Acer aspire 5349 zomrel bios

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 08 Feb 2015, 19:03

ahojte
dnes som preinstaloval win7 64bit zo skrytej particie na disku. Vsetko sa zdalo OK, az na to ze prve nabehnutie po reinstalacii skoncilo na obrazovke "Instalacia spusta sluzby", pritom mi vyhodilo nejaku hlasku s chybnym hardwerom. Momentalne po zapnuti iba vyhodi cistu obrazovku s logom acer, potom napise resuming windows a potom instalacia spusta sluzby - tu zastavi. Pri starte sa mi vobec nezobrazi kontrola pamete (ci co to tam kedysi par sekund svietilo) ani tie hlasky ze F2=bios a F12= boot.
nemozem sa ani dostat do biosu. boot je natsaveny na HDD takze ma nezachrani ani nejake boot usb s biosom. ako mam teraz postupovat? Na nete som nasiel nejaky postup ale ten je aj so subormi len pre aspire one a je tam pouzity flashovaci subor s nejakou divnou priponou, pre moj notas viem najst iba .exe. Este som nasiel klavesovu skratku Fn+Esc pri zapinani zariadenia, len neviem co presne to ma spravit.
vie mi niekto poradit ako na to?
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa psichac » 08 Feb 2015, 19:13

a ked vyberieš disk tak nenabootoje z USB s nejakým bios updatom zo stránky ?
vyber disk a po zapnutí stláčaj niečo z vymenovaného : tab, esc, F2, delete, F12...

prípadne vyber baterku a odpoj bios baterku. A možno niekde pod ramkou by si (na doske) mohol nájsť jumper na reset biosu. ASpoň na niektorých notebookoch to tak je.
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 08 Feb 2015, 19:25

No velmi sa mi ho nechce rozoberat ale ak to bude nutne tak vyberem ten disk, aspon ho rovno zalohujem. Momentalne nefunguju ziadne klavesy.
0

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa xpert » 08 Feb 2015, 19:45

Hej vyber ho. V tomto stave je to asi to najjednoduchsie co by mohlo pomoct.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa enigma » 08 Feb 2015, 21:19

ja osobne by som ten HDD pripojil niekam ako externý a odstránil ten nenainštalovaný Windovs ..... vrátil naspäť HDD a znova sa pokúsil nainštalovať ....
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 08 Feb 2015, 21:52

zajtra vyberem HDD
enigma: pochybujem ze HDD sposobuje to, ze sa mi neda dostat do biosu :(
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa dxr » 08 Feb 2015, 22:10

To exe moze byt samorozbalitelny balik po spusteni dostanes flasher a firmware pre ten bios.
inak zobat iny disk tam hodit napr FreeDOS a zneho to upgradnut/preflashovat
Este je asi dobre ci je to BIOS alebo EFI lebo toto je dost rozdiel.
Tym EFI to dost domrdali stary dobry BIOS ziadne problemy dlhe roky stym EFI secureBootom je to ....
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa jmalik93 » 08 Feb 2015, 22:25

Keď už tu je reč o vadnom biose tak má z Vás niekto skúsenosti s opravovaním vadného biosu keď to nejde opraviť nabootovaním biosu z USB alebo z diskety ? Viem že existujú BIOS programátory na ktorých sa dá bios flashnúť na druhom PC....
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 08 Feb 2015, 22:58

dxr: nieje samorozablovaci, po spusteni to chce prepalit bios(skusane na inom PC), inac to s tym HDD a free dosom je velmi dobry napad, ak to nepojde cez USB tak jasna volba
dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa kubo150 » 08 Feb 2015, 22:59

Túto chybu čo popisuješ možno nespôsobuje bios. Ak má notebook nejakú implementáciu UEFI, tak to "spôsobuje" ten windows a je to viac menej spolupráca.

Takže ho pekne zmaž a potom....

A už som sa s podobným problémom stretol aj na non UEFI systémoch.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa dxr » 08 Feb 2015, 23:17

Ak je to chyba Windows a nejakeho HW tak na to musi byt riesenie
ja som mal pri instalaci z CD/DVD nejaky Boot error a konec

miso: ten FreeDOS som nedavno pouzil updatoval som velmi stary bios - uspesne
FreeDOS moze mat subor KERNEL.SYS a pokial mas FAT32 tak ho bootnes aj z toho disku.
bez potreby tam cokolvek mazat. pripadne shirknut particiu a vytvorit nejaku primary s FAT-kou (16/32)
a bootnes akurat to musis robit na inom PC da sa to robit aj cez USB redukciu len na to treba
bootlace.com a grub4dos myslim lebo cez USB adapter niektore tooly typu sys.com nechceli chodit :)
a ten grub4dos nieje zly lebo ti dokaze este pred OS spristupnit FS pripadne ti da navyber ktory OS.
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa dudoo » 08 Feb 2015, 23:30

Problém bude najskôr v tom UEFI, preformátuj cely disk a v BIOS-e si zmeň hodnotu z UEFI na niečo podobné ako "Legaci support". Toto sa občas stáva, keď pôvodné UEFI widle sa snažíš preinštalovať (upgradovať) na NON UEFI widle bez preformátovania disku na 1 celistvú partíciu.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa enigma » 08 Feb 2015, 23:33

misocko napísal:zajtra vyberem HDD
enigma: pochybujem ze HDD sposobuje to, ze sa mi neda dostat do biosu :(
prečítaj pozornejšie čo som napísal . to že sa nedostaneš do biosu zapríčinil nedoinštalovaný windovs - preto ho zmaž z HDD a nainštaluj znova .... aspoň som ja tak postupoval ked sa mi posrala reinštalácia XP - čka na stolovom .
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa kubo150 » 09 Feb 2015, 00:28

Až teraz som si všimol že DRX už UEFI spomenul, no so securebootom toto nemá nič spoločné. Taktiež ani nemusí mať žiadné nastavenie v biose v súvislosti s UEFI. UEFI má isté podmienky nabootovania, ktoré inplementácia automaticky detekuje. UEFI je pokročilejší systém ktorý umožňuje porušovať základné pravidlá ktorých sa starý BIOS držal. Ak by som to prirovnal, tak je to ako v Ja robotovy Sany, s jeho prídavným mozgom, ktorý umožňuje porušovať 3 zákony

UEFI dokáže detekovať BCD a aj iné časti Windows, tj vie rozoznať čerstvú inštalačku, mimo iného UEFI sa vyvíjalo v spolupráci s microsoftom a je to celé akési premotané a nikto poriadne nevie čo sa odohráva presne pri boot-e cez UEFI.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 09 Feb 2015, 09:47

tak mozno dnes vecer sa k tomu dostanem, jednoznacne vyberem hdd, potom uvidim co dalej
ak ho nadrzovku zformatujem, nedokaslem tu zachrannu particiu kde je instalacka?
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa psichac » 09 Feb 2015, 10:01

instalacka je vacsinou na skryte jparticii , u acero zvacsa oznacovana PQ_SERVICE tusim... takze pokial toto nevymazes tak by nemal byt problem.
pokial hej, tak nejaka ina instalacka bez mediciny + tvoja licencia z nalepky. pokial to vsak nevyuziva licencovanie cez to UEFI ci co, vtedy by to malo nabehnut same...
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa kubo150 » 09 Feb 2015, 11:43

Ono síce Image je na jednej skrytej partícii, ale nástroje na obnovu sú väčšinou na inej a potom síce budeš mať obnovovací image, ale nebudeš ho mať ako/čím nahodiť naspeť. Večšinou to býva .WIM microsoft image a ten sa dá obnoviť aj ručne cez CMD z recovery módu, ale je to zložitejšie, prípadne ak je to nejaký iný image nastáva problém.

Na tvojom mieste by som sa absolútne nezapodieval nejakým trapnym origo obrazom. Sformátuj všetko, vymaž disk a nainštaluj normálne windows z iného zdroja, napr na nete nájdeš originál microsoft download linky a návod na implementáciu češtiny (cez CMD, tj ručne, netreba sa báť nechcených zmien systému). (Slovenčinu neodporúčam pretože to je neuplný balík.)

Čo sa aktivácie týka, tak je skoro jedno či máš origo systém, alebo aktivovaný cez napríklad win7loader. Podstatné je že máš nálepku. Funkcionalita systému je rovnaká a win7loader len pridá certifikáty do systému a pri zavedení emuluje s tými certifikátmi naviazanú slic tabulku. Tá sa emuluje ešte pred zavedením samotného systému čo zabije asi pol sekundy času, Inak je systém plnohodnotne aktivovaný, môžeš inštalovať všetky (aj WGA) aktualizácie a aj všetko ostatné.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa dudoo » 09 Feb 2015, 12:53

Ešte typ pre rýchlejšiu inštaláciu odporúčam ako prvé po spustení widlí nainštalovať sieťový ovladač, ostatné drivery stiahneš potom z webu výrobcu. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa misocko » 09 Feb 2015, 21:02

co sa tyka tych s...., vyj..... win na notasi tak by som nechcel zopakovat celu proceduru z pred cca 3/4roka ked som z netu stiahol asi 10 instalaciek win7 (kaslal som na jazykove mutacie) a snazil sa to napchat do toho s..... notasu, na uplne novy cisty disk. ten sice aj isiel ale stale mi hlasilo ze nelegalny win. kontaktoval som vtedy aj acer - neviem naco tam vobec su na tej pomoci zakaznikom, aj mikrosoft - obaja chcely prachy za novy win (nebudem uz nadavat :D ). Nakoniec som nejako rozbehal stary HDD spravil recovery na DVD a az tak sa mi to podarilo nahodit na novy HDD.
momentalne po vytiahnuti HDD stale nefunguje F2 - nabeh do biosu a nedari sa mi nabutovat z USB. idem teda skusit stary HDD aj tie recovery DVD.
zatial dik
PS: po sformatovani hdd na inom PC ide do biosu , instalujem system z recovery dvd
funguje to, dakujem Vam
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Acer aspire 5349 zomrel bios

Príspevok od používateľa Loloone » 25 Dec 2015, 12:26

nazdar ludia,stastne a vesele sviatky prajem

kupil som zene NB acer extensa bez OS reku dam jej tam ubuntu (aj na starom NB to tak mala)
ale vobec som nepochopil ten skur&>@#, vyjeđ@&< UEFI system ....jaj zlaty, stary, dobry BIOS

tak po poldnovom googleni a laborovani som vypol secure boot a este nejake vtakoviny a po odomknuti BIOSu som tam ten Linux dostal v Legcy mode, ....aj to chodi v pohode akurat som prave zistil ze by bolo dobre updatnut BIOS akurat netusim jak to mam urobit lebo v biose taka moznost neni a utilita/aplikacia co som stiahol spolu s novym BIOSom s origo webu ACER je pre win (.exe)
a ked to rozbalim je tam subor domxxxx.fd ale jak ho tam narvem.... ?

poradte
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok