DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Ak potrebujete zohnať nejakú vec ohľadom elektroniky, či už len súčiastku alebo, stavebnicu, spreje...

Moderátori: mirosne, Moderátori

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 16:58

Zdravim,
v prvom rade by som chcel upozornit ze co sa tyka elektro sveta, som prakticky amater a bohuzial ani nepoznam niekoho kto by sa do danej problematiky vyznal a poradil mi.

Moj plan je vyrobit si prenosnu USB nabijacku ( nieco v style http://www.alza.sk/powerseed-ps-10000-cerna-d472279.htm )

Avsak chcel by som aby to bolo na vymenitelne baterie typu D kvoli vyssej kapacite a ktore by sa dobijali v klasickej nabijacke pripadne by boli pouzite klasicke nedobijatelne alkalicke baterie..
Na internete sa daju najst podobne fungujuce zariadenia napr na 2 alebo 4x AA baterie avsak ja by som najradsej pouzil napr 8x baterii typu D.

Zaujimalo by ma, kde by sa dal zohnat nejaky univerzalnejsi DC-DC menic ktory by vedel z urciteho rozpatia napr 6-20V urobit standardny vystup na USB 5V a aspon 1A.

Na eBay som nasiel nieco taketo:
http://www.ebay.com/itm/380861793823?ss ... 1439.l2649

dalo by sa to pouzit? co na to poviete?
Chcel by som aby to bolo co najuniverzalnejsie, teda aby to fungovalo rovnako aj ked pouzijem 4 baterie, aj keby som ich pouzil napr. 8. Tak isto by to malo fungovat ci uz s nabijacimi (1.2V) ale aj s klasickymi alkalickymi (1.5V)

Najlepsie by bolo ak by sa to dalo zohnat niekde na SR, pripadne ak by to vedel niekto vyrobit resp. aspon poradit. Za kazdu radu budem vdacny :)
0

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa ITIetalista » 12 Máj 2014, 17:05

tamto s ebayu ma vstup 6-40VDC co neni dobre, skor by som ti radil pouzit toto http://www.ebay.com/itm/New-DC-DC-LM259 ... 58a6d193ea ma to vstup 4 az 40VDC ,na vstup napojis baterky a nastavis si trimrom vystup 5V a to uz len do mobilu cez kabel.
edit: alebo mozes pouzit ten dc dc menic co si dal ale k nemu namiesto hentych bateriek daku 12V olovenu bezudrzbovu baterku.
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 17:14

Vdaka za rychlu reakciu, preco nie je dobre mat 6-40V vstup? Ja by som prave najradsej nasiel nieco co najuniverzalnejsie teda aby to malo co jajvacsi rozsah napatia na vstupe..

V com je ten tvoj odkaz lepsi? Rozdiel tam vidim akurat v tom ze sa tam da vystup regulovat, co pre mna nema prakticky vyznam kedze mi treba len pevny 5V vystup. Absolutne sa do toho nerozumiem takze rad by som sa trosku co sa tyka tejto temy povzdelaval :)


EDIT::
este som si vsimol ze ten odkaz z eBay co som posielal v prvom prispevku je tam napisane ze sa automaticky odpoji po nabiti zariadenia -- tomu by som sa chcel vyhnut. Mam uz jednu klasicku USB prenosnu nabijacku ktora sa tiez automaticky po dobiti vypina, co je vacsinou dost uzitocne ale napriklad ak to chcem niekedy pouzit na prenosne USB reproduktory, tak pri nizsej hlasitosti maju reproduktory slabsi odber a USB nabijacka sa vtedy automaticky vypne co je dost otravne stale to zapinat
0
Naposledy upravil/-a franta1 v 12 Máj 2014, 17:21, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa psichac » 12 Máj 2014, 17:17

vyššia efektivita
nižšia cena
a vyšší výkon.

stačí?

/prípadne pohladať nejaký modulík s nejakým MP (1583/1584/2307), tie majú ešte vyššiu efektivitu. zas ale cena, tieto LMka su najlacnejšie.

/ITIetalista : je ti prd 4V vstup ked to je step-down a on potrebuje 5V ;)
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa ITIetalista » 12 Máj 2014, 17:17

ten moj odkaz je vstup od 4V a mal by vydrzat aj vyssi prud a vyssia efektivita. a ako hovorim najlepsie by bolo dat k tomu oloveny akku len by si si musel strazit napatie akumulatora aby neslo v pripade 12V akku pod 10,5V
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 17:30

co by bolo teda najvhodnejsie?
Tak aby to bolo co najefektivnejsie a co najuniverzalnejsie.. Ak to chapem dobre tak potrebujem mat stale napatie vyssie ako 6V takze so 4x nabijacimi bateriami to fungovat nebude (dokopy iba 4,8V nabite a potom napatie bude este dalej klesat)

Teda bude mi treba minimalne 5-6 baterii ak chcem aby to slo aj na nabijacie. Co sa tyka olovenych clankov tie nechcem lebo potrebujem aby to bolo co najuniverzalnejsie, teda ked dojde stava skocim do hociakeho stanku, kupim co tam budu mat (AA, C, D baterie) a ficim dalej.
0

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa ITIetalista » 12 Máj 2014, 17:35

0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 17:44

Toto je zas len do 5V,
ja by som v idealnom pripade potreboval nieco co zvladne od 4 do 8 clankov ci uz nabijacich alebo alkalickych teda celkove napatie od cca 4 - 12 V ale ak teda chapem ze bud to moze byt nieco do 5v ALEBO nieco nad 5v, nejaky kombinovany menic asi bude teda drahy resp. neefektivny co?

O peniaze mi vobec nejde, fakt mi ide len o to aby to bolo univerzalne a efektivne a ak by mi to vedel niekto dopodrobna vysvetlit a poradit pripadne aj zostrojit tak by som sa urcite odvdacil
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa Mat77 » 12 Máj 2014, 17:50

Toto mi pride ako najvhodnejsie podla tvojich poziadaviek, automaticky zvysuje/znizuje napatie aby udrzal nastaveny vystup. Min vstup je 3,5-28V, takze by mohol vyhovovat. Prud 1A by taktiez mohol zvladnut.

Ak pohladas, urcite sa da najst nieco aj lacnejsie.

//Kecam o dacom, a link zabudnem...no co uz :)
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Converter ... 4ac3e48560
0
Naposledy upravil/-a Mat77 v 12 Máj 2014, 18:02, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa ITIetalista » 12 Máj 2014, 17:58

ono to zvladne 4 aj 8 clankov, len ide o to ako tie clanky zapojis. ja by som na tvojom mieste zobral ten druhy co ma vstup na srobovanie a zapojil clanky tak ako je na foto. v pripade pouzitia 8clankov len zapojis dalsie paralelne ale podla mna stacia 4clanky a dalsie 4baterky schovas do vrecka a potom vymenis.
Prílohy
bez_názvu.PNG
bez_názvu.PNG (20.19 KiB) 8099 zobrazení
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa petersno » 12 Máj 2014, 18:24

0

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 18:41

Super,
dakujem vsetkym za rady. Este by ma zaujimalo ci by sa take nieco dalo zohnat niekde aj priamo na Slovensku, samozrejme aj za vyssiu cenu, len aby som na to nemusel zbytocne mesiac cakat. Ten posledny odkaz je asi najzaujimavejsi:
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Auto-Boos ... 1e89d71bb0


Input: 3-35V
Output: 1.25V-30V
Biggest current 2A
Conversion efficiency 92%

Tento predpokladam sa nebude sam vypinat pri nizsom odbere?

Nacrtnem situaciu na co mi to vsetko vlastne treba: chystam sa na dlhsi vylet bajkom po europe a potrebujem mat stale k dispozicii nejaku stavu aby som si cestou mohol pocuvat hudbu, pouzivat GPS, vela fotit atd. A ak nebude k dispozicii zastrcka na nabijanie bateriek, tak potrebujem aby to slapalo na klasicke baterky ktore kupim hocikde v obchode. Takisto napr. ked ideme niekde na vikend do lesa opekat aby mi to napajalo USB repraky, nabijalo mobil, vecer nejaka USB lampicka atd. Teda malo by to mat naozaj slusnu kapacitu nie ako tie smiesne 2000 mAh battery banky za 30€ a viac ktore sa navyse same vypinaju a teda nedaju sa pouzivat s USB reprakmi/lampickou atd..
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa Mat77 » 12 Máj 2014, 18:50

To moje je to iste aj s chladicom, ale mal by ti stacit aj bez.

Pri malom odbere by sa nemal vypinat, vlastne nikdy sa nevypne.
Na tvojom mieste by som radsej zobral 2 ks, predsa len pozname cinu...a pri 2€ to nieje take zle.
0

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 19:04

Ok teda na SR to nikde nezozeniem?
Ak nie tak by som to zobral z toho eBay ale teraz ked tak nad tym rozmyslam,
dalo by sa vyrobit/kupit uz nieco rovno aj s nejakym indikatorom stavu tych baterii? Ako napr na tych power bankach ukazuje podla LED nabitie 25%, 50%, 75%, 100%.. Predpokladam ze kedze to bude univerzalne a budem tam vymienat rozne kapacity baterii tak asi jedine mat tam nejaky LCD ktory by ukazoval kolko V je na vstupe a z toho by som si aspon priblizne domyslel ci to este nieco vydrzi alebo to treba dobit..

Neexistuje nieco taketo, ale co by vedelo ukazat napatie na vstupe, napatie na vystupe, aj aktualny odber prudu? :)

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-Adjus ... 257de59f0b

To uz by bol naozaj luxus :)
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa psichac » 12 Máj 2014, 19:13

keby si sa uskromnil s týmto :
http://www.ebay.com/itm/New-DC-DC-LM259 ... 58a6d193ea
čo vlastne, neviem ako uskromniť lebo aj toto splna tvoje požiadavky, takže....

tak ti môžem jeden poslať.
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 19:22

Tak nasiel som nieco taketo :)

http://www.ebay.com/itm/DC-Step-Down-Co ... 5663e586ce


ma to presne co chcem, ukazuje na displeji input voltage, output voltage aj prud..

Akurat je to len step down, teda ak chcem vystup 5V tak musim mat vstup stale vyssi dobre to chapem? Nic lepsie neviem zatial najst, och to mam fakt take divne poziadavky ze nic podobne neexistuje? :)

psichac:
Ten co mas je tiez len step down co? Znamena to teda ze je efektivnejsi, alebo ako to vlastne cele funguje? Preco niektore vedia aj z mensieho napatia spravit vacsie a niektore nie?
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa psichac » 12 Máj 2014, 19:43

no lebo tie "niektore" su step-up.
toto je step-down.

a akurát ja som zástancom step-down v takejto situácií (prenosný powerbank)...

prípadne môže byť aj :
http://www.ebay.com/itm/Mini-DC-DC-Conv ... 1e7fdf67f0
vyššia efektivita (cca 90%, LMko len okolo 78%) - zas LM má vyšší výkon ale pri mobile ti stačí aj ten 1A-to by malo byť v pohode.

/step-down preto lebo je väčší výber riešení a myslím si že aj vyššia efektivita v porovnaní so step-up.
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 12 Máj 2014, 20:17

No ako som napisal uz skor, chcem nieco co mi pri roznych vstupnych napatiach da najlepsie 5V / aspon 1A.
No a potom ako som zalozil tento thread ma napadlo ze vlastne by som aj rad vedel aku maju tie clanky este pribliznu kapacitu, preto tie meraky.. Teda aby som vedel aspon zbrucha ze ci este nieco tie baterky vydrzia alebo ich bude treba dobit. Takisto som myslel ze ak by som to pouzival len so 4 bateriami tak by sa hodil ten kombinovany step up/down aby si to vedel prisposobovat, ale ked radite iba ten step down tak samozrejme zoberiem ten

Este hlavne aby sa to nevypinalo samo od seba pri nizkych odberoch.
Akoze tie meraky ani displeje tam nie su nutne, len proste som chcel mat aspon nejaky prehlad kolko to ma este stavy, ako to je v beznych battery bankach..
Ale samozrejme rad si necham poradit od profesionalov :)

psichac:
mas teda ten menic? Pozeram ze si z BA, to by som si po to mohol prist aj osobne.. Nevies este kde by som v BA zohnal nieco taketo?
http://www.conrad.sk/drzak-na-baterie-8x-d.k651056
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa psichac » 12 Máj 2014, 20:33

gme ništ? prípadne radioamater?
tieto LMka, ani MPčka sa pri nízkej záťaži nevypínajú.

ono možno by bolo lepšie kôli velkosti použiť AA články, bud nabíjacie alebo jednorázovky...a ked nabíjacie tak prípadne dorobiť na banku nejaký solár :)

predsalen aj AA sú lacnejšie (jedno ake) ako Dčka.

/a aby som ta uplne zmiatol, litiove baterie maju ešte vyšší pomer výkon/velkosť ale aj vyššu cenu.Ale potreboval by si minimalne dve do série (7,2V).
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)

franta1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 12 Máj 2014, 16:36

Re: DC-DC Menič na USB prenosnú nabíjačku

Príspevok od používateľa franta1 » 13 Máj 2014, 13:19

GME som nepoznal nakolko som uz pisal ze co sa tyka elektra som amater, ale dik za tip :) Idem tam dnes pozriet

Co sa tyka tych AA vs D, chcel som D pretoze sa daju zohnat prakticky vsade kde AA a maju nasobne vyssiu kapacitu (nabijacie som videl cez 10000 mAh oproti cca 2500 mAh pri AA) ale kazdopadne uvidim, mozno budu plne dostacovat aj napr. 8x AA

Potrebujem fakt len nejaku poriadnu zalohu, pretoze hlavne mne baterky ako naschval vzdy dojdu v tej najnevhodnejsej chvili :) A ak budem niekde v zahranici navyse mimo civilizacie tak moze nastat celkom pruser :)

Inak trochu offtopic, ale mam este jeden mensi problem. Minuly rok som na bicykli pouzival taketo dynamo:
http://www.ibikeconsole.com/cfolder/iBi ... 002_01.jpg

avsak po case sa tam odtrhli vo vnutri nejake kable tak som to hodil na policku ze sa na to niekedy pozriem, no a dostal som sa k tomu az teraz :)

Z vnutra z tych cievok idu 4 vodice, z ktorych len 3 boli zapojene do plosneho spoja, ako to mam zapojit? Netusi niekto? Obrazok v prilohe
Prílohy
zapojenie
zapojenie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok