Pomoc odborníka na MSDOS

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 08:57

Ahojte.
Potrebujem pomoct s os MSDOS.
Moj problem je, malo pamate RAM.
Vysvetlim.
V praci pouzivame stary dosovsky program, ktory snima rozne udaje a ovlada zap. miesta. Funguje to tak, ze je zariadenie, ktore snima tieto cidla a po RS232 komunikuje s MASTROM, ktory je koncentrator a spracovatel tychto dat. Ako ulozisko tychto dat MASTER pouziva Novell server a komunikuje s nim protokolom IPX/SPX. Jednotlivy uzivatelia si pustaju dosovsku aplikaciu cez virtualny stroj napr. winxp, lebo od winxp vyssie uz nie je novell client a ta aplikacia zobrazuje data z novellu na obrazuvke.
Problem je, ze novell je zastaraly a nemame nahradne zelezo, na ktorom by to slo spojazdnit v pripade vypadku.
Preto sa rozhodlo zmodernizovat tento system. Bohuzial to neskoncilo dobre a tak, ze aspon sa zbavime novellu.
A tu vznika moj problem.
Musi to byt msdos, lebo len msdos dokaze ovladat seriovy port cez prerusenie v realnom case. Akonahle to pustim napr. cez dosbox, alebo nejaku virt. masinu, tak windows zmrvi data odchadzajuce cez ser. port a snimacie zariadenie to zle vyhodnocuje a tym padom aj zle ovlada. Windows ovlada ser. port cez API. Takze som skusil na msdos 6.22 nainstalovat MS clienta 3.0, ktory komunikuje cez TCP/IP a chcel som cez prikaz net use namapovat vyzdielany priecinok ako dalsie pismeno. Kupili sme Synology DS718+ lenze ten pouziva NTLM v2 a msdos NTLM v1. Takze nedokazem namapovat zo Synology, lebo NTLM sa stara o vymenu mena a hesla. Takze mi to skonci hlaskou access denied. Dokazem namapovat z Win7. Lenze MS client zabera moc RAM pamate v msdose a neostane dost pamate na spustenie programu exe.
A tu potrebujem pomoct. Ako uvolnit co najviac pamate RAM kedze msdos dokze rozoznat max 1MB RAM. Najviac sa mi podarilo uvolnit 533kb a to je malo. Samozrejme pouzivam aj vrchnu cast pamate a co sa dalo tak spustam v nej.
Iba ak by existoval MS client v nejakej minimalnej konfiguracii, alebo uz neviem co.

Dik za kazdu radu.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa clim-ber » 22 Máj 2018, 09:22

Problem je, ze novell je zastaraly a nemame nahradne zelezo, na ktorom by to slo spojazdnit v pripade vypadku.
Preto sa rozhodlo zmodernizovat tento system. Bohuzial to neskoncilo dobre ...


To uz musi byt riadne stary system aj riadenie. Dokedy tak chcete fungovat ? Co je to za specialna aplikacia, zeby sa to nedalo prerobit na nieco normalnejsie a moderne ?
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa xmilos » 22 Máj 2018, 09:51

Hmmm....
mno mne sa podarilo rozbehat stare zariadenie pracujuce s paralelnym portom v rezime SPP cez naku verziu DOSBox (alebo to bolo XDOS emu ?). Tos malo by to ist aj so seriovym portom - ale mozem sa mylit.

Co sa tyka virtualiek - dobru skusenost pri komunikacii so seriovym portom mam s VMware. Aktualne som pod v host W7 a virtualke DOS rozbehal paraleny port v SPP.

Mnno skusal si sa namapovat z DOS do LNX stroja?
0
Naposledy upravil/-a xmilos v 22 Máj 2018, 09:54, upravené celkom 1 krát.

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa maher » 22 Máj 2018, 09:53

cez autoexec a config sa sprístupnila horná pamäť (medzi 640kB a 1MB) a do tejto pamäti sa presunuli niektoré programy a tým sa dala uvoľniť základná pamäť. už som to 20r. nerobil, tak si neviem spomenúť na podrobnosti, ak niečo nájdem, tak to sem upnem
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 10:23

xmilos napísal:Hmmm....
mno mne sa podarilo rozbehat stare zariadenie pracujuce s paralelnym portom v rezime SPP cez naku verziu DOSBox (alebo to bolo XDOS emu ?). Tos malo by to ist aj so seriovym portom - ale mozem sa mylit.

Co sa tyka virtualiek - dobru skusenost pri komunikacii so seriovym portom mam s VMware. Aktualne som pod v host W7 a virtualke DOS rozbehal paraleny port v SPP.

Mnno skusal si sa namapovat z DOS do LNX stroja?
Skusal som rozne virt. masiny vselico s tym no vysledok rovnaky. Data boli rozhadzane a teda nepouzitelne.

Skusal som aj ETHERDFS spojit s linuxom a aj som namapoval ale tam bol zase probem so zdielanim suborov. Ked som namapoval ja uz dalsi uzivatel nenamapoval resp. mna odpojilo a jeho pripojilo. A dalso problem je, ze sa pouziva subor meno. medzera pripona a linux ma s tym problem.

moj autoexec.bat
path C:\NET;c:\;c:\dos;c:\realtek

C:\NET\net initialize
C:\NET\netbind.com
C:\NET\umb.com
C:\NET\tcptsr.exe
C:\NET\tinyrfc.exe
C:\NET\net start

config.sys
device=c:\dos\himem.sys /testmem:off
device=c:\dos\emm386.exe noems I=B000-B7FF
DOS=HIGH
DOS=UMB
LASTDRIVE=Z
FILES=20
devicehigh=C:\NET\ifshlp.sys

Pri spustani ms clienta sa nejako neviem ako spusta nejaky BASIC.
Keby sa mi ten podaril spustit vo vrchnej pamati.
IMG_20180522_102701.jpg
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa Merak » 22 Máj 2018, 10:56

Koľko máš vlastne MB operačnej pamäte RAM?
Ja keď som robil ešte s MSDOSom tak som si skoro všetky programy presunul do pamäte nad 1MB (mal som 8MB RAM), čiže základnú som mal skoro prázdnu.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa miroja » 22 Máj 2018, 11:05

Skus pocitat cosi o himem.sys.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 11:34

1GB ramku mam v pc
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa nighthunter » 22 Máj 2018, 11:39

Vyskusal by som programy spustit pomocou loadhigh. V pripade ze to program nepresunie, existuju aj ine memory organizery.
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa MacGyver » 22 Máj 2018, 11:42

mclareniak napísal: Musi to byt msdos, lebo len msdos dokaze ovladat seriovy port cez prerusenie v realnom case.
Dik za kazdu radu.
Ten MSDOS program bezi na MASTER masine, ktora spracovava data prichadzajuce po RS232 a tlaci ich dalej po IPX/SPX na novell server? A dalsi MSDOS program pouzivaju klienti na zobrazovanie dat z toho novell servra? Lebo som sa trochu stratil v popise.

Co sa tyka obsluhy prerusenia, na to by bolo vhodne RTOS (staci si vybrat, kludne aj linux kernel s realtime patchom). Ale je to skutocne potrebne? Pri prechode na iny system by sa mozno odstranili mnohe obmedzenia sucasneho systemu :ignore:
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 12:00

Ano pochopil si to spravne. Presne ako pises.

Neiem co je RTOS. Prechod na iny system vyzaduje veeeela penazi a tu je cesta zarubana. Nechcem to tu rozoberat. Proste mi treba ist touto cestou.
nighthunter napísal:Vyskusal by som programy spustit pomocou loadhigh. V pripade ze to program nepresunie, existuju aj ine memory organizery.
skusil som memmaker - ten mi uvolnil ale len asi 4kb
skusil som jemm - pc zamrzlo
skusil som UMBPCI - mal som este menej volnej ako povodne
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa xmilos » 22 Máj 2018, 13:21

Skual si FTP klienta pre DOS?

Inak do buducna bych zvazoval maly HW prevodnik serial ( pre zariadenie ) / serial ( pripadne USB) pre PC
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 13:36

FTP nie je vhodne lebo ja potrebujem mat namapovane pismeno ako dalsia particia napr. D:\ ...

A tto zariadenie sa uz nevyraba a je tak specificke, ze taky prevodnik windows RS232 na zariadenie RS232 sa kupit neda.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa xmilos » 22 Máj 2018, 13:40

mno a je problem nechad data ukaldat lokalne na C: a potom ho nakym *.bat skopcit na FTP ulozisko s novsim OS, mno a tam sa potom da kopirovat, mapovat doaleluja.

Ten prevodnik som mal na mysli dat ubastlit na mieru.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa epto » 22 Máj 2018, 13:42

startujes bez pouzitia EMS pamate...
uz je to strasne davno, co som sa tymto zapodieval ale niekedy sa vsetky drivre a programy presuvali do EMS pamate.
Bol to vseobecny problem...

Ine riesenie by bolo pouzit modernejsie zariadenie na spracovanie udajov z tej seriovej linky. Napriklad obycajne arduino bby prijimalo seriove data z tych zariadeni a rovno preposielalo na cez USB do modernejsej masiny.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 13:44

Neviem akym sposobom by sa to dialo v realnom case. Ten system bezi nonstop a stale zapisuje nove a nove data. Uzivatel si pusti bat subor ten mu napamuje novell disky a z nich sa spusti dosovska aplikacia a vidi aktualne data. Su tam alrmy na rozne situacie, archivy atd.
epto napísal:startujes bez pouzitia EMS pamate...
uz je to strasne davno, co som sa tymto zapodieval ale niekedy sa vsetky drivre a programy presuvali do EMS pamate.
Bol to vseobecny problem...

Ine riesenie by bolo pouzit modernejsie zariadenie na spracovanie udajov z tej seriovej linky. Napriklad obycajne arduino bby prijimalo seriove data z tych zariadeni a rovno preposielalo na cez USB do modernejsej masiny.
A toto nepusta EMS pamat? device=c:\dos\emm386.exe noems I=B000-B7FF
Cely system bezi v pol sekundovych intervaloch to by arduino iste nezvladlo. Sam tvorca dodsovskych aplikacii mi povedal, ze by nevedel zarucit 100% funkcnost takeho prevodniku ani v sekundovych intervaloch. Bohuzial vraj uz nema zdrojove kody aby nieco na tom menil.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Máj 2018, 14:17

Arduino mozno nie, ale atmega, pripadne stm32 by to zvladat mohli.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Marekodzapadu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 25 Apr 2010, 00:00
Vek: 12

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa Marekodzapadu » 22 Máj 2018, 14:21

mclareniak napísal:Ahojte.
Potrebujem pomoct s os MSDOS.

...

Dik za kazdu radu.
Vyskusaj FreeDOS na povodnom pripadne novom zeleze, odporucam precitat troska o FreeDOS-e. Myslim ze to vcelku elegantne vyriesi tvoj problem :)

M.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa mclareniak » 22 Máj 2018, 14:26

Skusal som nainstalovat aj freedos ale pocas instalacie to spadne do takej chyby, ze skacu rozne cisla apismena po celej obrazovke. Neviem ako to opisat
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 982
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc odborníka na MSDOS

Príspevok od používateľa budvar10 » 22 Máj 2018, 15:47

Tu máš:

CONFIG.SYS

Kód: Vybrať všetko

DEVICE  = C:\DOS\SETVER.EXE
DEVICE  = C:\DOS\HIMEM.SYS /TESTMEM:OFF
DEVICE  = C:\DOS\EMM386.EXE RAM I=D000-EFFF I=B000-B7FF I=CC00-CFFF FRAME=D000
DOS     = HIGH,UMB
FILES   = 30
BUFFERS = 10
REM
LASTDRIVE  = Z
DEVICEHIGH = C:\SYSTEM\xcdrom.sys /d:CD0001
DEVICEHIGH = C:\SYSTEM\cdrcache.sys CD0001 CDRCACH0 1000
AUTOEXEC.BAT

Kód: Vybrať všetko

@ECHO OFF
REM C:\DOS\SMARTDRV.EXE /X
PROMPT $p$g
PATH C:\DOS;C:\SYSTEM;C:\SYSTEM\NC;
SET TEMP=C:\DOS
LOADHIGH C:\DOS\MSCDEX.EXE /D:CD0001 /L:R
LOADHIGH C:\SYSTEM\mouse.exe
echo.
echo    ****************************
echo    *   Norton Commander 4.0   *
echo    ****************************
echo.
LoadHigh C:\SYSTEM\NC\nc.exe
Tak ako toje, to má 613k voľnej dolnej RAM. Samozrejme Norton a pod. môžeš vynechať.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok