Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

jedendvatri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Jún 2019, 10:08

Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa jedendvatri » 04 Jún 2019, 10:13

Všetci riešia pasovinu, všade sú postupy ako ukladať pasovinu ,ale nič o uzemnovacej tyči.
A práve tie mám v projekte , preto by som potreboval keby sa našiel niekto kto má prehľad či správne premýšľam.
Na každý roh budovy mám 3 tyče. To znamená vykopem základy a v každom rohu v základe zapustim 3 tyče.pomocou svoriek k uzemnovacej tyči pripevnim zvodovy drôt FeZn. Ktorý vyvediem zo základu na povrch. Na povrchu na obvodové múry osadim skúšobnú svorku v PVC krabici , kde spojím zvodovy drôt zo základu so zvodovym drôtom zo strechy.
Správne tomu rozumiem?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa Merak » 04 Jún 2019, 10:29

a ako to máš popísané v projekte pre realizáciu?

P.S.: tyče sa nezakopávajú do základov. Tyč zabiješ do zeme a na jej koniec dáš svorku a guľatinou prepojíš a vytiahneš do krabice
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Jún 2019, 12:11

Všetko o uzemňovacích tyčiach bolo už popísané v starej STN 34 1390. Ich hĺbka, sklon, typ spoju a v akej minimálnej hĺbke sa musí previesť. Tieto drobnosti následne boli implementované do STN 62 305.

Tyče sú mimo základová vec, takže dosť pochybujem, že to takto projektant s čistým rozumom urobil.
Tyče sú aj nadstavba k pásovine...

V rohu mám 3 tyče....široký nič nehovoriaci údaj.
Ako sú umiestnené, s akým rozostupom medzi sebou a v akej hĺbke. To musí byť detailne zanesené do projektu. Daj viac informácií.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Jún 2019, 12:21

Treba myslieť aj na to, že primárne sa odporúča zhotovovať základový zemnič. Nabíjať tyče zväčša ani nie je potrebné.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Jún 2019, 13:05

spin90: áno, ale sú aj stavby (napr. plynové zásobníky, kogeneračky) ktoré sú situované do ochranného pásma oddialenej plošnej zachytávacej sústavy.

Nevieme čo sa stavia, "budova" môže byť aj muničák, detto prestavba starého RD bez základového zemniču a bleskozvodu.
Málo informácii, ako som už napísal.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa spin90 » 04 Jún 2019, 13:51

Pravda, súhlasím. Automaticky ma napadla novostavba, ani neviem prečo. Špecialitky ako oddialený bleskozvod, to nepredpokladám, to by neriešil na fóre. Uvidíme čo sa z toho vykľuje :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

jedendvatri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Jún 2019, 10:08

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa jedendvatri » 04 Jún 2019, 20:11

Snimka_obrazovky_2019-06-04-19-57-19-175.jpeg
Zle som sa vyjadril ,nie do základov ,ale pod základy. Vykopem pás ,v ňom zatlačím tyče a potom vylejem betón. Ale v poriadku , keď to má byť mimo základov ,tak dám mimo.
Nemám realizačný projekt, mám projekt pre stavebné povolenie len. A bleskozvodov má trochu zaskočil. Prikladám čo je v projekte.
Prílohy
1559671107105_adobe.jpg
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Jún 2019, 04:53

Projekt pre stavebné povolenie hovorí: "TAKTO to stavebník bude realizovať! Prosím o povolenie stavby." Musí byť reálny a realizovateľný. Takže máš to, čo k realizácii potrebuješ. (alebo tvoja stavebná firma)

Ako si pochopil tie tri zemniace tyče o dĺžke 2 metre? Budeš ich spájať, či zvárať a zatĺkať 6 metrov kolmo, či šikmo do zeme? Alebo natlčieš 3 "vedľa seba" a pospájaš ich?

Poďakuj projektantovi a opýtaj sa na: (nakoľko on vzal peniaze za projekt)
1. prečo píše o max. 15 ohm pre zvod
2. prečo detailne nezakreslil a nepopísal polohy tých zemniacich tyčí
3. JP10-zvodová tyč? (nie je to zachytávacia sústava) výška 1 meter?
4. kovová strecha sa musí pospojovať po celom obvode...pokiaľ nebuduješ oddialený zachytávací systém
5. nechcem si to vkladať do programu, ale tie 4 tyče ako lapače na daných miestach sa mi moc nepáčia

Uzemňovacia sústava typu B = v zmysle STN je to obvodový zemnič, takže:
1. pospájané armovacie železo v obvodovom základe a pod ním máš tvoje tyče, nakoľko obvod nemá asi dostatočnú plochu na dosiahnutie vyhovujúceho zemného odporu
2. alebo uložená pásovina okolo základov stavby. (hĺbka a vzdialenosť??? + tyče) Ale zase mi chýba definícia a kótovanie uloženia tyčí pánom "projektantom".

Uzemňovacia sústava typu A = v zmysle STN sú tyče... norma časť E5.4.3.3 s obrázkom E.41 a, b, (tvoja pôvodná otázka, AKO)

V technickom popise rozpráva o strojenom základovom zemniči....a ako vypočítal hodnotu celkového odporu uzemnenia 1,23 ohm?
Ak spomína 15m odstupu pre zvody a dlhšia strana stavby je 20 metrov, chýba presné zakótovanie polohy zvodov.
0

jedendvatri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Jún 2019, 10:08

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa jedendvatri » 05 Jún 2019, 12:52

Vedľa seba a pospájať cez svorky vodičom.
Takže ak ťa správne chápem , celý ten projekt je na nič?
Materiál je už kúpený ,v pondelok začínam kopať , čo s tým urobiť aby to fungovalo?
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa Merak » 05 Jún 2019, 13:19

Ak máš projekt pre stavebné povolenie, tak sa ho nedrž. Nejeden krát som sa stretol s tým, že nebol dobrý.
Ono si treba sadnúť s projektantom a praviť detsipný a podrobný projekt pre realizáciu tak, aby bol podľa tvojich požiadaviek.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

jedendvatri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 04 Jún 2019, 10:08

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa jedendvatri » 05 Jún 2019, 15:44

Projekt je podľa mojich požiadaviek ,ale bleskozvod som absolútne neriešil ,lebo tomu nerozumiem. Až keď som si teraz začal robiť menší rozpis ,čo kde ako začať robiť ,tak ma zabrzdil hromozvod. Ako som písal ,z toho čo som pochopil z vykresu , zatlciem ku každemu rohu tri tyče v rade , spojím vodičom , vyvediem na naprch , ...
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Bleskozvod - uzemňovacia tyč

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Jún 2019, 16:27

....Vedľa seba a pospájať cez svorky vodičom......
tak to pozor, norma jasne hovorí o tom, ako tie tyče majú ísť do zeme a aký majú mať rozostup, aby mali účinok! Svorky pod zemou, alebo ako si to pospájanie plánoval?


Kontaktuj projektanta, aby doplnil údaje do projektu. (ak si si projekt zaplatil, tak máš právo na platnú verziu a nie na paskvil skopírovaný z netu)
Alebo ako laik môžeš kopať 1m hlboký rygol a ostatné nech robí firma s oprávnením. Ty si to urobíš podľa svojich predstáv s najlepším úmyslom, ale revizákovi nevyjde meranie zemného odporu a robil si to zbytočne a budeš to robiť ešte raz!
Alebo mu to meranie vyjde aj bez meráku, len kvôli revízii a kolaudácii, ale bude to nefunkčné.

U tyčí je aj otvorená otázka krokových napätí pri zásahu blesku. Preto musí byť jasne daná ich poloha!
0

Napísať odpoveď