Kombinovaný šporák

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Hanes1 » 18 Máj 2019, 15:13

Zdravím.
Vopred sa ospravedlňujem, ak som to zaradil do zlej kategórie.

Vyberám kombinovaný šporak (klasický, nezabudovaný - plynové horáky a elektrická rúra, najlepšie bielej farby) s rozpočtom okolo 300€

V terajšom starom Gorenje K774w (rok výroby 2003) mi odišla elektrická rúra.

Viete mi nejaký poradiť? S akými značkami a modelmi máte pozitívne skúsenosti? Viem, že to záleží od konkrétneho kusu, ale myslím tak vo všeobecnosti.

Toto je tu trošku offtopic, ale v podstate je to tiez elektrické zariadenie, tak skúšam šťastie aj tu. :D

Ďakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Máj 2019, 15:21

Nepíšeš jakou šířku, ale pokud máš dost místa, doporučuji 60cm. Máme půl roku Moru, a zatím naprostá spokojenost.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Milos66 » 18 Máj 2019, 16:28

Do 300€.-
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Hanes1 » 18 Máj 2019, 16:41

jezevec napísal:Nepíšeš jakou šířku, ale pokud máš dost místa, doporučuji 60cm. Máme půl roku Moru, a zatím naprostá spokojenost.
Šírka 50cm .. Našiel som tento : https://www.nay.sk/mora-k-868-aw-kombin ... orak-biely (40€ nad rozpočet) ... Oplatí sa voči tomuto? https://www.nay.sk/mora-k-667-aw-kombin ... orak-biely (287€)
Pozerám, že výkon rúry je slabší
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Máj 2019, 16:54

Všeobecně u 50cm šířky je problém s velikostí vnitřního prostoru. Kvůli zadnímu ventilátoru a topnému tělesu se tam nevejdou klasické pekáče. Zaměř se i na tyto rozměry.
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Hanes1 » 18 Máj 2019, 17:15

To áno, rád by som 60cm, ale nezmestí sa mi medzi linku a stenu.
Doteraz som mal 50cm (spomínaný Gorenje K774w) a v pohode, neprekážalo nám to.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 18 Máj 2019, 19:23

Niekedy stačí možno vymeniť nejakú vec z tu popísaných :
1 prepínač
2 špirálu (hornú / spodnú / "kruhovú" - na teplovzdušné .... ) [jednu z troch , málokedy sa stane že odpáli všetky ]
3 motor na teplovzdušnú "funkciu"
4 termostat
5 ochranný termostat (je zabudovaný na pevno ak prestane fungovať regulovateľný [že ostane zapnutý celý čas ] tak aby rúra náhodou nespôsobila niečo tak ho pri istej teplote vypína ) ...
Teda možno zavolať elektrikára (taký čo sa do toho vyzná ) ; súčiastky nebudú presahovať 30 E + nejaká práca / ak je šikovný tak diagnostiku spraví za chvíľku a za chvíľku aj opraví (práca možno maximálne do hodiny) ...
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa enigma » 18 Máj 2019, 20:45

keď by napísal anamnézu ... čo tomu sporáku vlastne je , možno by sme mohli pomôcť a opravil by si to aj sám ......
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa E001 » 18 Máj 2019, 21:47

Opravovať kombinovaný sporák roku výroby 2003? Má pravdu, že chce nový.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 18 Máj 2019, 22:14

My sme raz mali taký problém, že na elektrickej rúre išiel len jeden ohrev (už neviem či horný alebo dolný). Vadná bola jedna hlúpa špirála. Po odpojení od elektroniky ohmmeter ukázal rozpojený obvod. Po pripojení voltmetra miesto špirály a zapnutí nabehlo 230VAC. Vymenila sa špirála a fungovala.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Máj 2019, 02:40

Ak zena rada pecie, aby sa nestalo ze jej novy sporak bude v jednom rohu pripekat kolaciky. To nevreklamujes...
Ak bola spokojna ako piekla tato stara a nerozpadava sa este a vizualne vam tiez vyhovuje, tak by som sa v prvom rade najprv pozrel co tomu je a mozno s nasou pomocou to opravil.
Ak uz je skareda, uz sa rozpadava a bohvie ako nepiekol ten sporak, tak si kupte novy. Hlavne citaj zenske recenzie ako pecie. Ohen na sporaku hori rovnako.
Ja som si z dovodu malej kuchune kupil kombinpvanu mikrovlnku Siemens s rurou za 450€, a nie je to bohvie co. Myslel som si ze Siemens, tak to nieco bude, no mylil som sa. Miesto v kuchyni mi to sice usetrilo, ale za aku cenu. Mikrovlnka je len 1000W (tri hodiny trva kym ohreje tanier polievky), piskotove cesto spaluje v jednom rohu (zle navrhnuta ventilacia vzduchu. Akurat domaci chlebik zo 600g muky nam upece za 45 min fajne, ten nie je blizko zadnej steny (plech s piskotovym estom tam je) takze tak...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa enigma » 19 Máj 2019, 07:17

E001 napísal:Opravovať kombinovaný sporák roku výroby 2003? Má pravdu, že chce nový.
presne tak . ak je zachovalý , špirála sa ľahko vymení .... u mame mám sporák ešte z 90 - tých rokoch , a s menšími opravami funguje perfektne až dodnes . rúra pečie pekne rovnomerne , a nadovšetko má aj gril / ražeň čo je pre mňa veľké plusko
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa AEdison » 19 Máj 2019, 10:04

enigma napísal:presne tak . ak je zachovalý , špirála sa ľahko vymení .... u mame mám sporák ešte z 90 - tých rokoch , a s menšími opravami funguje perfektne až dodnes .
Niečo mi rozprávaj. Tiež som už zachraňoval "elektroodpad".
Stará rúra s novým duchom (termostat) Pečie stále, len ako som predpokladal, funkcie termostatu mama minimalizovala na zapnutie a vypnutie... :?
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Hanes1 » 19 Máj 2019, 12:32

"Odišla" komplet celá rúra - nefunguje dokonca ani svetlo, ventilátor, ani jedna špirála a nerozsvieti sa ani kontrolka rúry. Jediné, čo funguje je iskra na šporáku.

Možno je to len nejaká poistka, ale úprimne nechce sa mi do toho vŕtať - ak by to bolo čisto elektrická vec, tak to v klude rozoberiem a poriadne to pozriem, ale "do plynu" sa vŕtať nejdem - nechcem si to zobrať na zodpovednosť. A to aj napriek tomu, že sporak ešte vyzerá zachovalo.

Tú rúru sme kupovali pred 5 rokmi z druhej ruky (od známeho) a už vtedy mala 11 rokov.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Máj 2019, 12:49

A ani plyn ti neide, ked vravis ze sa nechces vrtat do plynu?

Lebo ak ti plyn ide a elektrika vobec, tak to bude neaka malickost na elektrike. Nieaka suciastka len odisl. Treba ju lokalizovat. Mozno len poistka za 50 centov a chces kupit novy sporak za 300 eur. Si myslim ze v extremnom pripade sa s opravou do 50e zmestis ket to budes opravovat sam. Ale rozhodnutie je na tebe. Obchodnici sa potesia ked kupis novu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa muziker » 19 Máj 2019, 13:16

E001 napísal:Opravovať kombinovaný sporák roku výroby 2003? Má pravdu, že chce nový.


... to ma pobavilo, lebo mám v panelákovej kuchyni kombinovaný sporák (plynová varná doska + elektrická pečiaca rúra) MORA z roku 1980 a koťuha jedna stále funguje na jedničku a aj vzhľad je OK, takže aj keď som už (aspoň v teoretickej rovine) pomýšľal na jeho výmenu za niečo nové, moderné, zdá sa že zatiaľ mi to vôbec nehrozí... :D
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa mr.dred » 19 Máj 2019, 13:21

Pohľadaj takéto niečo, býva to namontované na vnútornom plášti rúry a schované v izolácii. Zvykne sa rozsypať, alebo odpáli svorku. Idú k nemu 2 káble (stojí okolo 4€)
Prílohy
gore.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 19 Máj 2019, 13:46

Ako už bolo písané musíš pozerať recenzie od gazdiniek pokiaľ chceš kupovať novú rúru .
Tu máš menší výber rúr ( máš tam aj recenzie - môžeš čítať ) :
https://sporaky.heureka.sk/f:4935:12418 ... 1008,1007/



Ak by si ju možno chcel opraviť tak sám píšeš že Gorenje K774w je kombinovaná .
Ono 90% z týchto kombinovaných rúr je robená tak že sa dá pomerne ľahko rozobrať a je tam pomerne dobrí prístup ku elektronike .
O plyn sa nemusíš starať (stačí ak ho nebudeš púšťať) .
Toto budeš mať ako som písal pravdepodobne jednu z týchto 3 vecí :
1 prepínač
4 termostat
5 ochranný termostat [to čo postol mr.dred] (je zabudovaný na pevno ak prestane fungovať regulovateľný [že ostane zapnutý celý čas ] tak aby rúra náhodou nespôsobila niečo tak ho pri istej teplote vypína ) ...
Elektrickú iskru máš zapojenú na priamo takže preto ti ide ...
Koniec koncov , ak sa do toho fakt bojíš púšťať možno by ti pomohlo hodiť sem z kade si (určite by sa našlo pár ľudí z fóra ktorý sa s tebou dohodnú a môžu ti ju prísť pozrieť ) .
Ak by si sa možno chcel do toho pustiť jedna malá rada - rob si fotky kde čo patrí a pod ....
Alebo stačí keď si nájdeš nejakého "servisáka" (vo ZV máš špecializovanú predajňu na náhradné diely neďaleko malej stanice / majú aj vlastných "servisákov" ktorý chodievajú - ale nemáš vyplnené / neprezradil si s kade si ... ) ...
Prílohy
plyn_001.png
Gorenje_K774w_El_schema_001.png
Gorenje_K774w_El_schema_002.png
Gorenje_K774w_El_schema_003.png
Gorenje_K774w_El_schema_004.png
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Máj 2019, 15:24

Pockajme ako sa Hanes1 vyjadri. Mozno sa nazaj boji do toho zasahovat. Preto ho do toho netlacme. Vsak uvidime co napise ked sa tu objavi.

AlbiDartanan, to je schema od Gorenje K774w ?

Ak ano, tak nie je mozne aby sa tu spolocne nelokalizovala chyba. Uz mas vsetko na tanieri.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kombinovaný šporák

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Máj 2019, 15:39

Nehnevajte sa na mňa, autor témy položil jasnú otázku, s akou značkou máte skúsenosti a namiesto toho mu vnucujete, aby si to opravil. Keď sa na to necíti, tak sa na to necíti. Inokedy keď sa sem amatér príde niečo spýtať, tak ho zdrbete pod čiernu zem, že ako neelektrikár do toho nesmie zasahovať a teraz neelektrikárovi núkate, aby si vymenil špirálu... Zaujímavé.
E001 napísal:Opravovať kombinovaný sporák roku výroby 2003? Má pravdu, že chce nový.
Nie je čo dodať.
Ako bolo spomenuté, dobré sú mory, prípadne aj electrolux. S týmito je osobná skúsenosť, iné neviem.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok