Low pass v ltspice nefunguje

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa _petko_ » 30 Nov 2018, 19:23

Ahoj. Skúšam si nejaké obvody v ltspice a narazil som na jednu vec. Mám zdroj napätia - digit. frekvenciu 100kHz (0-5V) ktorú ma vyfiltrovať pasívny RC low pass filter (akože PWM signál), úplne základné zapojenie. Po prvom stupni FFT ukazuje slabší peak na 100kHz, tak má byť. Zaradil som ďalší (copy paste), ale teraz už fft ukazuje iba klesajúcu hladkú krivku, čo by bolo super, ale je to zjavná blbosť. Skúšal som aj meniť tolerancie solvera, ale neviem celkom čo tie veci znamenajú a nič to nepomohlo. Asi to bude nejaká prkotina, ale neviem si rady. Nápady?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa pin » 30 Nov 2018, 20:10

Dôležité je, aby v časovej oblasti si mal zobrazený dostatočný počet periód. Čím menej, tým sú špice širšie až miznú. Dole v príklade je 50 periód:
Prílohy
FFT-rc.png
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa _petko_ » 30 Nov 2018, 22:08

Pre 1.člen to mám ok aj ja. Ale asi máš čiastočne pravdu, aj keď tých periód by tam malo byť dosť. Ja som robil FFT tesne za nabíjacím 'kolenom' krivky, asi 10ms úsek. Lebo to mám na 10Hz (filter, f je 100kHz) a dlhšie trvá kým zbehne simulácia a pre prvý stupeň tam je peak, tak reku to by malo byť to isté aj druhý, ale nie je. Teraz keď dám .tran 1000m a spektrum medzi 300m-800m tak niečo vidím.

Stále si ale myslím, že to sú nejaké zaokrúhlovacie chyby. Ale našiel som že ltspice ráta s double a to by malo stačiť hoci je tam kombinácia DC úrovne a nanovoltov (52 bitov), je to divné.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa pin » 01 Dec 2018, 13:52

Asi je to tak v poriadku, low-pass filter funguje. Keď máš od 10 Hz filter 40 dB/dekádu, po štyroch dekádach je základná frekvencia 160 dB utlmená a ďalšie harmonické budú pod rozlišovacou schopnosťou algoritmu.
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa _petko_ » 01 Dec 2018, 14:27

Áno, takmer určite je. Teraz som si uvedomil, že to vlastne nestačí, lebo 52 bitov to je nejakých 150db (je mi jasné, že v praxi by to bolo hlboko v šume..). No čo už, dobre vedieť.
0

m6r3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 21:16
Vek: 31

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa m6r3k » 01 Dec 2018, 14:47

Nezabúdajte že zdroj by mal mať definovanú dáku impedanciu, pre jednoduchosť čiste reálnu. Rovnako aj výstup filtru by mal byť ukončený impedanciu.

Rovnako trošku nechápem prečo to komplikuješ s FFT? Daj tam čisto AC sweep, do dákej rozumnej frekvencie, s prihliadnutím na to že vstupný obdĺžnik obsahuje násobok nepárnych harmonických. Výsledná simulácia bude mať útlm a fázu vs frekvenciu

---
konečne som sa dostal k PC, takže toto som myslel(impedancie som dal od brucha keď že mi ježisko ešte nedoniesol vešteckú guľu):
Prílohy
se.png
0

_petko_
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 03 Máj 2014, 14:56

Re: Low pass v ltspice nefunguje

Príspevok od používateľa _petko_ » 01 Dec 2018, 17:48

Áno to som už dávno zistil, že vyplniť impedanciu zdroja má podstatný význam.. :) Nerobím AC, lebo ma nezaujíma priebeh toho filtra. Otázka je prečo to dáva taký výsledok a na to sme asi prišli.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok