Polohermeticky kompresor-navod

Všetko to čo sa inde nehodí

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa pajky » 06 Dec 2019, 14:11

Caute.
Prosim Vas nemate niekto navod, alebo aspon nejake info o tomto kompresore?
Hlavne.. Hladina oleja ma byt v strede olejoznaku? Chcem to pouzit na vzduchovy kompresor..
Pripadne vase skusenosti s nim..

Dakujem.
Prílohy
DSC_0244.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa matoh » 06 Dec 2019, 16:37

Mám doma dva s tým istým zámerom.
Množstvo oleja bolo vyrazené na štítku hneď pred druhom oleja.
Na druhom kompresore mám v strede priezoru hliníková mierka cca 4mm široká takže to bude asi naznacená hladina.
Nebolo by zlé skontrolovať ventily či tesnia lebo mne netesnili . Pripojiť tlakomer ,natlačiť na prevádzkový tlak, odpojiť kompresor a sledovať či neklesá tlak.
Sacie skontroluješ tak že dáš prst na sanie a po odpojení motora musí držať podtlak.
Poprípade rozmontovať hlavu a pozrieť to reálne lebo ja som mal vnútri všade hrdzu pretože bol dlho len tak pohodený v garáži.
Ak ho ale rozoberieš treba vyseknúť nové tesnia.
Olej asi nejaký chladiarenský minerálny zo zachovaním viskozity hlavne kvôli izolácií cievok motora aby ju nesožralo.
Vnútri je kľuka aj motor uložený v bronzových púzdrach a na dekľoch je na oboch stranách napojenie na olejovú cirkuláciu ustiace do maličkých nadržiek slúžiacich na mazanie uložení ale nemusí byť zapojené lebo mazanie prebieha rozstrekom kľuky.
Bude treba dobré čistenie vzduchu lebo kompresor dosť papá olej kvôli mazaniu ventilov a asi aj valcov. Je tam preto v saní vyvedené odvetranie kľuky
Inak je to ten druh kompresora pri ktorom môže detonovať granát .
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa pajky » 06 Dec 2019, 17:14

Ja mam tiez 2. Jeden uz je v obcasnej prevadzke asi 2 roky a ide v pohode. Tam mam olej v strede olejoznaku, este z doby prevadzky.
Teraz som kupil jeden silnejsi, ten roky stal a pred tym neviem. Tam bol olej nad olejoznak asi o 1L. Preto rozmyslam preco... Zeby konzervacia? Neviem kolko je v nom oleja, kedze tam uz je. Do oboch nejaky zvysny olej mam, tak to zatial neriesim. Chyba mi asi 4ks blend na tie male vyvody po stranach. Vravis ze to je nuteny obeh oleja, ktory nieje potrebne zapojit? Hadickou som sa tadial k oleju nedostal.
Hlavu sa mi nechce zhadzovat, nemam tesnenie.. Ale zase ktovie ake to tam je.
Inak olej uplne cistucky.
Co som nasiel navody na nejake zahranicne kompresory, ale uz aj s olejovym cerpadlom, tak hladina v olejoznaku zavisi od typu, ale je to v znaku. Ja som to mal cez a neviem preco.
Myslis ze to vyhadzuje viac oleja ako obycajny piestak?
Celkom sa mi to zatial pozdava.

-- Spojený príspevok 06 Dec 2019, 17:28 --

No a volal som s chladiarom co uz ma nieco odzite, tak tiez vravel ze hladina ma byt mierna nad pol olejoznaku.. Smer behu motora je lubovolny.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa matoh » 06 Dec 2019, 17:56

Ak roky stal otvorený tak tam asi bude hrdza.
Blendy budú asi štandardné chladiarenske tuším 1/4 závit.
Ja som kúpil použité kompresory a tie blendy boli všetky zaslepene a zahadzane prachom takže určite neboli nikdy zapojené.
Prečo tam bolo viac oleja netuším ale jedna varianta má napadá ak bežali dva na jednom okruhu a nebol dobre urobený tak moholo postupne olej z jedného prehádzať do druhého.
Hadicou sa dostaneš do malej nádržky nad puzdrom kľuky ktorá počas behu zachytáva rozstreknuty olej a rovnomerne steká do puzdra .
Určite sa tade nedostaneš do olejovej vane.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa pajky » 06 Dec 2019, 19:21

Kde ho mas? Ja v dielnicke, momentalne 4st celzia. Rozbeh tazky bez zataze. Dalsie starty uz v pohode.
Ja som mal ventyly zavrete, len ten na hlave malinky otvoreny a malicke na ventyloch, jeden bocny. Ked som otvoril saci ventyl, bolo pocut zasicanie. Nemam to tesnenie hlavy, inak by som ju otvoril. Kurnik. V garazi asi 1,6kw startuje v pohode teraz. Tento nezapojeny ma 2,2kw.
Tak vravis ze bocne su cirkulacia oleja? Tak to by mal jeden byt ponoreny v olejovej vani a druhy by mal byt mazaci rozvod?
Rozmyslam tam vstreknut trochu oleja..


Tak po 5min behu startuje v pohode, aj s lahkym dobehom.. Tak neviem co tomu je.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa matoh » 06 Dec 2019, 20:46

Rozbeh bude určite kvôli stuhnutem oleju.
Ja ich mám odložené ale tiež okolo 4 c. Nemám v nich dokonca ani olej proste ulozenka keďže teraz sa tak 5 rokov môžem z použitím rozlúčiť lebo dom rozostavaný a mesačná cérka mieša karty :axe:
Tie na ventiloch nevadia tie sa otvoria po uzavretí ventilu kvôli údržbe a plneniu chladiaceho okruhu. Ten na hlave je trvalé otvorený smerom k vytlačnej strane a slúžil na pripojenie presostatu alebo manometra .
Tesnenie už nikdy nezozenieš ja som kopíroval pôvodné ktoré sa mi roztrhalo pri rozobrati a vysekal som ho nanovo.
Na veľkých okruhoch sú separatory oleja a vývod zo separatora sa napája na kompresorovú vaňu .
Prečo by teda konštruktér nepoužil tento vstup na dodatočné primazanie.
Inak kompresory tejto veľkosti mávajú vyhrievanie olejovej náplne kvôli tomu že studený olej na seba viaže chladiaci zmes a pri štarte a náhlom zohriaty oleja môže olej peniť až tak že vystrelené do sania a poškodí ventily. Tento kompresor má ale proti tomu solídnu ochranu v podobe extrémne podporených ventilov .
To že bolo počuť zasičať je super .
Vsterknutie oleja pred prvým štartom je super nápad.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa pajky » 06 Dec 2019, 21:18

Ja som tiez mylel ze tam nemam olej, ale bol nad znakom..
To musi startovat ako raketa, tak rozmyslam ze je kdesi chyba, alebo nieje zabehnuty.
Olej tam vstreknem, to nieje problem, len som nevedel ci je to na to..
Tie na ventyloch praveze vadia, kedze boli asi vlastne otvorene, ked boli ventyly zavrete.
Ake si dal pod hlavu tesnenie?
Inak tento kompresor nema jimku pre vyhrievaciu patronu.
0

Používateľov profilový obrázok
matoh
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 467
Dátum registrácie: 05 Nov 2011, 20:26
Bydlisko: Bytča
Vek: 28

Re: Polohermeticky kompresor-navod

Príspevok od používateľa matoh » 06 Dec 2019, 21:46

Ak máš pochyby olej daj von a ak aj tak bude zlý rozbeh tak je niečo zle a bude treba rozoberať. Mne sa zdá ale nie som si teraz istý že sa ventil zatvorí smerom ku kompresoru úplne a ten malý kanálik sa otvorí smerom do chladiaceho okruhu.
Jedine čo môže vadiť bol ten malý na hlave lebo bola otvorená výstupná časť.
Tesnenie som dával takzvaný tesniaci papier ale hrúbku už neviem dáva sa o niečo hrubšie lebo sa po zmontovani stlačí.
V hlave je nutné čo najpresnejšie lebo piestiky kvôli spätnej expanzii chladiaceho média pri vratnom pohybe piesta musia dostať von z komory prakticky všetko chladivo preto dosadaju veľmi presne ku hlave.
V piestoch je dokonca výrez na sací ventil aby sa schoval pri hornej úvrati do Piestu a piest mohol temer dosadnut na ventilovú dosku.
Piestik dokonca vystupuje pri hornej úvrati nad úroveň bloku aby kompenzoval výšku tesnenia
Miesto na patrónku nemá to je pravda ale mohla sa dať naskrutkovať do vypustneho otvoru na olej. Inak mal by tam byť pod svorkovnicou bimetalový havarijný termostat.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok