak být tebou kašlu na multiplex, a použiju stádo 74HC164, ať to může svítit celý najednou.

Napísať odpoveď