Chémia - chlorid horečnatý

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa Victorio » 01 Aug 2019, 11:18

Zdravím, je to mimo elektro témy ale dúfam že sa tu nájde niekto komu niečo hovoria chemické pokusy, experimenty atď.

Potreboval by som zistiť, s čím by mohol reagovať chlorid horečnatý tak, aby vytvoril zlúčeninu, ktorá nebude hygroskopická.
Mám MgO dosky, ktoré som použil na obklad , ale sú silne hygroskopické a pod stenami sa tvoria kaluže ktoré ďalej nasávajú vlhkosť.
Má to na svedomí hlavne chlorid horečnatý ktorý je v doskách tzv. superdoska, okrem oxidu horečnatého , ktorý by hygroskopický nemal byť.
Impregnácie veľmi nepomohli, preto okrem totálneho riešenia demoláciou je napustiť ich niečím, čím by chlorid horečnaty zreagoval napr. na nejakú inú zlúčeninu ktorá odoláva vlhkosti. Napr. Hydroxid horečnatý .

Zrejme asi bude problém zo zlúčeninami chlóru, ktoré sú často hygroskopické
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa mato3000 » 01 Aug 2019, 18:26

:rolleyes:
panečku ty si obkladal dom výmurovkou do vysokých pecí ? To preboha čo bol za nápad ?

ale samozrejme tie postupy čo spomínaš sú úplne nahoubi .... radšej popíš lepšie čo to máš, ale okrem demolácie a výmeny za niečo čo sa hodí na obklad sa asi s tým nebude dať nič robiť .

INak neviem prečo by mala taká doska obsahovať MgCl2, budeš mať nejaké mylné informácie, alebo to vôbec nebola obkladová doska, alebo to nebola ani MgO doska ....

-- Spojený príspevok 01 Aug 2019, 17:39 --

No pozeral som si na ich špecifikáciu a sú určené najme do interiéru, už aj pre to že to je pórovité a nasáva vodu ako špongija 17% :D Teda keď zaprší, tak to nasaje vodu a tá samozrejme potom preniká do stien a pomaly steká,takže sa asi priprav aj na flaky na vnútornej stene :potlesk: :potlesk:

žiaruvzdorné látky treba dávať tam kam patria , inak sa to bude neštandartne správať ... a chloridy to nesmie obsahovať, inak by to neprešlo skúšobňou.
0

jjilek
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 735
Dátum registrácie: 26 Júl 2010, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa jjilek » 01 Aug 2019, 20:14

Jak již napsal mato. vybourat co nejrychleji. Chlorid hořečnatý s vlhkostí bude uvolňovat chlorovodík ve formě kyseliny chlorovodíkové (solné), což způsobí korozi všeho v dosahu. Snad tím nemáš obložený obytný prostor, zdraví prospěšný chlorovodík zcela jistě není.
Na webu jsem ale našel tento popis:
"nasleduje absolútna odolnosť voči vode a vlhku (aj niekoľkomesačný priamy vplyv vody na SUPERDOSKUj® nemá žiadny vplyv na jej štruktúru) http://www.superdoska.sk/web/
Z toho lze usuzovat, že máš nějaký jiný materiál, který někdo vydával za superdosku.
0
Na soukromé zprávy reaguji jen pokud jde o předání osobních údajů, jako adresa, telefon, cena apod.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Aug 2019, 20:27

Victorio,
Ak ta mato3000 a jjilek neodradili od komunikacie tu na fore tak prezrad preco si oblozil dom tym cim si oblozil? Len ma to zaujima. Co si to dostal zadarmo? Preco si nieco nekupil v stavebninach na to urcene?
Ak sa z toho ivolnuju chemikalie co tu pisu, je to potom svinstvo a rychlo to daj prec.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa Victorio » 02 Aug 2019, 08:37

Tak upresnim to :
chcel som vyskúšať Superdosku,ktorá mala propagované super vlastnosti vrátane odolnosti voči ohňu , vode, plesni, hubám atď.
Nie nemám s tým obložený dom, iba steny pivnice, ktoré boli veľmi krivé, (betónové základy) s dierami atď, čo sa mi nechcelo omietať, lebo aj omietka z toho opadávala, nemala trvácnosť. Preto som ich nalepil montážnou PUR penou .
Tie superdosky, resp. to čo predávajú v stavebninách som až neskôr zistil že sa predávajú v rôznej kvalite. Jeden typ, s ktorým mám obložené v exteriéri podbitie strechy je OK, žiadny problém, natreté myslím že latexom.
Nejaké mi zostali a nejaké som dostal zadarmo z malej stavby záhradného domčeka, tak som ich použil na obklad v pivnici.
Plus aj také, ktoré majú reliéf dreva a odporúčajú sa aj na vonkajšie ploty resp. obklady stien ako náhrada dreva.
Následne sa na tých doskách začala zrážať vlhkosť, ako rosa, a potom steká na zem a robia sa kaluže evidentie roztoku ktorý je akoby mastný (predpokladám že chlorid horečnatý )

Keď som to ďalej študoval, tak som našiel rôzne príspevky domáce aj zahraničné, napr. v Dánsku boli nejaké stavby , kde sa zrútili stropné podhľady kvôli korózii vplyvom chloridu horečnatého (zhrdzaveté skrutky, prípadne celé lišty atď.)
Píše sa o.i. to, že sú v predaji dvojaké dosky, tie "normálne" ktoré obsahujú prevažne oxid horečnatý plus sklené vlákna drevný prach a potom tie "fejkové" ktoré obsahuju neprimerane veľa aj chloridu horečnatého ktorý je zrejme lacnejší ale zase má hygroskopické vlastnosti.

Štúdia z Dánska potom uvádza že tento materiál nie je v žiadnom prípade vhodný do exteriéru a do interiéru veľmi otázne lebo dosiahnuť tak nízku vlhkosť, aby tie dosky nenasávali vlhkosť a nespôsobovali koróziu kovových resp. drevených častí je veľmi ťažké.

Preto som presvedčený že obsahujú chlorid horečnatý, to že je silno korozívny som si všimol aj z toho, že doska bola opretá nejaký čas o pozinkovaný plech a v mieste dotyku sa rozožral celkom zinok a železo zhrdzavelo,

V podstate nedávam veľkú šancu na to že sa mi to podarí stabilizovať ( uvádza sa napr. to, že časom sa všetkok MgCl vyplaví, ale doska stratí čo to do pevnosti) ale chcem to ešte skúsiť nejakou chémiou.
Našiel som napr. reakciu Chloridu horečnatého s vápnom, kedy vzniká nerozpustný hydroxid horečnatý, ale pochybujem, že vápno dokáže preniknúť do vnútra dosky a už vôbec nie na stranu ku múru odkiaľ stále bude stekať voda.

Nechcem robiť reklamu resp. určite nie pozitívnu preto iba výňatok :
Zmiešaním MgO s nasýteným roztokom chloridu horečnatého vzniká kašovitá
látka – tzv. Sorelov cement, ktorá rýchlo tvrdne. Tento materiál prvýkrát objavil
v roku 1867 Stanislas Sorel a nechal si ho patentovať. Pôvodne bol vyvinutý
ako lacnejšia náhrada portlandského cementu, no pre jeho výnimočné vlastnosti si rýchlo získal mimoriadnu obľubu.

Odolná vo
či vode. Dlhodobé pôsobenie vody nemení
jej štruktúru, tvar ani vlastnosti - čo nie je vôbec pravda, lebo ak sa jedná o "fejkovú" s MgCl, tak pevnosť degraduje vyplavovaním a tiež sa doska krúti

Takže neviem , či problém je v tom, že pri výrobe neboli dodržané receptúry a obsah MgCl presiahol obsah MgO, alebo nebola dodržaná technológia miešania a pod. pretože Sorelov cement ktorý to vlastne je, by mal mať úplne iné vlastnosti.


Takže oficiálne je to normálny stavebný materiál ako každý iný vhodný na podlahy, steny, stropy,
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Aug 2019, 11:26

Ok, nechcem ta odradzat od toho co chces robit. Ale ja byt tebou a ak nemas financne problemy, vzhladom na to ze tie dosky sa chovaju tak ako sa chovaju (tecie z toho maglajz, plech o ktory sa to oprelo zhrdzavel...) by som sa toho kompletne zbavil a obil dom niecim inym. A do pivnice tie nerovne zaklady pekne omuruj ci uz klasickou maltou (este som nepocul ze by malta opadavala z betonu. Niekde tam robis chybu. Opytaj sa murarov) alebo pouzi neake lepidlo (napriklad s cim sa lepi polystyten na externu izolaciu domu, ktore je ale oproti malte omnoho drahsie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Chémia - chlorid horečnatý

Príspevok od používateľa Victorio » 02 Aug 2019, 14:32

romiadam , je mi to jasné, čistá robota obiť a spraviť cementovou omietkou. pôvodná čo tam bola do cca 1m výšky celkom opadala, ten dom je starý vyše 60r. , nechcem sa tu rozpisovať o stavbarine, lebo sme predsa na portáli elektro....

ale aspoň rada pre všetkých ktorí by chceli tento materiál niekde rozumne použiť, že je zradný. skor cementovláknité dosky som mal kúpiť, tie na tento účel by mali vyhovovať, ale zase nie sú najlacnejšie.
0

Napísať odpoveď