bezdrôtový vypinač - problém s relé

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 20 Aug 2019, 18:11

Ahojte

Potreboval by som poradiť

Kúpil som bezdrôtový kinetický vypínač ktorý je napájaný zo siete a výstup je na trafák na ktorom je pripojený led pás. Môj problém spočíva v tom že keď to nechám zapnuté dlhšie tak sa už nechce relé rozpojiť. Keď som ten "príjmač" nechal na prázdno, že tam nebol na výstupe trafák tak všetko fungovalo v pohode, akonáhle to tam pripojím tak nechce to relé rozpojiť a ostane to zapnuté. Pripájam nejaké parametre: Príjmač - max. výkon spotrebiča 1kw min 5w prevádzková frekvencia 433Mhz čo sa týka adaptéra 12V/1,67A 20w. Dostal som radu že mám medzi led pás a trafák dať diodu a rezistor v protismere, vraj to môže dávať spätný prúd a preto potom relé nerozpojí. Ďakujem všetkým

P.S. nie som nejaký expert na elektroniku ale pár veciam rozumiem :)
0

Daevid
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 15 Nov 2007, 00:00

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa Daevid » 20 Aug 2019, 19:32

O aké zariadenie sa konkrétne jedná?
0

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 20 Aug 2019, 21:33

Kineticky bezdrôtový vypínač kde samotný vypínač je napájaný indukciou a príjmač je napájaný zo siete a výstup tiež 230v na ktorý je napojený trafák ako som písal
https://forled.sk/bezdrotovy-kineticky-vypinac/
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa fery66 » 21 Aug 2019, 06:51

Predpokladám, že ten adaptér je spínaný. Možno je to haraburda, ktorá okolo seba šíri rušenie, ktoré "zabije" ovládací signál. Neviem ako ďaleko je od seba spínač a adaptér. Na skúšku by som ich skúsil dať ďalej od seba.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Aug 2019, 09:01

v prvom rade by to chcelo zistit, ci je problem v tom, ze signal na vypnutie nedorazi, resp. dorazi tak slaby, ze ho nevie spracovat, alebo blbne samotna elektronika ovladajuca rele. Skus ten vysielac dat uplne blizko prijimaca. alebo pozri, ci nema nejaku ledku indikujucu prijatie signalu - vacsinou len preblikne pri prijme.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 21 Aug 2019, 09:52

Čo sa týka trafa tak toto: https://octopart.com/lpv-20-12-mean+wel ... 40QAvD_BwE

Podla datasheet je to spínaný zdroj ako píšeš a frekvenčne by sa to nemalo navzájom rušiť na koľko trafák a ten príjmač pracujú na rozdielnej frekvencii. Signál dorazí od vypínača po príjmač čiže reagovať reaguje rušiť by to nemalo signál vyslaný od vypinača, na príjmači je ledka ktorá svieti keď je príjmač neaktívny resp vypnutý a naopak, tam proste prestane rozpájať relé
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa fery66 » 21 Aug 2019, 10:23

djmirente napísal:Čo sa týka trafa tak toto: https://octopart.com/lpv-20-12-mean+wel ... 40QAvD_BwE

Podla datasheet je to spínaný zdroj ako píšeš a frekvenčne by sa to nemalo navzájom rušiť na koľko trafák a ten príjmač pracujú na rozdielnej frekvencii. Signál dorazí od vypínača po príjmač čiže reagovať reaguje rušiť by to nemalo signál vyslaný od vypinača, na príjmači je ledka ktorá svieti keď je príjmač neaktívny resp vypnutý a naopak, tam proste prestane rozpájať relé
Keď myslíš... Vidím, že máš prehľad... :pain:
0

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 21 Aug 2019, 10:53

Ja som sem prišiel po radu ako to vyriešiť a len sa delím o poznatky, ktoré k tejto téme mám :)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa zipaj » 21 Aug 2019, 12:22

a aj si nejaké rady dostal, ale ty ich nejako neakceptuješ, chceš aby sa nič nezmenilo a mávnutím čarovného prútika sa problém vyriešil. To funguje v rozprávke. V reálnom živote impulzný zdroj vytvára impulzné rušenie ktoré nemá sínusový priebeh a pretože každý priebeh okrem sínusového má vyššie harmonické, tak aj zdroj pracujúci s frekvenciou okolo 50 - 100KHz môže produkovať vyššie harmonické kľudne aj v 70cm pásme a môžu ti zahltiť vstup prijímača. Situácia s rušením je o to horšia čím je zdroj lacnejší, často nemá žiadne odrušenie, lebo aj súčiastky do odrušenia niečo stoja.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 21 Aug 2019, 13:01

To odrušenie myslíš tým tú takú hrču na konci výstupu trafáka ? alebo to je ešte elektronika v trafáku navyše?
A rady akceptujem všetky, no prvý prípad mám odskúšaný a druhý prípad zabijaka signálu áno tiež som to znegoval pretože ten signál tam ide , už potom by som skôr bral že sa ovplyvňujú navzájom rele a ten spínaný zdroj(neviem či je to možné). A ešte jeden postreh skusil som namiesto spínaného zdroja dať obyčajný adapter a zapojil som tam ledky a všetko išlo ako hodinky .Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Aug 2019, 15:17

djmirente napísal:A ešte jeden postreh skusil som namiesto spínaného zdroja dať obyčajný adapter a zapojil som tam ledky a všetko išlo ako hodinky
týmto si potvrdil fakt, že ten "značkový" Meanwell je ešte horší, ako obyčajný adaptér. Ale u LED - driverov je to tak...
Všetky sú ešte chudobnejšie na filtráciu (vstupnú aj výstupnú), ako bežný spínaný zdroj (zato sú tieto drivery také lacné). Napájaným LEDkám to nevadí, svietiť budú aj tak, ale vyžarovanie vadí ostatným prístrojom, hlavne tým bezdrôtovým... Dokonca pripojený LED-pás je v tomto prípade aj celkom slušná anténa...
Ten zdroj vymeň za nejaký "normálny" a bude to OK.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 21 Aug 2019, 16:33

Presne k tomu som nechcel prísť, že bude tam musieť dať niečo iné ale asi nemám na výber :D ak by ešte niekoho napadlo niečo dajte vedieť. Ďakujem všetkým zatiaľ
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Aug 2019, 17:02

Ono na každú bolesť existuje masť, ale bez znalostí medicíny to nefunguje :) a ty zrejme nejaké veľké znalosti z elektroniky nemáš. Dodatočné filtre sa dajú spáchať, ale v tvojom prípade by to asi nebol NAJBEZPEČNEJŠÍ spôsob. :!: Je tam nebezpečné napätie :!: To nie je hračka na baterky...
A ešte dodám, že do pôvodnej krabičky zdroja, alebo spínača by si to aj tak nevtesnal.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa fery66 » 21 Aug 2019, 17:15

mr.dred napísal:Ono na každú bolesť existuje masť, ale bez znalostí medicíny to nefunguje :) a ty zrejme nejaké veľké znalosti z elektroniky nemáš...
Plne súhlasím! Tento problém sa určite dá vyriešiť aj s pôvodným zdrojom...
0

djmirente
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 20 Aug 2019, 18:02

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa djmirente » 21 Aug 2019, 17:20

tak ako píšete bohužial neštudoval som to viem čo je odpor, kondenzátor, že sa do zásuvky nemá pichať multimeter atď:D ale prepokladám že sa dá také niečo kúpiť či?

EDIT: ak mi napíšeš presne súčiastky a dodáš mi schému ako pre laika tak to si spraviť viem :D

EDIT 2: ani to neskúšam a ani to nepotrebujem :) posledne keď som menil vypínač tak ma fáza nakopala a to som si bol istý že som správny istič vyhodil :D
0
Naposledy upravil/-a djmirente v 21 Aug 2019, 17:38, upravené celkom 2 krát.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2561
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 21 Aug 2019, 17:29

že sa do zásuvky nemá pichať multimeter
Toto je pravda len z polovice - aj keď vy to radšej neskúšajte keď ste toto napísal.

Keď ten multimeter bude nastavený na striedavé napätie aspoň cca 250V, pohodíčka. Odmeriate reálnu hodnotu napätia.

Keď bude nastavené meranie prúdu, pruser.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa Jerry19 » 22 Aug 2019, 14:04

Daj ten prijimac co najdalej od toho zdroja, aby mu ten zdroj nerusil prijem... A ked mozes daj to tak, ze medzi tym bude nieco, idealne plech zelezny uzemneny... ale hocico je lepsie ako nic... Aby sa to rusenie zdroja odtienilo ... Ak mas nejaky feritovy kruzok, daj ho k tomu zdroju na privodny kabel...
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Aug 2019, 14:28

ten feritový toroid na vstup 230V aj na výstup, prevliecť obidva vodiče súčasne a ak sa zmestí, tak spraviť 2-3 závity
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

MisoTipek
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 13 Mar 2016, 15:36
Bydlisko: ZS
Vek: 44

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa MisoTipek » 22 Aug 2019, 18:54

A je tam určite relé? Píšeš max.1000W min.5W , nieje to spínané triakom? A vadí mu typ záťaže?
:pain:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: bezdrôtový vypinač - problém s relé

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Aug 2019, 19:25

Asi si trafil,
pretože sa mi nezdá normálne, aby niekto vyrobil zariadenie, ktoré sa bude navzájom rušiť z vlastného zdroja. :wink:
,,ale v ryžovom poli je všetko možné. :wink: ,,
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok