Peltierove clanky

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
om6sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Turik c.51 034 83.p.Liptovska Tepla
Vek: 76

Peltierove clanky

Príspevok od používateľa om6sk » 31 Okt 2011, 18:26

Ma niekto prakticke skusenosti s Peltierovymi clankami ako zdrojom energie ???
prakticku zostavu, pripadne radenie do kaskady
cielove hodnoty 15V-16V a 2 - 3 A
Vie mi niekto poradit kde sa daju kupit Peltierove clanky s pracovnou teplotou 850 stupnov Celzia?
mudrovanie nepotrebujem
Precital som o problematike co sa da.Myslim si ze v lete mi fotovoltaicky panel da co potrebujem
a jesen jar a hlavne zima ked sa kuri v UK je tu potencial na vyuzitie Peltierovych clankov
na nabitie akumulatora
pekny den
0

Používateľov profilový obrázok
miSho00700
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 565
Dátum registrácie: 21 Feb 2010, 00:00
Vek: 30

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa miSho00700 » 31 Okt 2011, 18:45

nikdy som sa tím nezaoberal a nikdy som to nekupoval, počul som že sa peltierov článok dával do "mini USB" chadničky, ktorá predčasom frčala na aukre ....
na ebay majú niečo :

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=Pel ... m270.l1313


možete mi niekto vysvetliť ako to funguje ... ako solárny panel alebo ako ?? vobec som sa tým nezaoberal .. ale zaujíma ma to ...
0
Vyletoval jsem ten odpor, změřil na něm napětí, a je na něm 0V, čím to je ? Když chci letovat lakovanej drát tak ho musim oškrábat? to jako celejch 60 metrů? až sa nechce veriť, že je to pravda :D, viac drbnutých otázok na http://danyk.cz/otazky.html

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa danhard » 31 Okt 2011, 19:20

Nějak to nechápu, chceš teplo, které celkem draze platíš, vypouštět ven na mráz s celkem mizernou účinností převodu na elektřinu ?

Na 850C to nejsou Peltierovy články, ale obyčejnej termočlánek, takže spíše Seebeckův článek.
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2639
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa zawin » 31 Okt 2011, 19:38

Napis blizsie z coho chces energiu cerpat.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa danhard » 31 Okt 2011, 19:42

Sovětští inženýři ji čerpali z petrolejové lampy :D
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa straciam » 31 Okt 2011, 20:20

peltier po pripojeni napajania na jednej strane vyraba teplo a na druhej strane dosky mrzne..
ked sa to zoberie opacne:
jednu stranu dosky budeme privelmi zahrievat a druhu naopak-privelmi chladit, rozdielom teplot (cim vyssi rozdiel, tym kvalitnejsi vystup) vznika na drotoch napatie.. ale uprimne, neviem ako to chces dosiahnut, aby doska tenka cca 3mm oddelovala teplo (cca 30-XX stupnov) od chladu (mraz 0 az -XX stupnov) a to trvale.. aj to z toho nedostanes plny vystup tj cca 12V a 2-3A. peltier co mam doma, si nehambi zobrat pri 12V aj 5A... ale kto by to chladil (tu horucu cast).
vyrabat elektrinu z peltiera v takych vykonoch je neefektivne.. ine je peltier pouzivat na generovanie milivoltov na nejake bezdrotove senzory.. tam je to pouzitelne..
nedavno zhanal zawin chladic na peltier, snad ti povie k tomu viac..
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

alidedko

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa alidedko » 31 Okt 2011, 20:27

straciam napísal:peltier po pripojeni napajania na jednej strane vyraba teplo a na druhej strane dosky mrzne..
Bacha, zavadzas ho trosku - nic nevyraba. Pozri si na googli/wiki Peltierov jav, je to len o PRESUNE tepla, nie o vyrobe/spotrebe tepla. Toto logicky vyplyva zo vztahu, ze cim chladnejsia je "tepla" strana clanku, tym mensiu teplotu vieme dosiahnut na "studenej" strane.

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa Ond3x » 31 Okt 2011, 20:34

http://hawelson.blog.cz/0902/spalovak-2-5-x

Kluk dělal vozítko na peltiera a docela slušně tam ten článek proměřil. Pode mě jsou ty články na normální použití prostě moc drahé.
0

Milan Megles
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa Milan Megles » 31 Okt 2011, 20:43

Uz davno som robil pokusi , a davalo to az 0,5A len na Volty si uz nepamatam. Len to uchladit. Mam este zopar ks , mozem to predat
0

Používateľov profilový obrázok
termixnator
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: PRAHA
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa termixnator » 31 Okt 2011, 20:51

Ja sem o tom cetl taky nakej clanek a capek to cpal mezi vodovodni potrubi horka a studena voda :) a ten se stim taky celkem zabejval :)
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa danhard » 31 Okt 2011, 20:54

alidedko napísal:Bacha, zavadzas ho trosku - nic nevyraba. Pozri si na googli/wiki Peltierov jav, je to len o PRESUNE tepla, nie o vyrobe/spotrebe tepla. Toto logicky vyplyva zo vztahu, ze cim chladnejsia je "tepla" strana clanku, tym mensiu teplotu vieme dosiahnut na "studenej" strane.
Nevím, mě za mlada učili, že když proudem vyrábím tepelný spád, tak to je Peltierův jev a když mě tepelný spád proud vyrábí, tak je to jev Seebeckův. Taky podle použití jsou ty Peltierovy články na bázi jiných kovů, než termočlánky a tím je limitovaná teplota použití, tuším že je tam vizmut a ten se taví někde přes 270C čistej, natož v nějaký slitině.
Ale jsem jen hloupej senilní dědek a už si toho moc nepamatuju.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Okt 2011, 22:09

om6sk napísal:Ma niekto prakticke skusenosti s Peltierovymi clankami ako zdrojom energie ???
prakticku zostavu, pripadne radenie do kaskady
cielove hodnoty 15V-16V a 2 - 3 A
Vie mi niekto poradit kde sa daju kupit Peltierove clanky s pracovnou teplotou 850 stupnov Celzia?
a jesen jar a hlavne zima ked sa kuri v UK je tu potencial na vyuzitie Peltierovych clankov
na nabitie akumulatora
Prakticky nie, ale teoreticky to mám "zmáknuté" už dávno, (a exelentne :wink: ). Len sviniari šikmookí, nie že by mi poslali cenník, ale hneď začali zisťovať, čo chcem vystrájať. Tak som sa na to vy*ral ...! :wink:

A prakticky ? Tak zo štyri výkonové Peltiere do série, upevnené medzi dve hliníkové platne, šup s tým na šporák a na to tak 20 l hrniec so studenou vodou ... :wink:

Elektrická účinnosť nula nula ho*no, (pár jednotiek percent), presúvané obrovské množstvo tepelnej energie, (nevadí, teplú vodu furt treba), a tie parametre boli fakt asi 15 V/ 3 A. (Predpokladanú cenu si ani netrúfam odhadnúť).

Základné informácie sú aj tu: http://www.sitechina.com/thermoelectric/Pspec.html

A načo ti je teplota 850 °C ? Veď radiátor nemá ani desatinu. A som veľmi zvedavý na to reálne množstvo získanej elektrickej energie na jar a jeseň, keď sa len temperuje ...

(P.S.: To nemáš k dispozícii normálnu elektrickú zásuvku ? Alebo len pre zábavu ?)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
om6sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Turik c.51 034 83.p.Liptovska Tepla
Vek: 76

Peltierove clanky

Príspevok od používateľa om6sk » 01 Nov 2011, 16:29

Kecy,kecy a kecy......
to som prave nechcel a najsuverennejsi su vecni teoretici....co nevedia ani sirkou skrtnut
este raz prosim
Je tu niekto kto skonstruoval a pouziva Peltierov - Seebeckovjav a teda clanky na vyrobu elektrickej energie u nas teda CR a SR ???
kecy o cinanoch a embargovanych technologiach som tiez cital a kto nevie ze Peltierov jav a Seebeckov jav je prakticky to iste nech pls neobtazuje a dovzdelava sa
Ja som prakticky mal 4 clanky na 250 stupnov Celzia. Ked som ich dal na UK jednou stranou a druhou stranou boli chladene s chladicmi od CPU chvilku tahali a dost slusne. po pol hodine sa rozspajkovali
cize preto clanky na 850 stupnov!!!!!
Ucinnost a cena ma momentalne nezaujima, pretoze je to pociatok koumania a pouzijem odpadove teplo ktore inak nevyuzijem
asi tolko zatial
a tu su tiez prakticke zaujimave linky
http://superelectra.narod.ru/articles/GT12-12.htm
http://superelectra.narod.ru/articles/GT25-9.htm
http://poselenie.ucoz.ru/publ/6-1-0-45
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa elmoto » 01 Nov 2011, 19:38

Prosim ta. Daj si otazku preco sa to vo svete uz nepouziva? Jednoducha odpoved. Vrazis do toho dajme tomu 500eur. Za tie prachy si ten akumulator bezproblemov budes nabijat do smrti. Cele to tvoje zariadenie bude nachylne na poruchovost a bude vyzadovat udrzbu a to su dalsie peniaze fuc. A to chces vyuzivat stratove teplo pri kureni. Pre boha ved stratove teplo tam musi byt minimalne. To co mas za neekologicky kotol? To ta netrapi vyhadzovat peniaze takymto kurenim? Tvoje zariadenie bude mat ucinnost par percent. Ja viem co hovorim ja som si touto technologiou chcel urobit klimatizaciu ale po prepocitani nakladov a ucinnosti som s na to vykaslal. A kazdy co ti tu napisal vie tiez svoje, ze to co chces je to sprostost. Radsej min peniaze na zefektivnenie toho co mas, pripadne na nakup ucinnejsej techniky.

A este jeda vec: specialne peltierove clanky pre vysoke teploty su do teplty max 200 - 250 st Celzia.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa danhard » 01 Nov 2011, 20:54

elmoto napísal:Prosim ta. Daj si otazku preco sa to vo svete uz nepouziva?
Ale dyť se to používalo, sovětští inženýři to dávali na petrolejovou lampu, aspoň tak to psali v časopise Огонёк !
A když jsi to ohulil, tak to utáhlo i radiopřijímač VEF206 a ty jsi mohl poslouchat Svobodnou Evropu nerušeně v hloubi Brdských lesů :lol:
Nechápu, že to om6sk nepamatuje, takovej krejzlík nasazenej na cylindr petrolejky, píše že mu je 64 a nepamatuje takový základní věci ?
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa elmoto » 02 Nov 2011, 09:04

Ale pamatuje ved on tu ten obrazok aj daval. Ak mi ukaze peltiera na 700 az 900st C ako pise v tom prispevku kde ma aj foto kanvice tak mi padne sanka. Mozno je taky peltier kde casti nie su cinom spajkovane ale tvrdou spajkou no cena bude obrovska. Ale ako pisem tadial cesta nevedie a vysledny efekt bude neuspokojivy. A tak koniec mojich out prispevkov a budem cakat ci sa najde niekto kto da odkaz na super spickovy peltier modul.

A aby som netliachal len tak do prazdna tak tu mas co chces:
http://www.thermonamic.com/TEHP1-12656-0.3.pdf
teplota sa pise 320 - 400 st C ale to je teplota povrchu a nie peltiera tem ma aj tak max. svoju teplotu 250st celzia.

hotove zariadenia: http://www.thermonamic.com/products.asp?cid=363
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa danhard » 02 Nov 2011, 09:28

elmoto napísal:Ale pamatuje ved on tu ten obrazok aj daval.
Ale to je jen trapná napodobenina, to byl pěknej krejzlík z plechovejch termočlánků, horkej konec uvnitř, studenej ven a bylo jich tam takhle dokola aspoň stovka.
Žádný bismut-telluridy, ale poctivej ruskej plech ! :D
0

Používateľov profilový obrázok
om6sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 03 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Turik c.51 034 83.p.Liptovska Tepla
Vek: 76

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa om6sk » 02 Nov 2011, 11:45

TEHP1-12656-0.3 ten ma napriklad v idealnych podmienkach pri zatazeni 5A svorkove napatie 4V..a zrejme nieco podobne som mal v rukach a tiez som odhadoval prestup tepla a tepelny spad a lajzol som si ze tych 250 stupnov Celzia bude dost ale trt makovy
peltiery co som mal boli tiez len do 250stupnov Celzia... ale povrch UK konkretne USPORA 25 na povrchu kde vystupuju spaliny je plocha kde su dve liatinove platnicky a tento povrch mal zrejme vyssiu teplotu ako 250 stupnov Celzia
mal som urobenu zostavu zo 4 ks Peltierovych clankov v serii medzi dvomi plechmi a na tom hrniec s vodou ziarovka 12V/15W svietila
ako pri menovitom napati
radost bola prevelika kym od vsetkych 4 clankov neodpadli privody.... a bolo po Kacinej svatbe!!!!
Po dalsom hladani na inete som nieco ponachadzal preto som nasadil tych cca 800 stupnov a to su clanky co sa pouzivaju na vyfukoch spalovacich motorov to ta embargovana technologia...
a o tepelnom spade atd netreba reci
clanky som kupil od TME ak sa dobre pamatam a tieto jedine mali pisane 250stupnov Celzia a bvoli najvykonnejsie
a neprosil som prednasku o ekonomike a ucinnosti atd. to su zname veci
kriteria si kladiem ja preco naco zaco navratnost to ani solarne clanky nie su v nasich koncinach nic moc
za urcitych podmienok su ale jedinou moznou formu a zase v zime Peltiery by ked su horsie slnecne pomery ale je vykurovacie obdobie
zasa to nieco malo daju
takze tak kludne mozme debatu ukoncit bohuzial nove ste mi nepovedali nic...
a niektori su tu poriadne zvrhli - vyuzivat povrch radiatoru....
niektori rozvasneni a podcenuju druhych lebo nadradene poucuju a necitaju o com bola otazka na zaciatku
a niektori vedia prd ale kecaju a kecaju a este stale kecaju ale este zabudli odsudit minule zriadenie a zdovodnit atd
tkzv. ludia s titulom TIKR - technicky impotentny katolicky ritolez
ale to uz tak byva
dakujem za priestor a ADMIN ak je to tu zvykom poprosil by som thread uzavriet
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa elmoto » 02 Nov 2011, 13:07

No vidis. Konecne si sa vymackol a teraz mozeme zhanat tie superbombasticke peltier moduly za niekolko stovak dolacov. Potom ich tam umiestnis, cele dielo zapnes a po 10min cinnosti zistis ze ti z toho uz leze len 2V a 0.05mA nakolko si celu tu cast cinnostou tohoto zariadenia schladil nakolko ta cast kotla nema dostatocne mnozstvo energie na potrebny prikon tvojeho zariadenia. Si uvedom, ze ten povrch je ochladzovany iba prirodzenym prudenim vzduchu v okoli kotla a vyhreje sa ti povedzme na 300 stupnov. Das tam peltiere s vykonom no dajme tomu 400W a ako hovorim za par minut ten povrch bude mat teplotu 60stupnov a tvoje peltiere uz budu hovno produkovat. To preto tu prispievame takto, lebo to tak je. Necakaj, ze ti pomozeme postavit superbombasticku technologiu z hovna. Hovno mame a hovno s tym poriesime. Lepsie spravis ak ten povrch zaizolujes a teplo sa ti prenesie viac kotlom do vody a peniazky sa ti vratia. Kupis nabijacku a akumulator si nabijes kedy budes chciet.

Keci keci keci! Hovno poriesis ako sme aj my hovno poriesili.

Este dodatok citujem ta "tkzv. ludia s titulom TIKR - technicky impotentny katolicky ritolez" tak za toto by bol vhodny ban na 1tyzden.

Vies poznam katolikov, zidov, moslimov, hinduistov a poviem ti je to stale rovnake a nieje to o tom nabozenstve. Je to o tom ako ho vychovali a ako si veci v zivote clovek sam uvedomil a ako sa k tomu postavil a je jedno aku vieru ma. Takze nabozenske narazky si nechaj na premyslanie k tym peltierom snad na nieco dojdes.

Tak podme hladat tie superbombasticke peltier moduly za niekolko stovak dolacov.
0
nie som tu

alidedko

Re: Peltierove clanky

Príspevok od používateľa alidedko » 02 Nov 2011, 13:48

Este taka vec: cim prosimta doma kuris, ze ti radiator roztavi pajkovane spoje? :lol: :lol: :lol:

Mas doma bezne 130-150 stupnove radiatory?

Napísať odpoveď